Manfred Weber chce paktu przeciw antysemityzmowi

Manfred Weber, źródło: Gazeta Wyborcza

Manfred Weber, źródło: Gazeta Wyborcza [Jean-Francois Badias]

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber zaproponował zawiązanie paktu przeciwko antysemityzmowi w Europie.

 

Weber jest kandydatem swojego ugrupowania na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Zapowiedź paktu na rzecz walki z antysemityzmem to kolejna obietnica złożona przez niemieckiego polityka w ramach kampanii przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Manfred Weber kandydatem EPL na szefa nowej KE

Na zjeździe Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Helsinkach obecny przewodniczący największej grupy w Parlamencie Europejskim został mianowanym tzw. Spitzenkandidat, co oznacza, że już oficjalnie jest kandydatem swojej frakcji na szefa Komisji Europejskiej po przyszłorocznych eurowyborach. Weber w bezpośredniej rywalizacji pokonał …

Zapowiedź Webera jest reakcją na ostatnie wypowiedzi węgierskiego premiera Viktora Orbana, którego Fidesz jest członkiem EPP.

„Walka przeciwko antysemityzmowi leży w interesie wszystkich Europejczyków. Dane z tego tygodnia, które pokazują, że wzrasta liczba ataków o charakterze antysemickim w Niemczech i Francji, uświadamia nam, jak daleko jesteśmy od zwalczenia tego problemu”, komentuje Weber na swoim Twitterze.

Szef EPP odwołuje się tu do danych niedawno opublikowanych przez oba państwa. Ministerstwo spraw wewnętrznych Francji podało, że liczba ataków antysemickich wzrosła w 2018 r.  – w porównaniu z zeszłym rokiem – o 74 proc. do 541 incydentów.

W Niemczech sytuacja wygląda podobnie. W 2018 r. zarejestrowano najwyższy od 10 lat wskaźnik antysemityzmu, który wzrósł tylko w ostatnim roku aż o 10 proc. Według danych przedstawionych przez policję zarejestrowano 1,646 napaści kwalifikujących się jako przejaw antysemickich zachowań.

Antysemityzm zagraża Europie?

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker obawia się zagrożenia antysemityzmem w Unii Europejskiej, a kanclerz Niemiec Angela Merkel apeluje do rodaków o „zerową tolerancję wobec antysemityzmu”. Oboje opublikowali oświadczenia z okazji przypadającego wczoraj (27 stycznia) Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Badania prowadzone w zeszłym roku przez CNN wskazują także na brak powszechnej świadomości na temat Holocaustu. Autorzy badań wskazują, że jest to jedna z przyczyn wzrostu nastrojów antysemickich w Europie.

Z przywoływanego przez media sondażu wynika, że jedna trzecia badanych Europejczyków ma niewielką lub zerową wiedzę na temat Holokaustu, a co dwudziesty nigdy o nim nie słyszał. 40 proc. młodych Niemców ma niewielką lub zerową wiedzę o Holokauście, a 20 proc. młodych Francuzów w wieku od 18 do 34 lat nigdy o nim nie słyszało.

Prawie co piąty badany jest zdania, że antysemityzm w jego kraju jest odpowiedzią na codzienne zachowanie Żydów, a jedna trzecia badanych twierdzi, że Żydzi wykorzystują Holokaust do poprawy swej pozycji czy celów.

Ponadto ponad jedna czwarta pytanych uważa, że Żydzi mają zbyt duże wpływy w biznesie i w sektorze finansowym, a w ocenie prawie co czwartego respondenta Żydzi mają duży wpływ na konflikty i wojny na świecie, a co piąty uważa, że zbyt mocno oddziałują na media i politykę.