Włochy: Matteo Salvini uniknie postawienia przed sądem?

Matteo Salvini, gdy był ministrem spraw wewnętrznych, dał się poznać jako przeciwnik przyjmowania migrantów we Włoszech.

Matteo Salvini, gdy był ministrem spraw wewnętrznych, dał się poznać jako przeciwnik przyjmowania migrantów we Włoszech.

Matteo Salvini uniknie postawienia przed sądem z powodu niewpuszczenia migrantów do portu? Wybory w Polsce dopiero w sierpniu? W Wielkiej Brytanii pierwsza dymisja w rządzie z powodu afery wokół Dominica Cummingsa. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

RZYM

Salvini: O jeden proces mniej? Były minister spraw wewnętrznych i lider Ligi Matteo Salvini uniknie na razie postawienia przed sądem za niewypuszczenie latem 2019 r. migrantów na ląd.

Były wicepremier został oskarżony o „porwanie”, ponieważ nie wyraził zgody, by ponad 160 osób uratowanych przez włoską straż przybrzeżną zeszło na ląd ze statku Open Arms w jakimkolwiek porcie we Włoszech. Statek przez ponad trzy tygodnie czekał na morzu aż w końcu został wpuszczony do portu w Lampedusie. 

We wtorek (26 maja) na uchylenie immunitetu polityka nie wyraziła zgody komisja arbitrażowa Senatu. Głosowanie zbojkotowało ugrupowanie Italia Viva byłego premiera Mattea Renziego. Sprawa trafi teraz pod obrady całego Senatu.

Salvini jest już oskarżony w podobnej sprawie. Odmówił zejścia do portu Augusta na Sycylii 131 migrantów w lipcu 2019 r. Pierwsze przesłuchania w tej sprawie odbędą się w październiku br.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Kryzys rządowy zażegnany. Dlaczego próbowano odwołać ministra sprawiedliwości?

Rząd premiera Giuseppe Conte przetrwał kolejny kryzys. Co tym razem poróżniło koalicjantów?

BUKARESZT

Rumunia anuluje umowę z Chinami. Rząd Rumunii zwrócił się do państwowej spółki energetycznej Nuclearelectrica o zakończenie współpracy z China General Nuclear Power Corporation (CGN) przy budowie dwóch nowych reaktorów w elektrowni jądrowej w Cernavoda. Powód? Ostrzeżenia USA i zmiana polityki rządu Ludovica Orbana.

(EURACTIV.ro)

Elektrownia Cernavoda: Chińczycy nie będą rozwijali rumuńskiego atomu

Budowę dwóch reaktorów w elektrowni Cernavoda dokończą Amerykanie?

WARSZAWA

Wybory w sierpniu? Nie wiadomo, czy uda się przeprowadzić wybory prezydenckie 28 czerwca jak chcieliby rządzący, bo w tym tygodniu – wbrew zapowiedziom – nie odbędzie się posiedzenie Senatu ws. ustawy o tegorocznych wyborach.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Wybory prezydenckie dopiero po 6 sierpnia?

Nie wiadomo czy uda się przeprowadzić wybory prezydenckie 28 czerwca, bo w tym tygodniu nie będzie posiedzenia Senatu ws. ustawy o tegorocznych wyborach.

Polska płatnikiem netto Funduszu Odbudowy UE? Z dwóch niezależnych analiz wynika, że Polska może sporo dopłacić do zaprezentowanego przez Angelę Merkel i Emmanuela Macrona planu odbudowy unijnej gospodarki. Niezależne od siebie wyliczenia przygotowały agencja Bloomberg oraz Europejskie Centrum Badań nad Gospodarką w Mannheim (ZEW).

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Polska płatnikiem netto Funduszu Odbudowy UE?

Ile według wyliczeń ekspertów mogłaby zapłacić Polska?

