Koronawirus: Przymusowa kwarantanna zwiększa przemoc domową we Francji

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Francuska policja notuje więcej przypadków przemocy domowej z powodu przymusowej izolacji. Węgierska demokracja w kwarantannie. Bułgarzy odkładają plany dołączenia do strefy euro. Czeska „inteligentna kwarantanna”. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

PARYŻ

Przemoc domowa. Sekretarz stanu ds. równości płci Marlène Schiappa powiedziała, że​ w związku z przymusową kwarantanną wprowadzoną w celu wyhamowania rozprzestrzeniania się koronawirusa, obserwuje się znaczny wzrost przemocy domowej. Ofiary przemocy będą mogły zwracać się o pomoc do pracowników aptek.

Schiappa poinformowała, że francuska policja odnotowała 32-proc. wzrost liczby przypadków interwencji w związku z przemocą domową w tygodniu po wprowadzeniu administracyjnego nakazu pozostawania w domu.

Koronawirus: Izolacja sprzyja przemocy domowej, ale jej ofiarom można pomóc

Izolacja sprzyja przemocy, jednak niektóre rządy w Europie pomagają osobom jej doświadczającym.

Wzrost jest jeszcze większy w przypadku stolicy kraju. W Paryżu zanotowano o 36 proc. więcej przypadków przemocy domowej w porównaniu do okresu sprzed rozpoczęcia ogólnonarodowej samoizolacji.

Rząd przekonuje, że rozwiązanie tej sytuacji jest trudne. „Ofiary są zamknięte z oprawcami. Jednocześnie na numer alarmowy wpłynęło mniej połączeń. „Trudno jest zadzwonić, gdy jesteś zamknięty z oprawcą”, powiedziała Marlène Schiappa.

Planowane jest jednak utworzenie systemu alarmowego dla ofiar przemocy, który będzie funkcjonował w aptekach, gdzie osoby bite i maltretowane będą mogły w pierwszej kolejności poinformować o zajściach i skontaktować się z policją.

(EURACTIV.FR)

BUDAPESZT

Demokracja w kwarantannie. Węgierski parlament przyznał premierowi tego kraju nowe szerokie uprawnienia na czas pandemii koronawirusa. Ustawa ustanawia stan nadzwyczajny bezterminowo, zawiesza parlament, a rządowi daje prawo do wydawania dekretów.

Węgry i koronawirus: Viktor Orban z nowymi szerokimi uprawnieniami

Węgierski parlament przyznał premierowi tego kraju nowe szerokie uprawnienia na czas pandemii koronawirusa.

 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

SOFIA

Sofia chce do euro, ale poczeka. Bułgaria przełoży plany wejścia do tzw. poczekalni do strefy euro – unijnego mechanizmu ERM II (Exchange Rate Mechanism) – o co najmniej rok, powiedział prezes Narodowego Banku Dimitar Radew w wywiadzie dla Nova TV. Obecny termin wyznaczony na połowę roku jest nierealistyczny z powodu kryzysu wywołanego koronawirurusem. 

Według Radewa Bułgaria będzie silniej odczuwać kryzys gospodarczy niż kraje strefy euro, które mają wsparcie Europejskiego Banku Centralnego. Szef BBN twierdzi, że Bułgaria popełniła błąd, nie próbując dołączyć do strefy euro po kryzysie w 2008 r. „Nie powinniśmy ponownie popełniać tego samego błędu”, dodał Radew. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

WARSZAWA

Tama zamiast tarczy. W nocnym głosowaniu Senat opowiedział się za wykreśleniem z tarczy antykryzysowej zmian w kodeksie wyborczym, przepisów ws. Rady Dialogu Społecznego oraz niezwiązanych z pandemią koronawirusa uprawnień policji. Za uchwałą w tej sprawie głosowało 75 senatorów, nikt nie był przeciw, a jeden senator wstrzymał się od głosu.

Koronawirus: Senat zmienił dziurawą tarczę w solidną tamę?  

Senat opowiedział się za wykreśleniem z tarczy antykryzysowej zmian w kodeksie wyborczym, przepisów ws. RDS i niezwiązanych z pandemią koronawirusa uprawnień policji. „Za” głosowało 75 senatorów, nikt nie był przeciw, a jeden senator wstrzymał się od głosu. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

PRAGA

Inteligentna kwarantanna. W regionie południowomorawskim w Czechach rozpoczęto w poniedziałek testy „inteligentnej kwarantanny”, polegającej na tworzeniu mapy poruszania się osoby zakażonej koronawirusem i określaniu w ten sposób osób potencjalnie zakażonych, które kierowane są na kwarantannę.

