Finlandia może zakazać „leczenia” z homoseksualizmu i transseksualizmu / Briefing z Europy

LGBT-prawo-tranzycja-finlandia-unia-europejska-polska-afganistan-Węgry-Orban-Bałkany-Niemcy-Laschet

Do fińskiego parlamentu wpłynął projekt ustawy dotyczący wprowadzenia zakazu terapii konwersyjnej, mającej na celu zmianę orientacji seksualnej lub identyfikacji płciowej. W ciągu zaledwie miesiąca autorom projektu udało się zebrać 50 tys. podpisów. / Foto via Canva

Finlandia może zakazać „leczenia” z homoseksualizmu i transseksualizmu | Na Węgrzech odnotowano wzrost liczby skarg w związku z ustawą anty-LGBT | Stacja TVN24 najprawdopodobniej straci koncesję, ale i tak będzie nadawała | Wielka Brytania stworzy z Afgańczyków nowy pułk specjalny? | Kandydat CDU/CSU na kanclerza odsłania karty | Unia Europejska wstrzyma dotacje dla Czech? | We Francji pomoc rządowa dla przedsiębiorców będzie dostępna jeszcze przez miesiąc | Macedonia Północna uruchamia projekt połączenia elektroenergetycznego z Albanią | Między innymi o tym piszemy we wtorkowym briefingu z Europy

 

 

HELSINKI

Finlandia może zakazać „leczenia” z homoseksualizmu i transseksualizmu. Do parlamentu wpłynął projekt ustawy dotyczący wprowadzenia zakazu terapii konwersyjnej, mającej na celu zmianę orientacji seksualnej lub identyfikacji płciowej. W ciągu zaledwie miesiąca autorom projektu udało się zebrać 50 tys. podpisów.

Zakaz ma odnosić się zarówno do dzieci, jak i do dorosłych. Przyjęcie ustawy wydaje się bardzo prawdopodobne. Rząd Sanny Marin zobowiązał się bowiem w swoim programie do ściślejszego uregulowania terapii alternatywnych. Terapiom konwersyjnym sprzeciwia się również Unia Europejska. Spośród państw członkowskich UE Malta zakazała takich form „leczenia” już w 2016 r. Nad podobnym prawem pracują też Niemcy.

Przewodniczący komitetu etyki Fińskiego Towarzystwa Psychiatrycznego Teemu Kärnä w rozmowie z fińskim publicznym nadawcą Yle poddał w wątpliwość skuteczność terapii konwersyjnych. Jak stwierdził, jest coraz więcej dowodów na to, że takie metody powodują u pacjentów cierpienie, ponieważ jasno sugerują, że orientacja seksualna może być „niewłaściwa” albo że osoba o odmiennej orientacji niż heteroseksualizm jest w jakiś sposób „wadliwa”, mniej wartościowa. Zdaniem eksperta zamiast wprowadzać metody, które jedynie pogorszą stan psychiczny u osób poddanych terapii, należy pomagać tym osobom zaakceptować ich tożsamość płciową i orientację seksualną.

Co jeszcze w Finlandii:

31-letnia Kira Jarmysz, od 2014 r. rzeczniczka Aleksieja Nawalnego, opuściła Rosję, informuje agencja Interfaks, powołując się na dwa anonimowe źródła. Jarmysz prawdopodobnie uciekła do Finlandii. W połowie sierpnia moskiewski sąd wydał na nią wyrok, zakazujący jej udziału w imprezach masowych i opuszczania regionu stołecznego. Niedawno decyzję o opuszczeniu ojczyzny podjęła również Liubow Sobol, adwokatka Nawalnego. Do poniedziałkowego wieczoru fiński rząd nie wydał żadnego oświadczenia w sprawie.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

WARSZAWA

Bez polskiej koncesji, ale z możliwością nadawania. TVN24, której nadawanie stało pod znakiem zapytania przez niemal półtora roku, będzie mogła nadawać również po 26 września, kiedy wygaśnie jej polska koncesja. Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wysłał bowiem do operatorów telewizyjnych zgodę na wpis do rejestru programu TVN24 na koncesji holenderskiej. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

TVN24 najprawdopodobniej straci koncesję, ale i tak będzie nadawała

TVN24 będzie mogła nadawać również po 26 września, kiedy wygaśnie jej polska koncesja. Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wysłał bowiem do operatorów telewizyjnych zgodę na wpis do rejestru programu tej stacji na koncesji holenderskiej. 

