Koronawirus: W Grecji fałszowano statystyki dotyczące zakażeń SARS-CoV-2? / STOLICE

Grecja, COVID-19, koronawirus, pandemia, turystyka

Dwa greckie czasopisma "To Vima” i "Dimokratia” poinformowały w ostatnich dniach, że EODY utworzył równoległy system rejestracji zakażeń we współpracy z jedną z prywatnych firm.  Rząd premiera Kyriakosa Mitsotakisa (na zdj. w centrum) zaprzecza oskarżeniom. / Foto via [EPA/ALEJANDROS BELTES]

W Grecji fałszowano statystyki dotyczące zakażeń koronawirusem? Co myślą Serbowie o możliwości osiągnięcia porozumienia z Kosowem? W jaki sposób nowy premier Czarnogóry w cztery lata uczyni ze swojego kraju „drugi Luksemburg”? Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

ATENY

Fałszowali czy to administracyjny bałagan? Prokuratora wszczęła dochodzenie w sprawie greckiej Krajowej Organizacji Zdrowia Publicznego (EODY) po tym, jak prasa poinformowała, że ​​władze utworzyły równoległy system rejestrowania przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Dwa greckie czasopisma „To Vima” i „Dimokratia” poinformowały w ostatnich dniach, że EODY utworzył równoległy system rejestracji zakażeń we współpracy z jedną z prywatnych firm.

„To Vima” poinformowała, że ​​zakażenia SARS-CoV-2 zarejestrowane w szpitalu prywatnym lub publicznym były przekazywane do centralnej bazy, jednak w przypadku infekcji zanotowanych przez mobilne punkty pobrań wymazów, najpierw przekazywano je do firmy współpracującej z EODY. W ten sposób powstał równoległy do oficjalnego rejestr.

EODY zaprzeczył zarzutom. Rząd Nowej Demokracja premiera Kyriakosa Mitsotakisa znalazł się pod ostrzałem opozycji. Lewicowa Syriza oraz socjaldemokratyczny PASOK zakwestionowały wiarygodność oficjalnych statystyk podawanych przez władze.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Koronawirus: Grecja wprowadziła godzinę policyjną

Od 7 listopada w całym kraju obowiązuje lockdown.

BELGRAD

Jak dobrze mieć sąsiada. Połowa Serbów nie jest pewna ostatecznego celu negocjacji z Prisztiną, a tylko jedna piąta uważa, że ​​celem rządu jest zachowanie integralności terytorialnej Serbii, wynika z badania przeprowadzonego przez Belgradzkie Centrum Polityki Bezpieczeństwa (BCSP).

Prawie 90 proc. ankietowanych nie widzi żadnej korzyści z prowadzonych jak dotąd rozmów między Belgradem a Prisztiną. Serbowie są także pesymistami odnośnie terminu ewentualnego zakończenia rozmów między rządami.

Połowa badanych uważa, że ​​porozumienie nigdy nie zostanie osiągnięte, jedna czwarta twierdzi, że nastąpi to w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat, a dwie trzecie sądzi, że nie uda się osiągnąć normalizacji stosunki w najbliższej przyszłości, niezależnie od wyniku dialogu.

Jednocześnie aż trzy czwarte osób nie zaakceptowałoby Albańczyków z Kosowa jako urzędników państwowych w Serbii lub mieszanego małżeństwa z członkiem ich rodziny, a dwie trzecie twierdzi, że nie chciałoby mieć Albańczyka lub Albanki za przełożonego w pracy.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Serbia: Francuzi wybudują metro w Belgradzie

Umowa między rządami Francji i Serbii opiewa na 530 mln euro. 

PODGORICA

Nie druga Japonia, a Luksemburg. „Nowy rząd zmieni Czarnogórę w Luksemburg w ciągu czterech lat”, zapewnił desygnowany na premiera Czarnogóry Zdravko Krivokapić. Polityk przedstawił w środę program swojego gabinetu.

„Naszymi filarami będą działania tożsame z inicjatywami realizowanymi przez UE. Dążenie do zielonej transformacji gospodarki, transformacji cyfrowej, współpracy regionalnej”, podkreślił polityk.

