Merkel: Ewakuacja z Afganistanu „tak długo, jak to możliwe” / Briefing z Europy

Merkel

"Nikt z nas nie mógł przewidzieć tempa ekspansji talibów" – zwróciła uwagę kanclerz Niemiec Angela Merkel / Grafika: Kinga Wysocka, EURACTIV.pl, Zdjęcie: Flickr, CC BY 2.0 [European People's Party]

Kanclerz Niemiec: ewakuacja z Kabulu będzie prowadzona „tak długo, jak to możliwe” | Węgry chcą przyspieszenia integracji europejskiej Serbii | Belgijskie dzieci narażone na reklamy niezdrowej żywności | Rumunia pozbywa się szczepionek | Atak na Petra Poroszenkę | Między innymi o tym piszemy w czwartkowym briefingu z Europy

 

BERLIN

Merkel zapowiada prowadzenie ewakuacji z Afganistanu „tak długo, jak to będzie możliwe”. Kanclerz Niemiec mówiła w Bundestagu w imieniu rządu federalnego o sytuacji po wkroczeniu talibów do Kabulu. Rozwój sytuacji w Afganistanie nazwała „przerażającym”.

„Nikt z nas nie mógł przewidzieć tempa ekspansji talibów. Zaskoczyły nas nie tylko jednak oszałamiające tempo, w jakim talibowie przejęli kontrolę nad stolicą, ale także znikomy opór sił rządowych” – powiedziała Angela Merkel.

Zapewniła, że ewakuacja z Kabulu afgańskich współpracowników niemieckich instytucji będzie prowadzona „tak długo, jak to tylko możliwe.“ Poinformowała też, że według wyliczeń Ministerstwa Obrony dotąd niemieckie wojsko wywiozło z Afganistanu już prawie 5 tys. osób.

Oceniła też, że trwający prawie 20 lat pobyt Bundeswehry w Afganistanie nie poszedł na marne, bo udało się dzięki temu ograniczyć możliwości działania islamskich terrorystów, a dowodem tego jest „malejąca z roku na rok liczba zamachów“.

(Anna Wolska)

Kurz: Austria nie przyjmie więcej afgańskich uchodźców. "Nie za moich rządów"

Sebastian Kurz znany jest z twardego podejścia do imigracji, zbliżonego do tego prezentowanego przez władze Węgier i Polski.

PARYŻ

Przyspieszony tryb rozpatrywania wniosków o azyl dla Afgańczyków. Francuskie władze zapowiedziały stworzenie szybkiej ścieżki procedowania wniosków o status uchodźcy dla ewakuowanych z Kabulu obywateli Afganistanu, którzy współpracowali z zachodnimi instytucjami, organizacjami lub mediami.

Na początek Urzędu Ochrony Uchodźców i Bezpaństwowców (Ofpra) zajmie się rozpatrywaniem wniosków złożonych przez ponad 1,5 tys. osób już z Afganistanu ewakuowanych przez francuskie samoloty wojskowe, co potwierdził dyrektor generalny Ofpra Julien Boucher.

Wciąż nierozpatrzonych jest ponadto 8 tys. wniosków złożonych przez Afgańczyków jeszcze przed przejęciem władzy w ich kraju przez talibów. Te jednak sprawy nie będą podlegały szybkiej ścieżce procedowania.

Według danych Ofpra do 2015 r. co roku we Francji wniosek o azyl składa ok. 10 tys. obywateli Afganistanu. Tylko w ubiegłym roku, prawdopodobnie przez pandemię COVID-19 było takich przypadków nieco mniej – niemal 8,9 tys.

Mniej więcej 65 proc. z tych wniosków jest rozpatrywanych pozytywnie. Natomiast wśród osób, które od negatywnej decyzji urzędu odwołały się do sądu odsetek przyznanego prawa do azylu wynosi ostatecznie 80 proc.

(Anna Wolska)

Zachodnia Francja testuje "opaski covidowe". To alternatywa dla certyfikatów

W departamencie Żyronda 200 barów i restauracji testuje „opaski covidowe”, które miałyby zastąpić w przyszłości cyfrowe certyfikaty.

