Koronawirus: UE przedłuży zawieszenie unijnych przepisów budżetowych? / STOLICE

Komisja Europejska, Bruksela, Białoruś, sankcje, Polska, Czechy, pandemia, kroonaiwrus

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy. [EPA-EFE/JOHANNA GERON / POOL]

Apel premiera Portugalii do Komisji Europejskiej. Do kiedy potrwa stan wyjątkowy we Włoszech? Kogo popierają Węgry w konflikcie Armenii z Azerbejdżanem? Niemcy są zadowoleni z ograniczeń dotyczących koronawirusa? Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BRUKSELA

Jest zgoda państw członkowskich na sankcje wobec władz Białorusi. Na liście osób objętych restrykcjami znalazło się 40 nazwisk, ale na ma tam prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Do zatwierdzenia sankcji doszło dzięki porozumieniu na temat wspólnego podejścia do Turcji. Więcej szczegółów poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

LIZBONA

Portugalia chce zawieszenia przepisów budżetowych UE? Rząd Antonia Costy oczekuje, że zasady budżetowe UE zostaną zawieszone co najmniej do 2022 r., czyli do czasu, gdy – zgodnie z zapowiedziami – państwa członkowskie UE odzyskają część tegorocznych strat w PKB.

Premier Portugalii powiedział dziennikarzom w czwartek (1 października) przed rozpoczęciem nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej, że rozmawiał z komisarz Margrethe Vestager „o potrzebie rozszerzenia elastycznych zasad pomocy państwowej, która wygasa z końcem tego roku”.

„Oczywiste jest, że do końca 2021 r. nasza gospodarka będzie nadal odczuwała skutki kryzysu wywołanego pandemią, dlatego ten termin musi zostać przedłużony”, powiedział Costa.

(Ana Matos Neves, Ivone Gravato, Lusa.pt)

Portugalia: Dlaczego na dwa tygodnie wraca stan wyjątkowy?

Od połowy września, przez co najmniej dwa tygodnie, w Portugalii, obowiązywać będzie stan wyjątkowy.

BUDAPESZT

Madziarzy za Azerami? „Górski Karabach z większością mieszkających tam Ormian leży w uznanych na arenie międzynarodowej granicach Azerbejdżanu, a Węgry popierają integralność terytorialną i suwerenność państw jako ogólną zasadę prawa międzynarodowego”, poinformowało węgierskie ministerstwo spraw zagranicznych i handlu.

„Opowiadamy się za zmniejszeniem eskalacji konfliktu armeńsko-azerbejdżańskiego o Górski Karabach i wynegocjowanie rozwiązania w ramach konsultacji na forum Grupy Mińskiej OBWE ”, dodało ministerstwo.

Viktor Orbán odwiedził Baku w zeszłym roku, gdzie spotkał się z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. Po posiedzeniu Rady Tureckiej (w skład której wchodzą Turcja, Kazachstan i Kirgistan), premier Węgier uzasadniał znaczenie stosunków z państwami regionu świetnymi perspektywami gospodarczymi, zwłaszcza współpracą energetyczną”, przypomina w komentarzu anglojęzyczny portal informacyjny Hungarytoday.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Polska i Węgry zamierzają utworzyć instytut oceniający praworządność w UE

„Nie chcemy, aby brano nas za głupców”, oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó, ogłaszając plany stworzenia wraz z Polską instytutu oceny praworządności w krajach UE.

RZYM

Do kiedy potrwa stan wyjątkowy? Rząd chce przedłużyć obowiązujący od końca stycznia z powodu pandemii koronawirusa stan wyjątkowy do 31 stycznia przyszłego roku. O takich planach poinformował w czwartek premier Giuseppe Conte.

„Zwrócimy się do parlamentu o przedłużenie stanu wyjątkowego do 31 stycznia”, powiedział szef rządu podczas wizyty w gimnazjum koło Caserty na południu Włoch. Obecnie obowiązuje on do 15 października.

Włochy były pierwszym krajem w Europie, który wprowadził ten stan nadzwyczajny w związku z koronawirusem – początkowo na sześć miesięcy. Nastąpiło to już 31 stycznia, kiedy potwierdzono dwa pierwsze przypadki zakażenia u chińskich turystów, przybyłych do Rzymu z miasta Wuhan, epicentrum epidemii.

Tymczasem we Włoszech zarejestrowano w czwartek 2548 nowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – najwięcej w ciągu ostatnich pięciu miesięcy – i 24 nowe zgony. Pogarszająca się sytuacja skłoniła władze regionu Lacjum do rozważenia wprowadzenia obowiązkowego stosowania masek ochronnych także w otwartych przestrzeniach, zwłaszcza w przypadkach, gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu społecznego.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

USA ostrzegają Włochy przed wykorzystywaniem przez Pekin

Mike Pompeo ostrzegł Rzym przed współpracą gospodarczą z Chinami, która zdaniem USA przyczyni się do zwiększania wpływów ChRL w Europie.

