May zaprasza przewodniczącego PE do Londynu

#Brexit50

Na zaproszenie brytyjskiej premier przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani złoży wizytę w Londynie. Przewodnim tematem spotkania ma być wspólna dyskusja o Brexicie – ujawnił wczoraj podczas unijnego szczytu przewodniczący.

 

We wczorajszej (9 marca) rozmowie z dziennikarzami przewodniczący PE, Włoch Antonio Tajani poinformował o zaproszeniu do Londynu, które otrzymał z rąk brytyjskiej premier Theresy May. Plany związane z poprzednią wizytą zostały przez niego porzucone po serii trzęsień ziemi we Włoszech w styczniu br.

Wizyta w Londynie

„Theresa ponownie postanowiła zaprosić mnie do Londynu. Udam się tam prawdopodobnie przed nadejściem lata, żeby rozmawiać o nadchodzącym Brexicie” – oznajmił Tajani.

„Brexit to Brexit, nie dostrzegam różnicy między określeniem go twardym bądź miękkim. My (Parlament Europejski) musimy strzec europejskich interesów” – kontynuował podczas porannej konferencji.

Rola Wlk. Brytanii w Europie po Brexicie

W swoim styczniowym przemówieniu May nakreśliła cele, jakie zamierza osiągnąć Wlk. Brytania wychodząc z Unii Europejskiej.  Przedstawiła w nim najważniejsze aspekty współpracy na linii Bruksela- Londyn po „twardym” Brexicie. Dobrosąsiedzka współpraca, wspólna strefa handlowa oraz silna pozycja brytyjska w kontaktach z członkami UE – te założenia programowe zdominowały wystąpienie premier.

>> Czytaj więcej o przemówieniu Theresy May

Konieczność współpracy oraz wsłuchiwania się w głos brytyjski widzi również obecny przewodniczący PE.  „Bycie członkiem UE nie jest tym samym, co pozostawanie poza nią, jednak głos Londynu jest bardzo istotny i po Brexicie chcemy współpracować z Wlk. Brytanią” – kontynuował wypowiedź.

„Zjednoczone Królestwo niedługo przestanie być członkiem UE, nadal jednak będzie częścią Europy” – podsumował wizję przyszłej roli Wlk. Brytanii.

Brexit

W referendum w sprawie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE przeprowadzone w czerwcu ubiegłego roku zwyciężyli zwolennicy opuszczenia UE. W odpowiedzi na wynik referendum ówczesny premier David Cameron podał swój gabinet do dymisji a władzę przejęła Theresa May. Rozpoczęcie procedury wyjścia Wlk. Brytanii z UE ma się wg. May rozpocząć wraz z końcem marca br.

>> Czytaj więcej o Brexicie