Koronawirus: Zaostrzenie restrykcji w kolejnych krajach. UE zajmie się nielegalną migracją / STOLICE

Unia Europejska planuje zająć się nielegalną migracją na szlaku bałkańskim. W 2020 r. zatrzymano ponad 8,5 tys. migrantów podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy Serbii.

Belgia, Czechy dołączają do państw zaostrzających restrykcje związane z epidemią. Premier Bułgarii wymienia ministrów. UE zapowiada zajęcie się nielegalną migracją na szlaku bałkańskim. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

WIEDEŃ / BELGRAD

W dniach 22-23 lipca br. w Wiedniu odbyła się konferencja ministrów spraw wewnętrznych poświęcona współpracy z państwami Bałkanów Zachodnich w zakresie walki z nielegalną migracją na szlaku wschodniośródziemnomorskim. W spotkaniu wzięli udział ministrowie spraw wewnętrznych państw Forum Salzburg, Bałkanów Zachodnich oraz Danii, Grecji, Szwajcarii i Niemiec.

Gośćmi spotkania byli również przedstawiciele unijnych agencji (Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu oraz agencji Frontex), a także wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas oraz komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi.

Ministrowie zwrócili uwagę na konieczność podjęcia skutecznych działań mających na celu zamknięcie szlaku wschodniośródziemnomorskiego. Zaniepokojenie ministrów wywołała w szczególności niestabilna sytuacja migracyjna na granicy grecko-tureckiej i rosnące wyzwania w zakresie ochrony granic dla państw Bałkanów Zachodnich, w tym Serbii.

W przyjętej przez ministrów wspólnej deklaracji zapowiedziano podjęcie skoordynowanych i aktywnych działań na rzecz ochrony granic zewnętrznych, zwalczania nielegalnej migracji, zapobiegania nowym kryzysom migracyjnym, wzmacniania systemów azylowych oraz zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności wzdłuż wschodniego szlaku śródziemnomorskiego.

Po dwóch dniach rozmów szef austriackiego MSW Karl Nehammer (ÖVP), poinformował w czwartek (23 lipca) o powołaniu nowej instytucji koordynującej europejską politykę migracyjną.

Jej siedzibą będzie Wiedeń. Instytucja będzie koordynować unijne wysiłki dotyczące migracji, jak „określenie dotychczasowych słabych punktów oraz próba ich poprawy”, powiedział Nehammer. Więcej szczegółów zostanie przedstawionych jesienią.

Biorący udział w konferencji za pomocą połączenia wideo minister spraw wewnętrznych  Serbii Nebojsa Stefanovic oświadczył 23 lipca, że ​​nastąpił wyraźny wzrost nielegalnej migracji do tego kraju. W 2020 r. zatrzymano ponad 8,5 tys. migrantów podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy Serbii. W ośrodkach recepcyjnych przebywa obecnie około 4350 migrantów.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com) (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Frontex: Nielegalna migracja do UE zmniejszyła się przez ostatnie 6 miesięcy

Unijna służba ochrony granic podała statystyki na temat liczby ujawnionych nielegalnych przekroczeń zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. W pierwszym półroczu 2020 r. było ich aż o 1/5 mniej niż w analogicznym okresie w 2019 r.

SZTOKHOLM

Renesans nocnej kolei. Szwedzki rząd ogłosił w czwartek (23 lipca) trasy pociągów nocnych, które będą łączyć główne szwedzkie miasta: Sztokholm i Malmö z Hamburgiem i Brukselą. Połączenie będzie gotowe w połowie 2022 r. Minister ds. finansów Per Bolund, powiedział, że „to naprawdę daje możliwość odkrywania Europy w możliwie najbardziej zrównoważony sposób”.

Przewodnicząca Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego, Karima Delli, powiedziała EURACTIV, że szwedzka inicjatywa jest pożądanym krokiem naprzód i dodała: „mam nadzieję, że to dopiero początek nowego trendu i nie mogę się doczekać podobnych inicjatyw we wszystkich państwach członkowskich ”.