W poniedziałek (30 marca) przedłużono obowiązywanie środków zapobiegawczych co najmniej do 11 kwietnia. Zamknięte pozostaną wszystkie sklepy, restauracje i bary z wyjątkiem supermarketów, sklepów z artykułami spożywczymi i aptekami. Zdaniem premiera Andreja Babisza zniesienie tych ograniczeń będzie możliwe, jeżeli powiodą się rozpoczęte testy „inteligentnej kwarantanny”.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BRATYSŁAWA

Gorące lato. Według niepublikowanej prognozy Instytutu Polityki Publicznej, pandemia powinna osiągnąć swoje apogeum na Słowacji w połowie lipca, powiedział minister zdrowia Marek Krajčí dla Radia Express. Szacunki mówią nawet o zachorowaniu 3,1 proc. ludności kraju – 170 tys. osób. 

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

BERLIN

Recesja nieunikniona. W środę 1 kwietnia dojdzie do kolejnej telekonferencji rządu z premierami 16. landów. Rozmowa zostanie poświęcona dotychczasowym działaniom przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz planom na kolejne tygodnie. Ze względu na coraz większą liczbę zarażonych w Niemczech, z pewnością nie dojdzie do ograniczenia środków ostrożności oraz zniesienia zakazu zgromadzeń w miejscach publicznych powyżej dwóch osób.

Tymczasem eksperci z Rady Ekspertów Ekonomicznych, potocznie określanej mianem „mędrców gospodarczych” przekonują, że gospodarka może skurczyć się nawet o 5,4 proc. PKB, czyli zaledwie 0,3 proc. mniej od niż w 2009 r.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

WIEDEŃ

Austria zaostrza środki ograniczające życie społeczne. Na poniedziałkowej konferencji prasowej kanclerz Sebastian Kurz (ÖVP) ogłosił nowe, surowsze środki walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Jednym z nowych rozwiązań jest obowiązek noszenia masek ochronnych w supermarketach. Zmuszenie klientów supermarketów do noszenia masek ma zmniejszyć tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 w Austrii, poinformował w poniedziałek kanclerz Austrii.

Rząd wezwał również Austriaków do pracy zdalnej. Kurz ostrzega, że nowe środki są podejmowane w trosce o zdrowie obywateli. „Przy tym tempie przyrostu liczby zakażeń wydolność austriackiego systemu ochrony zdrowia, jeśli chodzi o możliwość leczenia osób na oddziałach intensywnej terapii, może się wyczerpać w połowie kwietnia”, powiedział szef rządu.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LIZBONA

Bez dochodu. Premier António Costa powiedział w poniedziałek, że niezależnie od tymczasowego obniżenia liczby zachorowań na koronawirusa, władze przedłużą obowiązywanie stanu wyjątkowego, który obowiązuje od 18 marca do co najmniej 2 kwietnia do północy. Stosowną decyzję podejmie w najbliższych godzinach prezydent Marcelo Rebelo de Sousa. 

Z kolei prezydent Portugalskiej Konfederacji Turystyki (CTP) poinformował w poniedziałek, że wpływ kryzysu związanego z COVID-19 na sektor jest i będzie „wyjątkowo duży”. Przewodniczący spodziewa się, że „ponad 90 proc. firm” zanotuje zerowe dochody w kwietniu i maju br. 

Portugalii zanotowano jak dotąd 140 zgonów związanych z zakażeniem koronawirusem oraz 6408 zarażeń. Liczba pracowników służby zdrowia zarażonych COVID-19 wzrosła do 853, co stanowi 13 proc. wszystkich potwierdzonych przypadków. 

(Lusa.pt)

LONDYN

Niełatwy lot do domu. Rząd zobowiązał się do wyłożenia 75 mln funtów, aby umożliwić powrót do domu dziesiątek tysięcy Brytyjczyków, którzy przebywają poza granicami kraju. Londyn podpisze umowę z krajowymi przewoźnikami: British Airways, Virgin i EasyJet. To te firmy zajmą się wyczarterowaniem specjalnych lotów z państw, gdzie z powodu koronawirusa wstrzymano ruch połączeń lotniczych. 

Propozycja rządu Borisa Johnsona następuje w odpowiedzi na krytykę płynącą z mediów. Brytyjczycy z całego świata żalili się na brak zainteresowania rządu w zorganizowaniu pomocy w powrocie do kraju.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Ptaki. Samolot linii Aer Lingus, który miał wylecieć w poniedziałek do Chin w celu zabrania kolejnej partii sprzętu medycznego oraz odzieży ochronnej do walki z koronawirusem, musiał zawrócić do Irlandii z powodu kolizji z ptakami. 

