Koronawirus: Cypr prosi Izrael o szczepionki przez opóźnienia w UE / STOLICE

Cypr, Izrael, pandemia, koronawirus, szczepienia, unia europejska

„Skontaktowałem się [izraelskim premierem] Benjaminem Netanjahu (na zdj. z lewej) i poprosiłem go, aby rozważył dostarczenie określonej liczby szczepionek dla Republiki Cypryjskiej. W ciągu kilku dni otrzymamy odpowiedź”, powiedział cypryjski prezydent Nicos Anastasiades. / Foto via [EPA/ YIANNIS KOURTOGLOU]

Prezydent Cypru krytykuje UE. W lutym przedterminowe wybory w Kosowie. Niemcy wzmacniają ochronę Bundestagu. W Austrii oskarżenia o plagiat przyczyną dymisji w rządzie. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

NIKOZJA

Jak trwoga, to do Izraela. Cypr zwrócił się do Izraela o pomoc w dostarczeniu szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, powiedział w wywiadzie dla dziennika „Politis” prezydent Nicos Anastasiades.

„Skontaktowałem się [izraelskim premierem] Benjaminem Netanjahu i poprosiłem go, aby rozważył dostarczenie określonej liczby szczepionek dla Republiki Cypryjskiej. W ciągu kilku dni otrzymamy odpowiedź”, powiedział prezydent.

Anastasiades podkreślił, że jego kraj zwrócił się do Izraela w związku z opóźnieniami w produkcji szczepionek i dostarczenia ich do poszczególnych państw członkowskich w UE. Do tej pory Unia zatwierdziła szczepionki produkowane przez koncerny Pfizer-BioNTech i Moderna, podczas gdy Europejska Agencja Leków (EMA) stwierdziła, że ​​jest możliwe, że szczepionka firmy AstraZeneca może zostać zatwierdzona jeszcze w styczniu.

Anastasiades skrytykował UE za zbyt powolne podejmowanie decyzji, jeśli chodzi o zatwierdzanie szczepionek. Powiedział, że UE myliła się, koncentrując się zbytnio na szczepionce AstraZeneca na początku.

„Początkowe informacje były bardzo zachęcające, ale w pewnym momencie nastąpił spadek skuteczności […] jako pierwsze swoje szczepionki zaproponowały koncerny Pfizer-BioNTech i Moderna, ale ich liczba nie jest wystarczająca do szybkich i masowych szczepień”, podkreślił cypryjski prezydent.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Koronawirus: Izrael szczepi najwięcej na świecie. Jak tego dokonał?

Izrael zaszczepił przeciwko koronawirusowi prawie półtora miliona osób, czyli ponad 15 proc. populacji kraju.

PRISZTINA

Kiedy nadejdzie pierwszy raz? Pełniąca obowiązki prezydenta Kosowa Vjosa Osmani wyznaczyła termin przedterminowych wyborów parlamentarnych na 14 lutego. 21 grudnia Trybunał Konstytucyjny Kosowa orzekł, że powołanie przez parlament nowego rządu było niezgodne z prawem i wezwał Osmani do wyznaczenia terminu nowych wyborów.

Sędziowie TK stwierdzili, że powołanie gabinetu premiera Avdullaha Hotiego, przeprowadzone przez parlament 3 czerwca 2020 r., odbyło się z naruszeniem prawa i jest nieważne.

Rząd kierowany przez centroprawicową Demokratyczną Ligę Kosowa został wybrany głosami 61 deputowanych w 120-osobowym parlamencie po dymisji rządu Albina Kurtiego i tygodniach sporów prawnych.

Opozycyjna partia Vetevendosje (Samostanowienie) – której rząd upadł po wotum nieufności w parlamencie – zwróciła się do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie legalności nowego rządu, argumentując, że decydujący głos posła Etema Arifi, reprezentującego mniejszość romską , był nieważny, ponieważ wcześniej skazano go już za oszustwo.

Od czasu ogłoszenia przez Kosowo niepodległości w 2008 r., żaden rząd nie dokończył pełnej kadencji.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Trump ogłasza sukces. Serbia i Kosowo zdecydowały się na normalizację stosunków gospodarczych

Serbia i Kosowo po wielu latach wrogich relacji zgodziły się na normalizację stosunków gospodarczych. Prezydent USA Donald Trump określił tę decyzję jako „wielki przełom” w stosunkach między Belgradem a Prisztiną.