Polska blokuje projekt oświadczenia ministrów spraw wewnętrznych ws. migracji. Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że Polska zablokowała na poziomie ambasadorów projekt oświadczenia na temat migracji. Dziś (31 sierpnia) mieli przyjąć je unijni ministrowie spraw wewnętrznych.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

UE: Polska blokuje projekt oświadczenia ministrów spraw wewnętrznych ws. migracji

Powodem blokady jest sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.

LONDYN

Wielka Brytania stworzy z Afgańczyków nowy pułk specjalny? Grupa zajmujących się międzynarodowym bezpieczeństwem wpływowych posłów rządzącej Wielką Brytanią Partii Konserwatywnej zaproponowała, aby z grupy kilkuset wyszkolonych przez Brytyjczyków żołnierzy afgańskich jednostek specjalnych stworzyć nowy brytyjski pułk. Wzorem mogliby być służący w brytyjskiej armii od połowy XIX-wieku nepalscy Gurkhowie. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Wielka Brytania stworzy z Afgańczyków nowy pułk specjalny? Do dziś w brytyjskiej armii służą nepalscy Gurkhowie

Wzorem mogliby być służący w brytyjskiej armii od połowy XIX-wieku nepalscy Gurkhowie.

BERLIN

Laschet odsłania karty. W niedzielę (29 sierpnia), na cztery tygodnie przed wyborami parlamentarnymi, odbyła się w Niemczech pierwsza telewizyjna debata wyborcza.

Niezbyt przekonująco wypadł w niej kandydat chadeków (CDU/CSU) na kanclerza Armin Laschet, który znajduje się pod coraz większa presją ze strony swojego środowiska, by w ostatnich tygodniach kampanii poprawić słabnące notowania.

W poniedziałek (30 sierpnia) w dzień po debacie, Laschet zdradził nazwiska kilku polityków, którzy znajdą się w jego ewentualnym rządzie. Już wcześniej wiadomo było, że znajdzie się w nim Friedrich Merz, były rywal Lascheta o fotel lidera CDU.

W gronie potencjalnych ministrów mają znaleźć się także Andreas Jung i Thomas Heilmann, a najmłodszy z tego grona Wiebke Winter.

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de | tłum. Mateusz Kucharczyk) 

Niemcy: Socjaldemokrata Olaf Scholz zwycięzcą pierwszej debaty wyborczej

To właśnie centrolewicowe ugrupowanie Scholza cieszyło się w ostatnich tygodniach największym poparciem.

PARYŻ

Pomoc rządowa jeszcze przez miesiąc. Fundusz wsparcia dla przedsiębiorstw poszkodowanych przez pandemię COVID-19 zostanie wydłużony do końca września, jednak jest to ostatnie wydłużenie wsparcia rządowego, zastrzegł w poniedziałek (30 sierpnia) minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

Minister gospodarki zapewnił, że przedsiębiorstwa wciąż zmagające się ze skutkami pandemii koronawirusa będą mogły ubiegać się o dofinansowania poprzez mechanizm wsparcia kosztów stałych, który 1 października zastąpi obecny fundusz solidarnościowy.

Le Maire na spotkaniu z organizacjami pracodawców dodał, że „wszystkie mechanizmy wsparcia będą dalej utrzymane w terytoriach zamorskich, gdzie przedsiębiorstwa pozostają zamknięte”.

