Litwa wraca do masek ochronnych. Rosjanie dezinformują ws. koronawirusa w USA / STOLICE

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Na Litwie od soboty (1 sierpnia) zostanie przywrócony obowiązek noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych. Rosjanie dezinformują ws. koronakryzysu w USA. Na części terytorium Belgii wprowadzono godzinę policyjną z powodu koronawirusa. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

WARSZAWA

Ministerstwo Zdrowia podało informacje o nowych zarażeniach. Odnotowano ponad 615 nowych przypadków. Jest to największa dobowa liczba zakażeń w Polsce. Tymczasem Piotr Mueller, przyznał w rozmowie z czwartkowym „Dziennikiem Gazetą Prawną”, że na posiedzeniach rządu i zespołu zarządzania kryzysowego jest rozpatrywany wariant przywrócenia kwarantanny powrotnej w przypadku niektórych krajów. Jak mówił, pod uwagę brana jest na przykład Hiszpania. Rzecznik zapewnił jednak, że rząd nie przewiduje „lockdownu na takim poziomie, jaki miał wcześniej miejsce”.

(EURACTIV.pl)

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

MIŃSK

Destabilizowali czy tylko przejeżdżali? Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oczekuje odpowiedzi od Rosji w sprawie zatrzymania 33 obywateli tego kraju. Zdaniem władz w Mińsku około 200 najemników z grupy Wagnera miało destabilizować sytuację w kraju tuż przed wyborami. Więcej szczegółów poniżej. 

(EURACTIV.pl)

Białoruś: Zatrzymano Rosjan z grupy Wagnera. Destabilizowali sytuację czy tylko "przejeżdżali"?

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oczekuje odpowiedzi od Rosji w sprawie zatrzymania 33 obywateli tego kraju.

BERLIN

Wycofują, ale nie do Polski. Amerykańskie media poinformowały, że z Niemiec wyjedzie 11,9 tys. amerykańskich żołnierzy. To 1/3 wszystkich żołnierzy na stałe stacjonujących na niemieckim terytorium. Większość z nich wróci do USA, ale część zostanie przeniesiona. Ale nie do Polski. Więcej szczegółów poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

USA wycofają z Niemiec prawie 12 tys. żołnierzy. Ale żaden z nich nie trafi do Polski

Amerykańskie media poinformowały, że z Niemiec wyjedzie 11,9 tys. amerykańskich żołnierzy. To 1/3 wszystkich żołnierzy na stałe stacjonujących na niemieckim terytorium. Większość z nich wróci do USA, ale część zostanie przeniesiona. Ale nie do Polski.

WILNO

Wracają maski. Na Litwie od soboty (1 sierpnia) zostanie przywrócony obowiązek noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych, w tym w centrach handlowych i transporcie publicznym. Decyzja uzasadniana jest pogarszającą się sytuacją związaną z rozwojem pandemii koronawirusa w kraju i na świecie.

„Sytuacja na Litwie i na świecie pogarsza się (…), prosimy i będziemy żądali od społeczeństwa noszenia masek”, powiedział w środę (29 lipca) minister sprawiedliwości Elvinas Jankeviczius. 

Minister podkreślił, że obowiązek noszenia masek wprowadza się m.in. by „chronić gospodarkę” i nie „zamykać przedsiębiorstw”. Wskaźnik zakażeń na Litwie na początku tygodnia przekroczył 5 przypadków na 100 tys. mieszkańców. W ubiegłym piątek wynosił on 3,7 proc. 20 proc. zakażeń pochodzi z zagranicy.

Kwarantanna i obowiązek noszenia masek ochronnych na Litwie zniesiono 17 czerwca. Przez półtora miesiąca było to jedynie zalecane. W przestrzeniach zamkniętych nadal pozostał wymóg zachowywania metrowej odległości jednej osoby od drugiej. Sklepy i miejsca rozrywek muszą zapewniać środki do dezynfekcji rąk, nie są tam wpuszczane osoby z katarem, kaszlem czy problemami oddechowymi. Wszelkie wymogi bezpieczeństwa zostały zachowane też w placówkach zdrowotnych i opieki społecznej.

