Koronawirus: Kolejne kraje wprowadzają ograniczenia na granicach

Kontrola sanitarna na granicy, źródło: Flickr/Dipartimento Protezion Civile (CC BY 2.0)

Rosyjskie władze poinformowały, że zamykają swoje granice przed obywatelami Włoch. Wcześniej swoje granice przed wszystkimi Europejczykami zamknęły USA. Obostrzenia graniczne pojawiają się też wewnątrz samej UE.

 

Rosja wstrzymuje wydawanie wiz dla obywateli Włoch. Wcześniej podobne decyzje zapadły wobec obywateli Chin oraz Iranu. Przyczyna to pandemia koronawirusa. Najwięcej przypadków tego patogenu stwierdzono właśnie w Chinach, Iranie i Włoszech.

Zakaz obejmuje zarówno osoby wjeżdżające docelowo na rosyjski, jak i korzystające z tranzytu. Z granicy cofnięci zostaną również obywatele innych państw (nawet jeśli mają ważną wizę), jeśli do Rosji przybywają prosto z Włoch. Wyjątek zrobiono tylko dla Rosjan, obywateli państw należących do Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej i osób mających zezwolenie na stały pobyt w Rosji. Restrykcje wchodzą w życie dziś (13 marca) o północy.

Koronawirus w Rosji

Do tej pory w Rosji wykryto 34 przypadki infekcji koronawirusem, w trzech przypadkach udało się już pacjentów wyleczyć. Mimo stosunkowo niskiej (jak na rozmiar kraju) liczby zachorowań, rosyjskie władze wprowadziły w Moskwie oraz obwodzie moskiewskim stan podwyższonej gotowości, co oznacza m.in. mobilizację dla służb sanitarnych czy medycznych.

Liczba wykrywanych dziennie przypadków zaczyna bowiem w Rosji rosnąć z dnia na dzień. Tylko wczoraj wykryto 6 nowych zakażeń koronawirusem. Wszystkie rosyjskie przypadki infekcji tym patogenem uznaje się za tzw. przypadki zawleczone, czyli takie, w których do zakażenia doszło poza krajem.

W szpitalach przebywa obecnie 31 osób, wszystkie to Rosjanie, którzy wrócili z wyjazdów do Chin, Iranu i Włoch. Troje wyleczonych to zaś obcokrajowcy – dwoje Chińczyków oraz jeden Włoch. Zdecydowana większość chorych Rosjan znajduje się obecnie w obwodzie moskiewskim. Jeden w Kraju Krasnodarskim nieopodal Krymu, a jeden w graniczącym z Polską Obwodzie Kaliningradzkim.

Zdementowano natomiast informacje o pierwszym w Rosji zgonie z powodu koronawirusa. Chodzi o wczorajszą (12 marca) śmierć 75-letniego mężczyzny w jednym ze szpitali, w którym przebywają osoby zainfekowane patogenem z Chin. Wiadomość o jego zgonie obiegła rosyjskie media społecznościowe. Służby sanitarne przekazały, że mężczyzna „zmarł z przyczyn w najmniejszym stopniu niezwiązanych z koronawirusem”.

Podano także, że od początku marca przeprowadzono kontrole zdrowia u 28 tys. osób przybywających z Włoch, 12 tys. przybywających z Korei Południowej oraz 3,5 tys. przybywających z Iranu. Ujawniono 37 różnego rodzaju infekcji, ale w żadnym przypadku nie było to zakażenie koronawirusem.

„Kontrolujemy sytuację i podejmujemy wszelkie działania mające na celu minimalizację zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa” – zapewnił premier Michaił Miszustin. Oprócz wstrzymania wydawania wiz dla obywateli Włoch, podjęto także decyzję o ograniczeniu połączeń lotniczych nie tylko z Włochami, ale także Francją, Hiszpanią i Niemcami.

Radio Echo Moskwy dotarło jednak w ubiegłym tygodniu do tzw. planów ewentualnościowych na wypadek wybuchu epidemii koronawirusa w Rosji. Przewiduje on odcięcie rosyjskiej stolicy od reszty kraju kordonem sanitarnym, aby nie zakłócić funkcjonowania władz centralnych.

W Polsce zagrożenie epidemiczne koronawirusem

W związku z koronawirusem minister zdrowia wprowadził wczoraj stan zagrożenia epidemicznego, premier ponownie spotkał się z klubami i kołami parlamentarnymi, odbyło się kolejne spotkanie rządowego zespołu kryzysowego, prezydent zabiegał o zawieszenie spłat kredytów, a sądy do końca miesiąca odwołały rozprawy.

