Malta: Policja zidentyfikowała zleceniodawców zabójstwa dziennikarki śledczej

Daphne Caruana Galizia, źródło Facebook.com/matthewcaruanagalizia

Daphne Caruana Galizia, źródło Facebook.com/matthewcaruanagalizia

Maltański minister spraw wewnętrznych Michael Farrugia potwierdził wcześniejsze informacje medialne o tym, że śledczym udało się zidentyfikować osoby, które zorganizowały zamach na reporterkę śledczą Daphne Caruanę Galizię. Dotąd aresztowano już mężczyzn podejrzanych o bezpośrednie dokonanie morderstwa.

 

O przełomie w śledztwie jako pierwszy poinformował dziennik „Times of Malta”. Dziennikarze tej gazety ujawnili, że policja ustaliła dane trzech obywateli Malty, którzy mieli stać za zorganizowaniem zabójstwa Daphne Caruany Galizi – popularnej dziennikarki śledczej, która pisała między innymi o korupcyjnych skandalach na szczytach maltańskich władz.

MSW potwierdza

Informacje te potwierdził później w telefonicznej rozmowie z włoską telewizją Rai 3 minister spraw wewnętrznych Malty Michael Farrugia. „Mam nadzieję, że osoby odpowiedzialne za to zabójstwo wkrótce zostaną aresztowane” – powiedział. Później jego ministerstwo precyzowało jednak, że do zatrzymań dojdzie wtedy, gdy śledczy zbiorą wystarczającą liczbę dowodów. W sprawę ma być zaangażowana nie tylko policja maltańska, ale także Europol.

53-letnia Daphne Caruana Galizia została zabita w październiku ubiegłego roku. Pod jej samochodem podłożono zdalnie odpalany ładunek wybuchowy. Dziennikarka zginęła kilka minut po tym jak wyszła z domu i pojechała do jednej z redakcji, z którymi współpracowała. Policja ustaliła później, że zabójstwa dokonało trzech Maltańczyków (dwóch braci oraz ich przyjaciel), którzy w chwili morderstwa znajdowali się na łodzi płynącej wzdłuż nadmorskiej drogi, którą jechała Caruana Galizia.

Dziennikarka była najbardziej znaną maltańską reporterką śledczą. Pisywała nie tylko do gazet w swoim ojczystym kraju, ale także do tytułów włoskich i brytyjskich. Prowadziła również bardzo poczytnego bloga. W ostatnim czasie zajmowała się skandalami korupcyjnymi wśród współpracowników maltańskiego premiera Josepha Muscata. Pisała też o ich związkach, a także o związkach rodziny szefa rządu (w tym jego żony) ze spółkami założonymi w Panamie, aby uniknąć fiskusa i innych kontroli.

Po wybuchu afery Panama Papers Caruana Galizia zaczęła dostawać pogróżki. Wcześniej pisała zaś o aferach bankowych (m.in. o słynnym, zamkniętym już Pilatus Bank, który miał pomagać Iranowi w omijaniu międzynarodowych sankcji), nieuczciwych przedsiębiorcach oraz handlarzach narkotyków. Z powodu jej pracowitości i zawodowej wszechstronności nazywano ją często „jednoosobowym Wikileaks”.

Maltański Pilatus Bank zamknięty. W tle zabójstwo dziennikarki śledczej

Europejski Bank Centralny (EBC), który nadzoruje m.in. system bankowy w państwach strefy euro, cofnął licencję na działalność maltańskiemu Pilatus Bank. Na jego prezesie ciążą zarzuty prania brudnych pieniędzy, wcześniej prowadzona przez niego instytucja  była oskarżana o liczne przestępstwa przez zamordowaną …

Kim są podejrzani o zlecenie zabójstwa?

Policja na Malcie odmówiła podania żadnych szerszy informacji na temat osób podejrzanych o zlecenie i zorganizowanie zabójstwa dziennikarki. Wiadomo tylko tyle, że mieli oni wynająć bezpośrednich sprawców morderstwa. Każdy z nich, zlecając zabójstwo miał się kierować innymi pobudkami. Nie ujawniono jednak żadnych konkretnych powodów, dla których zginęła Caruana Galizia.

Trzech podejrzanych o zlecenie zabójstwa to formalnie osoby bezrobotne, ale – jak napisał „Times of Malta” – majętne i prowadzące wystawny tryb życia. Mają posiadać luksusowe domy i samochody, posyłać dzieci do najdroższych prywatnych szkół oraz często przegrywać duże sumy w licznych na Malcie kasynach.

Malta: Śledczy, który badał korupcyjne afery ujawnione przez zamordowaną dziennikarkę, boi się o swoje życie

Jonathan Ferris, były śledczy z Urzędu ds. Analiz i Wywiadu Finansowego (FIAU) na Malcie zajmował się opisanymi przez zamordowaną w październiku ubiegłego roku dziennikarkę śledczą Daphne Carunę Galizię sprawami korupcyjnym. Badając wątki głośnej afery „Panama Papers”, reporterka odkryła związki osób …