(EURACTIV.pl)

Litwa zakazała u siebie emisji rosyjskiej telewizji RT. Tydzień temu zrobiła tak Łotwa

Oskarżana o przedstawianie propagandowego przekazu i sianie dezinformacji rosyjska telewizja RT (dawniej Russia Today) zniknęła dziś z sieci kablowych na Litwie. W ubiegłym tygodniu podobny zakaz emisji zaczął obowiązywać na Łotwie.

 

Pod szyldem RT funkcjonuje obecnie 5 wersji językowych tego rosyjskiego, …

MOSKWA

Dezinformują jak w 2016 r. Przed zaplanowanymi na listopad wyborami prezydenckimi w USA przedstawiciele administracji waszyngtońskiej twierdzą, że Rosja celowo rozpowszechnia fałszywe informacje o koronakryzysie w Stanach Zjednoczonych. Rosyjski wywiad używa trzech anglojęzycznych portali, twierdzą przedstawiciele administracji USA, a mechanizm działania ma być podobny, jak podczas wyborów w 2016 r.

Chodzi o materiały publikowane na portalach, które są własnością spółki InfoRos zarejestrowanej w Rosji. Należą do niej takie portale, jak InfoRos.ru, Infobrics.org and OneWorld.press.

Publikacje są przygotowane poprawnie pod względem językowym, dostosowane do przyzwyczajeń odbiorców anglojęzycznych. Ich głównym celem jest mnożenie informacji pogłębiających strach przed wirusem, wywoływanie niepokojów społecznych i podkopywanie zaufania do władz, jeśli chodzi o walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa powodującego chorobę COVID-19.

W ocenie wywiadu USA za systematycznym dezinformowaniem o koronawiruse SARS-CoV-2 i przebiegu epidemii COVID-19 w USA stoją dwie struktury podległe Służbie Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej, SWR FR.

Kontrolowane przez SWR trzy portale są znane specjalnej grupie roboczej powołanej w ramach UE, która badała kampanię dezinformacyjną, jaką Rosjanie rozpętali wokół kryzysu migracyjnego w 2015 r. i wojny w Syrii – dodaje AP.

(EURACTIV.pl)

Pandemia: Rosja chciała wykraść dane o pracach nad szczepionką przeciw koronawirusowi

Brytyjski rząd poinformował, że wspierani przez państwo rosyjskie hakerzy chcieli wykraść z różnych ośrodków badawczych oraz firm farmaceutycznych na całym świecie informacje o pracach nad szczepionką przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2, który wywołał obecną pandemię.

 

O sprawie zaalarmowało brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC). Dziennikarzom …

BUDAPESZT

Większe bezrobocie. Bezrobocie na Węgrzech wzrosło do 4,6 proc. w drugim kwartale bieżącego roku na skutek pandemii koronawirusa, poinformował w środę (29 lipca) Centralny Urząd Statystyczny (KSH). W okresie od kwietnia do czerwca przeciętna liczba bezrobotnych wynosiła 214 tys., zaś w czerwcu była o 25 tys. wyższa niż w maju.

(EURACTIV.pl)

Węgry: Protesty w obronie wolnych mediów. Z niezależnego dotąd portalu Index odchodzi większość dziennikarzy

Kilka tysięcy osób protestowało w Budapeszcie w obronie wolności mediów. Manifestacja, która zakończyła się pod siedzibą premiera Viktora Orbána, związana była z sytuacją wokół niezależnego dotąd portalu Index.hu.

BRUKSELA

Dostęp do remdesiviru. Komisja Europejska zakupiła za 63 mln euro lek remdesivir, który można stosować przy ciężkim przebiegu choroby COVID-19. Umowa z amerykańską firmą farmaceutyczną Gilead na środek sprzedawany pod handlową nazwą Veklury została zawarta we wtorek (28 lipca). Veklury zostanie udostępniony państwom członkowskim UE i Wielkiej Brytanii.