Rząd Francji rozdysponował od marca 2020 r. blisko 240 mld euro, z których jedną trzecią rozdzielono na pomoc dla przedsiębiorców w formie dotacji, a dwie trzecie w formie pożyczek.

Francuski minister dodał, że działalność gospodarcza w kraju powróciła do 99 proc. swoich możliwości sprzed kryzysu.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr | tłum. Mateusz Kucharczyk) 

Zachodnia Francja testuje "opaski covidowe". To alternatywa dla certyfikatów

W departamencie Żyronda 200 barów i restauracji testuje „opaski covidowe”, które miałyby zastąpić w przyszłości cyfrowe certyfikaty.

WIEDEŃ

Ostry kurs wobec afgańskich uchodźców. Austriackie resorty dyplomacji i spraw wewnętrznych przeprowadziły wczoraj wspólną konferencję bezpieczeństwa z państwami Azji Środkowej – Uzbekistanem, Tadżykistanem i Turkmenistanem – a także z ministrami migracji Grecji i Danii oraz sekretarzem stanu w niemieckim MSW. Celem spotkania było omówienie dalszej strategii wobec Afganistanu i możliwości przeciwdziałania potencjalnemu kryzysowi migracyjnemu. Szczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria: Ostry kurs wobec afgańskich uchodźców. „Walka z nielegalną migracją to wspólny europejski interes”

Celem spotkania było omówienie dalszej strategii wobec Afganistanu i możliwości przeciwdziałania potencjalnemu kryzysowi migracyjnemu.

 

TALLINN

Parlament nie zdołał wybrać prezydenta. Dziś kolejna próba. Riigikogu, estoński parlament, od wczoraj próbuje wybrać prezydenta. W pierwszym głosowaniu jedyny wysunięty kandydat, Alar Karis, nie zdobył wymaganej większości dwóch trzecich głosów, by od października zastąpić na stanowisku głowy państwa obecną prezydent Kersti Kaljulaid. Szczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Estonia: Parlament nie zdołał wybrać prezydenta. Jedyny kandydat nie zdobył wymaganego poparcia

Gdyby głosowanie w parlamencie nie przyniosło rezultatu, wybór prezydenta przejdzie w ręce 208-osobowego kolegium elektorów.

RZYM

Pandemia przyczyniła się do jeszcze większego spadku wskaźnika urodzeń we Włoszech. Pandemia COVID-19 pogłębiła spadający wskaźnik urodzeń w bogatych krajach, z Włochami na czele. W 2020 r. straciły one 16 tys. urodzeń w porównaniu do 2019 r., a ich wskaźnik zmniejszył się o 9,1 proc., wynika z badania Uniwersytetu Bocconi w Mediolanie.

Badaniem objęto 22 kraje (m.in. Austrię, Belgię, Bułgarię, Danię, Szwecję, Niemcy, USA, Finlandię, Francję, Hiszpanię, Węgry, Islandię, Izrael). „Kraje takie jak Norwegia, Szwecja, Niemcy, Holandia, w których panuje większy dobrobyt, a ludzie mniej boją się o swoje zatrudnienie i dochody, nie odnotowały spadku urodzeń” – powiedziała jedna z autorek badania, Letizia Mencarini.

„Z drugiej strony kraje takie jak Włochy, Portugalia i USA miały więcej reperkusji z powodu niepewności gospodarczej i zatrudnienia, związanych z pandemią” – dodała. Według Mencarini pandemia jeszcze bardziej pogłębiła niepewności społeczno-ekonomiczne, zwłaszcza wśród najmłodszych, którzy częściej odkładają założenie rodziny.

Zgodnie z modelami badania, „które uwzględniają trendy dzietności już zachodzące w różnych krajach (spowodowane np. zmniejszeniem liczby potencjalnych matek), największe spadki urodzeń miały miejsce we Włoszech (-9,1 proc. urodzonych w porównaniu do 2019 r.), na Węgrzech (-8,5 proc.), w Hiszpanii (-8,4 proc.), Portugalii (-6,6 proc.)” – powiedziała Mencarini.