Czeskie koleje niedawno uruchomiły bezpośrednie połączenie z Pragi do chorwackiego nadmorskiego miasta Rijeka, przebiegającego przez pięć krajów – w tym Słowację, Węgry i Słowenię – które cieszą się ogromną popularnością wśród wczasowiczów udających się nad morze.

Na początku tego roku zadebiutował również pociąg sypialny między Wiedniem a Brukselą, chociaż pandemia i surowe środki kwarantanny na razie zawiesiły tę usługę.

(Sam Morgan | EURACTIV.com)

Koronawirus: Ultraszybka kolej na ratunek Europie po pandemii?

Zdaniem ekspertów z Instytutu Międzynarodowych Badań Gospodarczych w Wiedniu pozytywnym impulsem w ratowaniu europejskiej gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa byłaby budowa ultraszybkiej kolei łączącej większość państw Europy.

BERLIN

Były strażnik z obozu koncentracyjnego Stutthof skazany.  W Hamburgu zapadł wyrok w procesie przeciw 93-letniemu dziś byłemu strażnikowi z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Za pomoc w zabójstwie 5232 osób oraz usiłowanie kolejnego zabójstwa skazano go na 2 lata więzienia w zawieszeniu.

Sąd w Hamburgu wziął bowiem pod uwagę zaawansowany wiek oskarżonego oraz jego kiepski stan zdrowia, a także to, że w chwili popełnienia swoich czynów miał jedynie 17 lat. Właśnie dlatego proces 93-latka toczył się przed sądem dla nieletnich.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Niemcy: Dwa lata w zawieszeniu. Były strażnik z obozu koncentracyjnego Stutthof skazany

W Hamburgu zapadł wyrok w procesie przeciw 93-letniemu dziś byłemu strażnikowi z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Za pomoc w zabójstwie 5232 osób oraz usiłowanie kolejnego zabójstwa skazano go na 2 lata więzienia w zawieszeniu.

PARYŻ

Wirus nie odpuszcza. W ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano we Francji ponad 1 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Departamenty Finistere, Żyronda i Wogezy znajdują się pod zwiększonym nadzorem władz.

10 osób zmarło w wyniku powikłań związanych z chorobą COVID-19 w ciągu ostatnich 24 godzin, podała w czwartek Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia (DGS). Tym samym liczba ofiar śmiertelnych pandemii wzrosła we Francji do 30182. 5957 osób jest obecnie hospitalizowanych, a 436 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

W ciągu ostatnich siedmiu dni liczba osób, u których stwierdzono wynik pozytywny, wzrosła o 27 proc. przy około trzyprocentowym wzroście liczby przeprowadzanych testów.

Jak poinformował premier Jean Castex, rząd francuski zamierza wesprzeć młodzież na rynku pracy. Rząd zobowiązał się do wsparcia od 700 do 800 tys. młodych ludzi, którzy wejdą jesienią na rynek pracy.

(Anne Damiani | EURACTIV.FR)

Francja: Nowy rząd lekko na prawo, ale bez rewolucyjnych zmian

Prezydent Emmanuel Macron wyznaczył skład nowego rządu, na czele którego już w ubiegłym tygodniu stanął nowy premier. Znalazło się w nim więcej polityków związanych z centroprawicą, ale także była ważna polityk Partii Zielonych.

BRUKSELA

W obawie przed drugą falą. Premier Belgii Sophie Wilmes poinformowała w czwartek (23 lipca) o zaostrzeniu przez rząd środków bezpieczeństwa w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Rząd wprowadził nakaz noszenia masek „w miejscach licznie uczęszczanych” jak sklepy, ulice handlowe, czy budynki publiczne.

Od 11 lipca obowiązuje już noszenie masek w sklepach, kinach, świątyniach, muzeach oraz bibliotekach. Od 11 do 17 lipca w Belgii średnia liczba nowych zakażeń koronawirusem dziennie wynosiła 175, czyli o około 80 proc. więcej w porównaniu z wcześniejszym tygodniem. Rośnie liczba przyjęć do szpitali i zgonów z powodu COVID-19.

