Kosowo, czyli jak polityka miesza się do sportu. „Wykrywacz koronawirusa” z Finlandii / STOLICE

Kosowo, Hiszpania, Finlandia, koronawirus, COVID-19, pandemia,

Coraz więcej kontrowersji wzbudza zaplanowany na 31 marca międzypaństwowy mecz piłkarskich reprezentacji Hiszpanii i Kosowa. Piłkarska Federacja Kosowa zagroziła bojkotem a wszystkiemu winna jest... polityka. / Foto via [Shutterstock/Black Pearl Footage]

Kosowo grozi bojkotem meczu z Hiszpanią przez politykę. W Polsce polityka energetyczna rządu pod obstrzałem krytyki ekspertów. Finowie kończą pracę nad „wykrywaczem koronawirusa”. Premier Czech traci polityczny grunt pod nogami. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

PRISZTINA | MADRYT

Sport i polityka. Coraz więcej kontrowersji wzbudza zaplanowany na 31 marca międzypaństwowy mecz piłkarskich reprezentacji Hiszpanii i Kosowa. Piłkarska Federacja Kosowa zagroziła bojkotem a wszystkiemu winna jest… polityka.

Od 2016 roku kosowska federacja jest członkiem FIFA i UEFA. Dzięki temu może brać udział w oficjalnych rozgrywkach pod własną flagą. W tym roku Kosowo przystąpi do eliminacji do mundialu zaplanowanego w Katarze w 2022 r. W grupie B zmierzy się z Grecją, Gruzją, Hiszpanią i Szwecją.

Hiszpania jest jednak jednym z pięciu członków Unii Europejskiej, którzy nie uznają niepodległości Kosowa. Podobnie zresztą jak… dwaj inni rywale tej drużyny, czyli Grecja i Gruzja.

Z informacji hiszpańskich mediów, m.in. madryckiego dziennika „Marca”, wynika, że federacja nie zaprezentuje przed meczem jej flagi i nie odegra hymnu Kosowa. Z tego powodu kosowska federacja grozi bojkotem meczu.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Dziś Kosowo i Izrael nawiążą stosunki dyplomatyczne

Kosowo będzie pierwszym państwem zdominowanym przez ludność muzułmańską, które otworzy swoją ambasadę w Jerozolimie?

WARSZAWA

Mało ambitnie i nieciekawie. Polski rząd opublikował wreszcie ostateczną wersję Polityki energetycznej Polski do 2040 roku (PEP2040). Niestety, z dokumentu wynika, że Polsce nadal brakuje ambicji niezbędnych do realizacji ogólnounijnego celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r., pisze Małgorzata Kasprzak z Ember.

W ubiegłym tygodniu światło dzienne ujrzała ostateczna wersja Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040). Nowa wersja PEP2040 zawiera znany z poprzednich wersji, nad wyraz mało ambitny scenariusz “zrównoważonego wzrostu cen uprawnień do emisji CO2 (EU-ETS), który w tej analizie nazywamy scenariuszem “niskich cen EU-ETS”, pisze ekspertka.

Ekspertka konkluduje – cała analiza dostępna TUTAJ – że pozycja wyjściowa Polski jest bez wątpienia trudna. O ile rząd nie zdecyduje się na kompletny zwrot w zakresie OZE i nie uwolni ich potencjału w celu wyparcia kosztownego wytwarzania energii z węgla, Polska ryzykuje wolne i bolesne odejście od tego paliwa.

Nadal istnieje jednak nadzieja, że jeśli Polsce uda się teraz opracować bardziej realistyczny i ambitny plan, osiągnięcie celów klimatycznych na 2050 r. będzie zdecydowanie mniejszym wyzwaniem, przekonuje Kasprzak.

(Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

Polska strategia energetyczna: Atomu nie mamy "bardziej" niż magazynów energii

W jaki sposób zdekarbonizować polską gospodarkę?

PRAGA

Premier w opałach. Wybory do Izby Poselskiej czeskiego parlamentu odbędą się 8 i 9 października br. Według najnowszego sondażu zleconego przez państwową telewizję, partia ANO premiera Andreja Babisza straciła po raz pierwszy pozycję lidera poparcia opinii publicznej od poprzednich wyborów parlamentarnych w 2017 r.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy i Węgry szukają porozumienia z Izraelem ws. produkcji szczepionek

Premierzy Czech i Węgier chcą poznać szczegóły dotyczące izraelskiego programu szczepień.

HELSINKI

Wykrywacz koronawirusa. Firma zajmująca się technologią medyczną, Deep Sensing Algorithms (DSA), weszła w fazę produkcji urządzenia określanego mianem „wykrywacza koronawirusa”.

Urządzenie działa w sposób bardzo podobny do alkomatów. Wystarczy dmuchnąć w otwór, by po chwili otrzymać wynik – pozytywny albo negatywny. Cały proces ma zajmować raptem kilka sekund. To dużo szybsze rozwiązanie, niż standardowe testy na obecność koronawirusa.

