Macron: Katedra Notre Dame w Paryżu zostanie odbudowana

Pożar paryskiej katedry Notre Dame - zdjęcie z policyjnego drona, źródło twitter

Pożar paryskiej katedry Notre Dame - zdjęcie z policyjnego drona, źródło twitter

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił wczoraj w nocy, że paryska katedra Notre Dame zostanie odbudowana. Pożar, który wybuchł po południu, strawił dużą część świątyni i spowodował zawalenie się 97-metrowej iglicy.

 

Ostatnio w katedrze prowadzono remont dachu.

Gwałtowny ogień opanował zabytek

Przez jakiś czas wydawało się, że nie uda się powstrzymać ognia. Jednak po godzinie 23 szef paryskich strażaków Jean-Claude Gallet poinformował, że „można uznać, iż główna struktura świątyni została uratowana”. Dodał, że najprawdopodobniej udało się zachować obie wieże fasady. W czasie akcji ranny został jednak jeden ze strażaków.

Biskup Patrick Chauvet przekazał, natomiast, że z płonącej katedry udało się ocalić Koronę Cierniową, jedną z najważniejszych relikwii chrześcijańskich, a także „niektóre kielichy”. Przyznał jednak, że uratowanie dużych obrazów nie wydaje się możliwe.

Zgłoszenie o płomieniach, które pojawiły się na dachu katedry Notre Dame straż pożarna otrzymała około godziny 18.50. Mimo wysiłków setek osób, ogień w kilka godzin opanował dużą część świątyni.

Orędzie prezydenta odwołano

Po pierwszych informacjach o pożarze odwołano zaplanowaną na wieczór emisję orędzia prezydenta Francji do narodu. Emmanuel Macron miał się w nim odnieść do wyników debaty obywatelskiej, zainicjowanej w reakcji na protest „żółtych kamizelek”.

Macron odbija się od dna w sondażach

Po kilku miesiącach regularnego spadku notowań partia francuskiego prezydenta  Emmanuela Macrona ponownie staje się faworytem w majowych wyborach europejskich.
 
Od paraliżu do kontrataku
Emmanuel Macron powoli odbudowuje pozycję na francuskiej scenie politycznej. Francuski prezydent nie zażegnał wprawdzie całkowicie kryzysu spowodowanego przez „żółte …

Zamiast wygłaszać orędzie prezydent pojawił na miejscu pożaru razem z premierem Edouardem Philippem i metropolitą Paryża Michelem Aupetitem, gdzie przed północą spotkali się z dziennikarzami.

“Chciałbym podziękować strażakom, którzy zrobili wszystko, co w ich mocy,  aby chronić to, co udało się uratować i wykazali się niezwykłą odwagą, profesjonalizmem oraz olbrzymią determinacją” – powiedział prezydent Francji. Zastrzegł jednak, że „bitwa nie jest całkowicie wygrana” i uprzedził, że „najbliższe godziny będą trudne”. Macron przyznał przy tym, że “dzięki olbrzymiej odwadze udało się sporo uratować”.

Również Aupetit dziękował strażakom ryzykującym życie. “Ich odwaga i profesjonalizm były niezwykłe” – ocenił. Poinformował przy tym, że wszystkie kościoły w całej Francji są otwarte i “wszędzie będzie można modlić się w intencji tych, którymi to wstrząsnęło”. Zaapelował także, żeby na znak solidarności w paryskich kościołach rozbrzmiały dzwony. Metropolita paryski podkreślił też, że „to, co wydarzyło się w Paryżu, w Notre Dame jest niezwykły dramatem” i zapewnił, że “cała Francja i świat są zjednoczeni”

Macron: Notre Dame to nasza historia, literatura, wyobraźnia

“Notre Dame to nasza historia, literatura, wyobraźnia. To miejsce, w którym przeszliśmy tyle ważnych chwil: nasze epidemie, nasze wojny, nasze wyzwolenia” – powiedział prezydent Francji na miejscu pożaru zapowiadając, że budowany przez wieki zabytek zostanie odbudowany. Podkreślił, że „katedra to nie tylko budynek”, ale “coś, co wyraża naszą wiarę”. “To nasza historia, teraz płonie. Płomienie poza smutkiem naruszyły wszystko to, czym jesteśmy” – powiedział Macron.

“Chcę dziś powiedzieć, że katedra zostanie odbudowana, wszyscy razem ją odbudujemy. To projekt, który nas zjednoczy na nadchodzące lata” – oświadczył. Poinformował przy tym, że wkrótce utworzony zostanie fundusz, który pomoże w odbudowie zabytku. “Nasza historia na to zasługuje” – podkreślił prezydent. “To centrum naszego życia. To coś, co jest nieodmiennie obecne w sercach paryżan i sercach Francuzów. To miejsce życia, rzeźby, malarstwa. To katedra, która nigdy nie może zniknąć. Macron zwrócił uwagę, że ten pożar jest szczególnie trudny dla katolików na całym świecie zwłaszcza, że zbliżają się święta Wielkiej Nocy.

