Koronawirus: Coraz więcej czerwonych stref w Europie / STOLICE

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Kolejne kraje wprowadzają „czerwone strefy” z powodu pandemii. Na Białorusi zatrzymano szefową sztabu Swiatłany Cichanouskiej. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

WARSZAWA

Prezydent zaprzysiężony. Kierunek Rzym. Zaprzysiężony wczoraj na drugą kadencję prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że pierwszą wizytę zagraniczną złoży już we wrześniu w Rzymie i Watykanie. Więcej szczegółów poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Gdzie z pierwszą zagraniczną wizytą uda się Andrzej Duda? "To nie będzie łatwe pięć lat", twierdzi A. Kwaśniewski

Najbliższe pięć lat  nie będą “łatwe, lekkie i przyjemne”, ostrzega Aleksander Kwaśniewski.

MIŃSK

Temperatura rośnie. Szefowa sztabu Swiatłany Cichanouskiej, Maryja Maroz została w czwartek (6 sierpnia) zatrzymana, poinformowała niezależna „Nasza Niwa”, powołując się na sztab kandydatki w wyborach prezydenckich.

Do zatrzymania doszło ok. godz. 11 czasu białoruskiego (g. 10 w Polsce). Według Naszej Niwy kobieta została zatrzymana przez pracowników milicji, gdy wychodziła z ambasady Litwy. Udała się tam, by złożyć wniosek wizowy. Przyczyna zatrzymania ani miejsce pobytu Maroz nie są znane.

„Zachodzące w społeczeństwie procesy stały się głównym źródłem obaw Łukaszenki. W ostatnim czasie bardzo wielu Białorusinów doszło do wniosku, że są już zmęczeni jego rządami i oczekują zmian”, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl dziennikarz telewizji Biełsat Zmicier Jahorau. Cała rozmowa dostępna jest poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Dziennikarz Biełsatu: Cichanouska potrzebuje cudu, by wygrać z Łukaszenką, ale poradzi sobie z rządzeniem [WYWIAD]

W ostatnim czasie bardzo wielu Białorusinów doszło do wniosku, że są już zmęczeni jego rządami i oczekują zmian”, mówi dziennikarz telewizji Biełsat Zmicier Jahorau.

MOSKWA

Uziemiony Aerofłot. Największy rosyjski przewoźnik lotniczy – Aerofłot – odwołał blisko 90 regularnych połączeń międzynarodowych powołując się na sytuację epidemiczną. Rejsy te – wśród których są także połączenia do Warszawy – nie będą wykonywane do końca sierpnia br.

Listę odwołanych lotów opublikowano na stronie internetowej przewoźnika. Anulowano połączenia do wielu stolic, m.in.: Aten, Berlina, Brukseli, Budapesztu, Dublina, Helsinek, Kopenhagi, Lizbony, Oslo, Paryża, Pragi, Rzymu, Sztokholmu, Tallina, Warszawy, Waszyngtonu, Wiednia i Wilna.

Rosja zawiesiła połączenia międzynarodowe z powodu pandemii koronawirusa pod koniec marca br. Granice pozostają zamknięte, ale od 1 sierpnia obywatele Rosji mogą udać się drogą lotniczą do trzech krajów: Wielkiej Brytanii, Turcji i Tanzanii.

(EURACTIV.pl)

Sondaż: Brytyjczycy przekonani, że Rosja ingeruje w ich politykę wewnętrzną

Prawie połowa Brytyjczyków jest przekonana, że Rosja aktywnie miesza się w brytyjską politykę. Najwięcej badanych uważa, że Moskwa ingerowała w przebieg referendum ws. brexitu.

KIJÓW

Rekordowy bilans. Na Ukrainie ostatniej doby potwierdzono zakażenie koronawirusem 1318 osób. To największy przyrost dobowy w kraju od początku pandemii. Na powikłania związane z chorobą COVID-19 zmarło kolejnych 31 chorych, poinformowało w czwartek (6 sierpnia) Centrum Monitoringu Rozprzestrzeniania się Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Dzień wcześniej, 5 sierpnia, również zanotowano wysoki poziom nowych zakażeń – 1271 przypadków, 4 sierpnia – 1061, 3 sierpnia – 990, 2 sierpnia – 1112, a 1 sierpnia – 1172.

Zaproszenie dla prokuratorów. Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka polecił, by zaprosić prokuratorów generalnych Rosji i Ukrainy w celu zbadania sprawy zatrzymanych Rosjan, uważanych za najemników prywatnej firmy wojskowej, tzw. Grupy Wagnera.

„Usiądźcie we trójkę [także z prokuratorem białoruskim] i działajcie, tak ja uważacie. Na podstawie naszych przepisów, aktów międzynarodowych podejmijcie decyzję w sprawie tych chłopaków. Jak zdecydujecie w trójkę, tak będzie” – powiedział Łukaszenka, cytowany przez agencję BiełTA.

