Nowe ognisko koronawirusa w Niemczech. W Bułgarii coraz więcej zakażeń

s-800x450

Nowe ognisko koronawirusa w Niemczech. W Bułgarii coraz więcej infekcji. W Belgii powołano parlamentarną komisję ds. zbadania kolonialnej przeszłości kraju. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

 

BERLIN

Nowe ognisko koronawirusa. Z tysiąca pracowników rzeźni w Tönnies w Rheda-Wiedenbrück w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia potwierdzono od początku tygodnia co najmniej 400 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Wśród załogi przeprowadzono 500 testów.

Władze powiatu Gütersloh zdecydowały o zamknięciu wszystkich szkół i przedszkoli.

Sukces aplikacji. 6,5 mln razy w czasie pierwszej doby od udostępnienia została pobrana nowa aplikacja stworzona w Niemczech w celu śledzenia koronawirusa. Aplikacja śledzi kontakty użytkowników za pomocą Bluetooth i ostrzega o potencjalnym kontakcie z osobą zakażoną wirusem. „To dobry start”, podkreślił federalny minister zdrowia Jens Spahn (CDU.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Niemcy: Tarcza antykryzysowa o wartości 130 mld euro. 50 mld na klimat

Na co konkretnie niemiecki rząd zamierza przeznaczyć kolejne miliardy euro pomocy?

SOFIA

Więcej zakażeń. W Bułgarii, podobnie jak w Polsce, w ostatnich dniach obserwuje się większą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Łącznie od początku pandemii potwierdzono jak dotąd 3453 przypadki, z czego 112 w środę (17 czerwca). Łącznie zmarło 181 osób.

Najwięcej nowych infekcji jest w Sofii i mieście Kiustendił, na zachodzie kraju, gdzie stwierdzono nowe ognisko koronawiursa w romskiej dzielnicy, a także w kilku wsiach w okolicach miasta Szumen na północnym wschodzie. Tam lekarz zakaził koronawirusem 26 z ogólnej liczby 27 zainfekowanych osób.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Koronawirus: Komisja Europejska włącza się do wyścigu po szczepionkę

Komisja Europejska przedstawiła strategię przyspieszenia opracowania, produkcji i dystrybucji szczepionki przeciwko koronawirusowi.

PARYŻ

Woda z dodatkami. Woda we francuskich kranach zawiera śladowe ilości pestycydów, twierdzi organizacja pozarządowa Future Generations, która działa przeciwko pestycydom w rolnictwie. Władze podkreślają jednak, że nie podważa to jakości tej wody.

Future Generations przeanalizowała dane zgromadzone przez regionalne agencje zdrowia, które monitorują jakość wody z kranu. Organizacja pozarządowa po przeanalizowaniu ponad 270 tys. próbek wody potwierdziła obecność pestycydów poza dopuszczalnymi normami w prawie 9 tys.

(EURACTIV.FR)

Chorwacja: Miliony martwych pszczół przy granicy z Węgrami

Szacuje się, że 50 mln pszczół odnaleziono martwych w komitacie Żupania medzimurska w północnej części Chorwacji przy granicy z Węgrami.

BRUKSELA

Badanie trudnej przeszłości. Parlament większością głosów zatwierdził powołanie komisji ds. kolonialnej przeszłości kraju. Głównym celem parlamentarzystów będzie przeanalizowanie ludobójstwa w Kongu, które niegdyś należało do króla Belgów Leopolda II.

Szacuje się, że w wyniku działań kolonizatorów śmierć mogło ponieść nawet do 10 mln osób. Niektórzy politycy utrzymują, że obecny król Belgów Filip I powinien przeprosić Kongijczyków. Szczegóły prac komisji będą znane po wakacjach.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

Europa protestuje przeciw rasizmowi

W kolejnych europejskich krajach dochodzi do ulicznych manifestacji, które z jednej strony są wyrazem solidarności antyrasistowskimi protestami w USA, a z drugiej sprzeciwem wobec niedostatecznego zdaniem manifestantów rozliczenia się z kolonialną przeszłością.

HELSINKI

Coraz więcej wilków. Według naukowców populacja wilków w Finlandii rośnie. Szacuje się, że na zachodzie kraju tych zwierząt jest więcej o 25 proc. niż w rok temu.

