Włoska Kalabria wyłamuje się z rządowego planu odmrażania gospodarki

Rzym | The Capitals

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Centroprawicowe władze Kalabrii o miesiąc przyspieszą otwarcie restauracji i barów. Wypadek helikoptera NATO u wybrzeży Grecji. Na Słowacji policjant podejrzany o przekroczenie uprawnień wobec ludności romskiej. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

RZYM

Wyzwanie dla rządu. Wbrew harmonogramowi przyjętemu przyjętemu przez rząd Giuseppe Conte władze Kalabrii, gdzie sytuacja epidemiczna jest lepsza w porównaniu z większością regionów, próbują przyspieszyć „odmrożenie” gastronomii i wejście w tzw. drugą fazę walki z koronawirusem.

Rozporządzenie w tej sprawie podpisała w środę przewodnicząca władz regionalnych Jole Santelli.

W rozporządzeniu zezwalającym na otwarcie od początku maja barów, cukierni, restauracji i pizzerii nakazano zarazem przestrzeganie wszystkich reguł bezpieczeństwa. Jednym z kroków jest wymóg obsługi klientów na zewnątrz lokali. Rząd Włoch wcześniej zapowiedział, że bary i restauracje w kraju będą mogły wznowić normalną działalność 1 czerwca.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

Koronawirus: Włochy otworzą szkoły najwcześniej we wrześniu

Choć pierwsze epidemiczne obostrzenia zostaną we Włoszech zdjęte już w maju, to nie ma w tym roku szkolnym mowy, aby włoscy uczniowie wrócili do klas. Plan ich powrotu do szkół będzie zakładał ponowne otwarcie placówek edukacyjnych dopiero we wrześniu.

ATENY

Wypadek na morzu. Kanadyjski śmigłowiec wojskowy służący w grupie marynarki wojennej NATO rozbił się w środę (29 kwietnia) na Morzu Śródziemnym w trakcie misji na wodach międzynarodowych u wybrzeży Grecji. Utracono kontakt z helikopterem podczas ćwiczeń, obecnie trwają poszukiwania członków załogi. Zginęła co najmniej jedna osoba.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Koronawirus: Jakie konsekwencje dla NATO?

NATO od kilku dekad rozwija mechanizmy zarządzania kryzysowego, w tym także na wypadek katastrof naturalnych, kryzysów humanitarnych czy pandemii.

BRATYSŁAWA

Przekroczenie obowiązków? Dzieci romskie z jednej z osad, które są objęte kwarantanną, twierdzą, że zostały pobite przez policjanta. Do incydentu miało dojść w mieście Krompachy we wschodniej Słowacji.

Policjant, który pilnował osady poddanej kwarantannie, rzekomo pobił grupę pięciorga dzieci, gdy przyłapał je na zbieraniu drewna na opał i bawieniu się poza wyznaczonym obszarem.

Dzieci powiedziały lokalnej telewizji, że funkcjonariusz użył policyjnej pałki i pokazały siniaki na ciele.

Według relacji jednego z dzieci, policjant miał także wyciągnąć broń. Zaprzecza on wszelkim oskarżeniom, ale odsunięto go od pilnowania osady. Incydent jest badany przez inspekcję ministerstwa spraw wewnętrznych.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Władze poddały kwarantannie kilka tysięcy Romów

Zgodnie z zapowiedzią władze przeprowadziły masowe testy na obecność koronawirusa wśród słowackich Romów. Po potwierdzeniu ponad trzydziestu pozytywnych wyników, kwarantannie poddano kilka tysięcy osób. 

ZAGRZEB

Głód wakacji. Chorwacki minister turystyki Gari Cappelli i jego słoweński odpowiednik Zdravko Pocivalsek spotkali się w środę (29 kwietnia) w Zagrzebiu w celu omówienia wpływu pandemii na przemysł turystyczny. Podczas rozmów poruszono m.in. możliwość ponownego otwarcia granic dla słoweńskich turystów. Pocivalsek zauważył, że Słoweńcy są właścicielami około 110 tys. domków letniskowych w Chorwacji. Ponowne otwarcie granic nie tylko umożliwiłoby im odwiedzenie swoich posiadłości, ale wzmocniłoby także chorwacką gospodarkę. 

Koronawirus: W tym roku wakacji nie będzie?

Jaka przyszłość czeka branżę hotelarską i całą turystykę?