Jak podały władze w Kijowie, w czasie rozmowy telefonicznej z Łukaszenką w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził nadzieję, iż „wszyscy podejrzani o działalność terrorystyczną na terytorium Ukrainy zostaną przekazani ukraińskim władzom, by mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej”.

(EURACTIV.pl)

Białoruś: Zatrzymano Rosjan z grupy Wagnera. Destabilizowali sytuację czy tylko "przejeżdżali"?

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oczekuje odpowiedzi od Rosji w sprawie zatrzymania 33 obywateli tego kraju.

BERLIN

Od soboty testy. Każdy, kto wjeżdża do Niemiec z tzw. obszaru ryzyka, od soboty (8 sierpnia) musi się poddać testowi na obecność koronawirusa. Jest to „zobowiązanie wobec całego społeczeństwa”, powiedział federalny minister zdrowia Jens Spahn.

„Zarządziłem, że przyjeżdżających z obszaru ryzyka obowiązuje od soboty przeprowadzenie testu”, zakomunikował w czwartek w Berlinie minister zdrowia Jens Spahn. Podkreślił, że jest to „uzasadniona ingerencja”, bo „pandemia jeszcze nie minęła”.

Alternatywą jest przedłożenie wyniku testu, który nie jest starszy niż dwa dni. Minister Spahn przypomniał, że nadal obowiązuje też przepis, na którego mocy każdy, kto nie wykaże się negatywnym wynikiem testu, musi przejść dwutygodniową kwarantannę.

(EURACTIV.pl)

Niemcy: 17 tys. osób w Berlinie na proteście przeciw epidemicznym restrykcjom

Kolejna już w niemieckiej stolicy manifestacja przeciw wprowadzonym w związku z pandemią restrykcjom. Choć owych obostrzeń jest już w Niemczech mało, na demonstracje przeciw nim przychodzi coraz więcej ludzi.

Z deszczu pod rynnę? Telewizja CNN dotarła do archiwalnych wypowiedzi Douglasa Macgregora, którego Donald Trump planuje nominować ambasadorem USA w Niemczech. Okazuje się, że wybraniec prezydenta znany jest z radykalnych poglądów. Co mówił Macgregor o kraju, w którym zapewne spędzi kilka następnych lat?

Już wcześniejszy ambasador USA w Niemczech Richard Grenell wywoływał duże kontrowersje w związku ze stylem sprawowania urzędu. Od lutego przebywał w Waszyngtonie, gdzie tymczasowo pełnił obowiązki Dyrektora Wywiadu Narodowego. Grenell zrezygnował w czerwcu br. ze stanowiska. Więcej szczegółów poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Douglas Macgregor: Poparł aneksję Krymu. Mówi o islamizacji Europy. Kim jest kandydat na ambasadora USA w Niemczech?

Douglas Macgregor, którego Donald Trump planuje nominować na ambasadora USA w Niemczech, znany jest z mocno radykalnych poglądów.

SOFIA

Biją dziennikarzy. Premier Bojko Borysow nie poda się do dymisji, a obecny rząd pozostanie do wyborów parlamentarnych, które odbędą się wiosną 2021 r., poinformował w czwartek (6 sierpnia) po posiedzeniu rady koalicji rządzącej lider nacjonalistycznego ugrupowania formacji NFSB Waleri Simeonow.

Opozycyjna Bułgarska Partia Socjalistyczna złożyła wniosek o zwołanie w poniedziałek  (10 sierpnia) nadzwyczajnego posiedzenia parlamentu z dwoma punktami w porządku dziennym: wysłuchanie szefa MSW w sprawie pobicia dziennikarzy na środowej konferencji partii rządzącej oraz konieczność aktualizacji budżetu państwa po rządowych decyzjach o nieplanowanych wydatkach.

W Bułgarii prawie od miesiąca trwają antyrządowe protesty. W środę światowe media obiegły zdjęcia z konferencji premiera, gdzie napadnięto i zniszczono sprzęt techniczny przedstawicieli mediów, w tym dziennikarki bułgarskiej redakcji Radia Wolna Europa.

(EURACTIV.pl)

Bułgaria: Kolejny dzień antyrządowych protestów, w stolicy pojawiły się blokady dróg

Już ponad trzy tygodnie trwają w Bułgarii antyrządowe protesty, które wybuchły w związku z ujawnieniem niejasnych powiązań rządu z oligarchami. Manifestanci domagają się przede wszystkim dymisji premiera oraz prokuratora generalnego. W Sofii pojawiły się nawet uliczne blokady.