Rząd zamierza znacząco poprawić konkurencyjność krajowej gospodarki, a także zainwestować w prowadzenie ambitniejszej polityki społecznej. Krivokapić mówił także o stworzeniu w Czarnogórze społeczeństwa równych szans i stopniowej integracji z UE.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Serbia i Czarnogóra spierają się o historię, co wywołało konflikt dyplomatyczny

Odmienna ocena wydarzeń sprzed ponad 100 lat doprowadziła do wydalenia z Czarnogóry serbskiego ambasadora.

SOFIA

Antyszczepionkowcy? Pierwsze szczepionki przeciw SARS-CoV-2 powinny dotrzeć do Bułgarii jeszcze w końcówce 2020 r. i zostać podane grupom najbardziej zagrożonych osób, przede wszystkim lekarzy, policjantów i podopiecznych domów seniorów, poinformował w poniedziałek minister zdrowia Kostadin Angełow. Szczepionki mają być bezpłatne i nieobowiązkowe.

Z opublikowanego wczoraj (30 listopada) sondażu przez instytut Gallupa wynika, że 43 proc. Bułgarów wyraża wstępną gotowość zaszczepienia się, ale 49 proc. jest zdecydowanie przeciw. Badanie przeprowadzono podczas ostatniego weekendu na grupie 800 respondentów.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria wprowadzi lockdown. To kraj o najwyższym wskaźniku śmiertelności w UE

Bułgaria planuje zaostrzenie od piątku restrykcji w ramach walki z epidemią koronawirusa i przedłużenie nadzwyczajnej sytuacji epidemicznej o cztery miesiące, do 30 marca 2021 r.

 

O planach rządu poinformował w poniedziałek minister zdrowia Kostadin Angełow. Ostateczna decyzja ws. lockdownu zapadnie w …

PARYŻ

Władzy krok w tył. Szef klubu parlamentarnego partii rządzącej La Republique en Marche (LREM) Christophe Castaner oświadczył w poniedziałek, że jego ugrupowanie zmieni zapisy projektu ustawy, zakazujące publikacji zdjęć policjantów. To reakcja na masowe protesty w całym kraju.

Castaner zapowiedział na konferencji prasowej, że wkrótce LREM złoży nową wersję projektu ze zmienionym brzmieniem artykułu 24. mówiącego m.in. o karach za publikowanie wizerunków policjantów.

(Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.fr)

Francja: Protesty po przyjęciu ustawy o zakazie rozpowszechniania wizerunków policjantów

Zwolennicy ustawy twierdzą, że policjanci i ich rodziny potrzebują ochrony przed nękaniem.

WIEDEŃ

Rząd domaga się ukarania platform cyfrowych. W dokumencie, do którego dostęp miała redakcja EURACTIV, rząd Austrii zwrócił się do Komisji Europejskiej o zajęcie twardego stanowiska wobec amerykańskich gigantów cyfrowych.

Wolność słowa „nie obejmuje prawa do nawoływania do nienawiści lub szerzenia dezinformacji”, co oznacza, że ​​platformy cyfrowe – w tym firmy nieposiadające siedziby prawnej w UE – powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności prawnej, jeżeli nie wywiązują się ze swoich obowiązków – napisano w tekście. Chodzi o moderowanie treści zamieszczanych na portalach społecznościowych, gdzie często pojawiają się informacje niesprawdzone, fałszywe bądź też treści nawołujące do przemocy przeciwko danym grupom społecznym.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Kodeks Usług Cyfrowych a V4: Potrzeba precyzyjnych regulacji, ale i ostrożności

W jaki sposób do unijnego Kodeksu Usług Cyfrowych (Digital Services Act) podchodzą kraje Grupy Wyszehradzkiej?

