Maski w Paryżu. Problemy z wiecem głównej opozycyjnej kandydatki na Białorusi / STOLICE

Paryż | The Capitals

Paryż | The Capitals

Maski w Paryżu. Problemy z wiecem głównej opozycyjnej kandydatki na Białorusi. Koronawirus szaleje w Europie. Bez wyroku ws. zabójstwa dziennikarza Jana Kuciaka. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

WARSZAWA

II kadencję czas zacząć. Prezydent Andrzej Duda złożył dziś przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, rozpoczynając tym samym swoją drugą i ostatnią kadencję. Wygłosił też orędzie. W czasie uroczystości obowiązywały specjalne procedury związane z pandemią COVID-19. Więcej szczegółów w artykule poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk i Barbara BodalskaEURACTIV.pl)

Czy tylko na obchody Bitwy Warszawskiej? Sekretarz stanu USA Mike Pompeo przyznał w środę (5 sierpnia), że w poniedziałek rozpocznie podróż po Europie Środkowej – Austria, Czechy, Słowenia i Polska. Informację tę potwierdziła amerykańska ambasador w Polsce Georgette Mosbacher. Więcej o tym jakie są cele wizyty amerykańskiego polityka piszemy poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

USA: Sekretarz stanu Mike Pompeo w Polsce na obchodach rocznicy Bitwy Warszawskiej

Jakie są cele wizyty amerykańskiego sekretarza stanu w Europie Środkowej?

MIŃSK

Wiec zabroniony. Władze stolicy Białorusi poinformowały w środę (5 sierpnia) kandydatkę na prezydenta Swiatłanę Cichanouską, że przeprowadzenie jej spotkania z wyborcami w czwartek w Mińsku jest niemożliwe.

Jako przyczynę podano zaplanowane na ten dzień świętowanie Dnia Wojsk Kolejowych. Sztab kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej poinformował z kolei, że żadnych pism nie otrzymał i w związku z tym „działa według planu, a mityng się odbędzie”.

We wtorek nie odbyły się już mityngi Cichanouskiej w Słucku i Salihorsku. Powodem było przeprowadzanie pilnych prac przez służby komunalne.

W miniony czwartek w spotkanie wyborcze Cichanouskiej w Mińsku zgromadziło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Według aktywistów ośrodka Wiasna w parku Przyjaźni Narodów mogło zgromadzić się nawet ponad 30-40 tys. osób, chociaż białoruska milicja przestawia zdecydowanie skromniejsze szacunki. Więcej o największym mityngu opozycji od kilku lat piszemy tutaj

(EURACTIV.pl)

Białoruś: "Jesteście gotowi na zmianę przywódcy" – zapytał w orędziu Alaksandr Łukaszenka

“Nie jestem święty, mam wszystko, zarówno dobre, jak i złe. Ale znacie mnie, wiecie, czego się podejmę, a czego nie, co mogę i czego nie mogę” – powiedział Aleksandr Łukaszenka.

BERLIN

Przyznanie do winy. Główny podejrzany w procesie o zamordowanie polityka Waltera Lübckego, Stephan Ernst, po raz pierwszy przyznał się na sali sądowej do winy. Związany z rządzącą Niemcami centroprawicową partią CDU Walter Lübcke został zastrzelony na początku czerwca 2019 r. w swoim domu niedaleko Kassel w Hesji.

(EURACTIV.pl)

Niemcy: Zabójstwo lokalnego polityka "skrajnie prawicowym mordem politycznym"

Związany z rządzącą Niemcami centroprawicową partią CDU Walter Lübcke został zastrzelony na początku czerwca w swoim domu niedaleko Kassel w Hesji. Prawdopodobnym sprawcą jest mężczyzna, który miał związki z neonazistami i skrajną prawicą. Prokuratura Federalna uznała śmierć Lübckego za „mord motywowany politycznie” …

BRATYSŁAWA

W środę (5 sierpnia) nie zapadł wyrok w głośnej sprawie zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka. Posiedzenie, na którym wyrok zostanie odczytany przełożono na 3 września.

Na ławie oskarżonych zasiadają trzy osoby: domniemany zleceniodawca zabicia dziennikarza Marian Koczner, pośrednicząca w przekazaniu zlecenia i pieniędzy za zabójstwo Alena Zsuzsova oraz Tomasz Szabo, kierowca mordercy, Miroslava Marczeka.

Marczek oraz druga osoba z pośredników Zoltan Andrusko, który współpracował z policją i prokuraturą, zostali wcześniej skazani przez sąd w Pezinoku.

Jan Kuciak i jego narzeczona Martina Kusznirova zostali zamordowani 21 lutego 2018 roku.

(EURACTIV.pl)

Słowacja: Biznesmen z zarzutem zlecenia zabójstwa Jána Kuciaka

Kontrowersyjny słowacki biznesmen Marián Kočner otrzymał zarzut zlecenia w ubiegłym roku zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, który wielokrotnie pisał o podejrzanych interesach Kočnera. Jednocześnie śledczy wykluczyli wątek działającej na Słowacji ekspozytury włoskiej mafii, co również ujawnił zabity reporter.
 

