Koronawirus: Szwedzi kwestionują strategię walki z pandemią, ale… rząd zyskuje w sondażach

Szwedzi kwestionują strategię walki z pandemią, ale... rząd zyskuje w sondażach.

Szwedzi kwestionują strategię walki z pandemią, ale... rząd zyskuje w sondażach.

Szwedzi mają coraz więcej wątpliwości odnośnie strategii obranej przez rząd w walce z koronawirusem. Włoski rząd rozważa wprowadzenie płacy minimalnej. Chiny będą produkować telewizory w Słowenii. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

SZTOKHOLM

Dysonans poznawczy. Szwedzi mają coraz więcej wątpliwości odnośnie strategii obranej przez rząd w walce z koronawirusem. Jednak sondaże opinii publicznej wskazują na… wzrost poparcia dla rządzących socjaldemokratów i gabinetu Stefana Löfvena.

Na przełomie maja i czerwca około 45 proc. Szwedów ufało w rządową strategię przyjętą na czas pandemii koronawirusa. Jednak w ciągu ostatnich trzech tygodni zaobserwowano spadek poparcia o 18 proc. Wpływ na to może mieć wciąż rosnąca liczba zakażeń – już prawie 52 tys. potwierdzonych przypadków od początku epidemii – i zgonów. Liczba przypadków śmiertelnych zbliża się już do granicy 5 tys,

Mimo spadku zaufania do rządowej strategii, badania opinii publicznej wskazują na trend wzrostu poparcia dla mniejszościowego rządu Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP) i Partii Zielonych. SAP może liczyć nawet na 31,5 proc. poparcia. To o 7,3 proc. więcej niż w styczniu br. Zielonych popiera 4,1 proc. – o 0,3 proc. więcej niż na początku roku.

Tymczasem tracą ugrupowania opozycyjne. Konserwatywni Szwedzcy Demokraci (SD) stracili w tym samym czasie 1,7 proc. – do 18 proc. Oznacza to, że obecnie najbardziej popularną partią opozycyjną jest Umiarkowana Partia Koalicyjna (M) z 19,2 proc. poparcia.

Istnieje jednak sporo przesłanek, które świadczą o tym, że popularność rządu może pogorszyć się w nadchodzących miesiącach, zwłaszcza że Szwedzi podlegają ograniczeniom w podróżowaniu do innych państw UE, np. do sąsiedniej Finlandii. Fiński rząd przywrócił od poniedziałku (15 czerwca) swobodny ruch osobowy z krajami bałtyckimi, a także Norwegią, Danią i Islandią. Najpoważniejsze obostrzenia utrzymano jednak na granicach ze Szwecją i Rosją.

W wywiadzie dla „Dagens Nyheter” szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde określiła sytuację, w której Szwedom nie wolno podróżować za granicę, jako „wyjątkowo frustrującą”. Szefowa MSZ wyraziła także obawy o przyszłość współpracy nordyckiej.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Szwecja: Gorzkie święto narodowe z powodu koronawirusa

W Święto Narodowe Szwecji wielu mieszkańców kraju wywiesiło flagi narodowe, ale natychmiast opuściło je do połowy masztu. To nie tylko wspomnienie ofiar pandemii koronawirusa, ale również wyraz sprzeciwu wobec rządu.

RZYM

Współpraca na rzecz kraju. Sobota (13 czerwca) była pierwszym dniem szerokich konsultacji zainicjowanych przez szefa włoskiego rządu, w których wzięli udział politycy, przedstawiciele unijnych instytucji, ludzie biznesu, związki zawodowe, naukowcy oraz eksperci z wielu dziedzin.

Premier Giuseppe Conte zaapelował do ugrupowań opozycyjnych o podjęcie współpracy i konstruktywny dialog na rzecz odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa. W spotkaniu nie wziął jednak udziału np. lider prawicowej Ligi Mateo Salvini.

W poniedziałek (15 czerwca) Conte spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych. Szef rządu zapowiedział, że celem rządu jest zagwarantowanie zachowania jak największej liczb miejsc pracy. Conte przyznał, że na forum rządu toczy się dyskusja nad wprowadzeniem płacy minimalnej. Włoskie prawo nie określa jasno kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Rząd przedstawił plan, który koncentruje się na dziewięciu głównych punktach: transformacji cyfrowej, poprawie infrastruktury, zrównoważonym rozwoju, zachowaniu miejsc pracy, utrzymaniu produkcji, unowocześnieniu administracji publicznej, wsparciu edukacji i innowacyjnych badań, sprawiedliwości społecznej oraz reformie podatków.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: "Wirusa nie ma". Protesty pomarańczowych kamizelek

Czy pomarańczowe kamizelki wstrząsną włoską sceną polityczną jak francuski pierwowzór?