Wzrost liczby zakażeń odnotowano we wszystkich prowincjach z wyjątkiem Brabancji Walońskiej. Między 11 a 17 lipca każdego dnia dochodziło średnio do trzech zgonów z powodu koronawirusa. W poprzednim okresie (4-10 lipca) było ich średnio dwa dziennie.

Władze zastanawiają się nad zaostrzeniem środków w walce z pandemią w obawie przed jej nawrotem. Podróżni przyjeżdżający do Belgii będą musieli wypełnić elektroniczny formularz z 48-godzinnym wyprzedzeniem, by poinformować, gdzie byli, skąd pochodzą, a także wskazać osobę kontaktową. Belgia zawiesiła też kolejną, piątą fazę wychodzenia z obostrzeń związanych z pandemią. Dotyczyła ona zniesienia restrykcji związanych z organizowaniem dużych imprez masowych.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

Rumunia: Kolejny rekord zakażeń SARS-CoV-2. Rząd będzie poddawał obywateli przymusowej kwarantannie?

Liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 w Rumunii osiągnęła we wtorek (21 lipca) rekordowy poziom. Władze argumentują, że wina częściowo leży po stronie niesubordynacji obywateli. Przeciwdziałać ma temu nowe prawo, dzięki któremu można poddawać przymusowej hospitalizacji osoby zakażone SARS-CoV-2..

LUKSEMBURG

600 mln euro na samoloty wojskowe. Parlament przyjął projekt ustawy zwiększający budżet armii. Luksemburg przeznaczy 598 mln euro na zakup ośmiu wielozadaniowych samolotów transportowych. Ten zakup jest częścią zobowiązań kraju w ramach modernizacji armii.

(Anne Damiani | EURACTIV.com)

Global Peace Index: Islandia na czele rankingu, Polska 29. Konflikty kosztują świat 10% PKB

Z najnowszego Global Peace Index przygotowanego przez Instytut Gospodarki i Pokoju wynika, że wpływ przemocy na światową gospodarkę sięga już 10 proc. globalnego PKB.

RZYM

Brak użytkowników. Oficjalna włoska aplikacja mająca na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa – „Immuni” – została pobrana około 4,3 miliona razy, co stanowi zaledwie 12 proc. osób w wieku od 24 do 75 lat posiadających smartfona, powiedziała w Senacie minister innowacji Paola Pisano. 

„Immuni jest częścią szerszej strategii. Aplikacja będzie skuteczniejsza, jeśli będzie używana przez większą część populacji”, podkreśliła Pisano, zaznaczając, że „nigdy nie powiedziała, że aplikacja będzie wystarczająca w walce z SARS-CoV-2.

Komisarz ds. sytuacji kryzysowych Domenico Arcuri powiedział na początku lipca, że ​​aplikacja „nie osiągnęła oczekiwanego celu”, który ustalono na 60 proc. pobrań dla całej populacji.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Koronawirus już niegroźny? Kiedy początek nowego roku szkolnego?

Włochy wychodzą z pandemii koronawirusa. Rząd planuje już otwarcie szkół, jednak pomimo poprawy sytuacji epidemiologicznej władze stołecznego regionu Lacjum dają mieszkańcom następującą alternatywę: noszenie masek ochronnych w miejscach publicznych lub zakaz opuszczania domów.

MADRYT

Ponad 200 ognisk. Minął miesiąc po tym jak w Hiszpanii zniesiono wprowadzony w marcu stan alarmu epidemicznego. W ostatnich dniach rośnie liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2. W kraju wykrywane są nowe ogniska koronawirusa, a jednym z największych poszkodowanych jest krajowa gospodarka, w tym branża turystyczna.

Hiszpania zakończyła stan wyjątkowy 21 czerwca. To oznacza także, że wczasowicze nie muszą przechodzić 14-dniowej kwarantanny. W środę (22 lipca) minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa ogłosił, że w całym kraju jest już blisko 230 ognisk zakażenia COVID-19. Występują one, według szefa resortu, na terenie wszystkich 17 wspólnot autonomicznych kraju.

W miesiąc od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii zakażonych wirusem SARS-CoV-2 zostało w tym kraju ponad 18 tys. osób. Tylko pomiędzy środą a czwartkiem potwierdzono 2616 nowych infekcji, z czego ponad 2000 w Katalonii. Więcej o szczegółach sytuacji w Hiszpanii piszemy poniżej. 

