Macron w Bundestagu: Wspólnie zbudujmy silniejszą Europę

Angela Merkel i Emanuel Macron podczas spotkania w Berlinie

„Europa, a w jej ramach francusko-niemiecki tandem, musi powstrzymać świat przed powolnym pogrążaniem się w chaosie i zacząć przewodzić mu na drodze do pokoju” – powiedział Macron podczas wystąpienia w Bundestagu. Była to pierwsza od 18 lat wizyta francuskiego prezydenta w niższej izbie niemieckiego parlamentu. 

 

Wśród tematów przemówienia znalazła się kwestia utworzenia europejskiej armii, wspólny budżet państw strefy euro, migracje oraz opodatkowanie internetowych gigantów. Rozwiązanie tych problemów miałoby według Macrona zapewnić Europie „więcej suwerenności”.

Renesans globalnej pozycji Europy

Europa nie może „stać się pionkiem w rozgrywce światowych mocarstw, musi natomiast przejąć więcej odpowiedzialności za swoją obronę. Pod żadnym pozorem nie może też zaakceptować podrzędnej roli w polityce międzynarodowej”.

Zdaniem Emmanuela Macrona Europa jest liderem kampanii na rzecz promocji energii odnawialnej oraz walki z globalnym ociepleniem. Kontynent stanowi także awangardę multilateralizmu, będąc szczególnie aktywny w takich dziedzinach jak handel, obronność, migracje czy ochrona środowiska.

Prezydent swoją wizytę w niemieckim parlamencie złożył przy okazji uroczystości uczczenia ofiar wojen i dyktatur. Wymownym jej kontekstem jest wzrost popularności partii antysystemowych, słabnięcie wewnętrznej pozycji zarówno Macrona jak i Angeli Merkel oraz niedawny spór z prezydentem Donaldem Trumpem.

Czarne chmury nad europejskim status quo

56 proc. obywateli Niemiec uważa, że w obliczu tak dużej liczby imigrantów muzułmańskich, czuje się obco w swoim własnym kraju. Niechęć wobec imigrantów jest także niezbędnym paliwem dla partii kwestionujących kondycję europejskiej integracji. Na obszarze całego Starego Kontynentu.

 

Słabnięcie partii …

Trump stanowczo skrytykował pomysł stworzenia wspólnej europejskiej armii, a w szczególności jeden z argumentów wspierających tę inicjatywę. Macron uznał za konieczną obronę przed Rosją, Chinami „a nawet Stanami Zjednoczonymi”. „Emmanuel Macron sugeruje budowę europejskiej armii, by bronić się przed Chinami, Rosją i USA. Ale to Niemcy byli uczestnikami pierwszej i drugiej wojny światowej – jak to skończyło się dla Francji? W Paryżu zaczynali uczyć się niemieckiego zanim przyszło USA. Płaćcie na NATO lub nie!”. W taki sposób do wspomnianego konceptu odniósł się amerykański prezydent.

Pomysł Macrona zyskał uznanie Niemiec, jednak głosy sprzeciwu pojawiły się już wewnątrz samej UE. Premier Holandii Mark Rutte zastrzegł, że bezpieczeństwo kontynentu może zagwarantować jedynie NATO.

Putin chwali pomysł europejskiej armii

Prezydent Rosji pochwalił przypomniany kilka dni temu przez prezydenta Francji pomysł utworzenia europejskiej armii. Putin oświadczył, że byłoby to dobre dla wielobiegunowości świata. Tymczasem prezydent USA ostro skrytykował pomysł Macrona
 
Władimir Putin udzielił wywiadu finansowanej przez Rosję telewizji RT France podczas …

Fiskalne zbliżenie

Niemcy i Francja zgodziły się co do próby utworzenia ograniczonego, wspólnego budżetu strefy euro. Obecnie miałby on wyłącznie skupiać się na finansowaniu inwestycji, co oznacza pominięcie bardziej kontrowersyjnych pomysłów budżetowych. Jednym z nich jest chęć objęcia nim państw strefy euro, które borykają się z poważnymi problemami ekonomicznymi.

Osiągnięte porozumienie różni się jednak od tego, które proponował Paryż. Macron dążył do utworzenia funduszu, którego wielkość równałaby się „kilku punktom procentowym” zsumowanej gospodarki strefy euro. Wypracowany kompromis rozmiar budżetu ustalił na 0.2 proc. wyniku finansowego krajów posługujących się wspólną walutą.

Macron w 100-lecie zakończenia I wojny światowej: Odrzućmy nacjonalizm!

Prezydent Francji zwrócił się w ten sposób do zgromadzonych wczoraj (11 listopada) na uroczystościach w Paryżu przywódców 70 państw świata, w tym USA, Rosji i Niemiec. Wezwał ich, aby „walczyli o pokój”, a przyszłość „budowali na nadziei, a nie rozgrywaniu …