We Włoszech miesiące z najmniejszą liczbą urodzeń to grudzień 2020 r. (o 3,5 tys. urodzeń mniej w porównaniu z grudniem 2019 r.) i styczeń 2021 r. (o 5 tys. urodzeń mniej), co wiąże się ze spadkiem liczby poczęć związanym z pierwszą falą pandemii.

O ile średni spadek urodzeń w pozostałych miesiącach 2020 r. w porównaniu do tego samego miesiąca w 2019 r. wyniósł 3 proc., o tyle w przypadku grudnia i stycznia wyniósł on ok. 21 proc.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Kinga Wysocka)

Włochy następnym krajem, który zalegalizuje eutanazję?

Aktywiści domagają się referendum. Sprzeciw wobec legalizacji eutanazji wyraża natomiast Watykan.

PRAGA

Unia Europejska wstrzyma dotacje dla Czech? Komisja Europejska ostrzegła, że może wstrzymać przepływ unijnych środków do Czech, jeśli rząd w Pradze nie podejmie kroków na rzecz wzmocnienia systemu antykorupcyjnego, przekazało wczoraj radio iROZHLAS. KE wystosowała w ubiegłym tygodniu list w tej sprawie do ministerstw przemysłu oraz handlu, finansów i rozwoju regionalnego. Szczegóły poniżej. 

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Unia Europejska wstrzyma dotacje dla Czech?

Praga uwikłana jest w spór z Komisją o konflikt interesów dotyczący premiera Andreja Babisa.

BUDAPESZT

Wzrost liczby skarg w związku z ustawą anty-LGBT. Od czasu przyjęcia kontrowersyjnej ustawy, zakazującej przedstawiania treści dotyczących LGBT nieletnim, liczba skarg obywatelskich, składanych do krajowego urzędu regulacji mediów wzrosła prawie siedmiokrotnie.

Krajowy Urząd ds. Mediów i Infokomunikacji (NMHH) otrzymał 69 zgłoszeń o domniemanych naruszeniach przepisów regulujących działalność mediów w zakresie ochrony nieletnich od czasu przyjęcia ustawy w czerwcu. W ubiegłym roku było to zaledwie 10 skarg.

NMHH i jej organ zarządzający, Rada Mediów, składająca się wyłącznie z nominatów partii rządzącej, prawdopodobnie we wrześniu przedstawią dyrektywę dotyczącą dokładnego stosowania tych przepisów.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com /Telex | tłum. Paulina Borowska)

Węgry: Będzie referendum ws. ustawy anty-LGBT

W zeszłym tygodniu KE wszczęła procedurę przeciwko Węgrom za łamanie praw osób LGBT.

BRATYSŁAWA

Słowacja przyjmie drugi lot ewakuacyjny pomimo sprzeciwu. Słowacja ewakuowała 28 osób z Afganistanu, pomimo ostrzeżeń przewodniczącego Rady Narodowej i lidera drugiej co do wielkości partii rządzącej, Borisa Kollára. Ewakuowani współpracowali ze Słowakami w Afganistanie.

Według niego, Afgańczycy „nie mogą się integrować i dlatego konieczne jest ratowanie ich w ich naturalnym środowisku, w kręgu cywilizacyjnym ich religii, jakim są otaczające państwa”. Polityk odniósł się także do działań austriackiego kanclerza Sebastiana Kurza, który stanowczo odmówił przyjęcia większej liczby uchodźców.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni aż 250 osób – w tym krewni obywateli słowackich afgańskiego pochodzenia i osoby pracujące w różnych instytucjach współpracujących z krajem – zwróciło się do słowackich organizacji pozarządowych i ministerstwa spraw zagranicznych z prośbą o pomoc w przedostaniu się z Afganistanu na Słowację.