PRAGA

Jakie priorytety dla UE? Wsparcie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi powinno być jednym z priorytetów Unii Europejskiej, poinformował dziennikarzy szef MSZ Czech Tomáš Petříček po rozmowie z szefem MSZ Polski Zbigniewem Rau w Pradze.

„Oba nasze kraje mają swoje doświadczenia historyczne i wydarzenia, które obserwujemy w ostatnich miesiącach na Białorusi, przypominają nam, co działo się w Czechach i w Polsce kilka dekad temu”, powiedział szef czeskiej dyplomacji.

Polski minister z kolei, również wspomniał o wydarzeniach historycznych związanych z przejściem Polski do demokracji. Jak powiedział, Warszawa ma nadzieję, że partnerzy z UE zaakceptują jego propozycję ws. stworzenia wspólnego funduszu solidarności dla wsparcia białoruskiej gospodarki pod warunkiem wypełnienia przez nich niezbędnych kryteriów w dziedzinie demokracji i praw człowieka.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Białoruś: Mąż liderki opozycji pozostanie w areszcie

Bloger siedząc w więzieniu w Żodzino – jest cennym sposobem wywierania nacisków na jego pozostającą na uchodźstwie żonę.

BERLIN

Niemcy popierają ograniczenia dotyczące koronawirusa? Według najnowszego sondażu DeutschlandTrend przeprowadzonego na zlecenie  telewizji ARD, przeważająca większość Niemców popiera wprowadzenie kolejnych ograniczeń dotyczących zahamowania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W ankiecie zapytano respondentów o nowe ograniczenia dotyczące prywatnych spotkań na obszarach o wysokiej liczbie infekcji.

85 proc. osób zgodziło się, że tego typu restrykcje są jak najbardziej potrzebne, w porównaniu z 13 proc., które mają negatywny stosunek do kolejnych ograniczeń.

78 proc. badanych uważa, że w Niemczech powinna zostać poprawiona koordynacja współpracy między krajami związkowymi, a 63 proc. chce, aby wymóg noszenia masek został rozszerzony także w zatłoczonych publicznych miejscach.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: Niemcy wprowadzają surowsze restrykcje

W związku z rosnącą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2 rząd federalny zdecydował się wprowadzić nowe obostrzenia.

PARYŻ

Znajdą wolontariuszy? Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych (Inserm) wystosował w czwartek apel o zgłaszanie się wolontariuszy gotowych do udziału w testowaniu opracowywanych na świecie szczepionek przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

Inserm liczy we Francji na znalezienie 25 tys. osób gotowych na udział w testowaniu szczepionek. W tym celu stworzono kwestionariusz online dla chętnych.

„Osoby powyżej 18. roku życia, w tym osoby starsze, mogą już składać wnioski”, poinformowała koordynatorka platformy francuskich wolontariuszy Odile Launay w stacji France Info.

Osoby, które cierpią na niektóre choroby sprzyjające powikłaniom w czasie przechodzenia Covid-19, nie są wykluczane z testów – podkreśliła Launay. Dodała, że zidentyfikowano szereg problemów zdrowotnych, które sprzyjają powstawaniu powikłań i zwiększają ryzyko śmierci: problemy z sercem, płucami czy cukrzyca.

(Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)

Francja: Sprawca piątkowego ataku chciał zaatakować redakcję "Charlie Hebdo"

Prokuratura antyterrorystyczna poinformowała, że nożownik, który zaatakował w ostatni piątek (25 września) planował atak na redakcję satyrycznego tygodnika „Charlie Hebdo”. Według śledczych chciał ją podpalić.

WIEDEŃ

Austria zmieni stanowisko wobec Turcji? „Konieczne” jest, aby UE nie „odwracała wzroku”, ale „reagowała w klarowny sposób” w odniesieniu do sytuacji na Morzu Śródziemnym, powiedział kanclerz Sebastian Kurz (ÖVP) przed rozpoczynającym się w czwartek szczytem Rady Europejskiej.

Kanclerz wezwał do egzekwowania sankcji wobec realizowanych przez Ankarę „odwiertów, które naruszają prawo międzynarodowe” oraz do przerwania rozmów akcesyjnych z Turcją.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

"Chcemy dialogu z Turcją". Pierwsza rozmowa Macrona i Erdoğana od czasu sporu na Morzu Śródziemnym

Emmanuel Macron wezwał Ankarę do poszanowania prawa międzynarodowego oraz zaprzestania prowokacji. Przywódcy obu krajów rozmawiali po raz pierwszy od początku sporu o surowce na Morzu Śródziemnym.

HELSINKI

Uratują Morze Bałtyckie? Na konferencji Our Baltic Conference, zorganizowanej pod auspicjami komisarza Virginijusa Sinkevičiusa, ministrowie rybołówstwa, rolnictwa i środowiska bałtyckich państw członkowskich po raz pierwszy wspólnie zobowiązali się do wzmożenia wysiłków na rzecz ograniczenia presji na środowisko Morza Bałtyckiego i chronienia go.

Deklarację podpisali w poniedziałek (28 września) ministrowie środowiska, rolnictwa i rybołówstwa Finlandii, Szwecji, Danii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Niemiec.