Dziennikarz śledczy portalu Aktuality.sk Ján …

PARYŻ

W masce po Polach Elizejskich? Już niedługo we francuskiej stolicy nieodłącznym atrybutem mieszkańców, poza obowiązkową bagietką :), staną się maski ochronne. Merostwo ustala z prefekturą listę miejsc, w których będzie trzeba zakrywać usta i nos. Dziennik „Le Monde” pisze, że na liście miejsc znajdą się m.in. wybrzeża Sekwany, targowiska pod gołym niebem oraz okolice dworców kolejowych. Policja chciałaby objąć tym nakazem również najbliższe przedmieścia stolicy. We Francji od 20 lipca maski ochronne trzeba nosić w zamkniętych przestrzeniach publicznych. 

W środę (5 sierpnia) Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS) poinformowała o kolejnych 1695 zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 w ciągu 24 godzin. To najwyższy dobowy przyrost infekcji od 30 maja, gdy potwierdzono 1828 nowych zakażeń. W szpitalach pozostaje 5148 osób zakażonych koronawirusem, o 14 mniej niż dzień wcześniej.

(EURACTIV.pl)

Francja podąża śladem Niemiec i Wielkiej Brytanii ws. Hongkongu

Wprowadzenie prawa o tzw. bezpieczeństwie narodowym wywołało napięcia między Chinami a Zachodem.

MADRYT

Lista się wydłuża. Już 28 państw poinformowało o nałożeniu obowiązkowej kwarantanny na osoby wracające z Hiszpanii. Na liście oprócz Wielkiej Brytanii, są od kilku dni m.in. Szwajcaria, Słowenia, Finlandia, Indie, Irlandia, Kenia, Norwegia, Rosja oraz Tunezja. Powodem coraz większa liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 w Hiszpanii. Lista jest codziennie aktualizowana przez hiszpańskie MSZ. Zmiany można śledzić np. tutaj. Więcej o sytuacji w Hiszpanii piszemy poniżej. 

Wysokie kary za łamanie obostrzeń. Rządy hiszpańskich wspólnot autonomicznych Katalonii i Andaluzji podwyższyły kary za lekceważenie obostrzeń sanitarnych obowiązujących w związku z koronawirusem. W obu regionach grzywna może sięgnąć 600 tys. euro. Mogą jej podlegać podmioty gospodarcze, stowarzyszenia oraz inne organizacje.

(EURACTIV.pl)

Hiszpania: We wtorek rekordowe 6 tysięcy zakażeń SARS-CoV-2

Najwięcej nowych zgonów powiązanych z chorobą COVID-19 zarejestrowano we wspólnotach autonomicznych Madrytu, Aragonii oraz w Katalonii.

RZYM

Szczep, który nie mutuje. Według włoskich badaczy, koronawirus SARS-CoV-2 ma co najmniej sześć różnych szczepów. W Europie najbardziej rozpowszechnia się odmiana G. Mimo tego, naukowcy uważają, że wykazuje on niewielką zmienność. W przypadku koronawirusa na terenie Włoch – jak twierdzą autorzy publikacji z Uniwersytetu Bolońskiego – odsetek mutacji SARS-CoV-2 pozostaje niski.

Analiza ukazała się w czasopiśmie „Frontiers in Microbiology”. Naukowcy piszą, że w Europie najbardziej rozpowszechniona jest odmiana „G” SARS-CoV-2, podczas gdy szczep L z chińskiego Wuhan stopniowo zanika.

Badacze z Bolonii w swojej analizie wykorzystali 48 635 genomów koronawirusa wyizolowanych w laboratoriach na całym świecie.

W Ameryce Północnej najczęstszy jest szczep GH, a w Ameryce Południowej – szczep GR. W Azji, gdzie początkowo pojawił się szczep L, rozprzestrzenianie się szczepów G, GH i GR stale rośnie. Odmiany te dotarły tu dopiero na początku marca, czyli ponad miesiąc po ich rozprzestrzenianiu się po Europie.

(EURACTIV.pl)

Włochy: Ilu może być naprawdę zakażonych SARS-CoV-2?

Ze wstępnych informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że liczba zakażonych SARS-CoV-2 może być sześciokrotnie wyższa od potwierdzonych dotąd przypadków koronawirusa w kraju.

ATENY

Więcej testują i są efekty. Premier Grecji Kyriakos Micotakis ostrzegł w środę (5 sierpnia) mieszkańców kraju przed niepokojącym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Polityk zaapelował o przestrzeganie zasad, mających na celu radykalne powstrzymanie rozprzestrzeniania się pandemii.

W Grecji w środę stwierdzono 124 zakażenia SARS-CoV-2 w ciągu minionych 24 godzin. W sumie w Grecji dotąd stwierdzono 4973 przypadki infekcji, ale obecnie wirus częściej atakuje ludzi młodych. Eksperci uważają, że może to być spowodowane wzrostem liczby wykonywanych testów lub tym, że w szczycie sezonu turystycznego w Grecji przetestowano więcej odwiedzających.

Resort obrony cywilnej twierdzi, że od 1 lipca wykryto 340 nowych zakażeń koronawirusem wśród 1,3 mln turystów, którzy przyjechali do Grecji.

(EURACTIV.pl)

Grecja: Zmiany w rządzie w związku pandemią. Nowy gabinet "bardziej efektywny"?

Celem jest zwiększenie skuteczności władz w minimalizacji wpływu epidemii koronawirusa na gospodarkę

ANKARA

Turcja jak Polska? Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana zastanawia się nad wystąpieniem z Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, informuje agencja Reutera, powołując się na działaczy ugrupowania. Więcej szczegółów poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Polska nie jest jedyna. Turcja wypowie konwencję stambulską?

Decyzja zapadnie w przyszłym tygodniu. Sprawa budzi kontrowersję także w rodzinie prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana.