Częściowy lockdown wprowadzony w Niemczech w listopadzie nie przyniósł oczekiwanych efektów? Prokuratura we Francji domaga się wysokich kar dla sprawców zamachu z 2015 r. na redakcję „Charlie Hebdo”. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.
BERLIN
Karuzela restrykcji. Częściowy lockdown wprowadzony w Niemczech w listopadzie nie przyniósł oczekiwanych efektów. W wielu miejscach liczba zakażeń koronawirusem utrzymuje się na wysokim poziomie, a w niektórych krajach związkowych wręcz rośnie.
W Saksonii i Bawarii, w niektórych regionach liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni przekroczyła 500. W niektórych miejscach oddziały intensywnej terapii są już bardzo obciążone. Część landów ogłosiła zatem lub już wprowadziła bardziej rygorystyczne restrykcje w celu powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.
Od dziś, w Bawarii mają obowiązywać bardziej rygorystyczne obostrzenia. Premier Markus Söder (CSU) zapowiedział wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Na terenie całego landu mają obowiązywać ogólne ograniczenia dotyczące opuszczania domu. Nie planuje się złagodzenia restrykcji w okresie noworocznym.
Z kolei Saksonia jest pierwszym krajem związkowym, który powrócił do twardego lockdownu, podobnego do tego jaki został wprowadzony wiosną. Od najbliższego poniedziałku zamknięte będą szkoły, przedszkola, świetlice i większość sklepów. Zostało to ogłoszone przez premiera Michaela Kretschmera (CDU). Ograniczenia mają wstępnie obowiązywać do 10 stycznia.,
Saksonia to kraj związkowy, w którym odnotowuje się obecnie zdecydowanie najwięcej nowych zakażeń koronawirusem. Liczba nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni kształtuje się na poziomie ponad 300. Jest to przeszło dwa razy więcej niż wynosi średnia dla całych Niemiec.
(EURACTIV.pl)
BRATYSŁAWA
Z czujnym okiem na Rosję i Chiny. We wtorek zaprezentowano projekt nowej strategii bezpieczeństwa i obrony Słowacji.
Projekt strategii ma przyjąć w przyszłym tygodniu rząd. Wynika z niego, że Rosja jest głównym wyzwaniem dla bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego. Autorzy zwrócili także uwagę na rosnącą siłę militarną Chin.
(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)
WARSZAWA | BUDAPESZT
Z nadzieją na porozumienie. Rzecznik rządu Piotr Müller wyraził wczoraj wieczorem przekonanie, że w sprawie weta wobec unijnego budżetu Polsce i Węgrom uda się na najbliższym szczycie UE dojść do porozumienia z pozostałymi państwami członkowskimi. Po spotkaniu premierów Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbána oraz wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego zapewnił jednak, że oba państwa podtrzymują swoje stanowisko w tej sprawie.
(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)
PARYŻ
Wysokie kary za zamach. Od pięciu lat więzienia do dożywocia domaga się prokuratura wobec czternastu oskarżonych w toczącym się procesie po zamachach w styczniu 2015 r. we Francji. Chodzi o osoby, które były powiązane z braćmi Kouachi, autorami rzezi w redakcji tygodnika „Charlie Hebdo”, oraz z Amedym Coulibalym, który dokonał zamachu w innych miejscach.
Kary dożywocia domagają się śledczy dla Alego Rizy Polata, który jest głównym oskarżonym w tym procesie, a także dla Mohameda Belhoucine’a, uznawanego za ideologicznego mentora Coulibaly’ego. Wdowie tego ostatniego, Hayat Boumeddiene, grozi 30 lat pozbawienia wolności. Wyrok powinien zapaść 16 grudnia.
(Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.fr)
WIEDEŃ
Bezrobocie w Austrii nadal rośnie. W ciągu ostatniego tygodnia liczba bezrobotnych w Austrii zwiększyła się o kolejne 9153 osób. Łącznie w kraju zarejestrowanych jest 466 350 bezrobotnych.
Najbardziej dotkniętymi sektorami są gastronomia, usługi i handel. Chociaż sklepy zostały ponownie otwarte w poniedziałek po miesięcznej przerwie spowodowanej ścisłym lockdownem, klienci wracają do nich z wielką ostrożnością, powiedziała przedstawicielka wiedeńskiej Izby Handlowej. „Spodziewaliśmy się więcej”, dodała.
(Philipp Grüll | EURACTIV.de)
LONDYN
Już szczepią. W Wielkiej Brytanii, jako pierwszym kraju świata, rozpoczęto podawanie szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. Brytyjskie służby w ubiegłym tygodniu jako pierwsze dopuściły do użytku preparat amerykańsko-niemieckiego konsorcjum Pfizer-BioNTech.
DUBLIN
Przygotowania na wypadek braku porozumienia z Wielką Brytanią. Rząd Irlandii poinformował o środkach awaryjnych, które będą musiały zostać wdrożone, jeśli UE i Wielka Brytania nie zdołają osiągnąć porozumienia o wolnym handlu w nadchodzących dniach.
Plany dotyczą m.in. zapewnienia transportu szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 bezpośrednio z państw UE, bez konieczności przewożenia przez Wielką Brytanię, informuje irlandzka telewizja RTÉ.
Minister wydatków publicznych Michael McGrath powiedział, że „stawka jest naprawdę wysoka” dla irlandzkiej gospodarki w przypadku braku porozumienia. „Tylko w przypadku Irlandii rozważamy potencjalne cła w wysokości do 1,7 mld euro na nasz eksport do Wielkiej Brytanii, z czego ponad 90 proc. przypada na branżę rolno-spożywczą”, podkreślił McGrath.
(Samuel Stolton | EURACTIV.com)
HELSINKI | SZTOKHOLM | OSLO | KOPENHAGA | REYKJAVIK
Być albo nie być. Skandynawskie firmy stoją przed strategicznym dylematem: połączenia sił z amerykańskim gigantem sprzedaży detalicznej lub podjęciem rywalizacji o klienta.
Pod koniec października Amazon otworzył centrum logistyczne w Eskilstunie w Szwecji. Skandynawski rynek e-commerce szybko rośnie. Jest szacowany na około 25 mld euro, zgodnie z grudniową analizą Boston Consulting Group.
(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)
RZYM
Włoskie przepychanki. Dziś w Senacie kluczowe dla losu rządzącej koalicji głosowanie dotyczące wyrażenia zgody rządu na reformę Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS). „Za” opowiedzą się najpewniej politycy centrolewicowej Partii Demokratycznej (PD) oraz Ruchu 5 Gwiazd (M5S).
Podobnie zagłosują najprawdopodobniej także członkowie wspierającej rząd Giuseppe Conte partii Italia Viva, chociaż jej szef – i były premier – Matteo Renzi domaga się dodatkowych wyjaśnień od szefa rządu.
W przypadku IV chodzi w rzeczywistości o nie wzmacnianie zanadto pozycji Conte w kontekście formowanego właśnie przez rząd Krajowego Planu Odbudowy (KPO) finansowanego ze środków Funduszu Odbudowy UE.
Conte ma stanąć na czele grupy ekspertów jako sprawujący główną pieczę nad wykorzystaniem łącznie prawie 200 mld euro z unijnych środków (razem ze środkami z wieloletnich ram finansowych) przeznaczonymi na odbudowę włoskiej gospodarki po pandemii. Szachując rząd ws. EMS, Renzi zamierza ręka w rękę z opozycją okroić prerogatywy szefa rządu ws. wydawania unijnych miliardów euro.
(Alessandro Follis | EURACTIV.it)
MADRYT
Wzloty i upadki gospodarki. Gospodarka w strefie euro skurczyła się w trzecim kwartale o 4,3 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem rok temu, podał we wtorek unijny urząd statystyczny Eurostat.
Wynik jest minimalnie lepszy od szacunku z połowy listopada, który zakładał spadek PKB w Eurolandzie o 4,4 proc. Jest natomiast zdecydowanie lepszy od danych za drugi kwartał, kiedy gospodarka w strefie euro skurczyła się o blisko 15 proc. rok do roku.
