Koronawirus: Prawie połowa brytyjskich pubów zagrożona bankructwem

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Brytyjskie puby zagrożone bankructwem. Austriackie linie lotnicze zwalniają pracowników. Grecy mniej od wirusa obawiają się kryzysu finansowego. W Irlandii startują rozmowy w sprawie utworzenia rządu. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

LONDYN

Piwo już tylko ze sklepu. Cztery na dziesięć brytyjskich pubów czeka bankructwo w najbliższych miesiącach, jeżeli nie otrzymają wsparcia do rządu. 

Brytyjskie Stowarzyszenie Piwa i Pubów poinformowało w czwartek (7 maja) o wynikach badania zrealizowanego wśród właścicieli pubów. Wynika z niego, że 19 tys. spośród 47 tys. z nich uważa, że w najbliższych tygodniach czeka ich bankructwo w przypadku niepodjęcia przez rząd akcji pomocowej. 

W niedzielę (10 maja) spodziewane jest wystąpienie premiera Borisa Johnsona, podczas którego ma on ogłosić pierwsze informacje dotyczące luzowania ograniczeń wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa.

Jednak ministrowie jego rządu podkreślają w wypowiedziach publicznych, że zasada dystansu społecznego będzie obowiązywała w Wielkiej Brytanii przez najbliższe miesiące, co – jak podkreślają eksperci – dokończy dzieła zniszczenia sytuacji finansowej pubów, jednego z najbardziej charakterystycznych symboli Wielkiej Brytanii.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Najgorsza recesja od 300 lat. Bank centralny Wielkiej Brytanii, czyli stojący na straży stabilności funta Bank Anglii, ocenia, że brytyjska gospodarka skurczy się z powodu pandemii koronawirusa aż o 14 proc. Byłby to spadek o historycznej wielkości. Ostatnia taka recesją uderzyła w Anglię ponad trzy wieki temu.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Bank Anglii wieszczy recesję najgorszą od… ponad 300 lat

Bank centralny Wielkiej Brytanii, czyli stojący na straży stabilności funta Bank Anglii, ocenia, że brytyjska gospodarka skurczy się z powodu pandemii koronawirusa aż o 14 proc. Byłby to spadek o historycznej wielkości.

WIEDEŃ

Cięcia i zwolnienia. Austrian Airlines (AUA) zwolni 1,1 tys. pracowników i obniży pensje pozostałej przy pracy załodze. Podobnie jak wiele linii lotniczych, AUA stoi w obliczu problemów finansowych. Trwają negocjacje z rządem w sprawie pomocy publicznej. Koalicyjna Partia Zielonych już ogłosiła, że warunkiem zgody na udzielenie wsparcia z ich strony będzie podjęcie zobowiązania dotyczącego zrównoważonego rozwoju oraz zobowiązanie się do lepszej ochrony środowiska. 

W AUA pracuje 7 tys. osób. Zwolnienia 1,1 tys. zostaną przeprowadzone do 2023 r. Pozostali pracownicy muszą liczyć się z redukcją zarobków sięgającą co najmniej 13 proc. Magnus Brunner, sekretarz stanu w ministerstwie środowiska i transportu, powiedział, że nie można wykluczyć ogłoszenia niewypłacalności przez AUA.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Koronawirus: Czy linie lotnicze będą musiały zwracać pieniądze niedoszłym pasażerom?

Dwanaście państw UEzaapelowało do Komisji Europejskiej, aby złagodziła przepisy dotyczące zwrotu pieniędzy za odwołany lot.

ATENY

Wirus mniej straszny. Ekonomiczne implikacje kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa powodują więcej obaw wśród Greków niż rozprzestrzenianie się samego wirusa, wynika z badania przeprowadzonego przez kanał telewizyjny Skai. Około 66 proc. Greków twierdzi, że sytuacja finansowa ich rodziny będzie zagrożona w nadchodzących miesiącach.

W najnowszej prognozie gospodarczej Komisja Europejska wróży najsilniejszy spadek PKB właśnie w Grecji (aż o 9,7 proc.),

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

KE wróży Polsce najmniejszy spadek PKB w całej UE

A ile stracą pozostałe państwa UE?

DUBLIN

Kiedy powstanie nowy rząd. W czwartek odbyło się pierwsze spotkanie przywódców ugrupowań: Fine Gael, Fianna Fáil i Partii Zielonych w sprawie sformowania nowego rządu. Od lutowych wyborów parlamentarnych Irlandią rządzi tymczasowy gabinet Leo Varadkara

Wybory wyłoniły najbardziej rozdrobniony parlament od lat 30. XX w. Do stworzenia większości potrzeba po raz pierwszy w historii utworzenia koalicji rządzącej.