BUDAPESZT | BELGRAD

Węgry chcą przyspieszenia integracji europejskiej Serbii. Integracja Bałkanów Zachodnich jest kluczem do silnej Unii, a Serbia jest jednym z najważniejszych graczy w tym regionie i musi być zaangażowana w dalsze rozszerzanie UE, powiedział węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó po spotkaniu z serbską minister ds. integracji europejskiej Jadranką Joksimović.

„Unia Europejska nie będzie silna bez rozszerzenia, a nie ma rozszerzenia bez Serbii”, wskazał i dodał, że integracja europejska jest niezbędna dla utrzymania „pokoju i spokoju” w regionie. 

Szef węgierskiej dyplomacji zaapelował też do państw Zachodu o nie blokowanie procesu rozszerzania Wspólnoty. Według niego obecnie pojawiają się jedynie „puste obietnice”, za którymi nie idą pozytywne decyzje.

(Paulina Borowska)

Orban: Serbia kluczem do stabilności na Bałkanach Zachodnich

„Dopóki Serbia nie będzie zintegrowana, dopóty Bałkany Zachodnie nie będą zintegrowane”, powiedział węgierski premier.

BELGRAD | PODGORICA

„Papua Nowa Gwinea ma większe zrozumienie dla Serbii, niż Czarnogóra”. Ivica Dačić, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Republiki Serbii oświadczył, że dziś nikt w Serbii nie kwestionuje niepodległości Czarnogóry, ale Belgrad jest zainteresowany położeniem Serbów i Serbskiej Cerkwi Prawosławnej w Czarnogórze.

Były premier ocenił, że napięcia związane z zapowiedzianą na 5 września intronizacją nowego metropolity Czarnogóry i Przymorza, Joannicjusza II, w szczególnym dla czarnogórskiej historii klasztorze w Cetynii (czar. Cetinje) są „drastycznym przykładem” wykorzystania wydarzenia kościelnego do celów politycznych.

„Nie wiem, jak to wydarzenie mogłoby zaszkodzić komukolwiek w Czarnogórze poza gronem osób, które uważa, że klasztory i kościoły powinny należeć do tzw. Czarnogórskiej Cerkwi Prawosławnej (niekanoniczny Kościół, nieuznawany przez pozostałe Cerkwie – red.). Tutaj faktycznie wracamy do tematu ustawy o wolności wyznania, która została w międzyczasie zmieniona, ale która groziła odebraniem majątku Serbskiej Cerkwi Prawosławnej i przekazaniem go Cerkwi Czarnogórskiej” – oświadczył Dačić.

Polityk dodał, że dla Serbii ważne jest, aby w stosunkach z Czarnogórą nie istniały „sztuczne problemy”. „Dla nas temat niepodległości Czarnogóry nie jest aktualny, ale interesuje nas sytuacja narodu serbskiego i Serbskiej Cerkwi w Czarnogórze, interesuje nas stanowisko Podgoricy w ważnych dla Serbii kwestiach politycznych, takich jak status republiki Kosowa i Metohiji. Nie jestem w stanie zrozumieć tego, że Papua Nowa Gwinea (która wycofała uznanie niepodległości Kosowa, w porównaniu do Czarnogóry – red.) ma większe zrozumienie dla Serbii w tej kwestii niż Czarnogóra” – podsumował.

(Paweł Natorski)

Czarnogóra protestuje przeciwko Serbskiej Cerkwi Prawosławnej

Demonstranci sprzeciwiają się planowanej na 5 września intronizacji nowego zwierzchnika Serbskiej Cerkwi Prawosławnej w metropolii Czarnogóry i Przymorza Joannicjusza II.

ATENY

W związku z pożarami premier apeluje o ochronę klimatu. Pożary, jakie nawiedziły Grecję w ostatnich tygodniach to dzwonek alarmowy, wskazujący na potrzebę większego zaangażowania na rzecz ograniczania globalnego ocieplenia, stwierdził we wczorajszej (24 sierpnia) debacie w parlamencie premier Kyriakos Mitsotakis. Więcej szczegółów poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Grecja: W związku z pożarami premier wzywa do większej troski o klimat

Zdaniem szefa rządu zapobieganie gwałtownym zjawiskom pogodowym wymaga ograniczenia globalnego ocieplenia.