Najgorzej wypadają: Hiszpania z wynikiem 8,7 proc. na minusie. Porównując dane kwartał do kwartału tempo wzrostu PKB wyniosło w Hiszpanii 16 proc.
(EUROEFE)
PRAGA
Zapracowany premier. Premier Czech Andrej Babiš zapowiedział, że chce wziąć udział w czwartkowym posiedzeniu Senatu, aby omówić pakiet podatkowy, nad którym obecnie debatuje parlament, mimo że rząd ma spotkać się tego dnia w celu przedłużenia stanu wyjątkowego, a Babiš musi jeszcze uczestniczyć w szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.
„Będę w Senacie z powodu pakietu podatkowego tak długo, jak będzie to potrzebne. Nawet jeśli polski premier będzie musiał mnie reprezentować w Brukseli. Ale mam nadzieję, że debata będzie konstruktywna i pragmatyczna”, napisał Babiš na Twitterze.
(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)
SOFIA
Bułgaria łagodzi restrykcje. Przedszkola w Bułgarii prawie na pewno będą mogły zostać otwarte do końca tygodnia, powiedział bułgarski minister zdrowia, dodając, że wraz ze spadkiem liczby nowych przypadków COVID-19 presja na system opieki zdrowotnej maleje.
Liczba hospitalizowanych wynosi obecnie prawie 7 tys. osób. To rekord w trakcie pandemii. Jednocześnie ponad 500 pacjentów znajduje się na oddziałach intensywnej terapii.
Minister zdrowia zgadza się ze stanowiskiem premiera Bojko Borisowa, który chce zniesienia ograniczeń po 21 grudnia, pomimo drugiego miejsca Bułgarii w UE i na świecie pod względem liczby zgonów spowodowanych COVID-19.
(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)
ZAGRZEB | SARAJEWO
Chorwaci w BiH napotykają na trudności. Chorwaci w Bośni i Hercegowinie (BiH) napotykają trudności w korzystaniu ze swoich praw, powiedział minister spraw zagranicznych Chorwacji Gordan Grlić Radman, dodając, że istnieje pewien „rodzaj przemocy instytucjonalnej”, w wyniku której Chorwatom odmawia się legalnej reprezentacji politycznej.
„Poparcie Chorwacji dla integralności terytorialnej i suwerenności Bośni i Hercegowiny jest niekwestionowane. Głównym warunkiem istnienia funkcjonalnej i stabilnej BiH jest zadowolenie z ogólnej jakości życia wszystkich trzech tworzących ją narodów i innych obywateli w oparciu o zasady konstytucyjne uzgodnione w ramach porozumienia pokojowego z Dayton w 1995 r., które zakończyło wojnę w Bośni, podkreślił Grlić Radman.
(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)
LUBLANA
Słowenia podpisuje protokół ustaleń z USA w sprawie cywilnej współpracy jądrowej. Słoweński minister infrastruktury Jernej Vrtovec podpisał we wtorek protokół ustaleń (MoU) z USA w sprawie strategicznej współpracy cywilnej w dziedzinie energii jądrowej podczas swojej wizyty w Departamencie Stanu.
Uważa się, że dokument ten może otworzyć rynek słoweński dla firm amerykańskich w kontekście ewentualnej budowy drugiego bloku elektrowni atomowej Krško. W międzyczasie minister spraw zagranicznych Anže Logar przeprowadził rozmowy z dwoma członkami Kongresu USA pochodzenia słoweńskiego, Republikaninem z Arizony Paulem Gosarem i Demokratką, senator Amy Klobuchar z Minnesoty.
(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)
BELGRAD
Serbia nie jest gotowa do otwarcia nowych rozdziałów negocjacyjnych z UE. Serbii nie udało się spełnił warunków do otwarcia nowych rozdziałów w negocjacjach akcesyjnych z UE, podsumowała Rada UE w składzie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Unii. „Do prowadzenia dalszych rozmów potrzebne są postępy w zakresie demokracji, wolności prasy i niezależnego systemu sądownictwa”, powiedział w Brukseli niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth.
(EURACTIV.rs)