Litwa przyspiesza rozmowy wizowe z Białorusią

Andrius Pulokas, ambasador Litwy na Białorusi podczas spotkania z ustępującą prezydent Litwy Dalią Grybauskaitė / Zdjęcie via serwis prasowy Prezydent Litwy www.lrp.lt

Wilno przez wiele miesięcy blokowało dwustronną współpracę Unii Europejskiej z Białorusią z powodu obaw o budowaną w pobliżu granicy litewskiej elektrowni atomowej. Obecnie Litwa zapowiada przyspieszenie prac nad zniesieniem restrykcji wizowych dla sąsiada. Białoruskie MSZ opowiada się ponadto za podjęciem rozmów w sprawie podpisania umowy ramowej z Brukselą.

 

Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej skarżył się zarówno w marcu jak i w maju, że z powodu stanowiska jednego z państw UE „przenoszącego problemy w relacjach dwustronnych na całą politykę Unii”, nie jest możliwe osiągnięcie porozumienia w sprawie priorytetów białorusko-unijnego partnerstwa pomimo gotowości Mińska do podpisania kluczowych dokumentów. Ostatecznie różnice udało się przezwyciężyć. W maju Mińsk i UE zakończyły negocjacje w sprawie przyjęcia ułatwień wizowych. Oczekuje się, że do końca roku zostanie podpisana stosowna umowa. Kością niezgody między Wilnem a Mińskiem była budowana – rzekomo w przestarzałej technologii – elektrownia atomowa w Ostrowcu, niedaleko granicy w Litwą.

Białoruś blisko podpisania porozumienia z UE

Jak poinformował minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej, Białoruś jest „gotowa do podpisania umów z UE”. Chodzi m.in. o dokumenty określające priorytety białorusko-unijnego partnerstwa do końca 2020 r. „Wszystko blokuje jeden kraj UE” – poskarżył się jednak Makiej.
 

UE i Białoruś …

Wizowy pośpiech

Mimo trudności w dwustronnych relacjach, w ubiegłotygodniowym wywiadzie dla białoruskiej odsłony Interfax Andrius Pulokas, ambasador Litwy na Białorusi, powiedział że jego rząd zamierza jak najszybciej złagodzić restrykcje wizowe wobec Białorusinów.

W cytowanym wywiadzie Pulokas stwierdził, że przyspieszenie procesu negocjacyjnego jest niezwykle istotne ze względu na rychłe wejście w życie nowego kodeksu wizowego, przyjętego przez Radę Europejską 6 czerwca. Nowe zasady oznaczają podniesienie kosztów konsularnych dla obywateli wszystkich państw, które nie będą miały podpisanej umowy o ułatwieniach wizowych. Przepisy mają zacząć obowiązywać jeszcze w lipcu.

Polacy w litewskim rządzie

Rekonstrukcja rządu na Litwie. Nowy gabinet będą współtworzyły cztery ugrupowania. Po kilku latach przerwy do władzy powracają Polacy, którym przypadną dwa ministerstwa, w tym kluczowe spraw wewnętrznych.
 

Rok 2019 jest na Litwie bogaty w wydarzenia polityczne. Potrójne wybory: samorządowe, do Parlamentu …

Zgodnie z nimi wnioski o wizę trzeba będzie składać na pół rocznym wyprzedzeniem, zamiast obecnych trzech miesięcy. Skróci się za to okres oczekiwania na wydanie dokumentu z 15 do 10 dni. Procedura będzie w całości elektroniczna. Jej koszty wzrosną z 60 do 80 euro. Bruksela tłumaczy podwyżkę większymi kosztami administracyjnymi.

Litewskie veto – ze względu na budowana elektrownię – w sprawie umowy zostało złagodzone zapewnieniami strony białoruskiej o zgodzie na przeprowadzenie tzw. testów w warunkach skrajnych oraz informacji o wdrożeniu zaleceń wydanych przez UE.

Co z umową ramową?

Białoruskie MSZ tymczasem opowiada się za jak najszybszym rozpoczęciem negocjacji w sprawie umowy ramowej między Mińskiem i Brukselą. Taką informację podał wiceszef białoruskiej dyplomacji Oleg Kravczenko podczas pierwszego od 2015 r. spotkania z członkami grupy roboczej ds. Europy Wschodniej i Azji Środkowej Rady Spraw Zagranicznych UE (COEST).

Białorusinom zależy na pogłębieniu współpracy między UE a Euroazjatycką Unią Gospodarczą, włącznie z utworzeniem wspólnej przestrzeni gospodarczej. Kravczenko miał także zaapelować o zniesienie pozostałych sankcji Wspólnoty wobec Mińska. Jak informuje Białoruska Agencja Telegraficzna, w najbliższych miesiącach planowane są negocjacje między delegacją europejską a czołowymi urzędnikami białoruskiego parlamentu oraz ministerstw: gospodarki, finansów, sprawiedliwości, edukacji i komisji wyborczej.

Giełdowe napięcia między Szwajcarią a Unią Europejską

Konflikt między Unią Europejską a Szwajcarią wchodzi w nową fazę. Po impasie w negocjacjach dotyczących podpisania umowy ramowej, obie strony zmieniły taktykę. Od dziś wchodzą przepisy utrudniające dostęp do rynków giełdowych. Bruksela i Berno mają nadzieję, że w ten sposób …