PRAGA

Najgorsza susza od 500 lat. Czechy podobnie jak Polska zmagają się z suszą. Rząd twierdzi, że sytuacja jest katastrofalna dla rolnictwa – „najgorsza od 500 lat” – a Ministerstwo Środowiska chce zainwestować miliardy koron w celu jej zwalczania, powiedział w środę (29 kwietnia) szef resortu Richard Brabec

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Obok koronawirusa w Polsce również susza

Mamy w Polsce do czynienia aż z dwiema klęskami równocześnie: obok koronawirusa wystąpiła bowiem susza.

BUDAPESZT

Dla mieszkańców stolicy bez zmian. Zniesienie części restrykcji dla mieszkańców prowincji zapowiedział w środę (29 kwietnia) premier Viktor Orban w filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Szef rządu nie podał terminu, lecz wcześniej wspominano o 3 maja.

Będzie można otworzyć sklepy bez ograniczeń godzinowych. Do otwarcia mogą szykować się także właściciele restauracji i kawiarni. W miejscach publicznych nadal w mocy pozostanie nakaz utrzymywania dystansu – 1,5 metra – od innych osób oraz konieczność zasłaniania nosa i ust. Restrykcje pozostają w mocy w Budapeszcie i okolicach. Orban podkreślił, że powodem jest największa liczba zakażeń w regionie stołecznym.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Orbán: Szczyt zachorowań na Węgrzech dopiero nadejdzie

Kiedy na Węgrzech wystąpi szczyt zachorowań?

WARSZAWA

Inicjatywa prezydenta. W ocenie prezydenta Andrzeja Dudy nadszedł czas, aby wspólnie zastanowić się, jak będzie wyglądał świat i współpraca międzynarodowa po pokonaniu pandemii koronawirusa. W związku z tym wystosował wczoraj list do przywódców państw UE, Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich, w którym  przedstawił pięciopunktowy plan działania dla Europy po opanowaniu COVID-19.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Duda pisze list do europejskich przywódców

Co obejmuje plan zaproponowany przez polskiego prezydenta?

Niezgodna ustawa kagańcowa. Komisja Europejska uznała, że znowelizowana w lutym ustawa o sądownictwie, która wprowadziła system dyscyplinowania sędziów, jest niezgodna z unijnym prawem i narusza sędziowską niezależność. Polskie władze mają 2 miesiące na przygotowanie odpowiedzi.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

KE wszczyna wobec Polski procedurę naruszeniową ws. dyscyplinowania sędziów

Chodzi o znowelizowaną w lutym ustawę o sądownictwie, która wprowadziła system dyscyplinowania sędziów. Komisja Europejska uznała ją za niezgodną z unijnym prawem i naruszającą sędziowską niezależność.

BERLIN

Prokuratora federalna ogłosiła zarzuty za zabójstwo polityka Waltera Lübcke (CDU). Na ławie oskarżonych zasiądzie dwóch mężczyzn. 

Związany z rządzącą Niemcami centroprawicową partią CDU Walter Lübcke został zastrzelony na początku czerwca 2019 r. w swoim domu niedaleko Kassel w Hesji. Sprawca oraz jego wspólnik mają związki z neonazistami i skrajną prawicą. Prokuratura Federalna uznała śmierć Lübckego za „mord motywowany politycznie” i „skrajnie prawicową zbrodnię”.

Niemcy: Zabójstwo lokalnego polityka "skrajnie prawicowym mordem politycznym"

Związany z rządzącą Niemcami centroprawicową partią CDU Walter Lübcke został zastrzelony na początku czerwca w swoim domu niedaleko Kassel w Hesji. Prawdopodobnym sprawcą jest mężczyzna, który miał związki z neonazistami i skrajną prawicą. Prokuratura Federalna uznała śmierć Lübckego za „mord motywowany politycznie” …

Porozumienie w sprawie ponownego otwarcia przedszkoli. Federalna minister ds. rodziny oraz ministrowie z poszczególnych krajów związkowych opowiadają się za „ostrożnym” wznowieniem funkcjonowania ośrodków opieki nad dziećmi, które byłoby podzielone na cztery etapy. Poinformowała o tym we wtorek federalna minister ds. rodziny Franziska Giffey (SPD).

Zalecenie ma umożliwić w nadchodzących tygodniach i miesiącach stopniowy powrót do świadczenia usług opieki dziennej.

