Niemcy: Prorosyjskość skrajnej lewicy przeszkodą dla nowego rządu? „Po wyborach przyjdzie czas na rozmowy” / Briefing z Europy

Niemcy, Lewica, die Linke, Merkel, Scholz, SPD, CDU, Polska,PiS, pandemia, COVID19

Die Linke było krytykowane za głosowanie przeciwko niedawnej misji ewakuacyjnej w Afganistanie. Partia opowiada się także za likwidacją NATO. Ugrupowanie jest postrzegane jako prorosyjskie, a przez niektórych nawet jako antydemokratyczne. / [EPA-EFE/ADAM BERRY]

Po wyborach do Bundestagu przyjdzie czas na szczegółowe rozmowy, zapewnia europoseł Die Linke Martin Schirdewan | Trwają wybory w Norwegii. Naftowa potęga mierzy się z pytaniami o dalsze wydobycie ropy | 8 państw UE przeciwko luzowaniu reguł fiskalnych | Za tydzień rozpocznie się pierwsza tura prawyborów na węgierskiej opozycji | Papież Franciszek przybył z oficjalną wizytą na Słowację | W listopadzie Bułgarzy wybiorą prezydenta i parlament | Czechy nie uznają talibów | Afganistan znów stanie się bazą dla terrorystów? | Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowym briefingu z Europy |

 

 

BERLIN

Gotowi do rozmów. Lewicowa partia Die Linke jest przygotowana do rozmów koalicyjnych na temat utworzenia po zaplanowanych na 26 września wyborach do Bundestagu „postępowego, centrolewicowego rządu”, powiedział w rozmowie z EURACTIV europoseł Martin Schirdewan (Die Linke), współprzewodniczący Grupy Lewicy (GUE/NGL) w Parlamencie Europejskim.

Dwa tygodnie temu kanclerz Angela Merkel skomentowała potencjalne szanse na koalicję po wyborach z Lewicą (Die Linke) w razie zwycięstwa SPD i objęcia stanowiska szefa rządu przez obecnego wicekanclerza Olafa Scholza.

„Ze mną jako kanclerzem koalicja z Die Linke nigdy nie wchodziła w rachubę. Pytanie, czy Olaf Scholz uważa podobnie, pozostaje otwarte”, powiedziała Merkel.

Die Linke było krytykowane za głosowanie przeciwko niedawnej misji ewakuacyjnej w Afganistanie. Partia opowiada się także za likwidacją NATO. Ugrupowanie jest postrzegane jako prorosyjskie, a przez niektórych nawet jako antydemokratyczne.

Schirdewan zapytany o krytykę prorosyjskiego podejścia jego partii powiedział, że w powyborczych rozmowach koalicyjnych przedmiotem dyskusji będzie wszystko, w tym także kwestie polityki zagranicznej.

Kandydat na kanclerza z ramienia CDU/CSU Armin Laschet spodziewa się jasnego oświadczenia lidera SPD w sprawie potencjalnej koalicji z radykalną lewicą. Chadecki polityk próbował w trakcie niedzielnej debaty wyborczej zorganizowanej przez publiczne stacje ARD i ZDF naciskać na Scholza ws. utworzenia koalicji z Zielonymi oraz Die Linke.

Scholz nie wykluczył jednoznacznie przyszłego sojuszu z Lewicą, argumentując, że wyborcy muszą najpierw wypowiedzieć się w wyborach. Zaznaczył jednak, że istnieją wyraźne różnice między partiami, co bardzo utrudniłoby stworzenie potencjalnej koalicji.

Większość ekspertów uważa jednak, że koalicja SPD, Die Linke, oraz Zielonych jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem po wyborach z 26 września.

Najnowsze sondaże wskazują na stabilizację poparcia dla SPD. Socjaldemokraci pozostają od kilku tygodni partią cieszącą się największym poparciem.

„Oczywiście w ostatnich tygodniach nastąpiła poważna zmiana w sondażach”, powiedział EURACTIV Schirdewan. „Myślę, że jesteśmy teraz w bardzo niestabilnej sytuacji, w której wszystko może się zdarzyć, ale oznacza to również, że istnieje prawdopodobieństwo rozwiązania, które umożliwiłoby postępowy centrolewicowy rząd” powiedział, dodając, że jego partia „ będzie przygotowana na taką sytuację”.