WILNO

Litwa chce kolejnych sankcji na Białoruś. Wilno domaga się kolejnych unijnych restrykcji wobec białoruskich władz, tym razem za wymuszanie nielegalnej migracji. Rząd chce, aby UE nałożyła sankcje na osoby i podmioty związane z przymusowym transportem uchodźców na teren UE, powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Gabrielius LandsbergisWięcej szczegółów poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Litwa chce kolejnych sankcji na Białoruś w związku z wymuszaniem migracji

„Musimy wysłać sygnał, nie tylko dla Białorusi, ale także dla każdego dyktatora, który zamierza wykorzystywać podobne narzędzia przeciwko UE”, stwierdził szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis.

WARSZAWA | RYGA

ETPCz: Polska i Łotwa mają pomóc uchodźcom. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wczoraj środki tymczasowe nakazujące Polsce i Łotwie zapewnienie migrantom koczującym na granicy z Białorusią wody, żywności, ubrań, opieki medycznej i, jeśli to możliwe, tymczasowego schronienia. Więcej szczegółów poniżej.

(Barbara Bodalska)

Europejski Trybunał Praw Człowieka: Polska i Łotwa muszą pomóc migrantom na granicy z Białorusią

Polska i Łotwa mają zapewnić migrantom wodę, żywność, ubrania, opiekę medyczną i, jeśli to możliwe, tymczasowe schronienie. 

SOFIA

Bułgaria przyjmie 70 osób z Afganistanu. Tymczasowy bułgarski rząd podjął wczoraj decyzję o udzieleniu azylu 70 obywatelom Afganistanu i ich rodzinom, którzy pracowali w ambasadzie w Kabulu i w organizacjach międzynarodowych. 

„Myślę, że jest to ważne z punktu widzenia empatii i solidarności, a także dlatego, że ci ludzie pracowali dla Bułgarii i w tej chwili Bułgaria musi wyciągnąć do nich rękę”, powiedział tymczasowy premier Stefan Janew. Zaznaczył, że sprowadzenie tych osób z Afganistanu będzie trudnym zadaniem, ale wyraził nadzieję, że podjęte ustalenia okażą się sukcesem.

(Paulina Borowska)

Pomoc humanitarna w Afganistanie. Europa zrobiła dużo, ale wciąż może zrobić więcej. Wywiad z Janiną Ochojską

Talibowie przejęli Afganistan, wywołując kolejny kryzys humanitarny w kraju. Wywiad z Europosłanką i założycielką Polskiej Akcji Humanitarnej, Janiną Ochojską.

HELSINKI

Afgańscy uchodźcy z czteroletnim prawem pobytu. Osoby ewakuowane do Finlandii z Afganistanu będą musieli przejść regularną procedurę azylową, ale otrzymają prawo pobytu w Finlandii na cztery lata, poinformowała szefowa fińskiego MSW Maria Ohisalo. “Rząd zgadza się co do tego, że sytuacja w Afganistanie jest absolutnie wyjątkowa”, powiedziała minister na konferencji prasowej, cytowana przez dziennik “Helsingin Sanomat”.

“Rząd doszedł do wniosku, że jesteśmy odpowiedzialni za osoby, które pracowały dla Finlandii”, podkreśliła minister. Powołując się na ochronę prywatności nie ujawniła jednak, czym zajmowali się ewakuowani afgańscy współpracownicy Finów.

Osoby ewakuowane są na początku przewożone do ośrodków dla uchodźców, ulokowanych w różnych częściach kraju. Tam, w towarzystwie swoich bliskich, jeśli ci również zostali ewakuowani, mogą poczekać na zakończenie procedury w sprawie przyznania prawa pobytu. Jak przekazano, do otrzymania tego prawa nie będzie konieczna rozmowa z uchodźcą, tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłej procedury azylowej, ale zgody na pobyt wydawane będą na podstawie decyzji rządu.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Afganistan: Przywódca Narodowego Frontu Oporu zapowiada walkę z talibami

Ahmad Massud, który nie uznaje władzy islamskich radykałów, wezwał wszystkich tych, którzy chcą z talibami walczyć, aby dołączyli do niego w niezdobytej nigdy Dolinie Pandższiru.