Zdaniem Komisji zabezpieczona ilość dawek leku pozwoli na leczenie około 30 tys. pacjentów z ciężkimi objawami COVID-19 wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Ilość ta ma wystarczyć na kilka miesięcy.

(EURACTIV.pl)

Komisja Europejska zapewnia dostęp do remdesiwiru w leczeniu COVID-19 w UE

Komisja Europejska podpisała wczoraj umowę z firmą farmaceutyczną Gilead, aby zabezpieczyć odpowiednią liczbę dawek leku Veklury (nazwa handlowa remdesiwiru).

LONDYN

Czwarty zakup. Tymczasem brytyjski rząd podpisał umowę z koncernami farmaceutycznymi Sanofi i GSK na zakup 60 mln dawek wspólnie opracowanej przez nie potencjalnej szczepionki przeciw koronawirusowi. To już czwarta taka umowa, mimo że nie zakończono jeszcze testów żadnej ze szczepionek. Więcej szczegółów poniżej.

(EURACTIV.pl)

Wielka Brytania: Zakontraktowano ponad 250 mln dawek szczepionek przeciwko SARS-CoV-2

Rząd Borisa Johnsona tłumaczy, że zamówienia te są przede wszystkim sposobem na zagwarantowanie finansowania badań nad szczepionką i produkcji dużej liczby dawek jeszcze przed zakończeniem testów klinicznych.

BRUKSELA

Godzina policyjna. Władze belgijskiej prowincji Antwerpia wprowadziły godzinę policyjną, aby powstrzymać wzrost liczby przypadków koronawirusa. W całej prowincji obowiązuje godzina policyjna od 23.30 do 6.00. Puby i restauracje muszą być zamykane o 23.00. w czasie godziny policyjnej wszyscy w Antwerpii mają obowiązek przebywać w domu i mogą wychodzić tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy szukają pomocy medycznej lub wykonują pracę, której nie można wykonać w domu. Mieszkańcy prowincji muszą nosić maski ochronne w miejscach publicznych oraz w miejscach, w których nie można zapewnić przestrzegania odległości 1,5 m.

W Belgii odnotowywano średnio 311 nowych przypadków koronawirusa dziennie w tygodniu od 18 do 24 lipca. Władze Belgii w związku z rosnącą liczbą zakażeń zaostrzyły w poniedziałek specjalne środki wprowadzone z powodu pandemii. Podjęły decyzję m.in. o zmniejszeniu liczby osób, z którymi można się spotykać na co dzień w swoim domu. Więcej o szczegółach decyzji belgijskich władz piszemy poniżej.

(EURACTIV.pl)

Belgia: Krok w tył w luzowaniu społecznych restrykcji / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 28 lipca.

MADRYT

Spadek PKB. Do złych danych dotyczących rynku pracy – między kwietniem a czerwcem br. z powodu pandemii „zniknęło” ponad 1 mln etatów – dołączają kolejne złe informacje. Z wyliczeń niezależnego urzędu finansowego AIReF z Madrytu wynika, że z powodu kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa PKB Hiszpanii spadł pomiędzy kwietniem a czerwcem br. o 20 proc.

Instytucja, powołana w 2013 r. przez rząd Hiszpanii, poinformowała, że największy spadek PKB zanotowano między 21 kwietnia a 5 maja. AIReF oczekuje, że wraz z kolejnym nasileniem się epidemii koronawirusa w lipcu PKB Hiszpanii może ulec dalszemu spadkowi. Pod koniec czerwca bank centralny Hiszpanii (BdE) opublikował raport, w którym prognozuje, że wskutek koronakryzysu PKB tego kraju może spaść do grudnia 2020 r. nawet o 21,8 proc.

(EURACTIV.pl)