Koronawirus: Unia Europejska wymusi respektowanie umów przez firmy farmaceutyczne? / STOLICE

Unia Europejska, Szczepionka, AstraZeneca, Pfizer, pandemia

Szef Rady Europejskiej Charles Michel zaznaczył, że to zrozumiałe, iż istnieją "przeszkody" w tworzeniu zdolności produkcyjnych i łańcuchów dostaw. Dodał jednak, że UE musi „zakasać rękawy i walczyć" o to, by poznać dokładne przyczyny i je zahamować / Foto via [EPA/FRANCISCO SECO]

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że Unia Europejska chce wymusić na firmach farmaceutycznych respektowanie umów. Afera szczepionkowa w Austrii. Włochy blokują TikToka dla części użytkowników po śmierci 10-latki. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BRUKSELA

UE „uderza pięścią w stół”. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że Unia Europejska chce wymusić na firmach farmaceutycznych respektowanie umów. „Chcemy zadbać o to, by firmy farmaceutyczne przestrzegały podpisanych przez siebie umów”, powiedział w niedzielę w rozmowie z francuskim radiem Europe 1 Michel. Dodał, że UE może w tym celu skorzystać ze „środków prawnych”.

Belg zareagował w ten sposób na niedobory szczepionek takich producentów jak Pfizer i AstraZeneca, które w ostatnich dniach poinformowały o opóźnieniach w dostawach szczepionek do państw UE.

Brytyjsko-szwedzka firma AstraZeneca ogłosiła w piątek, że będzie w stanie dostarczyć do UE mniejszą liczbę dawek szczepionki niż przewidywano. Powodem mają być problemy w jednym z „zakładów w naszym europejskim łańcuchu dostaw”.

Tydzień wcześniej amerykański koncern Pfizer poinformował o opóźnieniach w dostawie opracowanej w Niemczech szczepionki BioNTech, spowodowanych pracami związanymi z przebudową w fabryce w Belgii.

Michel zaznaczył, że to zrozumiałe, iż istnieją „przeszkody” w tworzeniu zdolności produkcyjnych i łańcuchów dostaw. Dodał jednak, że UE musi „zakasać rękawy i walczyć” o to, by poznać dokładne przyczyny i je zahamować. Pfizer początkowo zapowiadał kilkutygodniowe opóźnienia w dostawach. Po tym, jak UE „uderzyła pięścią w stół”, była to jednak tylko kwestia jednego tygodnia.

(Alexandra Brzozowski and Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Koronawirus: AstraZeneca zapowiada mniejsze dostawy szczepionek do UE

W ubiegłym roku firma podpisała umowę z Komisją Europejską na dostarczenie 300 mln dawek szczepionki, z opcją dokupienia kolejnych 100 mln.

TALLINN

Nowy rząd. Dwie największe partie w estońskim parlamencie zawarły umowę koalicyjną i przedstawiły skład rządu.

Na czele gabinetu stanie przewodnicząca Partii Reform Kaja Kallas, która będzie pierwszą kobietą w tej roli w historii kraju. Oznacza to, że funkcje zarówno głowy państwa, jak i szefa rządu będą sprawować kobiety. Szczegóły poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Estonia z nową koalicją. Kim jest Kaja Kallas, pierwsza kobieta – premier w historii kraju?

W skład nowego gabinetu wejdą Partia Reform Kai Kallas oraz Partia Centrum poprzedniego szefa rządu Jüriego Ratasa.

PARYŻ

Macron obiecuje zaostrzenie prawa. „Te świadectwa, słowa, krzyki. Nigdy więcej nikt ich nie zignoruje. Jesteśmy przeciwko przemocy seksualnej wymierzonej przeciwko najmłodszym. Nadszedł czas na nasze działanie”, napisał na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron, podkreślając swój zamiar dostosowania francuskiego prawa do lepszej ochrony ofiar molestowania i przemocy seksualnej po tzw. aferze Duhamela.