Prace nad podobnymi wykrywaczami wirusa prowadzono także między innymi w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy w Izraelu. Spodziewana skuteczność urządzenia najprawdopodobniej będzie nieco ustępowała tradycyjnym testom.

Urządzenie ma wykrywać cząsteczki pochodzenia biologicznego, zwane lotnymi związkami organicznymi (LZO) dwutlenku węgla. Dane z czujnika będą następnie przesyłane bezprzewodowo do serwera bazy danych.

Urządzenie fińskiej firmy wykrywa obecność koronawirusa w wydychanym powietrzu w 90 proc. przypadków. Urządzenie mierzy wydychany oddech przez 15 do 30 sekund, uzyskując wyniki w ciągu dwóch minut, w ten sposób mierząc oddech do 30 pacjentów na godzinę.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Koronawirus: Serbia jako pierwsza w Europie będzie produkować chińską szczepionkę

Serbia chce ją także eksportować za granicę i to bez zysku.

PARYŻ

Francja chce kroków prawnych. Francuski minister ds. europejskich Clément Beaune, który w zeszłym tygodniu chciał odwiedzić Kraśnik, jedną z tzw. „stref wolnych od ideologii LGBT”, podkreślił konieczność zastosowania przez Komisję Europejską wobec Polski „wszelkich niezbędnych narzędzi”, by przeciwdziałać takim inicjatywom. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Francja chce podjęcia przez KE kroków prawnych wobec Polski w sprawie "stref wolnych od ideologii LGBT"

Clément Beaune, który w ubiegłym tygodniu chciał odwiedzić jedną ze „stref wolnych od LGBT” stwierdził, że takie inicjatywy stoją w sprzeczności z unijnym prawem.

LUKSEMBURG

Luksemburg dołącza do grupy krajów, które zawiesiły szczepienia preparatem AstraZeneca. Decyzję poprzedziły doniesienia o przypadkach zakrzepicy żył mózgowych.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek (15 marca), że podjęta decyzja jest krokiem zapobiegawczym. Po nowych doniesieniach na temat zakrzepicy żył mózgowych w kolejnych państwach Europy, których odnotowanie zbiegło się w czasie z kampanią szczepień.

(Anne Damani | EURACTIV.fr)

Koronawirus: Kolejne kraje europejskie wstrzymują podawanie szczepionki AstraZeneca, choć EMA i WHO uspokajają

Wynika to z wystąpienia przypadków zakrzepicy, choć nie ma pewności, że wiązały się one z podaniem preparatu.

DUBLIN | BELFAST | LONDYN

CDN… Komisja Europejska wszczęła postępowanie prawne przeciwko Wielkiej Brytanii. Powodem jest naruszenie protokołu w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej. Brytyjski rząd oświadczył, że wszystkie prowadzone zmiany są zgodne z prawem i mają precedens. Szczegóły poniżej. 

(Paula Kenny | EURACTIV.com)

Brexit: Unia Europejska podejmuje kroki prawne przeciwko Wielkiej Brytanii

Powodem jest naruszenie protokołu w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej.

WILNO

Szczepią i informują. W piątek (12 marca) władze poinformowały, że nie zamierzają zawieszać szczepień preparatem AstraZeneca. Jednak obywatele Litwy unikają szczepień preparatem produkcji koncernów z Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Tak jest m.in. w rosyjskojęzycznym mieście Wisaginia w północno-wschodniej części kraju, niedaleko granicy z Białorusią, gdzie niewykorzystane pozostaje ponad 800 szczepionek preparatu AstraZeneca.

Dlatego ministerstwo zdrowia Litwy rozpoczyna kampanię informacyjną w języku rosyjskim, która zdaniem burmistrza Wisaginy może wpłynąć na zmianę podejścia opinii publicznej.

„Nie wszyscy mieszkańcy naszego kraju oglądają telewizję publiczną i istnieje potrzeba otrzymywania informacji w języku rosyjskim”, powiedział burmistrz, dodając, że gmina „uprościła również proces rejestracji mieszkańców, którzy chcą się zaszczepić”.

(Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

RZYM

AstraZeneca na cenzurowanym. Po śmierci nauczyciela zatrzymano szczepienia AstraZeneką w całych Włoszech. Prokuratura zastrzega: „Nie ma dowodu na związek szczepionki ze zgonem”.

Muzyk Sandro Tognatti z Cossato w Piemoncie, nauczyciel gry na klarnecie w konserwatorium w Novarze i muzyk orkiestry włoskiego radia, zmarł 14 godzin po przyjęciu AstraZeneki.

W poniedziałek władze Piemontu wstrzymały podawanie AstraZeneki w regionie, a prokuratura z Bielli wszczęła rutynowe śledztwo w sprawie „nieumyślnego zabójstwa” (bez podejrzanych). Niedługo później Włoska Agencja Leków wstrzymała podawanie AstraZeneki w całym kraju.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Kolejne kraje UE wstrzymują szczepienia preparatem AstraZeneca

Trwają badania, czy działanie tego produktu mogło doprowadzić do śmierci 60-letniej Dunki.