Decyzje odnośnie konkretnych terminów zapadną podczas przyszłotygodniowych rozmów kanclerz Angeli Merkel z premierami rządów krajowych. Ostateczna decyzja leży w gestii poszczególnych krajów związkowych i gmin.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

WIEDEŃ

Plan jest, szczegółów brak. Kanclerz Sebastian Kurz (ÖVP) i wicekanclerz Werner Kogler (Zieloni) opracowali plan ożywienia gospodarki kraju. Zakłada on działania w trzech głównych obszarach: ulg podatkowych dla pracowników o niskich i średnich dochodach, ulg dla przedsiębiorców w celu utrzymania i tworzenia nowych miejsc pracy oraz inwestycje w zieloną gospodarkę i nowe technologie. Nie przedstawiono jednak szczegółów planu. 

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Czy koronawirus zmniejszy ambicje klimatyczne UE?

Dyskusja na temat Europejskiego Zielonego Ładu wyraźnie wyhamowała.

LIZBONA

Możliwa nacjonalizacja. Minister infrastruktury Pedro Nuno Santos powiedział w środę (30 kwietnia), że jakikolwiek zastrzyk funduszy państwowych w linie lotnicze TAP, będzie oznaczał zyskanie przez rząd większego wpływu na działanie przedsiębiorstwa. 

Skarb Państwa dysponuje 50 proc. akcji spółki i nie ma kontroli nad jej bieżącym funkcjonowaniem. Santos dodał, że TAP nie był dobrze zarządzany i nie wykluczył nacjonalizacji.

We wtorek (28 kwietnia) linia lotnicza postanowiła przedłużyć o kolejne 31 dni okres tymczasowego zwolnienia 90 proc. personelu. 

(Alexandra Luísa and Maria João Pereira, Lusa.pt)

Koronawirus: Wizzair poleci od 1 maja

Co dalej z lotami międzynarodowymi?

PARYŻ

Zgoda związków. Największe centrale związkowe proponują francuskiemu oddziałowi Amazona stopniowe wznowienie działalności. Amerykański gigant e-handlu zamknął swoje francuskie magazyny do 5 maja.

14 kwietnia Sąd w Nanterre nakazał francuskiemu oddziałowi Amazona ograniczenie działalności do obsługi zamówień produktów pierwszej potrzeby do czasu przeprowadzenia oceny ryzyka epidemiologicznego, na jakie narażeni są pracownicy firmy.

(EURACTIV.FR)

Koronawirus: Apel do Amazona o przestrzeganie praw pracowników

Grupa europosłów wystosowała 11 kwietnia list otwarty, w którym domagają się zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom przez firmę Amazon.

SZTOKHOLM

Czy morderstwo Olofa Palme w końcu zostanie rozwiązane? Premier Szwecji Olof Palme został zamordowany w centrum Sztokholmu w lutym 1986 r. Po 34 latach może dojść do przełomu w śledztwie.

Jak dotąd nie udało się odnaleźć broni, z której zastrzelono polityka. Jednak szwedzka prasa informuje o postępach. „Aftonbladet” napisał w środę (29 kwietnia), że policja zebrała nowe próbki DNA, które rzucają nowe światło na wydarzenia sprzed 30 lat  i jest bliska odnalezienia sprawcy. 

Z kolei tabloid „Expressen” napisał, że wyjaśnienie tajemnicy zbrodni nabrało tempa, a w sprawie jest więcej niż jeden trop. We wtorek (28 kwietnia) Expressen napisał, że głównym podejrzanym jest  Stig Folke Wilhelm Engström, który miał być pierwszym świadkiem, który pojawił się na miejscu zbrodni. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Szwecja: Bary otwarte, czyli inny sposób walki z koronawirusem

Szwecja wciąż utrzymuje otwarte lokale gastronomiczne i dopuszcza kilkudziesięcioosobowe zgromadzenia.

BRUKSELA

Zgodnie z planem. Pierwsza faza znoszenia restrykcji wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa może rozpocząć się 4 maja, ponieważ eksperci twierdzą, że pozwala na to stan epidemiologiczny w kraju. Przez kilka dni istniała niepewność odnośnie dotrzymania ustalonego wcześniej terminu. 

Luzowanie społecznych restrykcji nastąpi w sytuacji, gdy coraz mniejszym poparciem cieszą się ograniczenia wprowadzone przez rząd. 

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

Koronawirus: Belgia zacznie znosić ograniczenia 4 maja

W ubiegłym tygodniu władze federalne Belgii przedłużyły obowiązywanie ścisłego lockdownu kraju do 3 maja. Teraz ogłosiły, że 4 maja zacznie się stopniowe znoszenie ograniczeń.