WARSZAWA

Mandaty mają zatrzymać protesty? Brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu – takie zmiany po masowych protestach proponuje PiS w sprawach o wykroczenia. Zasada ma być prosta – najpierw uiszczenie opłaty za mandat, potem dopiero ewentualne odwołanie się do sądu. Pomysł jednoznacznie oceniają karniści – jako łamiący tak konstytucję, jak prawo do sądu i zasadę domniemania niewinności.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że odmowa przyjęcia mandatu „niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany” – to zaś powoduje kłopoty związane z koniecznością rozstrzygnięcia sprawy w sądzie.

Projekt firmuje poseł Solidarnej Polski Jan Kanthak. Przeciwne propozycji są Koalicja Obywatelska i Lewica.

Porozumienie, jako środowisko wolnościowe i proobywatelskie, sprzeciwia się planom zakładającym zniesienie możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego, oświadczył z kolei lider Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin. PiS będzie namawiało Porozumienie do poparcia projektu; najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu ta kwestia będzie wyjaśniana w ramach Rady Koalicji – powiedział z kolei PAP szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

„Propozycja jest oczywiście niekonstytucyjna, bo przewiduje nałożenie kary i konieczność uiszczenia grzywny mimo braku stwierdzenia winy prawomocnym orzeczeniem sądu. Godzi to w prawo obywatela do rozpatrzenia jego sprawy karnej przez niezawisły sąd”, analizuje dla „Gazety Wyborczej” dr hab. Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Polska: Kandydatura Rokity przełamie impas ws. nowego RPO?

Kandydaturę Jana Rokity na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich przedstawił wczoraj prezydent Andrzej Duda.

BERLIN

Wzmocniona ochrona Bundestagu. Siedziba niemieckiego parlamentu będzie dokładniej chroniona przez policję. To reakcja na niedawne wydarzenia w Waszyngtonie.

Po zamieszkach i szturmie na Kapitol w Waszyngtonie policja w Berlinie wzmocni ochronę gmachu niemieckiego parlamentu – Bundestagu. Informuje o tym gazeta „Bild am Sonntag”, która dotarła do pisma przewodniczącego izby Wolfganga Schaeublego do niemieckich deputowanych.

Jak czytamy, Schaeuble poprosił niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych o przygotowanie raportu na temat wydarzeń w Waszyngtonie i na jego podstawie, razem z władzami centralnymi oraz władzami Berlina, będzie wyjaśniał jakie wnioski należy wyciągnąć co do bezpieczeństwa Bundestagu.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: Niemcy złamały reguły UE zamawiając dodatkowe szczepionki?

Komisja Europejska wiedziała o nieprawidłowościach?

PARYŻ

Francja robi wszystko, aby uniknąć „katastrofalnej” sytuacji. Minister zdrowia Olivier Veran podkreślił w niedzielę, że „należy zrobić wszystko, by zapobiec rozpowszechnieniu się nowego wariantu” wirusa.

W Marsylii, gdzie wykryto siedem nowych przypadków powiązanych z wykrytym pierwotnie w Anglii szczepem SARS-CoV-2, uważanym za bardziej zaraźliwy, sytuacja epidemiczna „jest niepokojąca” – ocenił w niedzielę mer Benoit Payan.

Osiem kolejnych departamentów na wschodzie, w środkowej części i na południu kraju dołączyło w niedzielę do 15 departamentów na północnym wschodzie i wschodzie, gdzie w ramach restrykcji związanych z pandemią godzina policyjna rozpoczyna się od godz. 18, a nie jak w większości kraju, od godz. 20. We wtorek do tych 23 departamentów dołączą jeszcze dwa na południu.

(Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.fr)

Koronawirus: Do szczepień przygotowują się Francja i Włochy. "Do lata zaszczepimy 15 mln Francuzów"

Wydłuża się lista państw członkowskich UE, które przedstawiły w ostatnich dniach zarysy strategii dotyczących szczepień na SARS-CoV-2.

WIEDEÑ

Oskarżenia o plagiat i dymisja. Minister rodziny, pracy i młodzieży Christine Aschbacher podała się w sobotę do dymisji z powodu zarzutów o plagiat w jej pracach dyplomowych. „Rezygnuję, by chronić moją rodzinę przed wrogością i obelgami”, uzasadniła swoją decyzję Aschbacher.

Zarzuty wobec minister wysunął znany „łowca plagiatów” Stefan Weber, który oskarżył 37-letnią Aschbacher o „plagiat, błędne cytaty i nieznajomość języka niemieckiego” w jej pracy magisterskiej z 2006 r. na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Wiener Neustadt. Studia te Aschbacher ukończyła z oceną bardzo dobrą.

