Unijny komisarz: „Skończmy z niesprawiedliwością. Hierarchia płac nie odpowiada społecznej użyteczności”

Unijny komisarz Nicolas Schmit uważa, że pandemia koronawirusa to dobry moment, by skończyć z niedofinansowaniem zawodów kluczowych dla funkcjonowania społeczeństw w krajach członkowskich UE.

Unijny komisarz Nicolas Schmit apeluje, aby skończyć z niedofinansowaniem zawodów kluczowych dla funkcjonowania społeczeństw. Manfred Weber proponuje ogólnounijny zakaz kupowania europejskch firm przez Chiny. „Koniec pierwszej fali zakażeń nie oznacza końca pandemii”, twierdzi dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

BRUKSELA

„Przemyślmy dotychczasowe zasady”. „W większości państw członkowskich UE pracownicy służby zdrowia byli zbyt nisko wynagradzani i niedoceniani w porównaniu z ich faktyczną rolą w społeczeństwie. Doświadczenie ostatnich tygodni pokazało, że należy przemyśleć społeczną wartość zawodów”, powiedział w rozmowie z EURACTIV Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. miejsc pracy i praw socjalnych. 

„Trzeba to zmienić. Musimy ponownie przyjrzeć się społecznej wartości zawodów, a nie tylko hierarchii płac, która czasem nie odpowiada wartości społecznej”, podkreślił Schmit. Komisarz dodał, że pandemia koronawirusa zwiększyła istniejące problemy na europejskim rynku pracy. 

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Święto Pracy: Kryzys szansą na nową – sprawiedliwszą – umowę społeczną

Paradoksalnie, ci bez których żadne społeczeństwo nie mogłoby funkcjonować w ostatnich tygodniach, są najsłabiej opłacani.

Weber ostrzega. Unia Europejska powinna wprowadzić tymczasowy zakaz przejęć europejskich firm przez Chiny, które znajdują się w gorszej kondycji finansowej, powiedział w niedzielę (17 maja) Manfred Weber, przewodniczący frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim.

„Chińskie firmy, częściowo przy wsparciu funduszy państwowych, coraz częściej próbują kupować europejskie firmy, z powodu ich gorszej kondycji finansowanej wywołanej skutkami ekonomicznymi pandemii koronawirusa”, ostrzegł Weber.

Koniec pierwszej fali to nie koniec pandemii. Dotarliśmy do szczytu… pierwszej fali zakażeń. To, co obecnie obserwujemy, to szczyt pierwszej fali, która ma tendencję spadkową”, powiedziała Andrea Ammon, dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), greckiej telewizji MEGA.

Ammon zapytana, czy pandemia może się skończyć do końca roku, odpowiedziała: „To może potrwać dłużej”.

Koronawirus: Już 100 firm na świecie pracuje nad szczepionką. Chiny i USA na czele wyścigu

Prezentujemy listę wszystkich 100 firm, które pracują nad szczepionką na koronawirusa.

BERLIN

Oczyszczanie szeregów. Alternatywa dla Niemiec (AfD) zdecydowała w piątek (15 maja) o wykluczeniu z szeregów ugrupowania Andreasa Kalbitza, szefa klubu poselskiego w landtagu Brandenburgii oraz jednocześnie przedstawiciela radykalnej, nacjonalistycznej frakcji AfD – „Skrzydło”, która została rozwiązana pod koniec kwietnia decyzją Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji.

Oficjalnym powodem usunięcia Kalbitza jest jego wcześniejsze członkostwo w skrajnie prawicowych i neonazistowskich organizacjach. Według szefostwa AfD Kalbitz nie ujawnił swojej przynależności do nich we wniosku o przyjęcie do partii.

Kalbitz był członkiem nacjonalistycznej partii politycznej „Republikanie” w połowie lat 90., a także neonazistowskiej organizacji Heimattreue Deutsche Jugend (HDJ), która znajduje się na liście grup automatycznie blokujących członkostwo w AfD według wewnątrzpartyjnych zasad.