Przywódcy partii napisali w oświadczeniu dla prasy, że mają nadzieję „na kontynuowanie serii spotkań, ale chcą utrzymać wszystkie szczegóły w tajemnicy do czasu zakończenia negocjacji”. Irlandzka prasa spekuluje, że do zakończenia rozmów może dojść na początku czerwca.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Partia Zielonych przed szansą na wejście do irlandzkiego rządu

Co musi się wydarzyć, by irlandzka Partia Zielonych dołączyła do koalicji rządzącej?

HELSINKI

Dochód podstawowy? Lepsze samopoczucie Finów. Finlandia opublikowała 6 maja ostateczne wyniki eksperymentu z dochodem podstawowym. Program przeprowadzono w latach 2017-18. W fińskim eksperymencie wzięło udział 2 tys. osób, które pobierały miesięcznie 560 euro nieopodatkowanych dochodów.

Raport końcowy pokazuje, że socjalny program w niewielkim stopniu wpłynął na zatrudnienie. Zwiększył jednak wśród Finów poczucie finansowego bezpieczeństwa oraz poprawił ich psychiczne samopoczucie. Jak napisano w raporcie końcowym – dla okresu od listopada 2017 do października 2018 r. – osoby, które otrzymały dochód były bardziej zadowolone z życia oraz doświadczały większego komfortu psychicznego. Były też mniej skłonne do depresji i samotności.

Nieznacznie od grupy kontrolnej wzrósł także wskaźnik zatrudnienia u osób objętych programem.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Bezwarunkowy dochód podstawowy: Czy się stoi, czy się leży, godne życie się należy – Guy Standing

99 proc. ludzi chce poprawiać swoje życie. I z minimalnym dochodem bezwarunkowym nie przestaną tego chcieć – mówi prof. Guy Standing

BUDAPESZT

Skok za miasto.  Od początku tygodnia na Węgrzech otwarto kawiarnie i restauracje, pod warunkiem obsługi klientów na świeżym powietrzu. Wszędzie poza stolicą kraju i regionem stołecznym, gdzie wciąż obowiązują surowe ograniczenia. To skłoniło wielu mieszkańców Budapesztu do rozważenia opuszczenia miasta na rzecz wsi. 

„Ograniczenia przemieszczania się w Budapeszcie nadal obowiązują, co oznacza, że ​​potrzeba poważnego uzasadnienia do opuszczenia miejsca zamieszkania”, powiedziała w sobotę (2 maja) rzeczniczka rządu Alexandra Szenkiralyi.

„Oznacza to, że wszelkie wypady poza miasto w celach rekreacyjnych i towarzyskich nie mają uzasadnienia”. 

Jednak w czwartek (7 maja) minister Gergely Gulyás, odnosząc się do dyskusji dotyczącej możliwości opuszczenia miasta przez mieszkańców stolicy, powiedział że „każdy może pojechać do swoich nieruchomości poza Budapesztem, pod warunkiem, że będzie przestrzegać środków ostrożności”. 

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Raport Freedom House: Węgry nie są już demokracją

Codzienny briefing z europejskich stolic – 7 maja. Według raportu Freedom House stan demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej jest najgorszy od 25 lat.

WARSZAWA

Co oznacza brak wyborów? Sejm przyjął wczoraj rano ustawę o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich 10 maja, a tego samego dnia wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza uprzedziła, że najbliższą niedzielę lokale wyborcze będą zamknięte.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Wybory będą 10 maja, ale się nie odbędą. Co to oznacza?

Wyjaśniamy, co oznacza zamieszanie wokół terminu wyborów prezydenckich

PRAGA

Premier pod nadzorem. Czeskie władze powinny uporać się z konfliktem interesów premiera Andreja Babisza, który jako właściciel holdingu rolniczego Agrofert, ma wpływ na rozdział unijnych funduszy – uzgodnili w czwartek (7 maja) członkowie Komisji Kontroli Budżetowej (CONT) Parlamentu Europejskiego.

Podczas spotkania omówiono raport z lutowej wizyty europarlamentarzystów w Czechach i wezwano Babisza do zaprzestania pobierania pieniędzy z UE za pośrednictwem firm powiązanych z Agrofertem, w przypadku udowodnienia konfliktu interesów z jego strony.