Te same zarzuty dotyczą także jej pracy dyplomowej, złożonej w maju 2020 r. na Politechnice w Bratysławie. Aschbacher zdecydowanie odrzuciła oskarżenia o plagiat, nazywając je „insynuacjami”. Zapewniła, że prace te napisała zgodnie z swoją „najlepszą wiedzą i przekonaniami” i że były one ocenione przez „uznanych profesorów”. Aschbacher nie kryje żalu, że przedwcześnie została osądzona przez media i kolegów z kręgów politycznych.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Od 26 grudnia kolejny lockdown. "To jedyny sposób na pokonanie pandemii"

„Prognoza dla całej Europy jest dramatyczna”, argumentował w piątek kanclerz Sebastian Kurz.

LONDYN

COP priorytetem. Minister biznesu Alok Sharma zrezygnował ze stanowiska, aby w pełnym wymiarze czasu skupić się na roli przewodniczącego konferencji klimatycznej ONZ COP26, która odbędzie się w listopadzie. To sygnał, że rząd Wielkiej Brytanii zamierza poważnie podejść do organizacji konferencji.

Przy okazji poprzednich edycji konferencji klimatycznych ONZ nie brakowało zarzutów wobec rządów państw goszczących liderów i ekspertów z całego świata dotyczących niewystarczającego zaangażowania.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Unia Europejska żegna się z plastikiem. Krok ku zielonej transformacji?

Unia Europejska wprowadza rozwiązania mające ograniczyć wpływ plastiku na środowisko.

DUBLIN

Nowy szczep i rekordy zakażeń. Władze medyczne poinformowały o wykryciu południowoafrykańskiej odmiany koronawirusa. Po raz szósty od początku roku zanotowano tam też dobowy rekord zakażeń, a liczba nowych zgonów jest najwyższa od połowy maja.

Jak poinformował naczelny lekarz Irlandii Tony Holohan, potwierdzono trzy przypadki nowej odmiany wirusa, która rozprzestrzenia się w RPA, a wszystkie są związanie z niedawnymi podróżami do tego kraju.

W piątek (8 stycznia) poinformowano o wykryciu 8248 nowych zakażeń, co oznacza szósty dobowy rekord w ciągu ośmiu dni tego roku. Tempo przyrostu zakażeń najlepiej pokazuje fakt, że pierwszy z tej serii rekordów – z 1 stycznia – wynosił 1754.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Koronawirus: Irlandia i Walia ponownie wprowadzają lockdown

W Irlandii przez sześć tygodni zamknięte będą wszystkie lokale gastronomiczne oraz większość punktów usługowych. Otwarte jednak pozostaną szkoły. Walia zamknie puby i restauracje na ponad dwa tygodnie. Ograniczy też działanie szkół, a otwarte pozostaną tylko niezbędne sklepy.

 

Irlandzki lockdown rozpocznie się …

SZTOKHOLM

Prawo pandemiczne. Parlament uchwalił w piątek (8 stycznia) prawo pozwalające m.in. na zamykanie sklepów i skracanie godzin ich otwarcia. Od niedzieli surowsze regulacje dotyczą siłowni i basenów, a także prywatnych zgromadzeń.

Teraz rząd będzie mógł regulować pod karą grzywny liczbę osób w galeriach handlowych, a nawet je zamykać. Podobnie jak parki, kąpieliska, krajowy ruch lotniczy.

Kilka dni przed głosowaniem nad ustawą antycovicową do dymisji podał się szef urzędu walczącego z pandemią.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Koronawirus: Szwecja od wczoraj ma prawo pandemiczne. Zmienia strategię walki z COVID-19?

Od niedzieli surowsze regulacje dotyczą siłowni i basenów, a także prywatnych zgromadzeń.

LIZBONA

Nowa polityka migracyjna Wielkiej Brytanii, problematyczna. Nowa polityka migracyjna Wielkiej Brytanii „będzie problemem”, który będzie musiał być monitorowany przez portugalską prezydencję w Radzie UE – powiedział w piątek (8 stycznia) minister spraw zagranicznych Portugalii Augusto Santos Silva.

„Uważam, że polityka migracyjna, która ma na celu ograniczenie przepływu migracji do przepływu wykwalifikowanych pracowników, jest błędna. I to jest złe z politycznego i ekonomicznego punktu widzenia ”- zaznaczył Santos Silva.

(Beatriz Céu, Lusa.pt)

Koronawirus: Portugalia wprowadza możliwość wywłaszczenia w związku z planem odbudowy gospodarki

Nowe prawo przewiduje, że wywłaszczony obywatel nie będzie mógł sprzeciwić się decyzji o pozbawieniu nieruchomości.