We Francji zawrzało po premierze książki Camille Kouchner. 7 stycznia premierę miała biografia rodzinna prawniczki, w której oskarża ona swojego ojczyma o gwałty na jej bracie bliźniaku.

Kouchner jest dzieckiem współzałożyciela międzynarodowej organizacji Lekarze bez Granic Bernarda Kouchnera i Évelyne Pisier. Kiedy ich małżeństwo się rozpadło, Pisier związała się z politologiem Olivierem Duhamelem – do 4 stycznia br. szefa Fondation nationale des sciences politiques, która jest odpowiedzialna za działanie słynnego Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu (SciencesPo).

Kouchner po wielu latach milczenia postanowiła w książce La Familia Grande oskarżyć ojczyma o wielokrotne gwałty na jej 14-letnim bracie bliźniaku. Według Kouchner czyny kazirodcze Duhamela trwały około dwóch-trzech lat.

Po skandalu, który wybuchł wokół Duhamela, pierwsza dama Francji, Brigitte Macron, zabrała głos w sprawie kazirodztwa oraz przemocy seksualnej wobec dzieci. W sieci natomiast pojawił się hashtag #Metooinceste, który ma na celu wsparcie ofiar kazirodztwa i pedofilii. W ciągu kilku dni został użyty ponad 100 tys. razy, a stowarzyszenia, zajmujące się pomocą ofiarom molestowania, odnotowały wzrost liczby połączeń od osób pokrzywdzonych.

Prokuratura w Paryżu właśnie wszczęła dochodzenie w sprawie „gwałtu i napaści na tle seksualnym” przeciwko Duhamelowi.

(Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.fr)

WIEDEŃ

Rząd powinien zostać zaszczepiony wcześniej – mówi szef stowarzyszenia lekarzy. Po tym, jak kolejne grupy ryzyka otrzymają szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2, następnymi w kolejce powinni być czołowi politycy – powiedział prezes austriackiego stowarzyszenia lekarzy Thomas Szekeres. Według niego obejmowałoby to ministrów rządu federalnego, prezydenta i władzę wykonawczą każdego kraju związkowego.

Tymczasem Austria od kilku dni dyskutuje o aferze szczepionkowej. Kanclerz Sebastian Kurz jest „bardzo zły” po tym, jak wyszło na jaw, że niektórzy regionalni politycy w Austrii zostali zaszczepieni przeciw SARS-CoV-2 mimo, że nie należeli do grup wysokiego ryzyka.

„Jeśli zostaną jakieś szczepionki, ważne jest, aby je szybko wykorzystać. Ale muszą być one wykorzystane przez osoby starsze, a nie przez polityków, ich żony lub lokalnych celebrytów”, powiedział Kurz dziennikowi „Kronen Zeitung”. Skomentował w ten sposób doniesienia o burmistrzach i celebrytach z powiatów Bludenz, Feldkirch i Bregencji, którzy „ominęli kolejkę” do szczepień.

Austriackie media poinformowały, że politycy przyjmowali „resztki” dawek po zaszczepieniu ludzi w domach opieki. Choć Wolfgang Matt, burmistrz Feldkirch, przeprosił w telewizyjnym wystąpieniu za swoje zachowanie, to są również tacy, którzy szczepień poza kolejnością bronią. Np. Wilfried Haslauer, starosta krajowy Salzburga z Austriackiej Partii Ludowej, czyli ugrupowania Sebastiana Kurza. Stwierdził w liście, że szczepienia były uzasadnione w przypadku samorządowców, którzy w ramach swoich obowiązków mają regularny kontakt z osobami przebywającymi w domach seniora.