USA zamykają swoje granice dla wszystkich Europejczyków

Dziś o północy wchodzi także w życie decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o zamknięciu na 30 dni amerykańskich granic dla przybyszów z 26 krajów europejskich, w tym Polski. Zakaz nie objął jedynie Wielkiej Brytanii. Trump uznał, że „wczesne zamknięcie granic z Chinami i wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla części podróżnych znacząco zmniejszyło liczbę infekcji w Stanach Zjednoczonych.” Oskarżył przy tym UE o zbyt późne podjęcie radykalniejszych działań. „W rezultacie wiele ognisk epidemii w Stanach Zjednoczonych zostało zasianych przez przybyszów z Europy” – stwierdził prezydent USA.

UE mocno skrytykowała decyzję Trumpa. „Koronawirus to kryzys światowy, nie jest ograniczony do żadnego kontynentu i wymaga raczej współpracy aniżeli jednostronnych działań. A decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych została podjęta jednostronnie, bez konsultacji. UE podejmuje zdecydowane działania, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa” – głosi wspólne oświadczenie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela.

Kilka godzin później Trump złagodził swoje stanowisko. Wyjaśnił, że nie konsultował swojej decyzji z władzami UE, ponieważ „musiał działać zdecydowanie”. „Zresztą UE nie rozmawia z nami, gdy podnoszą nam podatki, nie robili tego przez lata, nie konsultowali z nami. Sądzę jednak, że przywrócimy połączenia lotnicze dość szybko, gdy tylko zniesiemy zakaz. To tylko kwestia czasu” – powiedział prezydent USA.

Zamknięcie swoich granic przed obywatelami UE rozważa także Ukraina, ale wbrew wczorajszym doniesieniom medialnym władze w Kijowie jeszcze się nie zdecydowały na wprowadzenie blokady na granicy lądowej m.in. z Polską. Rządowe ukraińskie plany zakładają zamknięcie 170 z 219 wszystkich lądowych przejść granicznych. Na pozostałych prowadzone byłyby kontrole sanitarne. Dziś na ten temat ma dyskutować Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Na Ukrainie stwierdzono dotąd 3 przypadki koronawirusa – w obwodzie żytomierskim i czerniowieckim. Pierwszy graniczy z Białorusią, a drugi z Rumunią.

Europejski Bank Centralny wobec epidemii koronawirusa

EBC pozostawił wczoraj bez zmian podstawowe stopy procentowe, ale uruchamia nowy program niskich pożyczek dla banków i zwiększa zakupy aktywów. Prezes EBC Christine Lagarde oczekuje, że to rządy podejmą działania ograniczające zagrożenia wywołane rozprzestrzenianiem się koronawirusa. 

Co z granicami w UE?

Tymczasem część państw członkowskich UE też wprowadza ograniczenia w ruchu granicznym. Jako jeden z pierwszych krajów zrobiły to Austria i Słowenia, które zablokowały wjazd na swoje terytorium przybyszom z Włoch z wyjątkiem swoich obywateli, którzy trafiają teraz na 14-dniowe kwarantanny. Potem podobną decyzję podjęły także władze Węgier i Malty, ale ten drugi kraj wprowadził również ograniczenia dla podróżnych z Francji, Niemiec, Szwajcarii oraz Hiszpanii.

Węgierskie służby sanitarne prowadzą kontrole zdrowia na przejściach granicznych oraz lotniskach. Wczoraj wieczorem takiej kontroli poddał się też premier Viktor Orban po powrocie z delegacji w Mołdawii. Na opublikowanym na Facebooku przez samego Orbana nagraniu widać jak sanitariusze mierzą temperaturę jemu i jego żonie Aniko Lendvai.

Z kolei Bułgaria ogłosiła zamknięcie większości przejść granicznych z Macedonią Północną oraz Serbią. Otwarte pozostały jedynie największe przejścia graniczne, na których prowadzone są kontrole sanitarne. Wprowadzono też zakaz wjazdu do Bułgarii dla cudzoziemców przybywających z Chin, Korei Południowej, Iranu, Włoch i Szwajcarii.

Słowacja zamknęła natomiast swoje granice wobec wszystkich cudzoziemców, którzy nie mają w tym kraju zezwolenia na pobyt stały lub czasowy. Wyjątek zrobiono jedynie dla Polaków.

