Madryt chce jak najszybszych rozmów z Katalonią

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Coraz bliżej rozmów ws. rozwiązania kryzysu politycznego w Katalonii. W Portugalii parlament debatuje nad prawem do eutanazji. W Finlandii nad głową szefa MSZ zbierają się czarne chmury za pomysł sprowadzenia dzieci z Syrii. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

MADRYT

Początek już w przyszłym tygodniu? Premier Pedro Sánchez zaproponował w środę szefowi regionalnego rządu w Katalonii (Generalitat) Quimowi Torrze rozpoczęcie  w przyszłym tygodniu dwustronnego dialogu ws. rozwiązania kryzysu politycznego. Do pierwszego spotkania mogłoby dojść w poniedziałek (24 lutego) w Pałacu Moncloa (siedziba premiera Hiszpanii). 

Lutowa data spotkania nie przypadła do gustu przedstawicielom Generalitat. Argumentują oni, że w pierwotnej wersji do rozmów na linii Madryt-Barcelona miało dojść dopiero w marcu.

Data spotkania jest jednak nieprzypadkowa. Koalicyjnemu mniejszościowemu rządowi socjalistów (PSOE) i lewicowego bloku Unidas Podemos (UP) zależy, by na początku marca przedstawić projekt budżetu na 2020 r. Do jego uchwalenia rząd potrzebuje wsparcia m.in. posłów z Katalonii. Hiszpania już w 2019 r. korzystała z prowizorium budżetowego.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

SOFIA

Parada i gaz. Prezydent Rumen Radew przyjął zaproszenie Władimira Putina do udziału w defiladzie zwycięstwa 9 maja w Moskwie. Politycy rozmawiali telefonicznie z inicjatywy prezydenta Bułgarii ws. negocjacji dotyczących cen gazu ziemnego. „Mam nadzieję, że dzięki woli politycznej osiągniemy korzystne dla obu stron porozumienie”, powiedział Radew. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LIZBONA

Eutanazja wraca do parlamentu. Deputowani opozycyjnej centrowo-prawicowej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) złożyli w środę w parlamencie projekt ustawy dotyczący zorganizowania referendum ws. legalizacji eutanazji. W czwartek parlament będzie debatował nad projektami ustaw w sprawie tzw. wspomaganego samobójstwa.

Dokument zaprezentowany przez grupę posłów PSD pojawia się tydzień po zablokowaniu przez jednoizbowe Zgromadzenie Republiki możliwości zorganizowania plebiscytu dotyczącego eutanazji. Podpisy pod petycją obywatelską w sprawie takiego plebiscytu zbierane są w całym kraju od początku lutego.

W czwartek wieczorem w parlamencie odbędzie się debata nad pięcioma projektami ustaw dotyczących legalizacji eutanazji, które zostały złożone przez lewicowe i liberalne ugrupowania: rządzących krajem socjalistów (PS), Bloku Lewicy (BE), Partię Ekologiczną – Zieloni (PEV), partię Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN) oraz Inicjatywę Liberalną (IL).

(Sónia Ferreira and Susana Oliveira | Lusa.pt)

PRAGA

Bez wielkich nadziei. Premier Andrej Babis nie spodziewa się, by nadchodzący specjalny szczyt poświęcony budżetowi UE zakończył się osiągnięciem kompromisu. Powodem są zbyt zróżnicowane stanowiska poszczególnych rządów. Nie wiadomo, czy w przypadku niekorzystnego obrotu spraw, Praga zdecyduje się na skorzystanie z prawa weta.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

HELSINKI

Minister nie sprowadzi dzieci z Syrii? Komisja Konstytucyjna parlamentu zwróciła się do prokuratora generalnego z prośbą o sprawdzenie legalności działań ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto.

Polityk zaproponował w ubiegłym tygodniu sprowadzenie do kraju dzieci fińskich obywateli z kontrolowanego przez Kurdów obozu Al-Hol, w którym przetrzymywani się członkowie Daesh w Syrii.

Rząd już w grudniu  2019 r. poinformował, że będzie dążył do sprowadzenia do kraju dzieci obywatelek Finlandii, które wyjechały do Syrii, by dołączyć do samozwańczego kalifatu. Jednak szef dyplomacji już wcześniej podjął starania o sprowadzenie 30 dzieci z obozu Al-hol, czemu sprzeciwił się jeden z dyrektorów pracujących w MSZ.

Ostatecznie urzędnik został oddelegowany do innych prac. Jeżeli prokurator generalny uzna, że Haavisto nadużył władzy, minister będzie zmuszony do złożenia dymisji.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

BRATYSŁAWA

Brak dobrych obyczajów. Rząd zwołał nadzwyczajną sesję parlamentu, na której dojdzie do głosowania m.in. w sprawie 13 emerytury oraz odrzucenia konwencji stambulskiej.

Opozycja krytykuje tę decyzję, argumentując że działanie rządu narusza prawo i postępowanie w trakcie kampanii wyborczej. Do wyborów parlamentarnych na Słowacji pozostało 10 dni.  

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Europejskie problemy z ratyfikacją Konwencji Stambulskiej

BUDAPESZT

Węgierski plan dla klimatu. Premier Viktor Orban zaprezentował w niedzielę plan działania w obronie klimatu. Wśród wielu postulatów znajdują się m.in. emisja Zielonych Obligacji czy zakaz handlu przedmiotami plastikowymi jednorazowego użytku, który wejdzie w życie w przyszłym roku.