W Austrii pierwszeństwo przy szczepieniach mają osoby z grup ryzyka. Pierwsza faza obejmuje personel i rezydentów domów opieki, a następnie osoby w wieku powyżej 80 lat. Drudzy w kolejce są m.in. pracownicy służby zdrowia. Od kwietnia, w trzeciej fazie, szczepiona będzie reszta społeczeństwa.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Od 26 grudnia kolejny lockdown. "To jedyny sposób na pokonanie pandemii"

„Prognoza dla całej Europy jest dramatyczna”, argumentował w piątek kanclerz Sebastian Kurz.

LONDYN

Firmy brytyjskie założą ​​oddziały w UE? Firmy brytyjskie są zachęcane do zakładania oddziałów w krajach UE, ponieważ wiele sektorów zgłasza opóźnienia i trudności w wyniku nowych wymogów celnych w związku z zakończeniem okresu przejściowego po brexicie.

Chociaż brytyjski Departament Handlu Międzynarodowego twierdzi, że oficjalnie nie zaleca firmom otwierania biur w UE, coraz większa liczba firm informuje, że zachęcano je do zakładania spółek zależnych w krajach Wspólnoty.

Pozwoliłoby to firmom uniknąć części kosztów związanych z przestrzeganiem nowych procedur celnych.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Wielka Brytania: Rybacy ofiarami brexitu? Przekonują, że Boris Johnson ich oszukał

Powodem są skomplikowane procedury celne wprowadzone po brexicie.

HELSINKI | TALLINN

Fińskie ograniczenia dotyczące podróżowania irytują Estończyków. Restrykcje w przemieszczaniu się narzucone przez Finlandię w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19 wywołały irytację wśród estońskich polityków i biznesmenów.

Począwszy od środy, wjazd do Finlandii z innych krajów UE będzie możliwy tylko dla osób, których praca jest uważana za „niezbędną”, to znaczy jeśli jest ważna dla funkcjonowania społeczeństwa, bezpieczeństwa lub zaopatrzenia. Od tego dnia zaostrzone zostaną również procedury kwarantanny i testów.

Nowe ograniczenia utrudnią życie Estończykom, zwłaszcza tysiącom pracowników – z których większość zatrudniona jest w sektorze budowlanym.

Estoński eurodeputowany Urmas Paet powiedział, że fińska decyzja jest sprzeczna z zasadami UE i strefy Schengen. Estoński minister spraw zagranicznych Urmas Reinsalu uznał ograniczenia podróży za niedopuszczalne i poprosił rząd Finlandii o ponowne przemyślenie i znalezienie bardziej zrównoważonego rozwiązania.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Estonia: Minister, który zakwestionował uczciwość wyborów w USA podał się do dymisji

Mart Helme rok temu nazwał premier Finlandii „kasjereczką”.

RZYM

Włochy blokują TikToka dla części użytkowników po śmierci 10-latki. Dziewczynka miała umrzeć po tym, jak wzięła udział w „blackout challenge”, niebezpiecznym wyzwaniu popularnym wśród internautów. W sprawie prowadzone jest śledztwo, a decyzją włoskiego rządu, każdy użytkownik, którego wieku nie będzie można zweryfikować, nie będzie mógł zalogować się na platformę. Blokada ma obowiązywać do 15 lutego.

W środę 10-latka została znaleziona nieprzytomna w łazience – odkrycia dokonała jej 5-letnia siostra. Według ustaleń dziewczynka chciała wziąć udział w wyzwaniu, które polega na samopodduszaniu się aż do utraty przytomności.

10-latka miała założyć pasek na szyję i wstrzymać oddech, a wszystko to próbowała nagrać, ale w trakcie doszło u niej do zatrzymania akcji serca. Dziecko trafiło do szpitala w Palermo, gdzie zmarło.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

USA zakazują chińskich aplikacji – TikToka i WeChata

Administracja prezydenta Donalda Trumpa spełniła swoją groźbę i wydała zakaz dla najpopularniejszych chińskich aplikacji – TikToka i WeChata. Amerykańscy użytkownicy nie będą już niedługo mogli pobrać ich legalnie.

