Kto zastąpi Angelę Merkel?

Minister obrony Niemiec Annegret Kramp–Karrenbauer (na zdj.) pokreśliła w środę, że ewentualne zwycięstwo Joe Bidena nie oznacza, że Europa powinna liczyć wyłącznie na USA w kwestii obronności, „tak jak dawniej”.

Minister obrony Niemiec Annegret Kramp–Karrenbauer (na zdj.) pokreśliła w środę, że ewentualne zwycięstwo Joe Bidena nie oznacza, że Europa powinna liczyć wyłącznie na USA w kwestii obronności, „tak jak dawniej”. / Annegret Kramp-Karrenbauer, źródło: Flickr/© Bundesrat | Henning Schacht

Trzech polityków CDU zgłosiło już akces do ubiegania się o stanowisko przewodniczącego partii. Dotychczasowa szefowa chadeków kanclerz Angela Merkel ogłosiła niespodziewanie, że na grudniowym zjeździe ugrupowania w Hamburgu nie będzie się już ubiegać o reelekcję.

 

O stanowisko przewodniczącego CDU chcą powalczyć sekretarz generalna partii Annegret Kramp-Karrenbauer i minister zdrowia Jens Spahn. Swoją decyzję ogłosili bardzo krótko po tym, jak kanclerz Angela Merkel powiadomiła, że wycofuje się z kierowania ugrupowaniem. Teraz zgłosił się jeszcze trzeci pretendent – były przewodniczący chadeckiej frakcji CDU/CSU w Bundestagu Friedrich Merz.

Poprzednik kontra delfina

Merz, który uważany jest za bardzo mocnego kandydata, ogłosił, że partia „potrzebuje nowego otwarcia i odnowy pod doświadczonym oraz pod młodszym przywództwem, zaś on jest gotowy przyjąć odpowiedzialność za to zadanie i jednocześnie zrobić wszystko, aby wzmocnić wewnętrzną jedność i trwałość CDU”. „Angela Merkel zasługuje na szacunek i uznanie za swoje dokonania z 18 lat na czele partii. CDU ma jednak teraz szansę się zreformować i wybrać nowe kierownictwo” – powiedział Merz.

Do tej pory za potencjalną następczynię Merkel uchodziła natomiast Kramp-Karrenbauer. To sama kanclerz namówiła ją, aby zrezygnowała z funkcji premiera Kraju Saary i przeniosła się do centrali partii w Berlinie. Wtedy niemiecka prasa zaczęła spekulować, że to element przygotowywania przyszłej partyjnej sukcesji. Ale Merz, który kierował CDU zanim w 2002 r. pozbawiła go tego stanowiska właśnie Merkel, ma wśród rozczarowanych obecną polityką rządu federalnego chadeków spore poparcie.

Angela Merkel po 18 latach rezygnuje z przewodnictwa CDU

Niemiecka kanclerz spotkała się z przedstawicielami kierownictwa partii, aby omówić wyniki ostatnich wyborów lokalnych. W trakcie spotkania szefowa niemieckiego rządu miała poinformować, że nie będzie ubiegać się o przywództwo w partii w trakcie grudniowego zjazdu CDU – informują agencje prasowe, …

Czarny koń partyjnej rywalizacji

Czarnym koniem może natomiast okazać się Spahn. Ten 38-letni polityk słynie z ambicji i dynamicznych działań. Przez część niemieckich obserwatorów porównywany bywa z jeszcze od niego młodszym kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem, który tchnął nowego ducha w austriackich konserwatystów i poprowadził ich niedawno do wyborczego zwycięstwa. Ewentualny wybór Spahna także byłby głosem sprzeciwu wobec Merkel, bo jest on politykiem dalekim od otoczenia pani kanclerz i otwarcie ją krytykującym za zbytnie odejście od konserwatyzmu. Co ciekawe, sam skorzystał na forsowanych przez Merkel reformach światopoglądowych. Zaledwie niecałe trzy miesiące po zalegalizowaniu w Niemczech małżeństw jednopłciowych, Spahn poślubił swojego wieloletniego partnera – dziennikarza Daniela Funke.

Biorąc pod uwagę powyższą trójkę, tylko wybór Kramp-Karrenbauer gwarantuje przedłużenie polityki, jaką obecnie prowadzi Angela Merkel. Tylko ona bowiem podkreśla, że dalej chce trwania koalicji rządowej z SPD. Merz i Spahn to wykluczają. Pierwszy będzie chciał odciąć się od spuścizny po pani kanclerz, zaś drugi chce, aby partia wróciła na swoje mocno konserwatywne pozycje sprzed „ery Merkel”.

Dlatego niemiecka prasa podejrzewa, że może pojawić się jeszcze jeden kandydat, który pogodziłby główne frakcje wewnątrz CDU. Mowa tu o premierze Nadrenii Północnej-Westfalii Arminie Laschecie. To polityk mocno konserwatywny, ale jednocześnie bliski Angeli Merkel. Oficjalnie nie zgłosił on jeszcze swojej kandydatury. Nie ma też wielkiego politycznego doświadczenia. Nadrenią Północną-Westfalią rządzi dopiero od roku.

Niemcy: CDU wygrywa wybory w Hesji, ale mocno traci poparcie

Współrządząca Niemcami chadecka partia CDU, na której czele stoi kanclerz Angela Merkel, zajęła pierwsze miejsce w wyborach lokalnych w Hesji w środkowo-zachodniej części kraju. Straciła jednak ponad 1/4 poparcia w stosunku do wyborów z 2013 r.
 
Według wstępnych wyników CDU uzyskała …