(Fernando Heller / EUROEFE)

Hiszpania: Ponad 200 ognisk SARS-CoV-2. Spada wiek zakażonych

W ostatnich dniach rośnie liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2. W kraju wykrywane są nowe ogniska koronawirusa, a jednym z największych poszkodowanych jest krajowa gospodarka, w tym branża turystyczna.

PRAGA

Powrót restrykcji. Zwiększenie liczby zakażeń SARS-CoV-2 w Czechach skutkuje przywracaniem niektórych restrykcji. Władze przywracają obowiązek noszenia masek ochronnych w niektórych sytuacjach praz zmniejszają limit osób biorących udział w imprezach masowych.

Od soboty (25 lipca) w Czechach wraca obowiązek noszenia masek ochronnych w trakcie imprez w zamkniętych pomieszczeniach, w sytuacji gdy w pomieszczeniu będzie przebywało więcej niż sto osób. Minister zdrowia Adam Vojtěch przyznał w czwartek (23 lipca), że decyzję podjęto m.in. uwzględniając zakażenia w jednym z klubów w Pradze. Więcej o aktualnej sytuacji w Czechach piszemy poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Koronawirus: Powrót niektórych restrykcji w Czechach. Niewykluczone dalsze ograniczenia

Zwiększenie liczby zakażeń SARS-CoV-2 w Czechach skutkuje przywracaniem niektórych restrykcji. Władze przywracają obowiązek noszenia masek ochronnych w niektórych sytuacjach oraz zmniejszają limit osób biorących udział w imprezach masowych.

BUDAPESZT

Redakcja portalu Index.hu zwróciła się o przywrócenie do pracy redaktora naczelnego Szabolcsa Dulla po tym, jak został on zwolniony w środę (22 lipca) z pracy. Zwolnienie Dulla jest postrzegane jako zamach na ostatnie bastiony wolnych mediów na Węgrzech. Index.hu jest największym niezależnym portalem informacyjnym w kraju, jednak od początku roku prorządowy węgierski biznesmen Miklós Vaszily uzyskał znaczącą kontrolę nad jego finansowaniem.

Laszlo Bodolai, prezes fundacji, która zarządza portalem odmówił przywrócenia Dulla do pracy, argumentując, że utracił do niego zaufanie. Już co najmniej trzech dziennikarzy indexu złożyło w czwartek wymówienie z pracy, informuje portal 444.hu.

Zapytany o wolność prasy węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó powiedział: „Ciągłe, nieuzasadnione kwestionowanie wolności mediów na Węgrzech, bez żadnych dowodów jest nie do przyjęcia”. Szijjártó dodał, że rząd nie ma nic wspólnego z decyzjami prywatnej firmy.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry: Redaktor naczelny największego niezależnego portalu zwolniony. Co z wolnością mediów?

Redaktor naczelny największego węgierskiego niezależnego portalu informacyjnego index.hu Szabolcs Dull został zwolniony. Miesiąc wcześniej Dull ostrzegał, że niezależność medium jest zagrożona.

 

 

„Kierownictwo index.hu przeanalizowało najnowsze wydarzenia i prezes zarządu zainicjował rozwiązanie umowy o pracę z redaktorem naczelnym Szabolcsem Dullem w ramach …

BRATYSŁAWA

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia. Ministerstwo ds. społecznych proponuje podniesienie płacy minimalnej do 620 euro miesięcznie, informuje niezależny think tank Instytut Studiów Ekonomicznych i Społecznych. Słowacja może wkrótce osiągnąć drugi najwyższy na świecie stosunek płacy minimalnej w zestawieniu ze średnim dochodem.

W 2019 r. płaca minimalna (580 euro) na Słowacji stanowiła 48 proc. średniego wynagrodzenia. W Niemczech płaca minimalna (1557 euro) stanowi 36 proc. średniego wynagrodzenia .