WIEDEŃ

Ostrzeżenie MSZ. Ministerstwo spraw zagranicznych wydało ostrzeżenie przed podróżami do Hiszpanii, z wyjątkiem Balearów i Wysp Kanaryjskich. Według resortu rosną obawy, że wczasowicze mogą zakazić się w Hiszpanii koronawirusem i wwieźć go do Austrii

Ostrzeżenie będzie obowiązywać od poniedziałku (10 sierpnia), a osoby powracające z Hiszpanii będą musiały przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa

(EURACTIV.pl)

Hiszpania: We wtorek rekordowe 6 tysięcy zakażeń SARS-CoV-2

Najwięcej nowych zgonów powiązanych z chorobą COVID-19 zarejestrowano we wspólnotach autonomicznych Madrytu, Aragonii oraz w Katalonii.

MADRYT

Rekordowe kary. Rządy hiszpańskich wspólnot autonomicznych Andaluzji i Katalonii zatwierdziły grzywny w wysokości nawet do 600 tys. euro za nieprzestrzeganie restrykcji wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa.

W ostatnich tygodniach odnotowano 80 nowych ognisk koronawirusa na terenie Andaluzji, które przyczyniły się do wzrostu liczby zachorowań. Za przyczynę ich powstania uznaje się  m.in. tłumne zgromadzenia w barach i w dyskotekach. Więcej szczegółów na temat rekordowych kar poniżej. 

(EURACTIV.pl)

Koronawirus: Nawet 600 tys. euro kary za lekceważenie restrykcji w Hiszpanii

W jaki sposób lokalne rządy argumentują tak wysokie kary?

RZYM

We Włoszech wskaźnik zakażeń koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców wynosi 5,2 i jest najniższy w Europie – poinformował w czwartek minister zdrowia Roberto Speranza. Podkreślił, że to nie znaczy, iż „batalia została wygrana”.

Przedstawiając w Senacie w Rzymie informację na temat kroków podejmowanych przez rząd w ramach walki z epidemią COVID-19 szef resortu zdrowia podkreślił, że obecnie Włochy są w lepszej sytuacji niż inne kraje.

Przytoczył rezultaty najnowszych badań serologicznych, wskazujące na to, że 2,5 procent Włochów, a więc prawie 1,5 miliona miało kontakt z koronawirusem i ma przeciwciała. Zwrócił uwagę na różnice terytorialne: w najbardziej zaatakowanej przez epidemię Lombardii odsetek ten wynosi 7,5 proc., podczas gdy żaden region na południu nie przekracza 1 proc.

(EURACTIV.pl)

Włochy: Ilu może być naprawdę zakażonych SARS-CoV-2?

Ze wstępnych informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że liczba zakażonych SARS-CoV-2 może być sześciokrotnie wyższa od potwierdzonych dotąd przypadków koronawirusa w kraju.

OSLO

Norweskie MSZ za „czerwone kraje” z powodu pandemii koronawirusa uznało Francję, Monako, Szwajcarię oraz Czechy. Od soboty 8 sierpnia wszyscy przyjeżdżający z tych państw będą poddawani obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie.

Polska utrzymała status „zielonego” kraju, jedynie gmina Bodoe na północy Norwegii zaapelowała do mieszkańców powracających z naszego kraju o poddanie się dobrowolnej izolacji. Ma to związek z wykryciem zakażenia SARS-CoV-2 u jednej z osób przebywającej wcześniej w Polsce.

MSZ Norwegii za ryzykowne uznało podróże do dwóch do tej pory „zielonych” regionów Szwecji: Skanii oraz Kronobergu, za to zezwoliło na wyjazdy do Dalarny, Soedermalandu, Uppsali oraz Vaesterbotten.

Wcześniej za „kraje czerwone” uznano Andorę, Belgię, Bułgarię, Chorwację, Luksemburg, Portugalię, Rumunię, Hiszpanię oraz częściowo Szwecję. Premier Norwegii Erna Solberg oświadczyła w czwartek, że w związku z ponownym wzrostem zakażeń SARS-CoV-2 w kraju decyzja o poluzowaniu restrykcji zostanie wstrzymana.

(EURACTIV.pl)

USA: Sekretarz stanu Mike Pompeo w Polsce na obchodach rocznicy Bitwy Warszawskiej

Jakie są cele wizyty amerykańskiego sekretarza stanu w Europie Środkowej?

KOPENHAGA

Dania także rezygnuje z pomysłu łagodzenia obostrzeń dot. publicznych zgromadzeń. W związku z odnotowaniem wzrostu liczby zakażeń duńskie ministerstwo zdrowia ogłosiło, że nie zwiększy limitu osób mogących brać udział w zgromadzeniach.

(EURACTIV.pl)

Niemcy: 17 tys. osób w Berlinie na proteście przeciw epidemicznym restrykcjom

Kolejna już w niemieckiej stolicy manifestacja przeciw wprowadzonym w związku z pandemią restrykcjom. Choć owych obostrzeń jest już w Niemczech mało, na demonstracje przeciw nim przychodzi coraz więcej ludzi.