W poniedziałek do regionu został wysłany kolejny lot specjalny – biuro rządowe potwierdziło, że wraca on z 28 ewakuowanymi, spośród których zdecydowana większość to kobiety i dzieci. Premier Eduard Heger stwierdził, że nie boi się starć koalicji w tej sprawie.

(Łucja Jar | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

Wspólne oświadczenie państw ws. ewakuacji z Kabulu. "Bezpieczne wyjście z Afganistanu nawet po 31 sierpnia"

Wspólne oświadczenie wielu państw opublikował wczoraj Departament Stanu USA.

SKOPJE

Macedonia Północna uruchamia projekt połączenia elektroenergetycznego z Albanią. Rząd Macedonii Północnej poinformował, że rozpoczął budowę podstacji energetycznej w pobliżu miasta Ochryda, co stanowi pierwszy krok w projekcie połączenia elektroenergetycznego z Albanią. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 50 mln euro.

W budowę podstacji o wartości 14,3 mln euro zaangażowana jest chorwacka firma Končar Elektroindustrija. Projekt obejmie również budowę linii przesyłowej, łączącej Bitolę w Macedonii z Elbasan w Albanii, która ma zostać ukończona do 2023 r.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paulina Borowska)

Czas na Otwarte Bałkany. Za 2 lata bez granic pomiędzy Albanią, Macedonią Północną i Serbią

Do projektu nie chcą dołączyć Kosowo, Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra.

SOFIA

Konflikt o obostrzenia. Bułgarskie organy ds. zdrowia proponują znaczne zaostrzenie restrykcji w związku z początkiem czwartej fali pandemii, ale rząd tymczasowy i największa grupa parlamentarna, Są Tacy Ludzie, są ku temu przeciwni.

Państwowy inspektor sanitarny Angel Kunchev zaproponował w poniedziałek wprowadzenie obowiązkowej zielonej przepustki dla zaszczepionych pracowników wszystkich centrów handlowych, restauracji i innych lokali z pomieszczeniami zamkniętymi. Branża restauracyjna i hotelarska zagroziła już protestami, jeśli takie ograniczenia wejdą w życie.

Tymczasowy premier Stefan Janew stwierdził, że rząd nie szuka okrężnych dróg do wprowadzenia obowiązkowych szczepień i na razie nie pozwala na ograniczanie działalności przedsiębiorstw z powodu niezaszczepionych pracowników. W zeszłym tygodniu Bułgaria znalazła się w czołówce państw UE o najwyższym wskaźniku śmiertelności z powodu COVID-19. W pełni zaszczepieni obywatele stanowią obecnie 19 proc. populacji.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Bułgaria: Rząd wysyła wojsko, aby wsparło ochronę granic z Grecją i Turcją

Liczba osób usiłujących przedostać do Bułgarii – głównie z Turcji – przez tzw. zieloną granicę w ostatnich dniach rośnie.

SARAJEWO

Turcja będzie obecna w Bośni i Hercegowinie tylko wtedy, gdy zgodzą się na to Bośniacy, Serbowie i Chorwaci. Turcja będzie obecna w Bośni i Hercegowinie (BiH), ale tylko wtedy, gdy Bośniacy, Serbowie i Chorwaci staną razem i oświadczą, że chcą Turcji jako mediatora – przekazał lokalnym dziennikarzom prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, który wrócił do Ankary po ubiegłotygodniowej wizycie w BiH i Czarnogórze. „Podejmujcie decyzje we trójkę” – dodał.

