Kto w Europie będzie tęsknił za Donaldem Trumpem? / STOLICE

USA, Biden, Trump. Orban, Jansa

"Gratulacje dla Joe Bidena za udaną kampanię prezydencką", napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda w reakcji na ogłoszone przez media zwycięstwo kandydata demokratów w wyborach prezydenckich w USA./ Foto via [EPA/POLAND OUT]

Którzy europejscy liderzy nie pogratulowali Joemu Bidenowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich? Jak wypadł drugi weekend z masowymi testami na Słowacji? Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

PRAGA

Czas na nowe otwarcie? UE powinna „poczekać na nową administrację USA i rozpocząć od nowa negocjacje” ws. nałożenia zatwierdzonych przez WTO ceł na 4 mld dolarów na amerykańskie produkty, powiedział czeski minister spraw zagranicznych Tomáš Petříček (S&D).

Petříček ma nadzieję, że w najbliższych miesiącach stosunki handlowe między UE a USA poprawią się.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Joe Biden: "Czas zjednoczyć USA" – pierwsze przemówienie prezydenta-elekta

Joe Biden zaakcentował, że otrzymał 74 mln głosów, najwięcej w historii oddanych na mandat prezydenta USA.

BUDAPESZT | LUBLANA | WARSZAWA

Dziwne gratulacje. „Gratulacje dla Joe Bidena za udaną kampanię prezydencką”, napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda w reakcji na ogłoszone przez media zwycięstwo kandydata Demokratów w wyborach prezydenckich w USA.

Po wygranych przez Joego Bidena wyborach prezydenckich pogratulowali mu niemal wszyscy światowi przywódcy. W samych Stanach Zjednoczonych gratulacje płyną również z obozu Republikanów. Złożyli je m.in. były prezydent George W. Bush, kandydat Partii Republikańskiej w wyborach z 2012 r. senator Mitt Romney.

Spośród przywódców światowych jednym z pierwszych, którzy gratulowali Bidenowi zwycięstwa był jednoznacznie sprzyjający Trumpowi premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Gratulacje napłynęły też m.in. z Francji, Niemiec, Australii, Japonii, Włoch, Unii Europejskiej oraz NATO. Wszyscy pisali o zwycięstwie w wyborach, jednoznacznie nazywając Joego Bidena prezydentem-elektem, a niektórzy nawet prezydentem.

Na tym tle bardzo dziwne wrażenie sprawiają „gratulacje” ze strony Andrzeja Dudy, który postanowił co prawda pogratulować, ale nie zwycięstwa w wyborach, tylko „zwycięskiej kampanii”, po czym stwierdził, że w oczekiwaniu na „nominację Kolegium Elektorskiego” liczy na utrzymanie dobrych relacji polsko-amerykańskich. Gratulacji Bidenowi nie złożyli też do tej pory prezydenci Rosji oraz Chin.

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski kilka dni temu w wywiadzie dla RMF FM stwierdził, że w USA drugą turą wyborów może być „batalia sądowa”. Andrzej Dera z kancelarii prezydenta stwierdzi z kolei w TVP INFO, że „oficjalne gratulacje byłyby przedwczesne”.

Premier Słowenii Janez Jansza napisał w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych: „We wszystkich stanach USA z niewielką różnicą głosów złożono zażalenia. Sądy nawet nie zaczęły ich rozpatrywać. Mimo to media głównego nurtu (a nie jakiś organ urzędowy) ogłaszają zwycięzcę. Gratulacje napływają ze wszystkich stron. Takie rządy prawa”.

Premier Słowenii stwierdził już w środę na Twitterze, że wyniki wyborów w USA jasno wskazują, że zwyciężył w nich Donald Trump. Oskarżył przy tym „mainstreamowe media” o negacje faktów.

„Dość jasne jest, że naród amerykański wybrał Donalda Trumpa i Mike’a Pence’a na cztery kolejne lata. Im więcej opóźnień i negacji faktów ze strony MSM (mediów mainstreamowych – red.), tym większy końcowy triumf dla prezydenta. Gratulacje dla GOP („ang. „Grand Old Party” – red, Partii Republikańskiej) za świetny wynik w całym USA”, napisał tuż po głosowaniu Jansza.

Inny ze środkowo-europejskich polityków – Viktor Orban – wysłał list z gratulacjami do Joe Bidena – poinformował w niedzielę rano w rozmowie z agencją MTI Bertalan Havasi, szef biura prasowego węgierskiego szefa rządu.

„Pozwolę sobie pogratulować udanej kampanii prezydenckiej. Życzę Panu dobrego zdrowia i dalszych sukcesów w wykonywaniu niezwykle odpowiedzialnych obowiązków”, napisał Viktor Orbán do prezydenta-elekta USA.

Węgierski premier w swoich wypowiedziach faworyzował dotąd Donalda Trumpa. „Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump jest przyjacielem Węgier, a stosunki między Węgrami i USA są teraz najlepsze”, mówił np. kilka dni temu w Radiu Kossuth, pytany o amerykańskie wybory prezydenckie.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl | (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

USA: Joe Biden. Kim jest prezydent-elekt?

