Kosowo: Eksperci krytykują „wynajmowanie” więzień. Chodzi o umowę z Danią / Briefing z Europy

Kosowo-dania-więzienia-bałkany-Niemcy-AFD-pandemia-COVID-szczepienia-TVN-lex-migranci

Dania podpisała w poniedziałek porozumienie z Kosowem, zgodnie z którym kraj ten przyjmie 300 więźniów w zamian za rekompensaty finansowe. / Foto via [Shutterstock/rawf8]

Kosowo: Eksperci krytykują „wynajmowanie” więzień. Chodzi o umowę z Danią | Bułgarski minister obrony przeciwko wojskom NATO w kraju | Między innymi o tym piszemy w środowym briefingu z Europy.

 

 

KOPENHAGA | PRISZTINA

Eksperci ostrzegają. Dania podpisała w poniedziałek porozumienie z Kosowem, zgodnie z którym kraj ten przyjmie 300 więźniów w zamian za rekompensaty finansowe. Przed umową ostrzegają eksperci. Szczegóły poniżej.

(Charles Szumski | EURACTIV.com | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Kosowo: Eksperci krytykują "wynajmowanie" więzień. Chodzi o umowę z Danią

Dania podpisała w poniedziałek porozumienie z Kosowem, zgodnie z którym kraj ten przyjmie 300 więźniów w zamian za rekompensaty finansowe.

BRUKSELA

Krótszy termin ważności paszportów. Komisja Europejska ogłosiła dziś (21 grudnia), że paszporty covidowe będą miały krótszą datę ważności. Szczegóły poniżej.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Komisja Europejska: Od lutego skrócenie ważności paszportów covidowych

Unijny certyfikat szczepień ułatwia podróżowanie po całej Unii Europejskiej w czasie pandemii.

PARYŻ

Wzmocniony paszport covidowy już w styczniu? “Dążymy do ostatecznego przyjęcia „wzmocnionego” paszportu covidowego w pierwszej połowie stycznia”, ogłosił we wtorek (21 grudnia) rzecznik rządu Gabriel Attal.  Projekt ustawy zostanie zaprezentowany podczas spotkania Rady Ministrów 27 grudnia, a parlament powinien “przeanalizować ten tekst między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem”, dodał Attal.

Wzmocniony certyfikat covidowy ma zastąpić obecną przepustkę zdrowotną. Celem wprowadzenia nowego dokumentu jest złagodzenie rozprzestrzeniania się wariantu Delta i przerwanie napływu wariantu Omikron.

Obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19 niepokoi francuski rząd, który podjął już działania, zmierzające do zahamowania dalszego wzrostu zakażeń. Przyspieszenie kampanii szczepień dawką przypominającą, rozszerzenie szczepień na dzieci w wieku 5-11 lat, zamknięcie klubów nocnych i zakaz dużych zgromadzeń sylwestrowych to niektóre z nich.

Rzecznik rządu podkreślił jednak, że kampania szczepień przypominających w kraju nabiera tempa. Trzecia dawka szczepionki została podana 20 mln Francuzów “cztery dni przed wyznaczonym celem”, przekazał Attal.

(Nelly Moussu | EURACTIV.fr | tłum. Monika Mojak)

Nuvaxovid: Piąta szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona w UE

Skuteczność szczepionki dla Nuvaxovidu wynosi około 90 proc.

WIEDEŃ

Minister zdrowia: Nie będziemy w stanie powstrzymać wariantu Omikron. „Austria nie będzie w stanie powstrzymać wariantu Omikron, ale możemy zyskać czas, by przygotować się w najlepszy możliwy sposób”, powiedział minister zdrowia Wolfgang Mückenstein po spotkaniu z dyrektorem WHO na region Europy.

Dodał, że ozdrowieńcy lub zaszczepieni mogą zostać zarażeni. Zaapelował również do obywateli, aby przyjęli tzw. dawkę przypominającą szczepionki na COVID-19.