BERLIN

Zgoda na przedłużenie ograniczeń. We wtorek (26 maja) wieczorem rząd federalny oraz 16 krajów związkowych porozumiały w sprawie przedłużenia ograniczeń wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa do 29 czerwca.

Według umowy mieszkańcy Niemiec do końca przyszłego miesiąca mają przestrzegać zachowywania dystansu społecznego w miejscach publicznych. Dziś (27 maja) rząd federalny przedstawi kolejne wytyczne w sprawie zniesienia od 15 czerwca ostrzeżeń przed podróżowaniem do państw UE, Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinu. 

Tymczasem niektórzy politycy CDU zaproponowali, aby na pewien czas obniżyć płacę minimalną w Niemczech, aby pomóc przedsiębiorcom. Propozycję grupy parlamentarzystów szybko zdementowała szefowa ugrupowania Annegret KrampKarrenbauer

„Dla nas jest oczywiste, że nie zrealizujemy żadnych zmian kosztem pracowników”, napisała szefowa CDU w mediach społecznościowych, 

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: Czy krajowe programy ratunkowe powinny mieć limity?

W Niemczech na dobre rozpoczyna się debata na temat granic zadłużania państwa.

PARYŻ

Wsparcie dla przemysłu motoryzacyjnego. Prezydent Emmanuel Macron zaprezentował pakiet pomocowy dla francuskich firm samochodowych. Wyniesie on 8 mld euro. W zamian za wsparcie koncerny motoryzacyjne zobowiązały się do przeniesienia do kraju produkcji i utrzymania fabryk. Macron chciałby, by do 2025 r. nad Sekwaną produkowano 1 mln samochodów elektrycznych i hybrydowych.

(EURACTIV.FR)

Francja ratuje branżę motoryzacyjną i stawia na samochody elektryczne

Ile wyniesie rządowa pomoc dla francuskiej branży motoryzacyjnej?

LONDYN

Spór o Cummingsa. Główny doradca premiera Borisa Johnsona twierdzi, że nie żałuje decyzji o złamaniu zakazu podróży. Dominic Cummings w marcu pojechał do domu rodziców w Durham na północy kraju, mimo że jego żona miała objawy zakażenia koronawirusem, a u niego samego pojawiły się one dzień później. Ujawnienie przez prasę tej informacji doprowadziło do jednego z poważniejszych kryzysów rządu Partii Konserwatywnej w ostatnich miesiącach.

Do dymisji Cummngsa wezwało ponad 40 polityków Torysów, o to samo – ponad ideologicznymi podziałami – zaapelowały lewicowy „The Guardian” i tradycyjnie wspierający Partię Konserwatywną „Daily Mail”. Tymczasem na znak protestu do dymisji podał się Douglas Ross, podsekretarz stanu w ministerstwie ds. Szkocji.

Z sondażu przeprowadzonego przez YouGov wynika, że ​​71 proc. respondentów uważa, że Cummings złamał zasady, a 59 proc. twierdzi że ​​powinien zrezygnować.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Koronawirus: Johnson broni głównego doradcy, który złamał zasady kwarantanny

Czy w brytyjskim rządzie stosowano podwójne standardy w sprawie przestrzegania restrykcji wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa?

LIZBONA

Więcej wsparcia dla firm. Portugalskie partie polityczne domagają się większego wsparcia dla przedsiębiorstw i wyższych wynagrodzeń dla pracowników w odpowiedzi na kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa.

Rząd planuje zaprezentować w najbliższych dniach pakiet inwestycji w różnych obszarach. Premier António Costa ogłosił już, że program „stabilizacji społecznej i gospodarczej” dla kraju ma mieć cztery filary. Mają się one przyczynić do wzmocnienia krajowej gospodarki oraz zapobiec negatywnym skutkom społecznym kryzysu.

(Francisca Matos | Lusa.pt)

Ponad połowa obywateli UE ma przez pandemię kłopoty finansowe

58 proc. mieszkańców UE doświadczyło z powodu pandemii koronawirusa kłopotów finansowych. To przede wszystkim utrata dochodów, przymusowe bezrobocie oraz konieczność wydawania ostatnich oszczędności.