Węgry planują, że od 2030 r. 90 proc. energii będzie produkowane bez udziału dwutlenku węgla. Rząd planuje także zwiększyć zalesienie kraju do 27 proc. do 2030 r. Już od lipca tego roku mają być likwidowane nielegalne wysypiska śmieci, a zaśmiecający środowisko będą podlegali surowym karom.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Strategiczne partnerstwo. Prezydent Kirgistanu Sooronbaj Dżeenbekow odwiedzi w kwietniu Węgry. Szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó powiedział, że w ramach wizyty oba kraje podniosą status relacji do strategicznego partnerstwa. Węgry otworzyły ambasadę w Biszkeku. Pracuje tam 11 osób. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

PARYŻ

Pełne poparcie. Ministrowie gospodarki Francji i Niemiec: Bruno Le Maire oraz Peter Altmaier wydali wspólne oświadczenie, w którym z zadowoleniem odnieśli się do publikacji strategii cyfrowej Komisji Europejskiej.

(EURACTIV.FR)

Jak Europa zamierza uregulować sztuczną inteligencję?

BELGRAD

Dementi, awans i straty. Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Bałkanów Richard Grenell zaprzeczył w środę (19 lutego) sugestiom jakoby plan wymiany gruntów między Serbią i Kosowem cieszył się popularnością w Stanach Zjednoczonych. USA nadal wspierają osiągnięcie jak najszybszego porozumienia między dwoma krajami, ale na korzystnych dla obu stron zasadach, podkreślił dyplomata.

Tymczasem Grenell, który sprawuje również funkcję amerykańskiego ambasadora w Niemczech, zostanie p.o. Dyrektora Wywiadu Narodowego. Informacje ogłosił prezydent Donald Trump za pośrednictwem mediów społecznościowych. To najwyższe stanowisko w amerykańskich strukturach wywiadowczych.

Serbia straciła 461 milionów euro odkąd Kosowo wprowadziło 14 miesięcy temu 100 proc taryfy na serbskie produkty, poinformował serbski minister handlu, turystyki i komunikacji Rasim Llajic

(EURACTIV.rs)

BERLIN

Nowy gracz o sukcesję w CDU. Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu, Norbert Röttgen, dołączył do wyścigu o przywództwo w Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU).

Kto zastąpi Annegret Kramp-Karrenbauer?

Polityk ogłosił swoją kandydaturą z wysokiego „C” – od skrytykowania Angeli Merkel, ale można to potraktować jako osobistą zemstę za usunięcie przez panią kanclerz z funkcji ministra środowiska. Röttgen kierował resortem w latach 2009-2012. Röttgen chciałby powrotu ugrupowania do korzeni, do centrum sceny politycznej. Przedstawił też sześciopunktowy plan i zamierza przeprowadzić „poważny dialog na temat demokracji”.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

WIEDEŃ

Coraz bliżej rozwiązania zagadki. Po 17 latach spekulacji dotyczących jednego z największych skandali korupcyjnych w historii Austrii jest szansa na rozwiązanie zagadki, kto został przekupiony przez europejski koncern lotniczy Airbus w przetargu na dostarczenie dla armii nowoczesnych myśliwców bojowych. Do tej pory wiadomo było ile Airbus zapłacił – 55 mln euro – jednak tożsamość hojnie obdarowanych pozostawała tajemnicą.

Jednak i to się zmieniło w mijającym tygodniu. Producent samolotów przekazał nazwiska 14 osób na żądanie austriackiej prokuratury. Kiedy pozna je austriacka opinia publiczna?

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

RZYM

Niespokojnie w wiecznym mieście. Premier Giuseppe Conte weźmie w czwartek udział w specjalnym szczycie dotyczącym budżetu UE, tymczasem we Włoszech nie ma pewności ile dokładnie wytrwa rządząca koalicja. Były premier Matteo Renzi, którego ugrupowanie Italia Viva wspiera rząd, co jakiś czas grozi wycofaniem poparcia w związku z próbą przeforsowania nowych zasad kodeksu karnego.

Renzi jest przeciwnikiem zmian i oskarża rząd o zakulisowe szukanie poparcia u opozycji. Polityk był w środowy wieczór gościem w popularnym telewizyjnym show politycznym „Porta a porta”, gdzie przyznał jednak, że rząd najprawdopodobniej wypełni swoją kadencję do 2021 r.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

Salvini stracił immunitet. Co dalej?

ATENY

Budować, nie zastanawiać się. Rząd jest zdecydowany, by wykonać decyzję o budowie zamkniętych ośrodków dla uchodźców, poinformował w środę minister ds. migracji Giorgos Koumoutsakos.

„Ta inicjatywa jest szczególnie ważna dla mieszkańców wysp Morza Egejskiego, którzy skarżą się na sąsiedztwo obozów”, powiedział Koumoutsakos.

Powstaną zamknięte ośrodki dla uchodźców i migrantów

W czwartek (20 lutego) kierownictwo ministerstwa ds. migracji na czele z Panem ministrem uda się do Berlina na rozmowy z szefem niemieckiego MSW Horstem Seehoferem. Tematem rozmów będzie propozycja nowego europejskiego paktu dotyczącego migracji.

(Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)