(EURACTIV.sk)

Słowacja: Chcą odwołania premiera z powodu… plagiatu

W parlamencie dojdzie w czwartek (23 lipca) do specjalnego posiedzenia, na którym odbędzie się głosowanie w sprawie ewentualnego odwołania obecnego premiera Igora Matoviča. Powodem są zarzuty o plagiat pracy dyplomowej.

SOFIA

Remanent w rządzie. Bułgarski centroprawicowy premier Bojko Borysow, którego dymisji tysiące demonstrantów domagają się od dwóch tygodni, ogłosił w czwartek (23 lipca) zmianę piątki ministrów. Mimo to protestujący zapowiedzieli nasilenie antyrządowych demonstracji.

Oprócz trzech ministrów, których postrzega się jako związanych z turecką partią DPS: szefa resortu finansów – chwalonego za wprowadzenie Bułgarii do „przedsionka” do strefy euro – Władisława Goranowa, spraw wewnętrznych Mładena Marinowa i gospodarki Emila Karanikołowa, Borysow ogłosił odejście minister turystyki Nikoliny Angełkowej.

Na ich miejsce jeszcze w czwartek zostali zaproponowani: szef policji Christo Terzijski do MSW; obecny zastępca Karanikołowa Łaczezar Borysow do resortu gospodarki; obecny minister zdrowia Kirił Ananiew do resortu finansów; szef największego sofijskiego szpitala Kostadin Angełow do ministerstwa zdrowia, a wicepremier Mariana Nikolowa ma odpowiadać za resort turystyki.

Liderka opozycyjnej lewicowej Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP) Kornelia Ninowa skomentowała, że Borysow „kpi z protestujących”. „Zaproponowano imitację, kilku ministrów ma być zmienionych, lecz model mafijny pozostanie. Rząd nie wysłuchał głosu protestujących” – oceniła.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Rząd przetrwał głosowanie nad wotum nieufności, ale protesty trwają

We wtorek w bułgarskim parlamencie głosowano nad wotum nieufności dla rządu. Premier Bojko Borysow zachował stanowisko. Protestujący od kilku dni w stolicy kraju Bułgarzy nadal domagają się dymisji rządu.

ZAGRZEB

Chorwacki parlament zatwierdził na czwartkowym posiedzeniu koalicyjny gabinet utworzony przez dotychczasowego premiera, lidera centroprawicowej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) Andreja Plenkovicia.

HZD uzyskała najlepszy wynik podczas wyborów parlamentarnych, jakie odbyły się 5 lipca. Ugrupowanie to weszło w koalicję z dwiema mniejszymi partiami liberalnymi: Chorwacką Partią Ludową-Liberalni Demokraci (HNS) oraz Partią Narodową-Reformatorzy (NS-R), które uzyskały w wyborach po jednym mandacie. W parlamencie koalicja ta może też liczyć na poparcie ze strony ośmiu przedstawicieli mniejszości.

Łącznie w 151-osobowym parlamencie nowo powstały gabinet ministrów ma za sobą 76 deputowanych.

Plenković (HDZ, PPE) przedstawił na posiedzeniu parlamentu program swojego nowego rządu. Premier ogłosił, że głównym priorytetem jego rządu będzie wykorzystanie 22 mld euro, które Chorwacja otrzyma za pośrednictwem instrumentów finansowych UE, wieloletnich ram finansowych oraz Funduszu Odbudowy UE.

(Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

Chorwacja po wyborach: Nowy "stary" premier i rząd koalicyjny

Prezydent Zoran Milanović desygnował w czwartek (17 lipca) dotychczasowego premiera Andreja Plenkovicia na szefa rządu. Jaki będzie nowy rząd Chorwacji?

LUBLANA

Brak handlu  niedzielę. Rząd przyjął nowelizację ustawy o ograniczeniach sprzedaży towarów i usług, znosząc zakaz otwierania sklepów w niedziele i święta, wprowadzony w marcu w ramach działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

„Pozwoli to detalistom na ustalanie godzin pracy zgodnie z ich decyzjami biznesowymi i uwzględnianiem potrzeb konsumentów”, podkreślono w komunikacie. Dekret, który wchodzi w życie dzisiaj (piątek), nadal będzie zakazał prowadzenia dyskotek i nocnych klubów.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)