Od stycznia 2022 r. Austria otrzyma pierwsze 750 tys. partii nowo zatwierdzonych szczepionek Novavax. W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych szczepionek Mrna, Novavax jest tak zwaną „tradycyjną” szczepionką, zasilaną martwymi komórkami wirusa.

Jednocześnie wielu obawia się nałożenia w Austrii nowych obostrzeń jeszcze w okresie świątecznym, z powodu kolejnej fali infekcji wariantem Omikron.

(Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de, tłum. Kinga Wysocka)

Austria będzie wymagać testu PCR także od zaszczepionych na COVID-19

Obowiązek wykonania i okazania testu PCR nie dotyczy jedynie osób, które otrzymały już trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

HELSINKI

Sprawa migrantów dzieli. Fiński rząd nie może porozumieć się w sprawie tego, co należy robić z nielegalnymi migrantami, których wnioski o azyl zostały odrzucone. MSW rozważa ponoć przyznanie im prawa pobytu. Szczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Finlandia: Sprawa nielegalnych imigrantów dzieli rząd. MSW przyzna im prawo pobytu?

Po tzw. kryzysie migracyjnym z lat 2015-2016 około 3 tys. osób, które przybyły do Finlandii, zdecydowało się pozostać w tym kraju, nawet jeśli ich wnioski o azyl odrzucono.

PRAGA

Piraci w rządzie. Czeska Partia Piratów to pierwsza w Europie partia polityczna należąca do międzynarodowego ruchu Piratów, która dołączyła do koalicji rządzącej. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek and Aneta Zachová | EURACTIV.cz and EURACTIV.pl)

Czechy pierwszym krajem UE z Piratami w rządzie. Co to oznacza dla Polski?

Czeska Partia Piratów, która stała się ewenementem na skalę europejską, jeśli chodzi o polityczny sukces globalnego ruchu Piratów, w nowym rządzie odpowiada m.in. za dyplomację.

BRATYSŁAWA

Bratysława chce funduszy europejskich. Rząd zintensyfikował w ostatnim czasie nacisk na zwiększenie środków z okresu programowania absorpcji europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Pieniądze musiałyby jednak zostać przekazane do Bratysławy kosztem biedniejszych regionów wschodniej Słowacji, co nie podoba się Komisji Europejskiej.

Słowacja znajduje się obecnie w końcowej fazie negocjacji z Komisją w sprawie Umowy Partnerstwa na nowy okres programowania absorpcji europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (EFSI). Jedną z propozycji jest przeniesienie 10 proc. alokacji krajowej, około miliarda euro z biedniejszych regionów do stolicy.

Początkowo Komisja odrzuciła możliwość transferu – komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira powiedziała, że ​​chociaż Bratysława ma problemy, pomoc UE ​​powinna być zgodna z jej zdolnościami do rozwiązywania własnych problemów. Jednak po kilku rundach negocjacji dyskusja przeniosła się teraz na pytanie, ile, a nie czy.

„Komisja nie odrzuca nas, ale domaga się bardzo dobrego uzasadnienia, aby zezwolić na transfer.” – powiedziała Barbora Lukáčová, szefowa działu strategii, rozwoju i projektów w Regionie Bratysławskim.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

SOFIA

Minister obrony przeciwko wojskom NATO w kraju. Bułgarski minister obrony Stefan Janew jest przeciwny rozmieszczeniu wojsk NATO w Bułgarii, co według niego zwiększyłoby napięcia w obliczu agresywnych posunięć Rosji.

„Obecny wzrost potencjału militarnego Rosji oraz aktywność na wschodniej flance NATO to okoliczności, które nie tylko należy brać pod uwagę, ale także monitorować w sposób szczególny. Procesy te wymuszają potrzebę jednolitego podejścia Sojuszu, ale bez doprowadzania do niepotrzebnej eskalacji napięć“, napisał Janew na Facebooku.

