Koronawirus: Mały ruch graniczny z ograniczeniami

Granica polsko-niemiecka w Świnoujściu, źródło: Wikipedia, fot. Spacekid (CC0 1.0)

Od 15 marca granice Polski pozostają zamknięte dla cudzoziemców. Polacy wracający z zagranicy są natomiast poddawani obowiązkowej dwutygodniowej kwarantannie. Ale do wczoraj (27 marca) był wyjątek – przepisy nie obejmowały tzw. małego ruchu granicznego.

 

Osoby mieszkające na stałe w Polsce, ale pracujące tuż za granicą (np. w Niemczech) napotkają teraz spore utrudnienie, które w praktyce może im uniemożliwić wykonywanie dotychczasowych obowiązków zawodowych. Weszła bowiem w życie decyzja o poważnych obostrzeniach wobec osób korzystających z tzw. małego ruchu granicznego, czyli uproszczonego sposobu przekraczania granicy dla mieszkańców obszarów nadgranicznych.

W tym popularnym w UE rozwiązaniu chodzi o to, że można łatwiej odwiedzać obszar przygraniczny sąsiedniego państwa, co ma stymulować rozwój gospodarczy, wymianę handlową czy kontakty międzyludzkie. Korzystać mogą z tego rozwiązania mieszkańcy gmin położonych w określonej odległości od granicy. W przypadku granicy z Niemcami to np. 15 km, a w przypadku granicy z Ukrainą – 30 km.

Obawy epidemiologów

Po tym jak 15 marca wprowadzono w związku z pandemią SARS-CoV-2 ograniczenia w przekraczaniu polskich granic, mały ruch graniczny utrzymano na dotychczasowych zasadach. Mieszkańcy przygranicznych gmin na zachodzie Polski nadal mogli chodzić do pracy po niemieckiej stronie. Po powrocie do kraju nie obowiązywała ich – tak jak innych – dwutygodniowa kwarantanna.

Epidemiolodzy od pewnego czasu zwracali jednak uwagę, że to niebezpieczna sytuacja, ponieważ epidemia w Niemczech zaczyna przybierać na sile. Więcej przypadków infekcji SARS-CoV-2 niż u naszych zachodnich sąsiadów stwierdzono już tylko w USA, Włoszech, Chinach oraz Hiszpanii. Tymczasem część Polaków pracujących w Niemczech, ale dzięki małemu ruchowi granicznemu mieszkających w naszym kraju, zatrudniona jest np. w domach opieki czy placówkach medycznych. A więc miejscach narażonych na występowanie koronawirusa.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Kilka dni na decyzję o tym czy zostać, czy zrezygnować z pracy

Ostatecznie Ministerstwo Zdrowia wydało w ostatni wtorek (24 marca) rozporządzenie, które nałożyło obowiązek 14-dniowej kwarantanny także na osoby korzystające z zasad małego ruchu granicznego. Weszły one w życie wczoraj. Resort dał więc 3 dni na uregulowanie sytuacji zawodowej osobom, które utrzymywały się z pracy wykonywanej tuż za granicą.

„Daliśmy kilkudniowy okres przejściowy, tak aby te osoby mogły zdecydować czy zostają w miejscach pracy po tamtej stronie granicy, czy jednak zostają w kraju i tutaj będą mieszkały i podejmowały inne obowiązki. Chodzi o to, by w jak największym zakresie zabezpieczyć granicę” – tłumaczył rzecznik rządu Piotr Müller. „Takie osoby uzyskały czas na wynajęcie tymczasowych kwater zagranicą, jeśli chcą dalej pracować poza krajem, być może pracodawcy będą im w tym pomocni” – stwierdził natomiast minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.

Przeciw wprowadzeniu nowych rygorów wobec osób korzystających z małego ruchu granicznego były jednak władze części gmin położonych w pasie nadgranicznym, a zwłaszcza na zachodzie Polski. O utrzymanie wyjątku apelował m.in. prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Przekonywał, że oznacza to nagłe odcięcie od źródła dochodu dla wielu osób. Z kolei władze  Świnoujścia – położonego na należącej w większości do Niemiec wyspie Uznam – popierały wprowadzenie obostrzeń. Popularny kurort utrzymywał się dotąd m.in. z wizyt niemieckich turystów.

Liczba przypadków koronawirusa w USA wyższa niż w Chinach

W USA stwierdzono już więcej przypadków zakażenia koronawirusem niż w Chinach, gdzie pod koniec ubiegłego roku rozpoczęła się pandemia. Dziennie w Stanach Zjednoczonych stwierdzanych jest kilkanaście tysięcy nowych zakażeń i ponad 200 zgonów. Chińczycy notują kilkadziesiąt przypadków dziennie i tylko …

Kierowcy ciężarówek dalej bez kwarantanny

Zmiany w tymczasowych, obowiązujących na razie do 13 kwietnia, przepisach dotyczących przekraczania granicy nie objęły natomiast przepływu towarów. Z obowiązku przechodzenia kwarantanny zwolnieni są zawodowi kierowcy. „W rozporządzeniu ministra zdrowia są wykluczenia. Między innymi są to właśnie kierowcy samochodów ciężarowych. Oni są zwolnieni z kwarantanny” – mówił komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. Tomasz Praga.

Chodzi o utrzymanie unijnej reguły swobody przepływu towarów i niezakłócanie dostaw różnych produktów do naszego kraju. „Absolutnie nie ma żadnych ograniczeń i wszelkie towary, które są niezbędne dla naszych obywateli czy dla naszego kraju płynnie przekraczają granice” – tłumaczył zaś minister Mariusz Kamiński.

Z obowiązku 14-dniowej kwarantanny zwolnione są także załogi pociągów międzynarodowych oraz pracownicy niezbędni do przewozu towarów międzynarodowym transportem kolejowym. „Zwolnienie z obowiązku kwarantanny następuje na podstawie listy stanowiącej wykaz tych osób przekazanej przez przewoźnika do prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, który przekazuje ją do Komendanta Głównego Straży Granicznej” – poinformowało Polską Agencję Prasową Ministerstwo Infrastruktury.

Koronawirus: Stolica Finlandii odcięta od świata

Helsinki, czyli fińska stolica, nadal odcięta od reszty Finlandii. Będzie ją można opuścić tylko w specjalnych okolicznościach.