Eurosceptyczna Partia Finów chce opuszczenia strefy euro przez Finlandię

Eurosceptyczna Partia Finów przekonuje, że nadszedł czas na opuszczenie strefy euro.

„W czasach kryzysu euro jest jak kamień u nogi”, twierdzi lider Partii Finów. Linie lotnicze Lufthansa otrzymają wielomiliardową pomoc publiczną. Co w zamian otrzyma niemiecki rząd? We Włoszech wątpliwości w sprawie liczby zgonów z powodu koronawirusa. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

HELSINKI

Opuścić strefę euro. Eurosceptyczna Partia Finów przekonuje, że rząd Sanny Marin powinien jak najszybciej rozpocząć przygotowania do opuszczenia strefy euro. 

„W czasie kryzysu euro jest jak kamień u nogi, który ciągnie Finlandię w otchłań”, twierdzi lider ugrupowania Jussi Kristian Halla-ahoWedług niego Finlandia rozdaje pieniądze podatników na spłatę długów innych krajów i daje im kontrolę polityczną nad własnym budżetem.

W ostatnim sondażu opublikowanym w środę (20 maja) poparcie dla Partii Finów wyniosło 18,1 proc. To spadek o 2,1 proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Największym poparciem cieszy się Socjaldemokratyczna Partia Finlandii (SDP) premier Marin. – 22,1 proc. To więcej o 1,7 proc. niż w kwietniu. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Koronawirus: W Finlandii spada poparcie dla UE

Finlandia należy do jednego z najbardziej proeuropejskich społeczeństw, ale obecny kryzys gospodarczy nie pozostał bez wpływu na stosunek Finów do Wspólnoty.

BERLIN

Lufthansa otrzyma rządowe wsparcie. Niemiecki przewoźnik Lufthansa otrzyma od państwa 9 mld euro pomocy publicznej. W zamian rząd przejmie 20 proc. akcji spółki i wyznaczy dwóch członków do rady nadzorczej.

Jedna piąta udziałów w akcjach i dwa głosy w radzie nadzorczej zapewnią rządowi np. możliwość blokowania prób przejęcia przewoźnika.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

WIEDEŃ

Austrian Airlines szuka oszczędności. W przypadku linii lotniczych Austrian Airlines (AUA), które należą do Lufthansy, nadal trwają rozmowy na temat wsparcia finansowego z austriackim rządem. Tymczasem linie zdecydowały się na wdrożenie programu oszczędności wartego 300 mln euro. Do 2024 r. zarobki w AUA zostaną obniżone o 15 proc. „Zależy nam na zachowaniu jak największej liczby miejsc pracy”, przekonują władze spółki.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Niemcy: Lotnisko Tegel w Berlinie "zabite" przez koronawirusa?

Berlińskie lotnisko Tegel, które dotąd było głównym portem lotniczym niemieckiej stolicy, zawiesi całkowicie na dwa miesiące swoje działanie. Wiele wskazuje na to, że może już jej nie wznowić.

 

Położone na północnych obrzeżach Berlina lotnisko Tegel powstało po II wojnie światowej, gdy …

RZYM

Ile zgonów we Włoszech? Z powodu koronawirusa we Włoszech zmarło oficjalnie ponad 32 tys. osób. Tymczasem krajowy zakład ubezpieczeń społecznych (INPS) twierdzi, że w marcu i kwietniu w kraju zmarło o 47 tys. osób więcej niż w marcu i kwietniu ubiegłego roku.

Znaczna większość zgonów związanych z koronawirusem SARS-CoV-2 miała miejsce na Północy kraju (ponad 80 proc.). INPS uważa, że dodatkowe kilkanaście tysięcy zgonów nieuwzględnione w statystykach Obrony Cywilnej to także ofiary pandemii. „Oficjalne szacunki liczby zmarłych są niedokładne”, twierdzi INPS. Instytucja wskazuje na statystyki z niektórych miast na Północy kraju.

Między marcem a kwietniem w prowincjach Bergamo, Brescia, Cremona, Lodi i Piacenza odnotowano śmiertelność na poziomie ponad 200 proc. większym niż rok temu o tej porze. INPS dodaje w raporcie, że prawie we wszystkich północno-zachodnich Włoszech odnotowano wzrost liczby zgonów o ponad 50 proc.

(Valentina Iorio | EURACTIV.it)

Włochy: Kryzys rządowy zażegnany. Dlaczego próbowano odwołać ministra sprawiedliwości?

Rząd premiera Giuseppe Conte przetrwał kolejny kryzys. Co tym razem poróżniło koalicjantów?

PARYŻ

Pomoc dla branży samochodowej. W poniedziałek (25 maja) rząd ma przedstawić program wsparcia dla branży samochodowej. Według informacji prasy mają się w nim znaleźć m.in. zachęty do kupowania aut elektrycznych i hybrydowych. W ostatnich dwóch miesiącach doszło do znacznego spadku sprzedaży nowych samochodów w całej Europie.

Program ma wesprzeć produkcję i pozwolić zachować miejsca pracy w fabrykach. Według informacji gazety „Les Echos” rząd planuje wesprzeć także producentów samochodów spalinowych. Jednak na dopłaty do zakupu mogą liczyć tylko auta emitujące najmniejszą ilość spalin.

(EURACTIV.FR)

Koronawirus: W kwietniu rynek nowych samochodów w UE skurczył się o ponad 75%

O ile procent spadł popyt na nowe samochody w kwietniu w państwach UE?

