Malta: Policja zatrzymała podejrzanych o zabójstwo dziennikarki śledczej

Radiowóz maltańskiej policji, źródło Wikipedia

Radiowóz maltańskiej policji, źródło Wikipedia

W sumie w trzech miejscowościach kraju zatrzymano dziesięciu obywateli Malty. Wszyscy mają mieć związek z zabójstwem reporterki śledczej Daphne Caruany Galizii, do jakiego doszło 16 października. W samochodzie, którym jechała ta ostra krytyczka maltańskiego premiera, eksplodował wówczas podłożony ładunek wybuchowy.

 

Daphne Caruana Galizia zginęła na miejscu. Chwilę wcześniej opublikowała na swoim blogu ostatni w życiu artykuł, w którym opisywała niejasne interesy kilku najbliższych współpracowników premiera Malty Josepha Muscata. Rodzina i duża część maltańskiej ulicy uznała, że to właśnie politycy odpowiadają za śmierć Daphne Caruany Galizii. Dziennikarka od lat tropiła finansowe przekręty. Ujawniła wiele korupcyjnych skandali na łamach prasy maltańskiej, brytyjskiej oraz na swoim blogu. W ostatnim wpisie napisała, że „dranie są wszędzie, a sytuacja jest beznadziejna”. Dwa tygodnie przed swoją śmiercią zgłosiła się na policję, ponieważ otrzymywała pogróżki.

To właśnie dziennikarska praca Daphne Caruany Galizii doprowadziła do czerwcowych przedterminowych wyborów parlamentarnych. Premier Muscat rozpisał je jako wotum zaufania dla siebie. Między innymi Caruana Galizia ujawniła bowiem, że premier, jego małżonka i kilku bliskich współpracowników miało zarejestrowane w Panamie tajne spółki, które służyły do unikania płacenia podatków. Co najmniej jedna ze spółek miała, zdaniem dziennikarki, służyć także do ukrycia wpłat od członków rodziny rządzącego bardzo twardą ręką Azerbejdżanem prezydenta Ilhama Alijewa. Wybory wygrała w czerwcu ponownie kierowana przez Muscata Partia Pracy. Właśnie od tej chwili dziennikarka zaczęła otwarcie mówić, iż boi się o swoje życie.

Malta: Politycy nie wpuszczeni na pogrzeb zamordowanej dziennikarki

Kilka tysięcy osób wzięło udział w pogrzebie zamordowanej w zamachu bombowym maltańskiej dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii. Reporterka znana była z wielu tekstów zarzucających korupcję i finansowe przekręty politykom najwyższego szczebla, także obecnemu premierowi. Rodzina zabroniła przywódcom Malty wzięcia udziału …

Trzech synów Caruany Galizii krótko po jej śmierci wezwało premiera Muscata do dymisji, zapowiedzieli także wytoczenie procesu policji za brak zapewnienia ich matce bezpieczeństwa. Rząd tymczasem wezwał do pomocy w śledztwie ekspertów m.in. z amerykańskiego FBI. Wyznaczono też nagrodę za pomoc w ustaleniu sprawców, która opiewa na 1 milion euro.

Zatrzymano dziesięciu podejrzanych

Do dzisiejszych (4 grudnia) zatrzymań doszło w trzech maltańskich miejscowościach – mieście Marsa niedaleko stolicy La Valetty oraz w okolicy miasteczka Bugibba na północy, a także w mieście Zebbug na wyspie Gozo. W tym celu przeprowadzono skoordynowaną obławę. Na kilku drogach pojawiły się policyjne blokady. Użyto również łodzi patrolowych. Całą operację zabezpieczało maltańskie wojsko.

Jak poinformował premier Muscat, wszyscy aresztowani byli dobrze znani policji, część z nich była już także karana. Szef maltańskiego rządu odmówił jednak podania szerszych informacji. Nie odpowiedział także na pytanie o to, czy zatrzymane osoby były tylko wykonawcami zabójstwa, czy także zleceniodawcami. „Wiem już doskonale kim są te osoby i co zrobiły, ale w tej chwili nie mogę podać więcej szczegółów” – mówił Muscat. Wyjaśniał, że nie chce w ten sposób zaburzyć śledztwa, a pochopne wypowiedzi rządzących były w przeszłości wykorzystywane w sądzie przez oskarżonych, aby obalić oskarżenie.

Maltańska policja wciąż prowadzi dochodzenie w sprawie zabójstwa dziennikarki śledczej. Zatrzymanym osobom w ciągu 48 godzin muszą zostać postawione zarzuty, inaczej będą musiały zostać wypuszczone. Dlatego mundurowi dokładnie przeszukują wszystkie miejsca, w których przeprowadzono obławę. Niewykluczone są także kolejne zatrzymania. Nie wiadomo czy do ustalenia podejrzanych przyczyniło się wyznaczenie nagrody za informacje ws. zabójstwa Daphne Caruany Galizi.

Malta: Milion euro rządowej nagrody za pomoc w schwytaniu zabójców dziennikarki

Reporterka śledcza i blogerka Daphne Caruana Galizia zginęła w ostatni piątek. W samochodzie, którym jechała eksplodował podłożony przez nieznanych sprawców ładunek wybuchowy. Zabita dziennikarka pisała o politycznej korupcji, a jej najostrzejsze teksty dotyczyły m.in. obecnego premiera i jego najbliższych współpracowników.
 
Mimo …