Według Instytutu Zasobów Naturalnych w całym kraju jest około 30 stad wilków. To około 250 zwierząt. Wilki są gatunkiem chronionym w Finlandii od 1973 roku.

W Finlandii warunkowe pozwolenia na odstrzał wilków w ramach ochrony populacji były przyznawane w latach 2006-2007 oraz 2015-2016. Ich celem było zapobieganie kłusownictwu. Proceder ten jest karany karą grzywny do 9 tys. euro, a w szczególnych przypadkach nawet więzienia.

W sumie w Europie żyje około 10 tys. wilków, większość z nich na wschodzie kraju i na Bałkanach.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Najpierw Holandia, teraz Dania. Masowe wybijanie norek ze strachu przed koronawirusem

U norek hodowanych na jednej z ferm w Danii wykryto koronawirusa SARS-CoV-2, który jest odpowiedzialny za obecną pandemię. Duńskie władze weterynaryjne zadecydowały więc o wybiciu 11 tys. tych zwierząt.

RZYM

Postęp jest, ale za mały. W Parlamencie odbyła się w środę (17 czerwca) debata w sprawie Funduszu Odbudowy UE (Next Generation EU) przed zaplanowanym na piątek szczytem Rady UE w trybie wideokonferencji, który będzie m.in. poświęcony temu zagadnieniu.

Premier Giuseppe Conte przyznał, że nadal daleko do osiągnięcia kompromisu w sprawie planu odbudowy unijnej gospodarki. Dlatego szef rządu zaapelował o jedność na krajowej scenie politycznej.

„Gdy kilka tygodni temu zaproponowaliśmy utworzenie funduszu ratunkowego, oskarżano nas o oderwanie od rzeczywistości. Obecnie nie dyskutujemy o tym czy fundusz powstanie, ale jaka będzie jego struktura. To nasz sukces”, podkreślił włoski premier.

Conte zapewnił, że do września gotowy będzie włoski plan stymulujący krajową gospodarkę. W trakcie środowej debaty z sali obrad w ramach protestu wyszły oba skrajnie prawicowe ugrupowania: Liga i Bracia Włosi. Matteo Salvini po raz kolejny skrytykował rząd.

(Valentina Iorio | EURACTIV.it)

Włochy: Trwają konsultacje w sprawie przyszłości krajowej i europejskiej gospodarki

W sobotę (13 czerwca) włoski rząd rozpoczął konsultacje w sprawie planu odbudowy krajowej i unijnej gospodarki po okresie pandemii. Swoje wizje przyszłości Europy przedstawili m.in. przywódcy UE.

LIZBONA

Złe prognozy. Rząd przewiduje, że gospodarka skurczy się o 6,9 proc. w 2020 r. i wzrośnie o 4,3 proc. w 2021 r. Rządowe szacunki mówią o wzroście bezrobocia do poziomu 9,6 proc. w tym roku. W przyszłym roku, gdy sytuacja gospodarcza powinna się poprawić, bezrobocie spadnie do 8,7 proc. Z kolei dług publiczny osiągnie 134,4 proc. PKB. 

Jeszcze kilka miesięcy temu Portugalia ogłosiła, że w tym roku po raz pierwszy od ponad czterdziestu lat uda się wypracować nadwyżkę budżetową. Pandemia zweryfikowała te plany, ale nowy minister finansów João Leão zapewnił, że nie będzie podwyżki podatków w odpowiedzi na kryzys.

Mniej optymistyczne od rządowych są prognozy Banku centralnego Portugalii (BdP). Instytucja spodziewa się spadku PKB o co najmniej 9,5 proc. w 2020 roku. Zastrzega jednak, że według najbardziej pesymistycznego scenariusza PKB może do grudnia zmaleć nawet o 13,1 proc.

(Pedro Morais Fonseca and Nuno Simas, Lusa.pt)

Portugalia: Przewodniczący Eurogrupy Mário Centeno odchodzi ze stanowiska

Minister finansów Portugalii Mário Centeno poddał się do dymisji. Rezygnacja ze stanowiska oznacza zmianę na czele Eurogrupy.

PRAGA

Kary za podwójne głosowanie. Do tej pory osoby z podwójnym obywatelstwem mogły zagłosować dwukrotnie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Było to możliwe dzięki automatycznej rejestracji list wyborczych w dwóch krajach członkowskich UE.