Niemieckie media poinformowały w weekend, że wniosek o członkostwo Kalbitza w AfD, który złożył on online w marcu 2013 r., zaginął. Kalbitz powiedział, że zamierza „wykorzystać wszelkie legalne możliwości, aby podważyć to, co [uważa] za błąd polityczny w wykonaniu AfD”.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Niemcy: AfD z nowym kierownictwem chce walczyć o bardziej umiarkowanych wyborów

Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) wyłoniła w weekend nowego współprzewodniczącego partii. Ten zapowiedział walkę o bardziej umiarkowanych wyborców. Nie podoba się to jednak bardziej radykalnemu skrzydłu AfD.

 

Podczas sobotnio-niedzielnego zjazdu w Brunszwiku AfD wybrała na nowego współprzewodniczącego 44-letniego Tino Chrupallę, …

WIEDEŃ

Naciski na dziennikarzy. W ubiegłym tygodniu magazyn „Profil” opublikował artykuł, w którym zasugerowano, że tyrolski samorząd zignorował w lutym br. dyrektywy Ministerstwa Zdrowia w odniesieniu do kurortu narciarskiego Ischgl.

Austriacki kurort narciarski w Tyrolu został pozwany zbiorowo przez ponad 4,5 tys. osób z 40 różnych krajów świata. Według pozywających władze Ischgl miały dopuścić się zaniedbań i zlekceważyć koronawirusa, co doprowadziło do rozprzestrzenienia się nowego patogenu do innych krajów.

W lutym, według dziennikarzy „Profilu”, władze zostały wezwane do odesłania do domu wszystkich osób, które miały kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem SARS-CoV-2.

W odpowiedzi urzędnicy z Tyrolu argumentowali, że definicja „osoby kontaktowej” została zmieniona kilka dni po wydaniu dyrektywy, ale także „zażądali”, aby „Profil” opublikował sprostowanie w ciągu 24 godzin. 

„Tyrol próbuje zastraszyć dziennikarzy”, napisał na Twitterze Christian Rainer, redaktor naczelny Profilu. Politycy określili swoje oświadczenie jedynie jako „prośba o korektę”.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Kurort narciarski w Austrii pozwany przez tysiące ludzi za epidemię koronawirusa

Austriacki kurort narciarski w Tyrolu został pozwany zbiorowo przez ponad 4,5 tys. osób z 40 różnych krajów świata. Chodzi o możliwe lekceważenie ostrzeń o epidemii koronawirusa.

HELSINKI

Ze Szwecją nie, ale z krajami bałtyckimi czemu nie. Kraje nordyckie postanowiły w piątek (15 maja) o dalszym podtrzymaniu zakazu przekraczania granic. Powodem jest zła sytuacja epidemilogiczna w Szwecji. Podczas gdy w Finlandii i Norwegii udało się wyraźnie spłaszczyć krzywą zakażeń koronsawirusem SARS-CoV-2, w Szwecji sytuacja nadal pozostaje poważna. 

Tymczasem fińska minister spraw wewnętrznych Maria Ohisalo (Zieloni) nie wykluczyła możliwości przyłączenia się Finlandii do trójki państw bałtyckich, które 15 maja umożliwiły przekraczanie własnych granic swoim obywatelom bez żadnych ograniczeń. „Monitorujemy sytuację. Podejmiemy decyzję w najbliższych dniach”, dodała Ohisalo.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Koronawirus: Kraje bałtyckie powoli otwierają granice

Kiedy zostanie otwarta granica Polski z Litwą?

LONDYN

Potrzeba elastyczności. Minister bez teki Michael Gove zaapelował w niedzielę (17 maja) do UE o wykazanie się większą elastycznością w celu zlikwidowania „wszelkich różnic” między obiema stronami. Negocjatorzy Wielkiej Brytanii i UE przyznali, że ubiegłotygodniowe rozmowy w sprawie umowy handlowej nie przybliżyły obu stron do osiągnięcia kompromisu. 