„Moje stanowisko jest takie, że taka debata i podejście mogą doprowadzić do niepożądanego wzrostu napięć w regionie. Co więcej, na obecnym etapie nie ma podstaw, aby uznać monitorowane procesy za bezpośrednie zagrożenie dla Sojuszu i odpowiedniej strefy bezpieczeństwa”, przekazał.

Według niego obecnie nie istnieją okoliczności, które uzasadniałyby decyzję o rozmieszczeniu dodatkowych wojsk w jego kraju, a taka decyzja nie współgrałaby z interesami Sojuszu i narodowym interesem Bułgarii.

NATO i USA zapowiedziały w listopadzie, że Rosja zapłaci wysoką cenę za każdą nową agresję militarną przeciwko Ukrainie. Moskwa odrzuca jednak zarzuty, że przygotowuje się do ataku i twierdzi, że broni swojego prawa do rozmieszczenia wojsk na własnym terytorium według własnego uznania.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Instytucje europejskie zbadają bułgarskie „złote paszporty”. Jak dowiedział się EURACTIV Bułgaria, Rada Europy i Komisja Europejska przypatrują się sprzedaży bułgarskiego obywatelstwa w celach inwestycyjnych.

Pod koniec listopada Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (SANS) wystosowała list do Ministerstwa Sprawiedliwości, w którym wezwała do zebrania i przekazania wszystkich informacji o osobach, które otrzymały tzw. złote paszporty. Informacje te zostaną następnie przekazane do analizy Radzie Europy i KE.

Mimo wszystkich sprzeciwów Brukseli wobec praktyki wydawania przez Bułgarię tzw. złotych paszportów i groźby wszczęcia postępowania karnego, poprzedni rząd partii GERB nie zaprzestał, a jedynie wprowadził pewne zmiany w procedurze przyznawania dokumentu. Paszport bułgarski daje dostęp do wszystkich krajów UE.

W październiku 2020 r. Komisja wysłała pismo do władz w Sofii w tej sprawie. Następnie Parlament Europejski wezwał w rezolucji kraje UE do natychmiastowego zaprzestania sprzedaży paszportów.

Malta, Cypr i Bułgaria to jedyni członkowie UE z programami sprzedaży obywatelstwa. Według raportu KE opublikowanego na początku 2019 r., kraje te nie przeprowadzają wystarczających kontroli pochodzenia majątku osób, które kupują obywatelstwo.

Program „złotych paszportów” istnieje w Bułgarii od 2013 r., ale stał się bardzo popularny wśród obcokrajowców w 2016 r. za czasów rządu Bojko Borysowa.

W listopadzie, w wywiadzie dla EURACTIV, tymczasowy minister sprawiedliwości Iwan Demerdżijew powiedział, że Bułgaria rozdawała paszporty „niezwykle łatwo i bez koniecznych kontroli”.

„Jest jasne, że w ten proces zaangażowani byli politycy. Sfery wpływu na bułgarskie obywatelstwo i kto je wywierał są jasne dla dużej części bułgarskiego społeczeństwa”, powiedział rozmówca EURACTIV.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Martyna Kompała)

BELGRAD | BUDAPESZT

Węgry wzmacniają ochronę wzdłuż granicy z Serbią. Węgry zorganizowały duże ćwiczenia wojskowe wzdłuż granicy z Serbią i uzgodniły z Ankarą rozmieszczenie tureckich sił policyjnych w celu powstrzymania dalszego napływu migrantów z Bliskiego Wschodu.

Turcja ma wysłać ​​na Węgry 50 funkcjonariuszy policji, którzy będą pomagać w patrolowaniu linii granicznych z Serbią i Rumunią oraz zapobiegać przedostawaniu się migrantów do UE.

Porozumienie o zaangażowaniu tureckich funkcjonariuszy policji na Węgrzech podpisali ministrowie spraw wewnętrznych Węgier i Turcji. Uzgodniono rozmieszczenie służb w rejonie przejść granicznych Roszke (Horgoš) z Serbią i Nadlac z Rumunią.