Europoseł zapytany dlaczego uważa, że ​​główne kręgi polityczne w Niemczech obawiają się, że Die Linke może po wyborach współtworzyć postępowy niemiecki rząd, odpowiedział, że „głównym powodem jest to, że postępowy, centrolewicowy rząd faktycznie dawałby szansę na zmianę kursu niemieckiej polityki a przez to i polityki europejskiej”.

Rosja nie jest problemem?

Mówiąc o Rosji, Schirdewan przyznał, że „nie jest tajemnicą, że Die Linke zawsze opowiadało się za wyważonym podejściem do Rosji, co oznacza, że ​​nie powinno się działać w sposób konfrontacyjny w stosunku do Kremla; powinno się unikać sankcji oraz dążyć do rozwiązywania sporów poprzez dyplomację”.

Rozmówca EURACTIV zapytany czy ewentualne twarde stanowisko Zielonych w sprawie Rosji oznaczałoby zerwanie umowy koalicyjnej, odpowiedział, że „po rozpoczęciu rozmów koalicyjnych wszystko będzie na stole, a sztuką tworzenia porozumień jest odnalezienie kompromisów”.

(Alexandra Brzozowski and Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com | tłum. Mateusz Kucharczyk)

O tym czy nowy rząd zwiększy klimatyczną presję piszemy poniżej. 

Niemcy: Nowy rząd zwiększy klimatyczną presję [ANALIZA]

Zmiany klimatu to jeden z centralnych tematów w niemieckiej debacie przedwyborczej.

OSLO

Co z tą ropą? Norwegowie wybierają nowy parlament. Wszystko wskazuje na to, że po dwóch kadencjach władzę stracą konserwatyści, a rządy ponownie przejmie lewicowa koalicja na czele z Partią Pracy. Kampanię wyborczą zdominowała tematyka przyszłości ropy naftowej i różnic w poziomie zamożności. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Drugi dzień wyborów w Norwegii: Kampanię zdominowały przyszłość ropy i nierówności ekonomiczne

Od 2013 r. Norwegią rządzi koalicja pod przewodnictwem konserwatystów. Wszystko wskazuje jednak, że władzę odzyska Partia Pracy.

PARYŻ

Chce skończyć z arogancją Macrona. Mer Paryża, socjalistka Anne Hidalgo, ogłosiła w niedzielę (12 września) oficjalnie, że będzie kandydować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji. Obecnie jej poparcie w sondażach wynosi ok. 7-9 proc. Hidalgo obiecuje „skończyć z arogancją prezydenta Emmanuela Macrona wobec społeczeństwa”.

(Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr)

Francja: Paryż zmusza samochody do zwolnienia, ale ograniczanie do 30 km/h niekoniecznie dobre dla środowiska?

Paryż to nie pierwsze europejskie miasto, w którym władze wprowadziły takie ograniczenie.

WIEDEŃ

Fiskalni konserwatyści sprzeciwiają się luzowaniu reguł. Osiem unijnych państw z Austrią na czele przed piątkowo-sobotnim posiedzeniem ministrów finansów UE opowiedziało się przeciwko rozluźnieniu unijnych reguł fiskalnych. Szczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de| tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

UE: 8 państw przeciwko luzowaniu reguł fiskalnych. Apelują o powrót do zrównoważonej polityki budżetowej

Komisja Europejska planuje wznowić konsultacje w sprawie przeglądu unijnych reguł fiskalnych jesienią tego roku.

DUBLIN

W tym tygodniu ma odbyć się głosowanie nad wotum nieufności ws. ministra spraw zagranicznych Simona Coveney’a. Powodem jest kontrowersyjna nominacja Katherine Zappone na stanowisko specjalnego Sprawozdawcy ds. promocji oraz ochrony prawa do wolności wyrażania opinii oraz wolności wypowiedzi.

Wniosek o wotum nieufności, który ma zostać przedstawiony przez opozycyjną partię Sinn Féin, będzie przedmiotem debaty w środę, gdy parlament zbierze się ponownie po przerwie letniej.

Coveney jest „pod ostrzałem” za dążenie do mianowania Zappone na stanowisko w ONZ bez uprzedniego poinformowania o tym premiera Micheala Martina, a także za usunięcie tekstów dotyczących tego procesu. Sinn Féin określiła tę nominację jako „kolesiostwo”.

Martin odpierał apele o usunięcie Coveneya, powołując się na fakt, że Irlandia sprawuje w tym miesiącu prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Parlamentarzystom z Fianna Fáil, partii Martina, grozi sześciomiesięczne zawieszenie, jeśli zagłosują za wnioskiem lub wstrzymają się od głosu.