PRAGA

Protesty przeciwko restrykcjom. Do 3 tys. osób protestowało na rynku Starego Miasta w Pradze przeciw działaniom rządu Czech ws. epidemii. Większość uczestników nie nosiła masek ochronnych i nie zachowywała dystansu. Tymczasem premier i prezydent kraju zwrócili się do władz Izaraela o pomoc w szczepieniach.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Koronawirus: W Pradze protesty przeciw restrykcjom. Władze proszą Izrael o pomoc w szczepieniach

Premier Czech krytykuje UE za powolną dystrybucję szczepionek. Wskazuje na Izrael i Wielką Brytanie, które radzą sobie lepiej ze szczepieniami.

BRATYSŁAWA

Samobójstwo byłego szefa policji wstrząsa słowacką polityką. Oskarżony o korupcję były szef słowackiej policji Milan Luczanski zmarł w ostatnią środę 2020 r. w szpitalu, do którego trafił po podjętej w areszcie próbie samobójczej. Opozycja domaga się dymisji minister sprawiedliwości Marii Kolikovej. Z funkcji zrezygnował szef służby więziennej.

Minister sprawiedliwości zapewniła, że ma zaufanie do służby więziennej i jej funkcjonariuszy, ale podkreśliła, że wydarzenia w areszcie w Preszowie podważają zaufanie do państwa prawa i dlatego muszą zostać w pełni wyjaśnione. Powołano specjalną komisję do zbadania okoliczności jego śmierci.

Luczanski piastował stanowisko szefa policji od 2018 do 2020 r. Podał się do dymisji kilka miesięcy po lutowych wyborach parlamentarnych i objęciu rządów przez premiera Igora Matovicza. W grudniu został oskarżony o przyjmowanie łapówek w wysokości około pół miliona euro.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Zaprezentowano projekt nowej strategii bezpieczeństwa. 2 proc. PKB na obronność już w tym roku?

We wtorek zaprezentowano projekt nowej strategii bezpieczeństwa i obrony Słowacji. Wynika z niego, że Rosja jest głównym wyzwaniem dla bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego. Autorzy zwrócili także uwagę na rosnącą siłę militarną Chin.

 

 

Projekt strategii bezpieczeństwa i obrony, który ma przyjąć …

SOFIA

Politycy dostali szczepionki przed lekarzami. W bułgarskim mieście Sandanski bez wątpienia złamano zasady Narodowego Programu Szczepień, poinformował w niedzielę bułgarski minister zdrowia Kostadin Angelov, po tym jak stało się jasne, że 20 osób z rady miejskiej zaszczepiono bez kolejki. W I fazie szczepień szczepionki powinni otrzymywać wyłącznie medycy.

Wśród zaszczepionych był przewodniczący rady miejskiej i jego zastępcy, którzy powiedzieli, że w przeciwnym razie dawki zostałyby zmarnowane. „Nie pozwolę instytucjom ani osobom fizycznym naruszać Krajowego Planu Szczepień”, napisał minister zdrowia na Facebooku.

Zgodnie z krajowym planem szczepień w Bułgarii pracownicy służby zdrowia mają zostać zaszczepieni jako pierwsi, podczas gdy osoby mieszkające i pracujące w domach starców i nauczyciele w II fazie, która ma rozpocząć się w ciągu dwóch najbliższych tygodni.

Masowe szczepienia rozpoczną się pod koniec lutego lub w marcu, powiedział minister zdrowia, gdy Bułgaria otrzyma drugą dostawę szczepionek od firm Pfizer/BioNTech.

W Bułgarii zaszczepiono dotychczas 13 473 osób.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce, Europie i na świecie – Zestawienie

Szczepienia przeciwko koronawirusowi – jak Polska wypada na tle Europy i świata?

SARAJEWO

Imigranci nadal bez pomocy. Armia Bośni i Hercegowiny i personel Czerwonego Krzyża próbują znaleźć zakwaterowanie dla kilkuset nielegalnych imigrantów, którzy od wielu dni czekają na pomoc władz w znalezieniu dachu nad głową po spaleniu tuz przed świętami Bożego Narodzenia obozu w Bihacu.

Według UE kryzys migracyjny w BiH to de facto kryzys administracji i wydajności rządów – powiedział 4 stycznia Johann Sattler, szef delegatury UE w BiH.

Rząd będzie musiał znaleźć sposób na zapewnienie zakwaterowania dla około 7 tys. nielegalnych migrantów, którzy obecnie tam przebywają, dodał Sattler.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Bośnia i Hercegowina: Kryzys humanitarny po pożarze obozu dla migrantów. UE wzywa do działania

Pomocy potrzebuje ok. 1,5 tys. osób, ale bośniackie władze nie potrafią porozumieć się w sprawie znalezienia rozwiązania.