Wcześniej napisał na twitterze: “Jestem smutny dziś wieczorem, podobnie jak wszyscy moi rodacy, patrząc jak płonie ta część nas”. Tysiące mieszkańców francuskiej stolicy i turystów zgromadzonych wokół płonącej średniowiecznej katedry modlili się głośno i śpiewali wspólnie religijne pieśni.

Cały świat poruszony stratą

“Minuta po minucie śledzę pożar, który trawi katedrę Notre Dame. To miejsce, które należy do całej ludzkości” – napisał na twitterze szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. „Co za smutny widok. Cóż za zgroza. Podzielam emocje narodu francuskiego, który jest częścią narodu europejskiego” – dodał. “Paryska Notre Dame jest Notre Dame całej Europy” – napisał zaś szef Rady Europejskiej Donald Tusk po francusku dodając już po angielsku: “Wszyscy jesteśmy dzisiaj z Paryżem”.

„Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki. Przejmujące chyba dla wszystkich” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. W nocy napisał także, że już zgłaszają się ludzie gotowi złożyć datki na odbudowę Katedry Notre Dame. “Dziękuję za to, bo jestem przekonany, że odbudowa Katedry może stać się symbolem odbudowy Europy. Odbudowy Europy na jej prawdziwym, historycznym, judeo-chrześcijańskim fundamencie” – podkreślił polski prezydent.

Polska zawetowała konkluzje ws. stosowania unijnej Karty Praw Podstawowych

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zdecydował o zawetowaniu Konkluzji Rady UE ws. stosowania w zeszłym roku Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Powodem jest odrzucenie poprawki Polski domagającej się ochrony osób wierzących. Tymczasem przyjęcie takich konkluzji wymaga jednomyślności.

“Płonąca Notre Dame łamie nam serca. Łączymy się myślami ze służbami gaśniczymi oraz z naszymi francuskimi przyjaciółkami i przyjaciółmi” – napisał szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas i wyrażając nadzieję że pożar nie spowoduje ofiar w ludziach. „Moje myśli są z Francuzami i służbami ratunkowymi, które walczą ze strasznym pożarem katedry Notre Dame” – zapewniła premier Wielkiej Brytanii Theresa May w reakcji na wiadomość o pożarze paryskiej katedry.

Wielka Brytania: Partia Pracy prowadzi w sondażach przed wyborami do PE

Opozycyjni labourzyści prowadzą w pierwszym sondażu przeprowadzonym częściowo już po tym, jak przywódcy UE zgodzili się na opóźnienie brexitu do 31 października. Jednym z warunków tej zgody jest przeprowadzenie przez Wielką Brytanię wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zaplanowano je na 23 …

„Okropnie jest patrzeć na wielki pożar katedry Notre Dame” – napisał tymczasem również na Twitterze prezydent USA Donald Trump. Wiceprezydent Mike Pence zwrócił natomiast uwagę, że katedra Notre Dame jest symbolem wiary dla ludzi z całego świata. „To poruszające widzieć dom Boży w płomieniach. Nasze myśli i modlitwy są ze strażakami i wszystkimi mieszkańcami Paryża” – napisał.

Trump grozi nałożeniem ceł na europejski przemysł samochodowy

Prezydent USA Donald Trump zagroził nałożeniem ceł na import samochodów z Europy, jeżeli nie zostanie wypracowane w tej kwestii porozumienie z Unią Europejską.
 

„Jesteśmy w trakcie negocjacji, jeżeli jednak nie znajdziemy w tej sprawie wspólnego języka, będę zmuszony nałożyć cła”, komentuje …

Paryska katedra Notre Dame

Katedrę zbudowano na wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité w 4. dzielnicy Paryża, na śladach po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX wieku (wyspa jest połączona z resztą Paryża ośmioma mostami). Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345).

Paryska katedra przez wiele lat była centrum wydarzeń historycznych Francji. W średniowieczu wyruszały stamtąd wyprawy krzyżowe, odbył się proces rehabilitacyjny Joanny d’Arc, a kilkaset lat później w 1804 r. Napoleon Bonaparte koronował się na cesarza. W czasach Rewolucji Francuskiej (1789-1799) uniknęła zburzenia, ale przemianowano ją na Świątynię Rozumu. Po śmierci Charlesa de Gaulle’a żegnało go tam tysiące Francuzów.

Znane są też XVII-wieczne wielkie organy katedry Notre Dame, które od czasu gruntownej renowacji w 1992 r. mają 7374 piszczałki, 111 głosów rozłożonych na 5 manuałów oraz pedał i są sterowane za pomocą systemu komputerowego. Paryska Notre Dame jest jedną z najbardziej znanych katedr na świecie – co roku odwiedzało ją od 11 do 13 milionów turystów. Ponadto regularnie odbywały się tam niedzielne msze.