Rząd Wielkiej Brytanii ma opublikować w tym tygodniu własny projekt traktatu handlowego, aby przekonać państwa członkowskie UE do wymuszenia ustępstw na Komisji Europejskiej.

Jednak im mniej pozostaje czasu na osiągniecie kompromisu – rozmowy powinny zakończyć się w grudniu, a w czerwcu ma dojść do podsumowania dotychczasowych rozmów – opozycja w Wielkiej Brytanii domaga się, aby rząd Borisa Johnsona zmienił stanowisko w sprawie przedłużenia okresu przejściowego (wygasa 31 grudnia br.). 

Rachel Reeves z Partii Pracy twierdzi, że „ostatnią rzeczą, której teraz potrzebuje kraj i gospodarka, jest brak osiągnięcia porozumienia z UE, co może skutkować likwidacją miejsc pracy”. Przedstawiciele Szkockiej Partii Narodowej, Liberalnych Demokratów i Partii Zielonych napisali do unijnego negocjatora Michela Barniera, wyrażając pełne poparcie dla przedłużenia okresu przejściowego. 

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Brexit: Brytyjczycy chcą przedłużenia okresu przejściowego

Aż 77 proc. Brytyjczyków uważa, że brexitowy okres przejściowy powinien zostać przedłużony, a władze powinny skupić się na walce z koronawirusem.

MADRYT

Miesiąc dłużej. Rząd centralny zamierza po raz ostatni o miesiąc przedłużyć obowiązywanie stanu alarmu epidemicznego. Środek ten wprowadzono 14 marca. Premier Pedro Sanchez powiedział w sobotę (16 maja), że część wspólnot autonomicznych kraju nie wkroczyła jeszcze w pierwszą fazę znoszenia restrykcji (np. Madryt), dlatego zaapelował o “zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad eliminowania restrykcji”.

“Znoszenie obostrzeń w poszczególnych regionach to nie wyścig”, podkreślił premier, wyjaśniając, że likwidacja restrykcji w ważnym dla kraju sektorze, jakim jest turystyka, “musi odbywać się w sposób bezpieczny”.

Zgodę na wdrożenie w życie tego planu musi wydać do 24 maja Kongres Deputowanych, niższa izba hiszpańskiego parlamentu.

Negatywnie do możliwości przedłużenia stanu alarmu epidemicznego, podczas którego nadal będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się po kraju, a większość kompetencji znajdzie się po stronie rządu w Madrycie, odniosły się ugrupowania opozycyjne.

Skrajnie prawicowa partia Vox, centrowi Ciudadanos oraz konserwatywna Partia Ludowa są przeciwne przedłużeniu do końca czerwca stanu alarmu. Ich brak poparcia może utrudnić Sanchezowi przegłosowanie projektu w parlamencie.

(EUROEFE)

Hiszpania: Już prawie 9 mln osób bez pracy przez koronawirusa

Kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa mocno uderzył już w Hiszpanię. Liczba osób bez pracy w tym kraju przekroczyła 9 mln. To aż 40 proc. czynnych zawodowo Hiszpanów.

LIZBONA

Faza druga. Od poniedziałku (18 maja) Portugalia wejdzie w drugą fazę łagodzenia środków wprowadzonych na czas epidemii koronawirusa. „Pierwsze środki ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa, które wprowadzono 15 dni temu nie zmieniły obecnego pozytywnego trendu”, powiedział w piątek (15 maja) premier António Costa.

Od niedzieli (17 maja) ponownie mogą zostać otwarte kawiarnie, restauracje, muzea, żłobki i niektóre ze szkół. Przywrócono również możliwość dokonywania odwiedzin w domach opieki dla seniorów, a od 6 czerwca w Portugalii otworzone zostaną dla wczasowiczów wszystkie plaże. Do tego czasu rząd ma opracować zasady bezpiecznego korzystania z nich.