Samolot zostanie zbadany przez personel techniczny przed ponownym dopuszczeniem do startu. Na pokładzie samolotu chińskiej linii lotniczej dostarczono w niedzielę do Irlandii sprzęt medyczny oraz odzież ochronną warte 208 mln euro. 

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

RZYM

Pomoc zza oceanu. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiedział przyspieszenie produkcji respiratorów, niezbędnych do ratowania pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak mówił, firmy z USA wyprodukują ich tak dużo, że będą mogły je także eksportować do Europy.

Trump nie podał żadnych konkretnych terminów. Powiedział, że rozmawiał telefonicznie z premierem Włoch Giuseppe Conte. USA wyślą do Włoch pomoc medyczną o wartości 100 milionów dolarów. Premier Włoch podziękował Trumpowi za pośrednictwem mediów społecznościowych, pisząc że „przy pomocy USA Włochy na pewno wygrają z wirusem”.

Włoski rząd przedłuży obowiązujące obecnie restrykcje dla obywateli przynajmniej do Wielkanocy (12 kwietnia), poinformował w poniedziałek minister zdrowia Roberto Speranza.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

HELSINKI

Miesiąc dłużej. Rząd podjął decyzję o kontynuowaniu wprowadzonych w ramach stanu wyjątkowego ograniczeń w życiu społecznym i gospodarczym w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa, poinformowała w poniedziałek wieczorem premier Sanna Marin.

Zgodnie z deklaracją rządu wprowadzone wcześniej ograniczenia – przewidziane do 13 kwietnia – dotyczące m.in. zamknięcia granic, zakazu zgromadzeń powyżej 10 osób, czy zamknięcia szkół wszystkich szczebli, będą przedłużone do 13 maja.

W ostatnich dniach zanotowano spadek liczby zachorowań w kraju. Według specjalistów można to interpretować jako dowód pozytywnego działania ograniczeń i przeprowadzania dużej liczby testów.

Statystycznie Finowie wykonują więcej testów na 1 mln mieszkańców niż Korea Południowa. Do poniedziałku (30 marca) w Finlandii potwierdzono 1352 zakażenia koronawirusem. Liczba zgonów wynosi 13.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

SZTOKHOLM

Najlepszy sposób.Zamykanie ludzi na cztery do pięciu miesięcy, to uciążliwy eksperyment”, powiedział w niedzielę (29 marca) Johan Carlson, dyrektor szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego. Carlson w wywiadzie dla szwedzkiej telewizji bronił odmiennego podejścia do koronawirusa i powiedział, że „[władze] są pewne, że to najlepszy sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby”.

Szwecja: Bary otwarte, czyli inny sposób walki z koronawirusem

Szwecja wciąż utrzymuje otwarte lokale gastronomiczne i dopuszcza kilkudziesięcioosobowe zgromadzenia.

W Szwecji otwarte są lokale gastronomiczne i kawiarniane ogródki. Mieszkańcy dużych miast spacerują po ulicach, korzystając z pierwszych od dawna ciepłych i słonecznych dni. Ograniczono jedynie zgromadzenia większe niż 50-osobowe.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

ZAGRZEB

Porozumienie w sprawie skutków trzęsienia ziemi. Premier Andrej Plenković ogłosił, że rząd i władze Zagrzebia uzgodniły wspólne działania mające na celu zaradzenie następstwom trzęsienia ziemi. „Uzgodniliśmy trzy punkty naszych wspólnych działań, które mają na celu kontynuowanie prac nad zapewnieniem bezpieczeństwa obywateli”, powiedział premier. 

Trzęsienie ziemi uderza w Chorwację. Zburzone domy, armia na ulicach

Trzęsienie ziemi o sile 5,3 w skali Richtera uderzyło w Zagrzeb i okolice. Był to największy wstrząs na tym obszarze od 140 lat. Unia Europejska zaoferowała pomoc.

 

O 6:23 w niedzielę 22 marca gwałtowne wstrząsy obudziły mieszkańców Zagrzebia i okolic. Chorwaci …

(Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)

LUBLANA

Od poniedziałku (30 marca) Słoweńcy nie mogą podróżować po kraju. Wyjście z domu jest dozwolone tylko w przypadku podróży do pracy oraz udania się do sklepu, apteki lub na krótki spacer. 

Rząd premiera Janeza Janšy ogłosił pakiet stymulacyjny o wartości około 2 mld euro. Liczba przypadków wirusów wzrosła w niedzielę do 756. Zanotowano 11 zgonów.

BELGRAD

Serbowie zaniepokojeni koronawirusem. Blisko 60 proc. Serbów martwi się sytuacją związaną z koronawirusem. Z kolei 48 proc. uważa, że ​​rząd dobrze radzi sobie z kryzysem. Przeciwnego zdania jest 42 proc. badanych. 

(EURACTIV.rs)