Jednak wraz z podpisaną w środę (17 czerwca) przez prezydenta Milosa Zemana nowelizacją, podwójne głosowanie w eurowyborach będzie karane karą grzywny do 10 tys. koron (około 1,2 tys. zł). Zmiany wejdą w życie od 2020 r.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Czechy: Rząd wydalił z kraju dwóch pracowników ambasady Rosji

Sprawa domniemanego otrucia prezydenta Pragi Zdeněka Hřiba oraz burmistrza 6. dzielnicy Ondřeja Kolářa znalazła swoją kontynuację

BRATYSŁAWA

Złote sztaby. Były szef Państwowych Rezerw Materiałowych, Kajetán Kičura – który obecnie przebywa w areszcie policyjnym – posiadał w swojej skrytce depozytowej sztabki złota o wartości około 500 tys. euro, informuje portal Aktuality.sk.

Kičura jest oskarżony o korupcję. Na początku pandemii nadzorował zamówienia na sprzęt medyczny, w tym respiratory. Według słowackiej prasy również w tym przypadku pojawiają się wątpliwości odnośnie sposobu wyboru kontrahentów.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Zniesiono stan wyjątkowy. Polacy mogą przekroczyć granicę na 48 godzin bez testu na koronawirusa

Na Słowacji nie obowiązuje już stan wyjątkowy. Dlaczego trwał aż 90 dni pomimo dobrej sytuacji epidemilogicznej?

ZAGRZEB

Przedłużenie moratorium. Komisja Europejska zatwierdziła trzyletnie przedłużenie moratorium na sprzedaż chorwackich gruntów rolnych cudzoziemcom, poinformowało w środę (17 czerwca) ministerstwo rolnictwa. Decyzja wydłuża okres przejściowy, podczas którego obywatele UE nie mogą kupować ziemi uprawnej w Chorwacji.

Tymczasem prezydent Zoran Milanovic stwierdził podczas środowego (17 czerwca) spotkania z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego, że „nie ma alternatywy dla UE”. Jednak polityk jest przeciwny rozszerzaniu kompetencji organizacji kosztem państw członkowskich. 

(Karla Junicic, EURACTIV.hr)

Chorwacja: Już prawie 50 tys. turystów od czasu otwarcia granic

Chorwacja jako pierwszy kraj w UE całkowicie wznowiła pracę branży turystycznej.

LUBLANA

Ryzyko nadal istnieje. Szefowa zespołu doradzającego ministerstwu zdrowia w sprawie koronawirusa wezwała do nałożenia surowych restrykcji na przejściach granicznych w przypadku zarejestrowania w krajach sąsiednich większej liczby zakażeń koronawirusem.

Bojana Beović powiedziała, że Słowenia zbyt szybko złagodziła restrykcje. Premier Janez Janša ostrzegł, że nowe ograniczenia będą nieuniknione, jeżeli dotychczasowe zasady nie będą przestrzegane.

„Przy takim sposobie zachowania, z wieloma kontaktami towarzyskimi i bez używania masek ochronnych, jest to bardzo niebezpieczna sytuacja. W krótkim czasie możemy być świadkami ponownego rozprzestrzeniania się wirusa”, powiedziała Beović portalowi Večer.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Słowenia jako pierwsza w Europie ogłasza koniec epidemii koronawirusa

Rząd Słowenii oficjalnie ogłosił w całym kraju koniec epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

BELGRAD | PRISZTINA

Prezydent Serbii zapewnia, że będzie dbał o interesy swojego kraju, ale premier Kosowa twierdzi, że długofalowym celem rozmów Kosowa z Serbią powinno być wzajemne uznanie oraz przystąpienie jego kraju do międzynarodowych organizacji. Dziś w Belgradzie będzie przebywał szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Moskwa stoi murem za Serbią.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Kosowo i Serbia: Rozbieżne oczekiwania w sprawie rozmów w Waszyngtonie

Kosowo i Serbia podchodzą z różnym nastawieniem do zaplanowanego na koniec czerwca spotkania przywódców obu krajów w Waszyngtonie. Rosja zapewnia Serbię o swoim wsparciu.