Joe Biden będzie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych i najstarszą osobą wybraną na ten urząd w historii USA – za niecałe dwa tygodnie skończy 78 lat.

ZAGRZEB

Szczere gratulacje. „Pogratulowałem prezydentowi-elektowi Joe Bidenowi i wiceprezydent-elekt Kamali Harris. Będziemy nadal budować partnerstwo i dobre stosunki sojusznicze między Chorwacją a Stanami Zjednoczonymi. Jest wiele rzeczy, które nas łączą. Współpracujemy w ramach szerszego partnerstwa transatlantyckiego między USA a UE”, powiedział premier Andrej Plenković.

Prezydent Zoran Milanović stwierdził, że „jest przekonany, że zwycięstwo Joe Bidena będzie oznaczało przywrócenie partnerstwa euroatlantyckiego, zagrożonego w ostatnich latach”. Prezydent Chorwacji wyraził nadzieję, że Europa ponownie będzie głównym sojusznikiem USA.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

CNN: Jared Kushner i Melania przekonywali Trumpa do uznania wyborczej porażki?

Zdaniem urzędującego prezydenta w wielu stanach miało dojść do fałszerstw wyborczych.

LONDYN

Boris Johnson mniej powściągliwy niż Andrzej Duda. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wezwał w niedzielę (8 listopada) do zacieśnienia stosunków z prezydentem-elektem USA Joe Bidenem, podkreślając konieczność współpracy w ramach najważniejszych wyzwań.

Boris Johnson zapewnił w niedzielę, że jego i Joe Bidena „więcej łączy niż dzieli” i zobowiązał się do współpracy z prezydentem-elektem USA w obronie wspólnych wartości i interesów. Podkreślił, że obaj podzielają wiarę w demokrację, prawa człowieka, wolność słowa i wolny handel.

„Stany Zjednoczone są naszym najbliższym i najważniejszym sojusznikiem, i tak było za każdego prezydenta i każdego premiera – to się nie zmieni. Myślę, że w każdej chwili i na każdym etapie o wiele więcej łączy rząd tego kraju i rządy w Waszyngtonie niż nas dzieli”, powiedział Johnson w udzielonym w niedzielę wywiadzie.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Wielka Brytania zawarła formalnie pierwszą umowę o wolnym handlu po brexicie. Co z rozmowami z UE?

To pierwsza tak ważna umowa handlowa zawarta przez Brytyjczyków po brexicie.

DUBLIN

Irlandia dumna z Bidena. Po ogłoszeniu przez amerykańskie media wygranej Joe Bidena premier Irlandii Micheal Martin przesłał mu gratulacje.

„Serdecznie gratuluję Joe Bidenowi wyboru na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych”, powiedział Martin w weekend. „Irlandia jest dumna z wyboru Joe Bidena, tak jak jesteśmy dumni ze wszystkich pokoleń irlandzkich kobiet i irlandzkich mężczyzn oraz ich przodków, których trud i geniusz wzbogaciły różnorodność, która napędza Amerykę”, dodał premier.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

USA: Joe Biden. Kim jest prezydent-elekt?

Joe Biden będzie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych i najstarszą osobą wybraną na ten urząd w historii USA – za niecałe dwa tygodnie skończy 78 lat.

BUDAPESZT | WARSZAWA

Węgry użyją weta? Premier Węgier Viktor Orbán napisał list do kanclerz Niemiec Angeli Merkel, w którym zapowiedział zawetowanie budżetu UE i Funduszu Odbudowy UE, jeśli przyjęte zostanie rozporządzenie łączące przekazywanie środków z tzw. zasadą praworządnością.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com; (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

BRATYSŁAWA

Nie przestają testować. W sobotę, podczas pierwszego dnia drugiej rundy ogólnokrajowych badań przesiewowych, pod kątem koronawirusa przebadano prawie 1,3 mln osób – zakażenie wykryto w 0,63 proc. przypadków.

Przed tygodniem na Słowacji rozpoczęły się ogólnonarodowe badania przesiewowe pod kątem nowego koronawirusa SARS-CoV-2.

7 listopada przebadano próbki pobrane od 1 297 571 osób. Wynik dodatni uzyskano w przypadku 8 172 testów (0,63 proc.).

W niedzielę przebadano około 1,5 mln próbek. W przypadku 9783 (0,63 proc.) uzyskano pozytywny wynik.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Przetestowano na koronawirusa niemal wszystkich mieszkańców. Co się okazało?

W miniony weekend na Słowacji przeprowadzono masowe testy mieszkańców na obecność przeciwciał koronawirusa SARS-CoV-2.

BERLIN

Przeciwko restrykcjom. Blisko 20 tys. osób zgromadziło się w sobotę (7 listopada) w centrum Lipska w proteście przeciwko restrykcjom narzuconym pandemią. Ze względów bezpieczeństwa demonstracja została przedwcześnie zakończona.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: Bundestag podjął decyzję o stworzeniu miejsca pamięci polskich ofiar II wojny światowej

„W latach 1939-45 Polska stała się cmentarzem cywilizacji europejskiej (…)”, powiedział sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak.

