Koronawirus: Szczepionka amerykańskiej Moderny zatwierdzona w UE

węgry, Cansino, Covishield, Orban, Polska, pandemia, Niedzielski

Szczepionka na koronawirusa, źródło: pexels/RF._.studio (CC0 1.0 Universal Public Domain)

Europejska Agencja Leków (EMA), czyli organ zatwierdzający w UE produkty medyczne, autoryzowała do użytku szczepionkę na koronawirusa SARS-CoV-2 opracowaną przez amerykański koncern Moderna. KE jeszcze tego samego dnia zatwierdziła tę decyzję.

 

EMA po dzisiejszym (6 stycznia) posiedzeniu swojego panelu ekspertów poinformowała w przekazanym mediom komunikacie, że „obszerne badania kliniczne wykazały, że szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Moderna są bezpieczne i mogą być podawane osobom powyżej 18. roku życia.”

Testy dowiodły też 94-procentowej skuteczności tego preparatu. Oznacza to, że u takiego odsetka uczestników klinicznej fazy testów stwierdzono wytworzenie się po podaniu szczepionki odpowiedniego poziomu odporności wobec wywołującego tę chorobę koronawirusa SARS-CoV-2. „To kolejna szczepionka, która pozwoli przezwyciężyć obecny stan zagrożenia” – skomentowała szefowa EMA Emer Cooke.

Szczepionka Moderny opracowano tą samą metodą mRNA, co podawany już m.in. w Unii Europejskiej, USA czy Wielkiej Brytanii preparat amerykańsko-niemieckiego konsorcjum Pfizer-BioNTech. Jej testy zakończyły się jednak nieco później, więc i dokumentacja z badań trafiła do EMA w późniejszym terminie.

Zatwierdzenia tego preparatu spodziewano się więc na początku stycznia. Komisja Europejska już wcześniej zarezerwowała 160 mln jego dawek, które mają trafić do wszystkich państw członkowskich w tym samym czasie i w liczbie proporcjonalnej do liczby ludności.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

KE zapowiada szybkie zatwierdzenie kolejnej szczepionki

Zatwierdzonej w UE niecałe trzy tygodnie temu szczepionki Pfizer-BioNTech KE zakupiła 300 mln dawek – najpierw 200 mln, a potem 100 mln. Większość państw członkowskich (w tym Polska) już ją podaje – głównie personelowi medycznemu w ramach tzw. zerowego etapu szczepień.

Ze szczepionką Moderny wiąże się jednak duże nadzieje, ponieważ nie wymaga ona – tak jak preparat Pfizer-BioNTech – transportowania w temperaturze aż -70 stopni Celsjusza, choć też wymaga zamrożenia, ale tylko do -5 stopni Celsjusza. Pozwala to na jej transportowanie w tańszych i mniej skomplikowanych zamrażarkach.

Decyzja EMA nie zakończyła jednak w UE procedury zatwierdzania szczepionki. Ostateczną decyzję o zatwierdzeniu i dopuszczeniu preparatów na unijny rynek musi podjąć KE. Jej przewodnicząca Ursula von der Leyen jednak zaraz po ogłoszeniu decyzji EMA zapowiedziała, że unijna egzekutywa zrobi to bez zbędnej zwłoki.

„Dobre wiadomości jeśli chodzi o nasze starania, by dostarczyć Europejczykom więcej szczepionek przeciwko koroanwirusowi. Europejska Agencja Leków uznała szczepionki Moderny za bezpieczne i skuteczne” – napisała na Twitterze szefowa KE.

Ostatecznie Komisja zrobiła to jeszcze w środę (6 stycznia).