Kontrowersje wywołały zamieszanie wewnątrz Fianna Fáil, a także między nią a dwoma innymi partiami w rządzie – Zielonymi i Fine Gael, do których należy Coveney.

(Molly Killeen | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

ONZ zwołuje pilną konferencję humanitarną dla Afganistanu

Jej celem ma być zapobieżenie katastrofie humanitarnej w opanowanym przez talibów kraju.

RZYM

Afganistan znów stanie się bazą dla terrorystów? Afganistanowi grozi “powrót do roli punktu odniesienia dla międzynarodowego terroryzmu, a to pociągnęłoby za sobą zmianę poziomu niepokoju na arenie międzynarodowej. Potrzebne są globalne działania, aby przeciwdziałać wszelkim formom brutalnego ekstremizmu”, powiedziała w niedzielę (12 września) włoska minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese w wywiadzie dla “Corriere della Sera”.

Według Lamorgese, “zdobycie Kabulu jest szeroko podkreślane przez propagandę dżihadu, a to samo w sobie stanowi zagrożenie, ponieważ może wpłynąć na procesy gwałtownej radykalizacji również wśród grup niezwiązanych ze zorganizowanymi działaniami. Z tego powodu, nawet wobec braku oznak konkretnego i aktualnego zagrożenia, należy zwrócić uwagę, na wszystkie środowiska potencjalnie podatne na wezwania organizacji terrorystycznych”.

Podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych grupy G7 w czwartek (9 września) w Londynie, Lamorgese podkreśliła, że partnerzy międzynarodowi podzielają silną troskę o scenariusz afgański i ustalili kilka wspólnych punktów: należy wzmocnić wszelkie wysiłki przeciwko terroryzmowi, zwalczać nieregularną migrację i sieci przemytu oraz współpracować z krajami regionu, w których przebywają afgańscy uchodźcy.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Monika Mojak)

Stoltenberg: USA konsultowały się z Europą ws. wyjścia z Afganistanu

Szef NATO zdementował powszechne w Europie przekonanie, że Waszyngton podjął decyzję o wyprowadzeniu sił z Afganistanu bez rozmów z europejskimi sojusznikami.

WARSZAWA

PiS na czele sondaży. Prawo i Sprawiedliwość wciąż utrzymuje się na pierwszym miejscu partyjnych rankingów, ale Polacy nie chcą, żeby prezes rządzącej partii Jarosław Kaczyński pozostawał w rządzie, wynika z opublikowanych ostatnio sondaży. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Sondaże: PiS wciąż liderem, ale Polacy nie chcą w rządzie Jarosława Kaczyńskiego

Prawo i Sprawiedliwość wciąż utrzymuje się na pierwszym miejscu partyjnych rankingów, ale według sondaży Polacy nie chcą, żeby prezes rządzącej partii Jarosław Kaczyński pozostawał w rządzie,

W sobotę (11 września) Angela Merkel odwiedziła Warszawę. Swoją ostatnią wizytę jako kanclerz Niemiec rozpoczęła od złożenia wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Chwilę później, w Łazienkach Królewskich, przywitał ją premier Mateusz Morawiecki.

Nawet, gdy natrafiamy na trudne tematy, to ze sobą o nich rozmawiamy i znajdujemy rozwiązanie – mówiła Merkel na konferencji prasowej. Zaznaczyła przy tym, że dialog należy prowadzić na gruncie praworządności.

Komentarz ten odnosił się bezpośrednio do wniosku o kary finansowe dla Polski w sprawie nierespektowania przez rząd w Warszawie orzeczeń dotyczących zawieszenia działalności Izby Dyscyplinarnej.

Przedmiotem sporu między rządami Niemiec i Polski, obok gazociągu Nord Stream 2, jest kwestia praworządności.

Spotkanie mimo to odbyło się w gościnnej atmosferze, a premier Morawiecki podkreślił, że są obszary, w których w przeszłości Polska i Niemcy dobrze się dogadywały. Według ekspertów pragmatyzm Merkel bardzo się przydał w stosunkach z Polską, jednak dziś te relacje są raczej chłodne.

(Piotr Maciej Kaczyński | EURACTIV.pl | tłum. Kamila Wilczyńska)

Andrzej Duda odmawia spotkania z Angelą Merkel

Odmowa przyjęcia kanclerz ma być odpowiedzią na wcześniejszą odmowę strony niemieckiej na wspólne z polskim rządem obchody 30. rocznicy podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie.