LUKSEMBURG

Luksemburg – kraj najmniej podatny na pandemię. Luksemburg jest krajem najmniej podatnym na pandemię COVID-19 wśród państw członkowskich UE, wyprzedzając Niemcy, Danię i Szwecję. Oczekuje się, że średnio i długoterminowe skutki pandemii w tym kraju będą minimalne, wynika z opublikowanego w poniedziałek wskaźnika podatności na pandemię. przygotowanego przez niemiecką agencję Creditreform Rating AG.

Według indeksu Luksemburg charakteryzują się „wysokiej jakości systemem opieki zdrowotnej, korzystnym rynkiem pracy, a także dużą zdolnością do telepracy”.

(Anne Damiani | EURACTIV.com)

Praca zdalna nie tylko w czasie pandemii. Czeka nas era home office?

Czy praca bez wychodzenia z domu to przyszłość światowego biznesu? Jak do home office przygotowana jest gospodarka w Polsce?

DUBLIN 

Rybołówstwo stanie ością w rozmowach ws. umowy handlowej? Spory dotyczące praw połowowych mogą zniweczyć negocjacje handlowe między UE a Wielką Brytanią, powiedział w poniedziałek irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney.

Irlandzki minister podkreślił, że brytyjscy negocjatorzy próbują oddzielić porozumienie dotyczące rybołówstwa od całkowitego porozumienia między UE a Wielką Brytanią.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Brexit: Ostatnia szansa na porozumienie Wielkiej Brytanii z UE? "To decydujący tydzień"

Okres przejściowy w relacjach Wielkiej Brytanii z UE dobiega końca, tymczasem między Brukselą a Londynem pozostało jeszcze kilka kwestii spornych.

HELSINKI

Większe spożycie narkotyków. Spożycie narkotyków w Finlandii wzrosło podczas pandemii. W innych krajach skandynawskich i reszcie Europy spożycie narkotyków albo pozostało bez zmian, albo minimalnie spadło, wynika z danych opublikowanych przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA).

Jednak w Finlandii, zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Fiński Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej, podczas pandemii nastąpił zaskakujący wzrost spożycia narkotyków. Według danych policji w marcu i kwietniu zwiększyła się także liczba przestępstw związanych z narkotykami.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat podwoiła się liczba zgonów związanych z narkotykami, a odsetek zgonów osób poniżej 30. roku życia wzrósł z 33 proc. do 49 proc. Według szacunków z 2017 r. 1 proc. populacji Finlandii to tzw. użytkownicy silnie uzależnieni, z czego dwie trzecie to mężczyźni.

W przypadku mężczyzn poniżej 40 roku życia najczęstszą przyczyną śmierci – po samobójstwie – jest przedawkowanie. W tym roku liczba osób przyłapanych na prowadzeniu pojazdów pod wpływem narkotyków przekroczyła liczbę osób pod wpływem alkoholu.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Zieloni za legalizacją marihuany. "Warto skorzystać z doświadczeń innych państw"

Jakie jest podejście do posiadania marihuany w innych krajach Europy?

RZYM

Regiony Włoch proponują otwieranie stoków narciarskich tylko dla gości hotelowych. Władze Wenecji Euganejskiej, Piemontu, Friuli, oraz Doliny d’Aosty i autonomiczne prowincje Trydentu i Bolzano przedstawiły rządowi plan uniknięcia całkowitego zamknięcia sektora narciarskiego, apelując o to, aby stoki i wyciągi zostały udostępnione dla gości hotelowych i osób spędzających święta Bożego Narodzenia w prywatnych kwaterach.

Propozycja wysunięta przez przedstawicieli włoskich regionów alpejskich dotyczy „karnetu narciarskiego dla osób przebywających w hotelu, wynajmowanym domu lub w drugim domu”. Celem miałoby być zmniejszenie ryzyka infekcji.

Dzięki takiemu rozwiązaniu znana będzie dokładna liczba osób udających się na stoki. W związku z tym „łatwiej będzie kontrolować wyciągi narciarskie. Jest to rozsądne rozwiązanie, które można dostosować do każdego terytorium”, napisano we wspólnym oświadczeniu.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Koronawirus: Boże Narodzenie w czasie pandemii. Jak będą wyglądały święta w Europie?