Konferencja jest próbą przełożenia ambitnych założeń Europejskiego Zielonego Ładu na konkretne zobowiązania w celu oczyszczenia i przywrócenia naturalnego środowiska Morza Bałtyckiego – jednego z najbardziej zanieczyszczonych akwenów morskich w UE – z korzyścią dla społeczności nadbrzeżnych.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Dziś decyzja dotycząca bałtyckich ryb

W poniedziałek (14 października) zapadną ostateczne decyzje w sprawie bałtyckich limitów połowowych na 2020 r. Jaka przyszłość przed bałtyckimi gatunkami ryb? Czy prawo Unii Europejskiej narzucające ostateczny termin najpóźniej do 2020 roku na zakończenie nadmiernych połowów zostanie uznane przez ministrów …

MADRYT

Zamkną Madryt na cztery spusty? Rząd Hiszpanii wyznaczył rządowi wspólnoty autonomicznej Madrytu 48 godzin na ogłoszenie przymusowej izolacji społecznej z powodu nasilającej się epidemii koronawirusa. Ma ona obowiązywać w 10 najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 gminach miejskich tego regionu.

Zgodnie z opublikowaną przez rząd decyzją izolacja społeczna, przewidująca zakaz wychodzenia z domów bez uzasadnionego motywu, np. udania się do szkoły, pracy lub do lekarza, ma wejść w życie w piątek przed godz. 23. Restrykcje mają dotyczyć Madrytu, a także położonych koło stolicy miast: Alcala de Henares, Alcobendas, Alcorcon, Fuenlabrada, Getafe, Leganes, Torrejon de Ardoz, Mostoles i Parla.

Ponad 6 milionów ludzi mieszkających w Madrycie ma zostać odciętych od reszty kraju. Hiszpanie spoza stolicy również nie będą mogli do niej wjechać. Plan obejmuje również dziewięć okolicznych gmin, z których każda liczy ponad 100 tys. mieszkańców.

(Jake Threadgould, EFA, EPA)

Hiszpania: Częściowy lockdown w Madrycie. Możliwe kolejne restrykcje?

Od kilkunastu dni w Hiszpanii notuje się ponownie rekordowe przyrosty zachorowań na COVID-19. To obecnie najbardziej zagrożony koronawirusem kraj w Europie. W niektórych dzielnicach Madrytu następuje powrót do blokady związanej z epidemią.

 

 

Od poniedziałku mieszkańcy Madrytu będą mogli opuścić swoją strefę …

SOFIA

Et tu, Brute, contra me? Ponad 100 przedstawicieli świata kultury Bułgarii zażądało w czwartek dymisji premiera Bojko Borysowa, prokuratora generalnego Iwana Geszewa, przewodniczącej parlamentu Cwety Karajanczewej, szefa komisji kultury parlamentu Weżdi Raszidowa i szefa telewizji publicznej Emila Koszłukowa.

Pisarze, reżyserzy, aktorzy i muzycy sprzeciwiają się – ich zdaniem – korupcyjnemu modelowi rządów Borisowa, malwersacjom przy wykorzystywaniu funduszy unijnych i przekształceniu parlamentu w posłuszny instrument premiera.

Antyrządowe protesty w Bułgarii trwają już od ponad 85 dni. W czwartek Komisja Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego zatwierdziła projekt rezolucji w sprawie „znacznego pogorszenia przestrzegania zasad praworządności, demokracji i praw podstawowych, w tym niezawisłości sądownictwa, podziału władzy, walki z korupcją i wolności mediów” w Bułgarii.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Dymisja ministra sprawiedliwości. Danaił Kiriłow jest autorem krytykowanego projektu nowej konstytucji

Premier Bułgarii Bojko Borysow zamierza poprzez zmianę konstytucji uspokoić sytuację w kraju, w którym od 50 dni trwają antyrządowe protesty. 

ZAGRZEB

Pompeo tour. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo z wizytą w Chorwacji w ramach swojej podróży po wybranych krajach europejskich. Dziś amerykański dyplomata zawita do Dubrownika.

Wizyta Pompeo następuje w nieprzypadkowym czasie. Chorwackie ministerstwo obrony poinformowało w połowie września o wpłynięciu czterech ofert dotyczących 12 myśliwców dla sił powietrznych tego kraju. Dotyczą one fabrycznie nowych maszyn z USA i Szwecji oraz używanych samolotów z Francji i Izraela.

Decyzja dotycząca wyboru nowych maszyn, które zastąpią wysłużone MiGi-21, ma zapaść nie później niż 12 grudnia bieżącego roku. To kolejne podejście do tego zakupu, wcześniej storpedowanego przez USA. Na tle wyboru dostawcy maszyn bojowych dla Chorwacji dochodzi do napięć między rządem premiera Andreja Plenkovicia (konserwatywna Chorwacka Wspólnota Demokratyczna; HDZ), a prezydentem Zoranem Milanoviciem wywodzącym się z Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP).

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)