WIEDEŃ | MOSKWA

Rosja zaprasza Austriaków na Krym. Na spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Austrii Alexandrem Schallenbergiem szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow stwierdził, że w interesie Austrii byłoby wysłać oficjalną delegację z wizytą na Krym, przekazuje agencja Interfaks. Schallenberg odrzekł, że rząd nie ma takich planów. Więcej szczegółów poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Rosja zaprasza Austriaków na "rosyjski" Krym. "Im więcej przyjeżdża osób, tym lepiej"

Rosyjski MSZ ostrzegł wcześniej, że postrzega udział krajów i organizacji międzynarodowych w szczycie Platformy Krymskiej jako podważanie integralności terytorialnej Rosji.

BRUKSELA

Firmy spożywcze zbyt często narażają dzieci na reklamy niezdrowej żywności, wynika z ostatnich badań belgijskiego instytutu zdrowia Sciensano. Zdaniem naukowców firmy nie robią wystarczająco dużo w zakresie żywienia, zdrowia, a także zapobiegania otyłości, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Więcej szczegółów poniżej.

(Kinga Wysocka)

Belgia: Firmy zachęcają dzieci do kupna niezdrowej żywności. Ułatwiają złe decyzje żywieniowe

Firmy spożywcze zbyt często narażają dzieci na reklamy niezdrowej żywności, wynika z ostatnich badań belgijskiego instytutu zdrowia Sciensano.

RZYM

Włochy coraz bliżej osiągnięcia odporności zbiorowej. Włochy są na dobrej drodze do osiągnięcia celu, jakim jest zaszczepienie 80 proc. populacji powyżej 12 roku życia do końca września, poinformował rządowy komisarz ds. zagrożenia koronawirusem generał Francesco Paolo Figliuolo.

“Zadeklarowany w marcu cel zaszczepienia 80 proc. populacji w wieku powyżej 12 lat zostanie w pełni zrealizowany do 30 września”, ogłosił we wtorek (24 sierpnia) Figliuolo.

We Włoszech podano do tej pory ponad 75,6 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19. Oznacza to, że odsetek osób powyżej 12. roku życia w pełni zaszczepionych wynosi obecnie 67,6 proc (36,5 mln zaszczepionych osób). Z kolei odsetek osób w wieku powyżej 12 lat, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki wynosi 72,3 proc. (39 mln zaszczepionych osób).

Prezydent Włoch Sergio Mattarellaprzemawiając w piątek (20 sierpnia) w Rimini na dorocznym spotkaniu katolickiego ruchu Comunione e Liberazione powiedział, że zaszczepienie się przeciwko COVID-19 jest “obowiązkiem”. Mattarella podkreślił, że “odpowiedzialność zaczyna się od nas samych”. Prezydent powtórzył ponadto słowa papieża Franciszka, który powiedział, że zaszczepienie się jest “aktem miłości”.

Zdaniem włoskiego prezydenta szczepionki to “najskuteczniejszy instrument, jaki mamy do dyspozycji, aby się bronić i chronić najsłabszych i najbardziej narażonych na poważne niebezpieczeństwa”.

(Monika Mojak)

Włochy: 250 tys. osób zapisało się na szczepienie na koronawirusa, po zapowiedzi wprowadzenia przepustek do miejsc publicznych

Od 6 sierpnia wymóg przedstawiania „zielonej przepustki” w wielu miejscach publicznych będzie dotyczył każdej osoby powyżej 12. roku życia.

HAGA

Protesty przeciwko uchodźcom. Mieszkańcy holenderskiej wsi Harskamp protestowali we wtorek (24 sierpnia) przeciwko przyjęciu uchodźców z Afganistanu. Sprzeciw wywołała decyzja rządu, na mocy której właśnie w tej miejscowości zamieszkać ma część osób ewakuowanych z Kabulu.

Mieszkańcy Harskamp w gminie Ede nie zgadzają się na zakwaterowanie ok. 800 uchodźców w obozie wojskowym na terenie wsi. Wtorkowy wieczorny protest z udziałem około 250 osób początkowo przebiegał spokojnie, informuje PAP, powołując się na lokalne media. Później jednak sytuacja wymknęła się spod kontroli i wybuchły zamieszki. Nie wiadomo jeszcze, czy ktoś odniósł jakieś obrażenia lub został zatrzymany.