(Lusa.pt)

Koronawirus: Portugalia przedłuża stan wyjątkowy

Portugalia przedłuża stan wyjątkowy do 2 maja. Wprowadza jednak pierwsze ulgi i stopniowo będzie wybudzać gospodarkę.

BRATYSŁAWA

Szkoły otwarte, granice zamknięte. Ze względu na mały przyrost nowych zakażeń koronawirusem – tylko jeden wykryto w sobotę (16 maja) – premier Igor Matovič i minister zdrowia Marek Krajčí (obaj reprezentują ugrupowanie OĽaNO) przewidują rychłe otwarcie przedszkoli i szkół podstawowych.

Decyzja zapadnie w poniedziałek (18 maja). Rząd nie spieszy się jednak z otwarciem granic. Słowacy wracający z zagranicy do kraju nie będą musieli poddawać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie w placówkach państwowych, ale będą musieli pozostać w domach. 

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

Słowacja: Najważniejsi politycy podpisali proeuropejską deklarację

Słowacja powoli staje się wyjątkiem wśród państw Grupy Wyszehradzkiej

PRAGA

Minister przemysłu i handlu Karel Havlíček powiedział w sobotę (16 maja), że bada sposoby ratowania Smartwings Group, większościowego właściciela przewoźnika narodowego Czech Airlines. To dlatego, że „firma ma strategiczne znaczenie” – dodał minister. 

49,9 proc. udziałów w grupie Smartwings należy do chińskiej grupy inwestycyjnej CITC. Reszta należy do spółki, którą tworzy grupa czeskich biznesmenów. Kieruje nią miliarder Jiří Šimáně. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy częściowo rezygnują z nakazu zasłaniania twarzy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 12 maja. Coraz lepsza sytuacja epidemiologiczna w Czechach pozwala na szybsze znoszenie obostrzeń wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa.

SOFIA

Rząd utworzy „państwową spółkę naftową”, która będzie budować własne stacje benzynowe, sprzedawać paliwa przy mniejszej marży i budować stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Premier Bojko Borysow powiedział, że celem nowej spółki nie jest stanie się monopolistą na rynku paliw. Premier przyznał jednak, że obecny kryzys pokazał jak ważne jest działanie państwa w kluczowych dla gospodarki sektorach. Nie przedstawiono wstępnego kosztorysu inicjatywy. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Koronawirus: Bułgaria walczy z niesubordynacją obywateli

Ponad 120 tys. osób próbowało złamać zakaz przemieszczania się w czasie Świąt Wielkanocnych.

ZAGRZEB

Prezydent Zoran Milanovic oświadczył w piątek (15 maja), że zwoła przedterminowe wybory parlamentarne zgodnie z wolą parlamentu. Dziś (18 maja) ma dojść do samorozwiązania się Zgromadzenia Chorwackiego – jednoizbowego parlamentu. Konieczność przeprowadzenia wcześniejszych wyborów podkreśla premier Andrej Plenković z Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ). 

Prezydent przyznał, że chciałby uniknąć wyznaczenia terminu głosowania w czasie, gdy wielu Chorwatów przebywa za granicą.

(Karla Junicic, EURACTIV.hr)

Chorwacja: Premier chce przyspieszonych wyborów parlamentarnych

Kiedy mogłoby się odbyć wcześniejsze głosowanie?

LUBLANA

Portal 24ur.com informuje, że w tym tygodniu rząd przedstawi trzeci pakiet antykryzysowy. Znajdą się w nim m.in. propozycje subsydiów dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin oraz bony turystyczne.

Rząd chciałby przekazać bony o wartości 200 euro dla wszystkich zatrudnionych i samozatrudnionych osób. Celem inicjatywy jest wsparcie rodzimego sektora turystycznego. 

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Słowenia jako pierwsza w Europie ogłasza koniec epidemii koronawirusa

Rząd Słowenii oficjalnie ogłosił w całym kraju koniec epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.