W jaki sposób kraje Europy przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia?

MADRYT

Obóz do zamknięcia. Władze wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich zlikwidowały w poniedziałek rano obóz nielegalnych imigrantów na Gran Canarii, największej wyspie tego popularnego wśród turystów archipelagu. Operację poprzedziło skierowanie przybyszów do ośrodków wczasowych opustoszałych z powodu epidemii.

Prowizoryczny obóz dla imigrantów powstał w sąsiedztwie portu Arguineguin w sierpniu, gromadząc tam kilka tysięcy osób, głównie przybyszów z Maroka. W liście skierowanym do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rzecznik Praw Obywatelskich Francisco Fernández Marugán wezwał do zamknięcia obozu, w którym w ubiegły czwartek przebywało prawie 1 tys. migrantów.

(EUROEFE)

Hiszpania: Na Wyspach Kanaryjskich powstanie obóz dla migrantów na 7 tys. osób

Od kilku miesięcy na Wyspy Kanaryjskie przypływają z nieodległej Afryki tysiące tzw. nieregularnych migrantów.

LIZBONA

Gigantyczne straty. Portugalski narodowy przewoźnik lotniczy TAP odnotował stratę 700,6 mln euro w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r., W porównaniu ze stratą 110,8 mln euro w tym samym okresie 2019 r., poinformowała spółka w poniedziałek.

TAP musi przedstawić plan restrukturyzacji władzom UE do 10 grudnia, jako warunek udzielenia pożyczki w wysokości 1,2 mld euro, którą otrzymał od portugalskiego rządu. Całość wsparcia dla głównego przewoźnika pasażerskiego w kraju zostanie wypłacona do końca grudnia br.

(Jorge Eusébio, Lusa.pt)

Praworządność: Portugalia wsparła stanowisko Polski ws. unijnego budżetu?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Portugalii zapewniło, że poszanowanie praworządności „zawsze było czerwoną linią” dla rządu,

 

ZAGRZEB

Pozytywny wynik premiera. Premier Chorwacji Andrej Plenković jest zakażony koronawirusem, o czym poinformował w poniedziałek rzecznik rządu. Plenković przebywa już w swoim domu w izolacji, bowiem w weekend pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa uzyskała jego żona.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

UE: Bułgaria i Chorwacja przyjęte do "przedsionka" strefy euro. Kiedy przyjmą wspólną walutę?

W piątek (10 lipca) lew bułgarski i chorwacka kuna stały się częścią mechanizmu kursu walutowego ERM II. Jest to bezpośredni „przedsionek” strefy euro, która liczy obecnie 19 członków. Kiedy oba kraje przejdą na wspólną europejską walutę?

LUBLANA

Hezbollah jest organizacją terrorystyczną. Rząd ogłosił, że islamski Hezbollah, libańska partia polityczna radykalnych szyitów, utworzona w 1982, jest „organizacją terrorystyczną, która „zagraża wszystkim demokracjom”.

Podobną rezolucję przyjęła w październiku Izba Poselska – niższa izba czeskiego parlamentu.

Hezbollah jest według ekspertów jedną z najpotężniejszych współczesnych organizacji prowadzących tzw. asymetryczne działania zbrojne. „Wyspecjalizował” się w przeprowadzaniu zamachów bombowych (także samobójczych) oraz porwań.

Unia Europejska wpisała Hezbollah na listę organizacji terrorystycznych w 2013 r. po zamachu  z 2012 r. na lotnisku w bułgarskim Burgas. A właściwie jego część – tzw. skrzydło wojskowe. Dlatego skuteczność tej decyzji też jest tylko częściowa – jak przekonywali Czescy politycy, którzy zagłosowali za zmianą stanowiska Pragi.

W ogromnej większości krajów członkowskich UE Hezbollah może swobodnie działać jako organizacja polityczna. Podział na skrzydło wojskowe i polityczne jest jednak całkowicie sztuczny i nieuzasadniony.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Czechy: Parlament przeciwko polityce półśrodków UE ws. Hezbollahu / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 30 października.