Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron zobowiązali się do wzmocnienia francusko-niemieckiego tandemu i poprowadzenia Europy drogą reform | Między innymi o tym piszemy we wtorkowym briefingu z Europy.
BERLIN | PARYŻ
Tandem. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron zobowiązali się do wzmocnienia francusko-niemieckiego tandemu i poprowadzenia Europy drogą reform, które pozwolą stworzyć silniejszą i bardziej suwerenną Unię Europejską.
Po tym, jak Emmanuel Macron przedstawił w poniedziałek (9 maja) swoją wizję Europy na zakończenie Konferencji w sprawie przyszłości Europy, jeszcze tego samego dnia udał się z pierwszą wizytą zagraniczną do Berlina, aby omówić wdrażanie zaleceń dotyczących reformy UE.
Przypomnijmy, że prezydent Francji zaproponował utworzenie Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Pozwoliłaby ona krajom spoza Unii Europejskiej, w tym Ukrainie, dołączyć do „rdzenia” europejskich wartości.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nazywa ten pomysł „bardzo interesującym”. W ocenie prezydenta Francji przystąpienie Ukrainy do Wspólnoty może potrwać wiele lat. Szczegóły poniżej.
(Davide Basso and Oliver Noyan | EURACTIV.com | tłum. Mateusz Kucharczyk)
STRASBURG
Wielki finał. Konferencja w sprawie przyszłości Europy dobiegła końca. W trakcie rocznych prac obywatele państw UE stworzyli szereg rekomendacji. Dotyczą one kierunków zmian integracji europejskiej, związanych z przyszłością unijnej demokracji, gospodarki, środowiska czy pozycji UE w świecie.
Konferencja w sprawie przyszłości Europy rozpoczęła się równo rok temu, 9 maja 2021 r, w Dzień Europy. Zakładano, że inicjatywa zapewni Europejczykom więcej możliwości wpływania na to, czym zajmuje się Unia i w jaki sposób służy ona swoim mieszkańcom.
Za sprawą CoFoE w kwietniu ub. r. uruchomiono wielojęzyczną platformę internetową, umożliwiającą obywatelom UE zamieszczanie na niej swych pomysłów. Szczegóły poniżej.
WIEDEŃ
„Ludzie Kurza” odchodzą. Minister rolnictwa Elisabeth Köstinger i minister gospodarki Margarete Schramböck podały się do dymisji. Obie miały bliskie powiązania z byłym kanclerzem Sebastianem Kurzem, który pół roku temu odszedł z polityki.
„To był zaszczyt móc pracować dla Austrii. Dziękuję za zaufanie, jakim zostałam obdarzona”, powiedziała Margarete Schramböck na opublikowanym w internecie nagraniu.
Jej rezygnacja została odebrana przez politycznych obserwatorów jako zaskoczenie, tym bardziej, że zaledwie kilka godzin wcześniej swoją rezygnację ogłosiła inna bliska Kurzowi polityk, dotychczasowa minister rolnictwa Elisabeth Köstinger. Według publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego ORF latem rozpocznie ona pracę dla prywatnej firmy.
(Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de, tłum. Aleksandra Krzysztoszek)
HELSINKI | SZTOKHOLM
Karty przetargowe Turcji. Turcja może wykorzystać sprawę poparcia dla członkostwa w NATO Finlandii i Szwecji jako kartę przetargową, twierdzą dwie tureckie gazety: „Aydınlık” i „Yeni Akit”.
Zdaniem tureckich mediów za poparcie dla członkostwa w Finlandii i Szwecji w NATO Ankara mogłaby zarządzać uznania Cypru Północnego lub zniesienia sankcji na Turcję.
Zawetowanie przez Turcję akcesji do NATO Finlandii lub Szwecji jest mało prawdopodobne, aczkolwiek niewykluczone, że przy okazji procesu akcesyjnego Ankara będzie wysuwać jakieś własne postulaty, stwierdził Toni Alaranta z Fińskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w rozmowie z dziennikiem „Helsingin Sanomat”.
(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com, tłum. Aleksandra Krzysztoszek,)
ATENY | ANKARA
Gdybanie. Inwazji Rosji na Ukrainę można było zapobiec, gdyby Turcja została członkiem UE, stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Turcji i dyrektor ds. unijnych Faruk Kaymakci.
“Kiedy mówimy o członkostwie w UE i wyciąganiu wniosków z rosyjskich działań, zawsze powtarzam, że gdyby Turcja została członkiem UE wiele lat temu, doprowadziłoby to do silniejszego odstraszania ze strony Zachodu, ponieważ zapewniona byłaby lepsza współpraca UE-NATO”, podkreślił polityk.
Dodał, że współpraca NATO-UE jest obecnie utrudniona ze względu na kwestię Cypru, ponieważ Turcja nie może przystąpić do niektórych mechanizmów bezpieczeństwa i obrony UE, mimo że obiecano jej to w 2004 r. Szczegóły poniżej.
(Pekka Vänttinen, Spiros Sideris | EURACTIV.com, EURACTIV.gr | tłum. Aleksandra Krzysztoszek, Monika Mojak)