BELGRAD

Spotkanie na szczycie. Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Serbii i Kosowa Richard Grenell poinformował w poniedziałek (15 czerwca), że 27 czerwca w Białym Domu w Waszyngtonie dojdzie do spotkania przedstawicieli rządów Kosowa i Serbii. To kolejna próba szukania porozumienia między rządami tych krajów.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

USA: Przywódcy Kosowa i Serbii zaproszeni do Białego Domu. Szansa na porozumienie czy przedwyborcza gra Donalda Trumpa?

Donald Trump szuka możliwości na odniesienie sukcesu w polityce zagranicznej przed wyborami prezydenckimi w USA?

BERLIN

Inwestycja w przyszłość. Niemiecki rząd zainwestuje w firmę biotechnologiczną CureVac, która pracuje nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Dzięki kwocie 300 mln euro rząd nabędzie pakiet 23 proc. udziałów. To kolejna inwestycja niemieckiego rządu w ostatnich dniach w firmy biotechnologiczne. Więcej szczegółów poniżej.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Niemcy inwestują setki mln euro w CureVac – firmę, która pracuje nad szczepionką na koronawirusa

Dzięki kwocie 300 mln euro niemiecki rząd nabędzie pakiet 23 proc. udziałów. w firmie biotechnologicznej CureVac.

PARYŻ

Plan na trudne czasy. Miesiąc temu spółka Air France-KLM poinformowała o planach redukcji 40 proc. połączeń samolotowych w kraju do końca 2021 r. Według gazety „Les Echos” to jednak nie koniec. Przed firmą konieczność dokonania cięć zatrudnienia.

Plan zwolnień musi zostać zaakceptowany przez francuski rząd, który zapowiedział udzielenie finansowego wsparcia Air France w wysokości 7 mld euro. Przeciwne wsparciu firmy lotniczej są działające na rzecz środowiska organizacje pozarządowe, które argumentują, że przy dużym natężeniu lotów Francja nie osiągnie celu redukcji emisji CO2 do atmosfery.

(EURACTIV.FR)

LONDYN

Komisja przeciwko nierównościom. Jednym z wielu skutków fali protestów przeciwko rasizmowi i przemocy policji, które odbywały się również w Wielkie Brytanii w ostatnich tygodniach będzie powołanie przez rząd komisji ds. różnić etnicznych. Zgodnie z zapowiedzią premiera Borisa Johnsona komisja zajmie się zbadaniem „wszystkich aspektów nierówności” w brytyjskim społeczeństwie: od zatrudnienia po zdrowie, edukację, płace i inne dziedziny życia.

Zapowiedź rządu spotkała się z umiarkowanym zadowoleniem komentatorów. Krytycy zwracają uwagę, że mnóstwo podobnych inicjatyw w ostatnich latach nie rozwiązało podstawowych problemów w zakresie nierówności na rynku pracy czy dostępu do edukacji.

Tymczasem z najnowszego sondażu pracowni IPSOS Mori wynika, że większość Brytyjczyków uważa, że ich kraj stanie się bardziej tolerancyjny w ciągu najbliższej dekady.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Brexit: Dziś szansa na przełamanie impasu między Wielką Brytanią i UE?

Poniedziałkowa wideokonferencja między unijnymi przywódcami a premierem Wielkiej Brytanii stanie się okazją dla przezwyciężenia impasu w negocjacjach.

WIEDEŃ

Wsparcie dla obywateli. Rząd przygotował pakiet 14 mld euro wsparcia dla gospodarki i społeczeństwa w związku z próbami przeciwdziałania ekonomicznym skutkom pandemii koronawirusa.

Rząd Sebastiana Kurza zamierza wesprzeć jednorazowo kwotą 450 euro tych wszystkich, którzy między lipcem i wrześniem br. będą przez dwa miesiące bez pracy. Ponadto rodziny z dziećmi mogą liczyć na 360 euro dodatku na 1 dziecko.

Zdecydowano również o obniżeniu podatku dochodowego – z datą wsteczną od początku br. – z 25 proc. do 20 proc. Najsłabiej zarabiający mogą liczyć na bon w wysokości 100 euro.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Margrethe Vestager: Po co odbudowywać stary świat, skoro potrzebujemy nowego? – wywiad z unijną Żelazną Damą, Wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej

Żadne państwo, żaden człowiek, żadna rodzina nie są w pełni samowystarczalne. Wiem, że to banał, ale razem jesteśmy silniejsi – mówi Margrethe Vestager,

MADRYT

Pierwsi turyści. W poniedziałek (15 czerwca) na Baleary przybyła pierwsza grupa około 1 tys. zagranicznych turystów. Należą oni do grupy około 11 tys. Niemców, którzy w ciągu kilku najbliższych dni odwiedzą Baleary. To próba generalna przed sezonem letnim w Hiszpanii. Szczegóły poniżej.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

Wakacje 2020: Powrót turystów z zagranicy do Hiszpanii. Na razie tylko z jednego kraju

Branża turystyczna odpowiada za 12 proc. PKB i setki tysięcy miejsc pracy w Hiszpanii.