BUDAPESZT

Kiedy koniec kontrowersyjnego prawa? Rząd złożył we wtorek w parlamencie projekt ustawy w sprawie zniesienia stanu zagrożenia. Według minister sprawiedliwości Judit Vargi mógłby on przestać obowiązywać około połowy czerwca.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry: Projekt ustawy o zakończeniu stanu zagrożenia w parlamencie

Kiedy może dojść do zakończenia obowiązywania kontrowersyjnej ustawy o stanie zagrożenia na Węgrzech?

BRATYSŁAWA

Czas rozliczeń. Były premier Peter Pellegrini (Smer-SD) wezwał Roberta Fico, wcześniejszego wieloletniego szefa rządu, który zrezygnował ze stanowiska w związku z informacją o morderstwie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, do ustąpienia z funkcji lidera ugrupowania.

„Jeśli Fico chce pomóc socjaldemokracji na Słowacji, nadszedł czas, aby zrezygnować z przewodniczenia partii”, powiedział Pellegrini.

To pierwszy bunt przeciwko Robertowi Fico w Smer-SD. Polityk ten nadal cieszy się znacznym poparciem wśród członków ugrupowania i nie rozważa rezygnacji. Smer w lutym br. stracił władzę po przegranej w wyborach parlamentarnych. 

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Opozycja triumfuje, Smer-SD oddaje władzę

Opozycyjny, konserwatywny ruch Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO) wygrał wczorajsze wybory parlamentarne na Słowacji. Według wyników z 99,9 proc. komisji wyborczych na to ugrupowanie zagłosowało 25 proc. wyborców. Rządzący dotąd lewicowy Smer-SD poparło 18,3 proc. głosujących.

 

Ruch OL’aNO (Obyčajní Ľudia …

PRAGA

Projekt anulowany. Ministerstwo spraw zagranicznych Czech postanowiło zrezygnować z zakupu budynku w Brukseli. Czechy planowały nabyć nieruchomość, aby przenieść tam siedzibę swoich służ dyplomatycznych w Stolicy Belgii. Praga planowała inwestycję ze względu na zbliżającą się w II połowie 2022 r. czeską prezydencję w Radzie UE. Powodem zmiany planów są kwestie finansowe. Oszczędności wymusiła pandemia koronawirusa.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy jednak poprą Europejski Zielony Ład

Co wpłynęło na poparcie przez Czechów zielonego planu odbudowy gospodarczej?

ZAGRZEB   

Nowa prokurator generalna. Zlata Hrvoj Šipek zostanie pierwszą w historii kraju kobietą powołaną na stanowisko prokuratora generalnego. Jej poprzednik, Dražen Jelenić, zrezygnował ze względu na kontrowersje związane z przynależnością do loży masońskiej. 

(Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)

Chorwacja: Wybory parlamentarne w lipcu, a nie na jesieni. Dlaczego?

Prezydent Zoran Milanović ogłosił, że wybory parlamentarne w Chorwacji odbędą się 5 lipca.

LUBLANA

Turyści bez kwarantanny. Od 26 maja obywatele państw członkowskich UE mogą wjeżdżać do Słowenii jako turyści bez konieczności poddawania się 14-dniowej kwarantannie. Warunkiem będzie przedstawienie dokumentów poświadczających cel podróży – np. rezerwację w hotelu. 

Podobne rozwiązanie przyjęto dla właścicieli nieruchomości w Słowenii. Rząd w Lublanie jako pierwszy w Europie ogłosił 14 maja koniec epidemii koronawirusa. Od tego czasu pojawiło się niewiele nowych zakażeń.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Słowenia jako pierwsza w Europie ogłasza koniec epidemii koronawirusa

Rząd Słowenii oficjalnie ogłosił w całym kraju koniec epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.