PRAGA

Czechy nie uznają talibów. Czechy nie zamierzają uznać nowo powołanego talibskiego rządu za prawowite władze Afganistanu, oświadczył wczoraj minister spraw zagranicznych Jakub Kulhánek. Przyznał jednak, że nie ma innego wyjścia, jak tylko komunikować się z talibami. W jego opinii Unia Europejska powinna przyjąć wspólne stanowisko wobec talibskiego gabinetu.

„W imieniu Republiki Czeskiej ogłaszam, że w żadnym wypadku nie powinniśmy uznawać talibów. Oczywiste jest jednak, że będziemy musieli jakoś się z nimi porozumiewać”, powiedział Kulhanek przed podróżą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej.

Zastrzegł, że Czechy na pewno nie będą znajdować się na pierwszej linii negocjacji z talibami.

„Talibowie muszą być oceniani na podstawie czynów, a nie słów. Będziemy obserwować, w jaki nowy rząd zamierza traktować swoich (Afgańczyków – red)”, zapowiedział.

„Niemniej jednak z naszego punktu widzenia ważne jest promowanie jednolitego podejścia do talibów w UE”, oznajmił Kulhanek.

Według informacji Czeskiej Agencji Informacyjnej (CTK) czeski MSZ zamierza przekazać 1,8 mln euro na pomoc humanitarną i organizacje międzynarodowe działające w Afganistanie.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy: Premier Babiš startuje z przedwyborczą kampanią. Nie chce euro ani przyjmowania nielegalnych imigrantów

W programie ANO zobowiązuje się także „nie przekazywać suwerennych kompetencji Republiki Czeskiej w ręce Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej”.

BUDAPESZT

Pierwsza debata. Na mniej niż tydzień do prawyborów opozycji, które zdecydują, kto zmierzy się z Viktorem Orbánem w kwietniowych wyborach parlamentarnych o stanowisko premiera, politycy opozycji ubiegający się o nominację na kandydata na premiera, po raz pierwszy wzięli w niedzielę (12 września) udział w telewizyjnej debacie politycznej.

grudniu ub. roku sześć węgierskich partii poinformowało o zawiązaniu sojuszu. Wśród nich, znalazły się: Koalicja Demokratyczna, nacjonalistyczny Jobbik, ekologiczne Polityka Może Być Inna (LMP), liberalne Momentum, Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) oraz lewicowa, „zielona” partia Dialog.  

Koalicja objęła sobie na cel odsunięcie od władzy rządzącego od ponad dekady Fideszu, kierowanego przez Viktora Orbána. Ma wystawić po jednym wspólnym kandydacie we wszystkich 106 okręgach wyborczych w kraju, a także wspólnego kandydata na premiera w zaplanowanych na wiosnę 2022 r. wyborach parlamentarnych.   

Każdy, kto chce reprezentować opozycję w wyborach, musiał przedstawić oświadczenie majątkowe, deklarację przynależności do danej frakcji politycznej w przypadku wybrania do parlamentu, a także podpisać wspólne kodeks etyczny.

We wszystkich 106 jednomandatowych okręgach wyborczych opozycja ma zorganizować prawybory. Chodzi o to, aby w danych okręgu wystartowała ta osoba, która ma największe szanse w starciu z rządzącym Fideszem. Rejestracja kandydatów ruszyła 26 lipca.

Socjaliści i LMP wspierają burmistrza Budapesztu a zarazem współprzewodniczącego partii Dialog Gergely’ego Karácsony’ego, uważanego za jednego z faworytów do wygranej. Inni kandydaci to przewodnicząca Koalicji Demokratycznej i wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Klára Dobrev, lider Jobbiku Péter Jakab, szef liberalnego Momentum, Andras Fekete-Goyer, burmistrz 50-tysięcznego miasta Hodmezoevasarhely, Peter Marki-Zay.

W trakcie debaty wszyscy politycy obiecali zająć się korupcją, zaprezentowali jednak inne wizje reformy kluczowych dla funkcjonowania państwa obszarów, jak podatki, zdrowie czy edukacja.

Pierwsza tura prawyborów na zjednoczonej przeciwko Fideszowi opozycji ma odbyć się między 18 a 26 września. Każdy okręg wyborczy wskaże też preferowanego kandydata na premiera. Między 4 a 10 października, w drugiej turze prawyborów, opozycja wyłoni kandydata na premiera. Sondaże wskazują, że obecnie wspólna lista opozycji cieszy się poparciem zbliżonym do Fideszu. Fidesz traci pole zwłaszcza w dużych miastach.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com | Telex | tłum. Mateusz Kucharczyk)

BRATYSŁAWA

Papież Franciszek przybył z oficjalną wizytą na Słowację. Setki wiernych, polityków i przedstawicieli Kościoła katolickiego powitało w niedzielę (12 września) po południu na lotnisku w Bratysławie papieża Franciszka, który przybył z czterodniową wizytą do kraju.