Inicjatorem pomysłu przekazania roli mediatora ws. przyszłości Bośni i Hercegowiny w ręce Erdoğana był Milorad Dodik, lider Serbów w BiH, który wyznał, że ma większe zaufanie do przywódcy Turcji, niż do instytucji w Sarajewie. Według planu Serba, Erdoğan miał pełnić tę rolę wraz z prezydentem Serbii i Chorwacji. Ten ostatni, Zoran Milanović, oświadczył, że propozycja Dodika jest „kierowana dobrymi intencjami”, ale jest „nierealistyczna”, gdyż sprzeciwiają się jej pozostali dwaj członkowie prezydencji BiH.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Austria nie chce, żeby Turcja dołączyła do współpracy wojskowej państw UE

Powodem niechęci Wiednia jest regres demokracji w Turcji oraz jej stopniowe oddalanie się w ostatnich latach od UE.

BELGRAD

Szef misji ONZ w Kosowie wzywa Prisztinę i Belgrad do podwojenia wysiłków w celu odnalezienia zaginionych osób. Szef misji ONZ w Kosowie (UNMIK) Zahir Tanin wezwał w poniedziałek Kosowo i Serbię do podwojenia wysiłków, w celu rzucenia światła na to, co stało się z osobami zaginionymi, podkreślając wagę zauważenia również problemu tych osób, których nie uwzględniono.

Słowa Tanina znalazły się w komunikacie prasowym opublikowanym w Międzynarodowym Dniu Ofiar Zaginięć Przymusowych. W nim dyplomata wyraził także zobowiązanie UNMIK do pełnego wspierania procesu poszukiwania osób zaginionych i prawa rodzin do prawdy.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Paweł Natorski)

30 lat od rozpadu Jugosławii. Czy na Bałkanach tęsknią za wspólnym państwem?

Tam, gdzie teraz na mapie znajduje się siedem państw, kiedyś było jedno – Jugosławia. Czy w XXI w. miałoby szansę powrócić?

ZAGRZEB

Chorwacja nie przestanie szukać zaginionych podczas wojny domowej. Chorwacja nie zaprzestanie poszukiwań zaginionych – oświadczył premier Andrej Plenković podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Zaginionych i Dnia Pamięci Osób Zaginionych w Wojnie Ojczyźnianej (chorwacka nazwa wojny na Bałkanach w latach 1991-1995).

Dodał, że będzie nalegać na współpracę z Serbią w tym zakresie, dlatego że potrzebne są „świeże informacje”. „Nie wahamy się i nie przestaniemy szukać 1858 zaginionych i zabitych osób” – przekazał premier.

Jeden z przywódców mniejszości serbskiej w Chorwacji, Milorad Pupovac ogłosił, że w ciągu ostatnich kilku lat poszukiwania osób zaginionych w czasie wojny poważnie spowolniły. Według niego, od czasu wojen, które miały miejsce w byłej Jugosławii w latach 90, wciąż poszukuje się prawie 10 tys. osób zaginionych.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Zbrodniarz wojenny bohaterem narodowym? Historia dzieli współczesne Bałkany

W krajach bałkańskich niejednokrotnie zdarza się, że za bohatera narodowego uznaje się wojskowych skazanych za zbrodnie przeciwko ludzkości z czasów wojen z lat 90-tych XX w.

PRISZTINA

Kosowo wita pierwszych afgańskich uchodźców. W niedzielę z Kabulu przybyło w sumie 111 osób. Była to pierwsza grupa z około 2 tys. uchodźców, którzy zostaną tymczasowo zakwaterowani w Kosowie na okres „do roku”, ogłosił minister spraw wewnętrznych Xhelal Svecla.

Premier Albin Kurti wypowiadając się w tym temacie stwierdził, że dla sojuszników i partnerów, a także jeśli chodzi o kwestie humanitarne, dla Prisztiny nie ma pytania „czy” tylko „jak”.

Dodatkowo, w poniedziałek Stany Zjednoczone dostarczyły 55 pojazdów opancerzonych w ramach amerykańskiej darowizny dla armii Kosowa. Pancerny pojazd M1117 ASV (Armoured Security Vehicle) został zaprezentowany podczas ceremonii, w której uczestniczyli Naczelny Dowódca Armii Kosowa oraz prezydent Vjosa Osmani i premier Kurti.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)