Komisja Europejska powinna wstrzymać wszelkie dotacje dla Agrofert i konsekwentnie stosować zasadę zerowej tolerancji, napisali w oświadczeniu posłowie. W zeszłorocznym raporcie KE z kontroli stwierdzono, że Babis nadal wpływa na działanie koncernu, mimo że pełni funkcję premiera kraju.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Babisz zapowiada, że Czechy nie oddadzą żadnych unijnych funduszy

Czeski premier bagatelizuje informacje o tym, że przeprowadzony przez Komisję Europejską audyt miał wykazać w jego przypadku konflikt interesów, co może poskutkować koniecznością zwrócenia przez Czechy do unijnego budżetu kwoty 18 mln euro.

 

Sprawa ciągnie się od kilku miesięcy, kiedy to …

PARYŻ

Francja przedzielona na pół. Premier Francji potwierdził, że od 11 maja Francja wejdzie w pierwszy etap znoszenia restrykcji wprowadzonych na czas kwarantanny. Tempo znoszenia obostrzeń oraz znoszenie ograniczeń będzie uzależnione od strefy, do jakich zakwalifikowane zostały poszczególne regiony.

Regiony Hauts de France, Ile-de-France, Grand Est i Bourgogne Franche-Comté – a także Majotta – zakwalifikowane jako „czerwone” – muszą się liczyć z wolniejszym znoszeniem restrykcji. Przyczyną jest gorsza sytuacja epidemiologiczna. Édouard Philippe powiedział, że wychodzenie z kwarantanny jest możliwe także w „czerwonych” departamentach, ale pod warunkiem zachowania wyjątkowej ostrożności i przestrzegania zasad dystansu społecznego

(EURACTIV.FR)

Koronawirus: Jak Polska i inne kraje Europy wspierają kulturę?

Przedstawiciele branży w całej Europie apelują o wsparcie

BERLIN

Krytyka zamykania granic. Niemieccy chadecy są podzieleni w sprawie przedłużenia zamknięcia granic państwa. Za kontynuowaniem tego środka ostrożności opowiada się minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer (CSU).

Przeciwna jest grupa 12 posłów CDU do Bundestagu i Parlamentu Europejskiego, którzy w liście z 7 maja maja wezwali szefa MSW do natychmiastowego wstrzymania podjętych na granicach środków ostrożności wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa,

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy znoszą restrykcje. Piłkarze wracają na boiska

Niemcy luzują społeczne i gospodarcze restrykcje. Poza otwarciem szkół, w połowie maja na boiska wrócą piłkarze. Bundesliga jako druga liga w Europie wznowi rozgrywki po przerwie wymuszonej pandemią koronawirusa.

 

 

Po kolejnej wideokonferencji Angeli Merkel z szefami rządów krajów związkowych zdecydowano w środę (6 …

SOFIA

Niebezpieczne powroty. Wzrost liczby przypadków zakażeń koronawirusem w Bułgarii wynika w dużej mierze z osób przylatujących z zagranicy oraz zwiększeniu liczby testów w domach opieki, poinformowały w czwartek (7 maja) władze.

Służby medyczne informują, że największy problem stanowią wznowione pod koniec kwietnia loty z Holandii oraz niewystarczająca kontrola podróżnych na lotnisku w Sofii. Łącznie potwierdzono w kraju 1829 zakażeń wirusem. Jedna dziesiąta – 192 przypadki – to osoby z personelu medycznego.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Koronawirus: Bułgaria zamyka granice i przygotowuje się na kryzys

Bułgaria postanawia zamknąć swoje granice dla państw trzecich i niektórych państw europejskich, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa.

BELGRAD

Koniec stanu wyjątkowego. Parlament przegłosował w środę (6 maja) zniesienie stanu wyjątkowego, wprowadzonego 15 marca na czas walki z epidemią koronawirusa. „Kraj wypełnił wszystkie zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby złagodzić restrykcje”, poinformowała premier Ana Brnabić.

Od poniedziałku (11 maja) Serbia złagodzi ograniczenia. Pod rygorem zachowania dystansu społecznego otwarte będą restauracje i kawiarnie, centra handlowe. Stopniowo będzie wznawiany transport publiczny w dużych miastach.

(EURACTIV.rs)

UE potwierdza europejskie aspiracje Bałkanów Zachodnich

Jakie jeszcze decyzje zapadły na szczycie?