BUDAPESZT

Podporządkowanie orzeczeniu TSUE. Chociaż rząd nie zgadza się z ubiegłotygodniowym orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie stref tranzytowych dla migrantów na granicy z Serbią, to zamierza podporządkować się decyzji Trybunału. 

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry: Kontrowersyjna ustawa o stanie zagrożenia zniesiona w czerwcu?

„Obroniliśmy Węgry przed koronawirusem” – uznał Viktor Orbán. A szef jego kancelarii zapowiedział wniesienie pod obrady parlamentu projektu ustawy znoszącej obecnie obowiązującą, kontrowersyjną ustawę o stanie zagrożenia.

 

Przyjęta 30 marca ustawa wzbudziła wielkie kontrowersje. Węgierska opozycja protestowała wskazując na to, że …

LONDYN

Zmiana prawa migracyjnego. Parlament przyjął wstępne założenia nowej ustawy imigracyjnej, które ma obowiązywać po zakończeniu okresu przejściowego Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. W ostatniej chwili z ustawy wyrzucono zapis o odpłatności za usługi publicznej służby zdrowia (NHS) dla migrantów spoza Wspólnoty. „To zwycięstwo sprawiedliwości”, ogłosił lider Partii Pracy Keir Stramer

Nowa ustawa migracyjna ma za zadanie ograniczyć migrację zarobkową do Wielkiej Brytanii. To jedna z obietnic Partii Konserwatywnej jeszcze z czasów przed referendum z 2016 r. ws. wyjścia kraju z UE.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

LIZBONA

Premier Portugalii Antonio Costa uznał za konieczne „przezwyciężenie oporu” państw tzw. oszczędnej czwórki (Austria, Dania, Holandia, Szwecja), w sprawie francusko-niemieckiej propozycji odbudowy unijnej gospodarki.

Costa twierdzi, że francusko-niemiecki plan utworzenia europejskiego funduszu naprawczego o wartości 500 mld euro jest dobrą wyjściową propozycją do negocjacji, ale nadal brakuje w nim kilku ważnych aspektów. 

(Pedro Morais Fonseca | LUSA.pt)

ZAGRZEB

Poparcie dla Francji i Niemiec. Rząd poinformował w czwartek (21 maja) o poparciu dla programu naprawy o wartości 500 mld euro ogłoszonego przez Francję i Niemcy. 

Rząd zaproponował, aby pieniądze z funduszu mogły zostać wykorzystane dla wsparcia branż turystycznej i transportowej. 

(Karla Junicic, EURACTIV.hr)

Austria: Francusko-niemiecki plan odbudowy unijnej gospodarki jest nie do przyjęcia

Dlaczego Austria i pozostałe kraje „oszczędnej czwórki” sprzeciwiają się francusko-niemieckiemu planowi odbudowy unijnej gospodarki?

WARSZAWA

Kandydaci na kandydatów na I prezesa SN. Aleksander Stępkowski, tymczasowy I Prezes SN, zamierza dziś od rana kontynuować obrady Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, które ma wyłonić pięciu kandydatów na I Prezesa SN. Ostatecznie jednego z nich na to stanowisko wybierze prezydent.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Dziś poznamy kandydatów na I Prezesa Sądu Najwyższego?

Aleksander Stępkowski, tymczasowy I Prezes SN, zamierza dziś od rana kontynuować obrady Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, które ma wyłonić pięciu kandydatów na I Prezesa SN.

SOFIA

Konkurencja dla Airbnb. Bułgaria zamierza podjąć współpracę z prywatnymi podmiotami w opracowaniu platformy dla rezerwacji noclegów dla turystów – „Odkryj Bułgarię na nowo„. W inicjatywę, która ma stanowić konkurencję dla popularnych aplikacji Booking.com lub Airbnb będą zaangażowane ministerstwa gospodarki, rolnictwa i turystyki. 

Obecnie większość z miejsc w Bułgarii w ramach niezorganizowanego wypoczynku jest rezerwowanych właśnie przez Booking.com lub Airbnb.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLANA

Ubezpieczenia społeczne w tarapatach. Fundusz ubezpieczeń zdrowotnych (ZZZS), który zarządza obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, spodziewa się w tym roku straty w wysokości 129 mln euro z powodu ekonomicznych skutków epidemii koronawirusa.

Władze funduszu chcą, aby stratę pokryło państwo. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że w grudniu mogłoby dojść do wstrzymania refundacji świadczeń zdrowotnych.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Słowenia jako pierwsza w Europie ogłasza koniec epidemii koronawirusa

Rząd Słowenii oficjalnie ogłosił w całym kraju koniec epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

BELGRAD

Drut kolczasty dla migrantów. Ministerstwo obrony Serbii kupi prawie 2,5 tony drutu kolczastego do budowy ogrodzeń wokół ośrodków dla migrantów i ośrodków zakwaterowania dla osób ubiegających się o azyl. Ogłoszenie o przetargu pojawiło się w środę na stronie internetowej ministerstwa – informuje Radio Wolna Europa (RFE).

Powrót do latania. Przewoźnik lotniczy Air Serbia rozpoczął stopniowe wznawianie lotów komercyjnych od 21 maja z portu lotniczego Nikola Tesla w Belgradzie. Najpierw wystartują loty do Zurychu i Frankfurtu, a wkrótce do Londynu, Amsterdamu i Paryża. Na pokładzie samolotów obowiązują specjalne procedury epidemiologiczne, m.in. noszenie masek ochronnych. 

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Gdzie się podziewają uziemione przez pandemię koronawirusa samoloty?

Większość lotów – zwłaszcza w Europie, Azji czy USA, została wstrzymana. Gdzie znajdują się wszystkie uziemione samoloty?