Umowa została podpisana przy okazji ćwiczeń wojskowo-policyjnych Decisive Action 2021, które Węgry zorganizowały w zeszłym tygodniu tuż przy przejściu granicznym Roszke. Ćwiczenie miało na celu sprawdzenie zdolności jednostek wojskowych i policyjnych do zabezpieczenia granicy państwowej przed migrantami.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Kinga Wysocka)

Węgry: Miał zdecydować o inwigilowaniu dziennikarzy. Teraz poseł Fideszu po oskarżeniach o korupcję podał się do dymisji

Pál Völner pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W związku z oskarżeniami o korupcję, podał się do dymisji.

SARAJEWO

Rosja jest przeciwna obecności Wysokiego Przedstawiciela w Bośni i Hercegowinie. „Rosja uważa, że OHR (Biuro Wysokiego Przedstawiciela – red.) musi zostać zamknięte, aby wszystkie uprawnienia zostały przekazane instytucjom Bośni i Hercegowiny”, powiedziała minister spraw zagranicznych Bisera Turković po spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

„Z drugiej strony uważamy, że OHR musi nadal istnieć, aby zapewnić BiH funkcjonalność. Jestem przekonana, że Rosja uszanuje wolę narodu, instytucji demokratycznych i przyszłość, którą wybieramy za pośrednictwem tych instytucji”, dodała Turković.

Ławrow natomiast powiedział, że Rosja popiera porozumienie pokojowe z Dayton, niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną oraz równe prawa trzech narodów: Bośniaków, Serbów i Chorwatów, a także dwóch podmiotów – Federacji i Republiki Serbskiej.

„BiH jest państwem o ustalonej pozycji, a fundamenty z Dayton muszą być respektowane. Wszelkie próby kierowania krajem z zewnątrz to coś, czego nie należy tolerować. Jeśli chodzi o ogólną sytuację na Bałkanach, Rosja pomoże rozwiązać każdy problem w oparciu o dialog i szacunek” – podsumował Ławrow, dodając, że zgodzili się kontynuować bliskie kontakty między ministerstwami.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Martyna Kompała)

Bośnia i Hercegowina: Prawie połowa młodych ludzi chce wyjechać z kraju

Emigracja jest głównym czynnikiem zmniejszania się liczby ludności w Bośni.

TIRANA | BELGRAD | SKOPJE

Bałkany otwarte na współpracę. Podczas ceremonii podpisania inicjatywy Otwarte Bałkany premier Albanii Edi Rama stwierdził, że Włochy, Grecja i Węgry powinny się do niej przyłączyć i podkreślił, że nie jest to próba wskrzeszenia Jugosławii.

Otwarte Bałkany to porozumienie między Albanią, Macedonią Północną i Serbią, które ułatwi swobodny przepływ osób, usług i biznesu.

We wtorek w Albanii przywódcy poszczególnych krajów podpisali w sumie sześć porozumień.„Na następnym szczycie chcielibyśmy mieć też Włochy, Grecję i Węgry, ponieważ chcemy, aby nasi obywatele mieli dostęp do całkowicie wolnego handlu i mniej przeszkód kiedy przyjeżdżają do UE. Będziemy więc konsultować się z krajami Unii i wspólnie z nimi realizować proces Otwartych Bałkanów”, powiedział premier Rama.

Odrzucił też tezę, jakoby przywódcy dążyli do stworzenia nowej Jugosławii. „Istnieje tendencja ze strony tych, którzy nie chcą, aby ta inicjatywa odniosła sukces. Mówią, że jest to powrót do naszej przeszłości, do tworzenia Jugosławii. Otwarte Bałkany nie mają nic wspólnego z Jugosławią“, wskazał.

Z kolei premier Macedonii Płn. Zoran Zaew wykorzystał swoje wystąpienie do skrytykowania przedłużającego się procesu rozszerzenia Unii na Bałkany Zachodnie. „Kiedy UE zawodzi, naszym obowiązkiem jest europeizacja regionu”, powiedział.

(Alice Taylor | Exit.al | tłum. Paulina Borowska)