Zgodnie z postanowieniem rządu uchodźcy mają zostać zakwaterowani w trzech miejscach na terenie kraju: w miejscowościach Zoutkamp na północy kraju i Zeist w centralnej Holandii oraz w bazie wojskowej we wspomnianej wsi Harskamp.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Niemcy i Holandia zatrzymają deportację uchodźców do Afganistanu

W ubiegłym tygodniu państwa te wraz z Grecją, Austrią i Belgią wystosowały list do KE, domagając się respektowania swojego prawa do odsyłania uchodźców, którym odmówiono azylu.

BUKARESZT

Rumunia oddała lub sprzedała 3 mln szczepionek. Zgodnie z informacjami rumuńskiego Ministerstwa Zdrowia, kraj ten przekazał ponad 2 mln dawek szczepionek na COVID-19 oraz sprzedał ponad 1,1 mln dawek. Szczepionki trafiają do Wietnamu, Mołdawii, Korei Południowej i Danii.

W związku ze spadającym zainteresowaniem szczepieniami w tym miesiącu wstrzymano również dostawy preparatów Pfizer/BioNTech i AstraZeneki. 

Tymczasem krajowy koordynator kampanii szczepień Valeriu Gheorghita stwierdził, że do Rumunii dotarła już czwarta fala pandemii, a wkrótce wariant Delta koronawirusa stanie się dominujący w kraju.

(Paulina Borowska)

Polska sprzeda szczepionki na koronawirusa, którym mija data ważności

Rozmowy mają się już toczyć na ten temat z Ukrainą i Gruzją. Zainteresowanie wyraziły też Australia i Wietnam.

BRATYSŁAWA

Większość zakażonych koronawirusem nie była zaszczepiona. Według danych Ministerstwa Zdrowia 78 proc. osób, u których w ostatnich dwóch tygodniach wykryto koronawirusa, nie było w pełni zaszczepionych. Ministerstwo podkreśliło także, że wzrasta liczba powiatów, w których odsetek zaszczepionych w wieku 50+ rośnie.

Premier Eduard Heger zauważył, że „o przebiegu kolejnej fali pandemii zadecyduje liczba niezaszczepionych osób w wieku 50 lat i więcej”. Jednocześnie Słowacja nadal pozostaje w tyle za średnim wskaźnikiem szczepień w Unii Europejskiej.

(Kinga Wysocka)

Słowacja: Rząd dopuszcza przywileje dla zaszczepionych

Ma to zmotywować obywateli do szczepień.

TIRANA

Wkrótce nowy rząd. Premier Albanii Edi Rama oświadczył, że przedstawi swój nowy gabinet w przyszłym tygodniu. Możliwość ponownego sformowania rządu (trzeci raz w karierze) jest konsekwencją zwycięstwa ugrupowania polityka, Partii Socjalistycznej, w kwietniowych wyborach parlamentarnych.

Rama przekazał tę informację podczas konferencji prasowej, na której wymienił również osiągnięcia swojego rządu i wizje na kolejną kadencję. Premier chwalił się cyfryzacją kraju oraz podwyżkami płac dla lekarzy i nauczycieli. Ogłosił także, że Albania ma najniższą stopę bezrobocia w regionie – 11,7 proc. (choć według najnowszych statystyk niższy wynik odnotowano w Serbii – 9,08 proc.).

Podczas swojego przemówienia Rama potwierdził, że nowy rząd przystąpi do budowy 4 portów w Sarandzie, Wlorze i Durres. Były burmistrz Tirany zwrócił także uwagę na inicjatywę „Otwarte Bałkany”, która jest owocem współpracy Albanii z Macedonią Północną i Serbią.

(Paweł Natorski)

Albania: Socjaliści utrzymali się przy władzy

Opozycyjna centroprawica uznała już swoją porażkę, ale oskarża rząd o wyborcze manipulacje.

KIJÓW

Były prezydent oblany zielonką. Petro Poroszenko, poprzedni prezydent Ukrainy, po zakończeniu odbywających się w Kijowie międzynarodowych obchodów 30-lecia niepodległości Ukrainy został oblany zielonką. Mężczyzna podejrzany o napaść został zatrzymany. Więcej szczegółów poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Ukraina: Petro Poroszenko oblany zielonką. O atak oskarża ekipę Zełenskiego

Do ataku na byłego prezydenta doszło po obchodach 30-lecia niepodległości Ukrainy.