Poinformowano również o wstrzymaniu międzynarodowej pasażerskiej komunikacji lotniczej, kolejowej i autobusowej, z jednoczesnym utrzymaniem transportu towarowego. Wszystkie powracające z zagranicy osoby zostaną natomiast objęte obowiązkową kwarantanną. Minister spraw wewnętrznych Denisa Sakova poinformowała, że rząd w Bratysławie spodziewa się, że w najbliższych dniach do kraju powróci ok. 20 tys. Słowaków bądź osób mających zezwolenie na pobyt na Słowacji.

Władze Czech zamknęły natomiast swoje granice przed obywatelami 15 państw (m.in. Włoch, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Chin, Korei Południowe oraz Iranu). Na liście tej nie ma Polski. Zablokowano jednak możliwość wjazdu na teren Czech pociągów regionalnych z Polski. Takie przejazdy oferują Koleje Śląskie. Zablokowana będzie bowiem dla nich stacja kolejowa w czeskim Bohuminie.

Czeskie i słowackie pociągi nie wjeżdżają też na teren Polski. Zamknięte dla nich pozostaną stacje w Cieszynie oraz Zwardoniu. Polska nie podjęła jednak dotąd decyzji o szerokich obostrzeniach granicznych. Prowadzone są nich natomiast kontrole sanitarne. Jak poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, codziennie przeprowadzane jest ok. 35 tys. takich kontroli. Polegają one na mierzeniu temperatury i ocenie ogólnego stanu zdrowia.

Dotąd w Polsce stwierdzono 61 przypadków zakażenia. Zmarła jedna osoba. To 57-letnia kobieta z Poznania, która cierpiała na wiele innych schorzeń. Z powodu niedawno przebytego zabiegu przyjmowała też leki obniżające odporność. Jej stan od początku był ciężki i wprowadzono ją w tzw. śpiączkę farmakologiczną.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

Ekspertka: Strefa Schengen jest w kryzysie od dawna

Obecnie wprowadzane przez państwa członkowskie UE ograniczenia nie są jednak stricte związane z funkcjonowaniem Kodeksu Granicznego Schengen. „W związku z tym, że wprowadzane są zakazy wjazdów obywateli poszczególnych państw członkowskich mamy do czynienia z ograniczaniem swobody przepływu osób, czyli jednej z czterech podstawowych swobód, na których oparta jest integracja europejska. Ograniczenia swobody przepływu osób są możliwe ze względu na zagrożenie dla zdrowia publicznego. Nie powinny jednak zakłócać funkcjonowania wspólnego rynku. Tymczasowe przywracanie kontroli w ramach Schengen również jest dopuszczalne. I nawet w różnych uzasadnionych, nadzwyczajnych sytuacjach trzeba to robić. Chodzi m.in. o zagrożenie terrorystyczne czy organizację wielkich imprez czy szczytów międzynarodowych. W Polsce przywracano kontrole graniczne np. podczas piłkarskich mistrzostw Europy EURO 2012” – tłumaczy dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Można korzystać z trzech procedur przywracania kontroli wewnątrz Schengen. W sytuacjach nagłych można przywrócić kontrolę na 10 dni z możliwością przedłużenia do max. 2 miesięcy; w przypadku planowanych wydarzeń kontrolę można przywrócić na 30 dni z możliwością przedłużenia do 6 miesięcy. „Jest też nadzwyczajna procedura, gdy działanie jednego państwa może zagrażać funkcjonowaniu całej strefy Schengen. Wówczas kontrole mogą trwać nawet do dwóch lat. Z tej procedury korzystano np. trakcie kryzysu migracyjnego. Ale część z państw członkowskich mocno przekroczyła dozwolone terminy. Od 2017 r. mamy więc do czynienia z naruszaniem Kodeksu Schengen. Strefa Schengen jest więc w kryzysie od dłuższego czasu i to się zaczęło o wiele wcześniej niż epidemia koronawirusa” – mówi dr Szymańska.

Koronawirus opóźnił unijno-rosyjską misję na Marsa

Zamiast latem tego roku, latem lub jesienią 2022 r. Drugi etap unijno-rosyjskiej bezzałogowej misji ExoMars został opóźniony. Jedną z przyczyn jest pandemia koronawirusa.

 

ExoMars ma na Czerwonej Planecie szukać m.in. śladów życia. Inżynierowie z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz rosyjskiego Roskosmosu …