PARYŻ

Za kilka dni weryfikacja. We Francji niemal każdego dnia notuje się rekordowe wyniki nowych zakażeń SARS-CoV-2: w piątek było to ponad 58 tys. Tak wysoką wykrywalność wirusa zawdzięczają Francuzi m.in. bardzo dużej liczbie wykonywanych testów: blisko 2,2 mln tygodniowo.

Na prawie 2,2 mln wykonywanych tygodniowo testów 20,7 proc. daje wynik pozytywny. Inny wskaźnik – liczba stwierdzonych przypadków COVID-19 na 100 tys. mieszkańców – wynosi około 450 na dobę.

Minister zdrowia przekonuje, że środki dotyczące powstrzymania rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 przynoszą efekt. Godzina policyjna i lockdown wdrożony wraz z początkiem listopada „spowalniają postęp pandemii”, powiedział w niedzielę Olivier Véran. Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że 15 listopada dojdzie do weryfikacji skuteczności obostrzeń oraz ich ewentualnego zaostrzenia.

(Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)

Francja: Postrzelenie prawosławnego księdza w Lyonie to nie był atak terrorystyczny

Prokuratura w Lyonie poinformowała, że sprawa miała podłoże osobiste, a sprawca próby zabójstwa nie był związany z żadną organizacją terrorystyczną. Do duchownego strzelił… z zazdrości.

WIEDEŃ

Rząd chce więcej władzy. Kanclerz Sebastian Kurz (ÖVP) wezwał parlament do przyznania jemu i jego rządowi szerszych kompetencji w zakresie walki z terroryzmem. Polityk wystosował apel w kilka dni po zamachu terrorystycznym w Wiedniu, w którym zginęły 4 osoby.

ÖVP od dawna rozważa pomysł prewencyjnego aresztowania osób podejrzanych o planowanie ataku terrorystycznego. Do tej pory współrządzący z chadekami Zieloni zdecydowanie sprzeciwiali się takiej propozycji, jednak minister zdrowia Rudolf Anschober z ramienia tego ugrupowania powiedział, że należy rozważyć kroki prawne w celu zaostrzenia środków wobec potencjalnych terrorystów.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Strzelanina w pobliżu synagogi w Wiedniu. MSW mówi o "akcie terroru"

Jak potwierdziła wiedeńska policja, w ataku zginęły dwie osoby, w tym jeden z kilku zamachowców.

RZYM

Kolejny czerwony region. Gubernator autonomicznej prowincji włoskiej Bolzano-Górna Adyga, znanej ze swoich kurortów narciarskich ogłosił, że prowincja staje się czerwoną strefą.

Od poniedziałku (9 listopada) w prowincji obowiązuje reżim ścisłej kwarantanny – zamknięte zostaną sklepy (z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii i aptek), restauracje będą mogły serwować posiłki tylko na wynos, a mieszkańcy prowincji nie mogą opuszczać swoich miasteczek – wyjątki dotyczyć będą podróży np. do pracy w innym mieście.

Czerwonymi strefami są też gminy w północnej części Lombardii, Piemont i Aosta, niewielki region alpejski. Czerwoną strefą jest też położona na południu Włoch Kalabria.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Koronawirus: We Włoszech dojdzie do buntu regionów?

Szefowie regionalnych władz w Lombardii, Piemoncie, Dolinie Aosty i Kalabrii protestują przeciwko „zamrażaniu” lokalnych gospodarek.

MADRYT

Dalsze restrykcje. W niedzielę dalsze zaostrzenie lub wydłużenie restrykcji ogłosiły władze Kastylii-Leon, Andaluzji, Melilli oraz Ceuty.

Minister zdrowia Salvador Illa ponownie ogłosił, że kierowany przez niego resort nie będzie akceptował próśb wspólnot autonomicznych o wprowadzanie na ich terenie przymusowej izolacji społecznej.

Wypowiedź Illi jest odpowiedzią na kolejne zapytania ze strony władz kilku hiszpańskich regionów w sprawie możliwości ogłoszenia zakazu opuszczania domów przez lokalne populacje. Wnioskowały o to władze Asturii i Nawarry.

(EUROEFE)

Koronawirus: Hiszpania liczy straty w turystyce. "Najgorsze lato w historii"

Turystyka będzie główną przyczyną dwóch trzecich spadku PKB całej gospodarki kraju.

SOFIA

Nieugięta Bułgaria. Bułgaria poinformowała Komisję Europejską, że nie może zaakceptować proponowanego projektu ram negocjacyjnych dla Macedonii Północnej i załączonego projektu deklaracji, ponieważ nie zapewnia niezbędnych gwarancji spełnienia warunków określonych przez Sofię.

Bułgarski premier Boiko Borysow i jego odpowiednik z Macedonii Północnej Zoran Zaew rozmawiali w niedzielę telefonicznie – poinformowała agencja prasowa MIA z Macedonii Północnej. Jednak Borysow nie podał jeszcze treści rozmowy do wiadomości publicznej.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)