 

Amerykańska administracja już od kilku tygodni groziła wydaniem zakazu dla funkcjonowania w USA …

ATENY

Rurociąg IGB i East Med Gas Forum do głosowania w parlamencie. Projekt ustawy Ministerstwa Środowiska i Energii dotyczący ratyfikacji budowy rurociągu IGB i East Med Gas Forum (Forum Gazowego Wschodniego Morza Śródziemnego; EMGF) został w piątek przyjęty przez parlamentarną komisję ds. produkcji i handlu. Posłowie będą głosować nad projektem ustawy w tym tygodniu.

Projekt obejmuje „ratyfikację umowy międzyrządowej między Republiką Grecką a Republiką Bułgarii w sprawie gazociągu międzysystemowego Grecja-Bułgaria (projekt IGB)”; oraz „ratyfikację statutu Forum Gazowego Wschodniego Morza Śródziemnego”.

Forum EMGF powołano przez ministrów energetyki Izraela i Egiptu po odkryciu złóż gazu na wodach izraelskich. Te połączone z zasobami Cypru mogą posłużyć rozwojowi współpracy energetycznej oraz pogłębienia dialogu politycznego w regionie.

Gazociąg IGB jest połączony z rurociągiem transadriatyckim (TAP) i będzie transportował gaz ziemny z Morza Kaspijskiego oraz przez pływający terminal Aleksandropolis. Gazociąg zostanie połączony w Starej Zagorze z bułgarskim krajowym systemem przesyłu gazu oraz z greckim krajowym systemem przesyłowym gazu. Projekt jest wspierany przez UE, ponieważ zwiększa połączenia między krajowymi systemami państw członkowskich.

(Alexandros Fotiadis, Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

Grecja: Dziś decyzja w sprawie rozszerzenia wód terytorialnych na Morzu Jońskim. "Koniec z biernością"

Grecki parlament podejmie dziś decyzję o rozszerzeniu wód terytorialnych z 6 do 12 mil morskich na Morzu Jońskim. Greccy politycy i eksperci przekonują, że to przykład skutecznej dyplomacji ze strony Aten.

 

 

O planach poszerzenia wód terytorialnych na Morzu Jońskim po raz …

WARSZAWA

Coraz więcej emerytów.  Bez podniesienia wieku emerytalnego Polsce grozi, że w ciągu 30 lat ubędzie 35 proc. osób w wieku produkcyjnym, a liczba emerytów zwiększy się o blisko 40 proc. – wynika z nowego raportu Instytutu Emerytalnego na który powołuje się „Gazeta Wyborcza”.

Raport Instytutu Emerytalnego „Demografia – największe wyzwanie tej dekady” pokazuje dotkliwe konsekwencje obniżenia wieku emerytalnego. Od 2017 r. widać znaczny wzrost liczby emerytów i rencistów. Przyczyną jest nie tylko obniżenie wieku emerytalnego, ale też osiąganie wieku emerytalnego przez osoby urodzone w latach 1956-61, których średnio rodziło się rocznie około 720 tys.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Polska: Po ataku mrozów Warszawa i Wrocław wśród najbardziej zanieczyszczonych miast świata

Wrocław w poniedziałek rano zajął 2. miejsce na świecie w zestawieniu miast o największym stopniu zanieczyszczenia powietrza.

PRAGA

Jakie powinny być kompetencje Kodeksu usług cyfrowych? Akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act – DSA) powinien jasno określić rolę wymiaru sprawiedliwości i pozwolić niezależnym sądom decydować, co powinno być nielegalne w internecie, powiedział w rozmowie z EURACTIV.cz wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marcel Kolaja (Piraci, Zieloni/EFA). Więcej szczegółów o DSA poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

KE przedstawiła projekt nowych przepisów cyfrowych. Za ich nieprzestrzeganie koncerny mogą słono zapłacić

Większość regulacji dotyczących rynku cyfrowego w UE jest już mocno przestarzała.