Przybył on do Bratysławy z Budapesztu, gdzie spędził siedem godzin, podczas których spotkał się także z premierem Węgier Viktorem Orbánem i prezydentem Jánosem Áderem. Agencja AP podaje, że papież chciał, aby wizyta była krótka, aby nie została zinterpretowana jako polityczne wsparcie dla Orbána.

Z wizytą do papieża udała się prezydent Słowacji. Zuzana Čaputová powiedziała, że pierwsze słowa, jakie papież powiedział jej po przyjeździe, brzmiały: „Zaprosiliście mnie na Słowację w grudniu, a teraz spełniam tę obietnicę”.

Čaputová ma nadzieję, że wizyta papieża przyczyni się do pojednania społeczeństwa. Prezydent spotkała się z papieżem na prywatnym spotkaniu w salonie dla VIP-ów na lotnisku. Jutro spotkają się ponownie w pałacu prezydenckim.

Oprócz Bratysławy, papież uda się także na wschód kraju, gdzie spotka się ze społecznością romską w Koszycach. Odwiedzi również inne wschodniosłowackie miasto, Preszów. Następnie wróci na zachód, aby odwiedzić Šaštín, gdzie odprawi mszę świętą z udziałem około 20 tys. osób.

(Michal Hudec| EURACTIV.sk | tłum. Martyna Kompała)

Słowacja: Msze papieskie tylko dla zaszczepionych

Papież odwiedzi Słowację w dniach 12-15 września.

SOFIA

Do trzech razy sztuka? Bułgarski prezydent zapowiedział rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych na 14 listopada. Odbędą się one zatem razem z pierwszą turą wyborów prezydenckich. Będzie to już trzeci raz w tym roku jak Bułgarzy pójdą do urn, aby wyłonić deputowanych. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Bułgaria: Trzecie w tym roku wybory parlamentarne odbędą się 14 listopada

Przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się razem z pierwszą turą wyborów prezydenckich.

 

KOPENHAGA-ZAGRZEB

Duńscy socjaldemokraci: Chorwacja ma rację, że odsyła uchodźców. „Chorwacki rząd dobrze robi, że próbuje zatrzymać nielegalnych migrantów na swojej granicy”, powiedział Rasmus Stoklund, rzecznik rządzącej duńskiej partii socjaldemokratycznej, w wywiadzie dla portalu HINA.

Nie skomentował krytyki niektórych organizacji dotyczącej metod stosowanych przez chorwacką straż graniczną do zawracania migrantów.

„Byłoby to bardzo proste dla mnie, duńskiego polityka, siedzieć tutaj i krytykować sytuację w innym kraju członkowskim UE, który jako jeden z pierwszych zmaga się z problemem uchodźców”, stwierdził Stoklund, zwracając uwagę, że jego kraj pomaga innym państwom Unii, które borykają się z nielegalną imigracją. Stoklund broni restrykcyjnej polityki imigracyjnej i integracyjnej wdrażanej w Danii, będąc zdania, że duńskie rozwiązania są coraz bardziej akceptowane w UE.

„To co dzisiaj obserwujemy, to konflikty kulturowe na wielu płaszczyznach. Dotyczą one takich dziedzin życia jak praca, wolność czy wychowywanie dzieci”, powiedział Stocklund.

Rząd w Kopenhadze jest w trakcie negocjacji z wieloma krajami poza Europą w sprawie stworzenia specjalnych ośrodków dla szukających azylu w Danii. „Wtedy odsyłalibyśmy przybyszów do takich ośrodków i tam badalibyśmy ich status”, oznajmił.

Duńskie media ujawniły kilka dni temu, że rząd prowadzi rozmowy z Egiptem, Erytreą, Rwandą i Etiopią. Stoklund przewiduje, że takie środki zniechęcą uchodźców do wybierania Europy jako celu ich ucieczki. Wyznał także, że pieniądze, które zostaną zaoszczędzone na udzielaniu wsparcia imigrantom nieupoważnionym do politycznego azylu będą przeznaczone na projekty, mające na celu pomoc w rozwoju krajów ich pochodzenia.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Marlena Nowakowska)