Łotwa wreszcie ma nowy rząd

Premier Łotwy Krišjānis Kariņš, źródło: Flickr/EPP Group

Premier Łotwy Krišjānis Kariņš, źródło: Flickr/EPP Group

Po niemal czteromiesięcznym impasie na Łotwie udało się sformować nowy rząd. Premierem został 54-letni Krišjānis Kariņš, który należy do centroprawicowej partii Jedność. To najmniejsze ugrupowanie w łotewskim parlamencie.

 

W przeprowadzonych na Łotwie 6 października ubiegłego roku wyborach pierwsze miejsce zajęła prorosyjska Socjaldemokratyczna Partia „Zgoda”, która w 100-osobowym Sejmie uzyskała 23 mandaty. Pozostałe partie nie chciały jednak dopuścić tego ugrupowania do władzy. Przez długi czas nie można było więc uzgodnić nazwiska premiera oraz składu gabinetu.

Ostatecznie premierem został przedstawiciel centroprawicowej partii Jedność Krišjānis Kariņš, i to mimo, że jego ugrupowanie wprowadziło do Sejmu najmniej posłów – tylko 8.  Co więcej, nowy premier nie jest parlamentarzystą. W wyborach do Sejmu nawet nie startował, ponieważ jest obecnie europosłem.

Łotwa: Kolejny kandydat na premiera – tym razem to Krisjanis Karins

Prezydent Łotwy wskazał kolejnego kandydata na szefa rządu. Poprzednie dwie próby sformowania gabinetu zakończyły się fiaskiem. Teraz rząd ma stworzyć były minister gospodarki, europoseł Krisjanis Karins.
 
Na Łotwie kryzys polityczny trwa od jesieni. W wyborach z 6 października pierwsze miejsce zajęła Socjaldemokratyczna Partia …

Pięć partii w koalicji

Rząd z partią Jedność współtworzyć będą także Zjednoczenie Narodowe „Wszystko dla Łotwy!” – TB/LNNK, liberalny sojusz „Dla Rozwoju/Za”, centroprawicowa Nowa Partia Konserwatywna oraz antysystemowa partia „Do kogo należy państwo?”.

W opozycji, oprócz „Zgody”, znajdzie się więc tylko Związek Zielonych i Rolników, czyli partia poprzedniego premiera Mārisa Kučinskisa. Koalicja rządowa będzie mieć w sumie 61 głosów w Sejmie, co daje jej bardzo stabilną większość. Z drugiej strony, aż pięciopartyjna koalicja będzie na pewno targana wieloma wewnętrznymi sporami. Już negocjacje koalicyjne trwały najdłużej odkąd w 1991 r. Łotwa odzyskała niepodległość.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker pogratulował nowemu premierowi na Twitterze. „W tym roku świętować będziemy 15-lecie wejścia Łotwy do naszej europejskiej rodziny, co było spójne zarówno geograficznie, jak i historycznie oraz 5-lecie wejścia Łotwy do strefy euro. Liczę na kontynuację tak aktywnego członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej” – napisał Juncker.

Łotwa: W dniu wyborów udaremniono atak hakerski

Podczas niedawnych wyborów parlamentarnych na Łotwie bardzo aktywnie działali hakerzy. Już wcześniej wiadomo było o nagłej lawinie prorosyjskich postów w jednym z popularnych serwisów społecznościowych. Teraz jednak dziennikarze dotarli do informacji na temat drugiego, dużo groźniejszego cyberataku.
 
Wybory parlamentarne na Łotwie, …

Kim jest nowy premier?

Krišjānis Kariņš urodził się w Stanach Zjednoczonych, a na Łotwę powrócił dopiero po upadku ZSRR i uzyskaniu przez kraj niepodległości. W latach 2004-2006 sprawował funkcję ministra gospodarki w rządzie premiera Aigarsa Kalvitisa. Był posłem do łotewskiego parlamentu, a od 2009 r. zasiada w Parlamencie Europejskim. Mandat ten będzie musiał jednak złożyć w związku z objęciem funkcji premiera.

Do najważniejszych zadań nowego rządu należeć będzie bez wątpienia uzdrowienie łotewskiego sektora finansowego. Krajem wstrząsnęło bowiem kilka skandali związanych z podejrzeniami o pranie brudnych pieniędzy. Europejski Bank Centralny pozbawił Łotwę w lutym 2018 r. statusu centrum finansowego oraz zamknął największy łotewski bank – ABLV (bank prywatny). Zatrzymany i postawiony w stan oskarżenia został także ówczesny prezes łotewskiego banku centralnego Ilmars Rimszeviczs.

Sprawa ma dużo szerszy wymiar, ponieważ zdaniem amerykańskiego Departamentu Stanu bank ABLV pomagał prać pieniądze rosyjskim i ukraińskim gangsterom, a także miał pomagać Korei Północnej w omijaniu międzynarodowych sankcji i zakupach uzbrojenia. W innych aferach chodziło zaś o pomoc w ustawianiu państwowych i samorządowych przetargów.

Łotwa: Prezes banku centralnego podejrzany o chęć przyjęcia łapówki

Zatrzymany przez służby antykorupcyjne Ilmars Rimszeviczs jest podejrzany o próbę uzyskania łapówki w kwocie 100 tys. euro. Informację tę potwierdziło Państwowe Biuro ds. Zwalczania i Zapobiegania Korupcji (KNAB). Prawnik zatrzymanego prezesa łotewskiego banku centralnego przekazał, że zaprzecza on wszelkim oskarżeniom.
 
Ilmars …