LIZBONA

Mniej restrykcji w stolicy. W ramach trzeciej fazy łagodzenia środków wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa, władze zdecydowały o poluzowaniu niektórych środków lockdownu w portugalskiej stolicy.

Od poniedziałku otwarte mogą być centra handlowe. Dopuszcza się także do organizowania spotkań w przestrzeni publicznej dla nie więcej niż 20 osób. Wciąż jednak znaczna większość – 300 z 346 z potwierdzonych w poniedziałek infekcji – przypada na region metropolitalny Lizbony. Władze przekonują jednak, że dzieje się tak z powodu większej liczby przeprowadzonych testów, a nie z powodu drugiej fali zakażeń.

(Vera Amaro and Pedro Morais Fonseca, Lusa.pt)

Portugalia: Przewodniczący Eurogrupy Mário Centeno odchodzi ze stanowiska

Minister finansów Portugalii Mário Centeno poddał się do dymisji. Rezygnacja ze stanowiska oznacza zmianę na czele Eurogrupy.

BRATYSŁAWA

Czy policja zareagowała właściwie?  Na Słowacji trwa debata nad reakcją policji na atak nożownika. W szkole w miejscowości Vrutki w powiecie Martin miał miejsce atak nożownika. Do zdarzenia doszło w czwartek (11 czerwca). Napastnik wtargnął do placówki i rzucił się na kilku uczniów i pracowników. Od ciosów nożem zmarł wicedyrektor szkoły. Rany odniosło pięciu uczniów.

Rany odnieśli także dwaj funkcjonariusze policji, którzy brali udział w zatrzymaniu mężczyzny.  Napastnik został zastrzelony. „Mężczyzna sam zdecydował o swoim losie. Skończył w sposób, w jaki zasłużył, atakując policjantów”, skomentował premier Igor Matovič.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

Słowacja: Zniesiono stan wyjątkowy. Polacy mogą przekroczyć granicę na 48 godzin bez testu na koronawirusa

Na Słowacji nie obowiązuje już stan wyjątkowy. Dlaczego trwał aż 90 dni pomimo dobrej sytuacji epidemilogicznej?

BUKARESZT

Dłuższa kadencja. Zgodnie z ustawą przyjęta w poniedziałek (15 czerwca) przez rumuński parlament przedłużono do 1 listopada kadencję lokalnych władz i radnych. Wybory samorządowe powinny odbyć się w czerwcu, jednak z uwagi na pandemię decydowano o ich przełożeniu. Głosowanie odbędzie się jesienią. W tym roku powinny odbyć się także wybory parlamentarne.

Tymczasem w parlamencie trwa dyskusja na temat dalszych działań po wygaśnięciu stanu gotowości, który w połowie maja zastąpił stan alarmowy. Premier Ludovic Orban powiedział, że rząd we wtorek (16 czerwca) przyjmie projekt ustawy wzywającej do przedłużenia stanu gotowości o kolejne 30 dni, ale brakuje mu większości na przeforsowanie tego rozwiązania. 

Partia Socjaldemokratyczna (PSD), która dysponuje największą liczbą parlamentarzystów, opowiada się za 15-dniowym przedłużeniem stanu gotowości. Apeluje ponadto o zniesienie dodatkowych ograniczeń zaproponowanych przez rząd. PSD chciałaby m.in. dopuszczania organizowania nabożeństw w świątyniach możliwości otwarcia instytucji kultury. 

Inne ugrupowania oświadczyły, że zagłosują przeciwko wydłużeniu stanu gotowości. W poniedziałek poinformowano o kolejnych 300 przypadkach infekcji na koronawirusa w ciągu 24-godzin. 

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Koronawirus: Rumunia znosi kolejne ograniczenia

Jakie kolejne ograniczenia zostaną zniesione w Rumunii?

LUBLANA

Nowe miejsca pracy. Chiński producent sprzętu gospodarstwa domowego Hisense planuje od stycznia 2021 r. rozpocząć produkcję telewizorów w Słowenii. Hisense przejął największego lokalnego producenta sprzętu RTV AGD, Gorenje, w 2018 r. Chińczycy planują produkcję około 1,5 mln telewizorów rocznie oraz stworzenie około 350 miejsc pracy.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)