BRATYSŁAWA

Ministerstwo pracy przekierowuje fundusze na rzecz równości płci do organizacji pro-life. Komisja grantowa słowackiego ministerstwa pracy, spraw społecznych i rodziny postanowiła nie przydzielać funduszy organizacjom, które uzyskały najwyższy wynik w ocenie niezależnych ekspertów. Zamiast tego ministerstwo przyznało środki kilku organizacjom pro-life, niektóre są powiązane z konserwatywnymi politykami rządzącej koalicji.

Ministerstwo dodało, że decyzja ma na celu zrównoważenie tego, co uważa za nadmierne finansowanie organizacji feministycznych w ostatnich latach. W odpowiedzi organizacje feministyczne zakwestionowały finansowanie grup pro-life i skrytykowały fakt, że fundusze są pobierane z programu pomyślanego na rzecz równości płci.

Sytuacja przypomina podejście węgierskiego rządu – podkreślono w proteście przeciwko decyzji ministerstwa.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Logo Strajku Kobiet nawiązuje do nazizmu? Błyskawice jak symbole Hitlerjugend i SS?

Zarówno naukowcy, jak i weterani Powstania Warszawskiego tłumaczą, że to kompletna bzdura.

BUKARESZT

Łagodzenie części obostrzeń. W piątek, komitet bukareszteński ds. sytuacji nadzwyczajnych postanowił znieść niektóre ograniczenia. Od poniedziałku otwarte mogą zostać teatry, kina, restauracje, bary i kasyna w stolicy. 

Obiekty gastronomiczne i rozrywkowe muszą utrzymywać frekwencję na poziomie mniejszym niż 30 proc. Decyzja zapadła po tym, jak w stolicy odnotowano kilka dni z niższymi wskaźnikami infekcji, co zapewniło, że Bukareszt nie jest już „czerwoną strefą”.

Rumunia przygotowuje się do otwarcia szkół – zamkniętych od początku listopada – od 8 lutego, w dniu rozpoczęcia drugiego semestru. Ostateczna decyzja zapadnie w przyszłym tygodniu.

Jednocześnie w Rumunii osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionki na covid-19, pod warunkiem, że ta druga była im podana co najmniej 10 dni przed przyjazdem, są zwolnione z kwarantanny.

Rumunia wprowadziła zakaz wjazdu dla obcokrajowców 22 marca 2020 roku. Nie dotyczy on mieszkańców Unii Europejskiej, którzy nie wykazują objawów zakażenia koronawirusem.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Bułgaria pewnie zmierza do strefy euro. Rumunia jeszcze poczeka?

Spośród państw członkowskich UE do strefy euro należy obecnie 19 państw.

BELGRAD

Nowy szczep koronawirusa dociera do Serbii. Nowy wariant SARS-CoV-2 dotarł do Serbii – powiedział prezydent Aleksandar Vučić w rozmowie z Prva TV.

Serbia jest pierwszym europejskim krajem, który kilka dni temu rozpoczął stosowanie chińskiej szczepionki Sinovac przeciwko SARS-CoV-2. To trzeci preparat, obok rosyjskiego Sputnika V oraz szczepionki firm Pfizer/BioNtech, który będzie wykorzystywany do szczepień w tym kraju.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Koronawirus: Szwajcaria i Serbia rozpoczynają szczepienia

Kraje Unii Europejskiej otrzymają z kolei szczepionki zaraz po Świętach.

SARAJEWO

Zamieszki w obozie dla uchodźców. Siedemnastu nielegalnych migrantów zostało aresztowanych w piątek w rejonie Sarajewa i wszyscy zostaną wydaleni z BiH z powodu ich udziału w zamieszkach i podżeganiu do przemocy.

Według relacji migrantów oraz informacji zebranych przez policję zamieszki wśród migrantów w obozie w Blažuj wybuchły w związku ze sporami między sunnickimi i szyickimi muzułmanami, informuje portal HINA.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)