Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber zaproponował zawiązanie paktu przeciwko antysemityzmowi w Europie.
Weber jest kandydatem swojego ugrupowania na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Zapowiedź paktu na rzecz walki z antysemityzmem to kolejna obietnica złożona przez niemieckiego polityka w ramach kampanii przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Zapowiedź Webera jest reakcją na ostatnie wypowiedzi węgierskiego premiera Viktora Orbana, którego Fidesz jest członkiem EPP.
„Walka przeciwko antysemityzmowi leży w interesie wszystkich Europejczyków. Dane z tego tygodnia, które pokazują, że wzrasta liczba ataków o charakterze antysemickim w Niemczech i Francji, uświadamia nam, jak daleko jesteśmy od zwalczenia tego problemu”, komentuje Weber na swoim Twitterze.
Szef EPP odwołuje się tu do danych niedawno opublikowanych przez oba państwa. Ministerstwo spraw wewnętrznych Francji podało, że liczba ataków antysemickich wzrosła w 2018 r. – w porównaniu z zeszłym rokiem – o 74 proc. do 541 incydentów.
W Niemczech sytuacja wygląda podobnie. W 2018 r. zarejestrowano najwyższy od 10 lat wskaźnik antysemityzmu, który wzrósł tylko w ostatnim roku aż o 10 proc. Według danych przedstawionych przez policję zarejestrowano 1,646 napaści kwalifikujących się jako przejaw antysemickich zachowań.
Badania prowadzone w zeszłym roku przez CNN wskazują także na brak powszechnej świadomości na temat Holocaustu. Autorzy badań wskazują, że jest to jedna z przyczyn wzrostu nastrojów antysemickich w Europie.
Z przywoływanego przez media sondażu wynika, że jedna trzecia badanych Europejczyków ma niewielką lub zerową wiedzę na temat Holokaustu, a co dwudziesty nigdy o nim nie słyszał. 40 proc. młodych Niemców ma niewielką lub zerową wiedzę o Holokauście, a 20 proc. młodych Francuzów w wieku od 18 do 34 lat nigdy o nim nie słyszało.
Prawie co piąty badany jest zdania, że antysemityzm w jego kraju jest odpowiedzią na codzienne zachowanie Żydów, a jedna trzecia badanych twierdzi, że Żydzi wykorzystują Holokaust do poprawy swej pozycji czy celów.
Ponadto ponad jedna czwarta pytanych uważa, że Żydzi mają zbyt duże wpływy w biznesie i w sektorze finansowym, a w ocenie prawie co czwartego respondenta Żydzi mają duży wpływ na konflikty i wojny na świecie, a co piąty uważa, że zbyt mocno oddziałują na media i politykę.