Wyższa płaca minimalna w Niemczech. Niepełne przeprosiny króla Belgów. Spory we Włoszech / STOLICE

εσμ-800x450

O ile Niemcy zwiększą płacę minimalną? O czym nie wspomniał król Belgów Filip I w liście do prezydenta Demokratycznej Republiki Konga? O co spierają się ugrupowania tworzące koalicję rządzącą we Włoszech w sprawie unijnej pomocy finansowej? Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

BRUKSELA

Kraje bezpieczne i te nieco mniej. Państwa członkowskie porozumiały się i ustaliły listę tzw. krajów bezpiecznych, czyli pozaunijnych państw, których obywatele mogliby wjeżdżać na teren UE. Komisja Europejska rekomenduje otwarcie dla nich granic 1 lipca. Na liście są m.in. Chiny, ale nie ma USA czy Rosji.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Granice zewnętrzne UE: Jest lista 15 państw uznanych za epidemicznie bezpieczne

Państwa członkowskie porozumiały się i ustaliły listę tzw. krajów bezpiecznych, czyli pozaunijnych państw, których obywatele mogliby wjeżdżać na teren UE. Komisja Europejska rekomenduje otwarcie dla nich granic 1 lipca. Na liście są m.in. Chiny, ale nie ma USA czy Rosji.

BERLIN

Płaca minimalna w górę. W ciągu najbliższych dwóch (do 1 lipca 2022 r.) lat płaca minimalna w Niemczech ma wzrosnąć w czterech etapach z obecnych 9,35 euro do 10,45 euro na godzinę. Zalecenie o takiej treści opublikowała we wtorek (30 czerwca) komisja ds. płacy minimalnej.

Komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców i nauki, była jednomyślna. Rząd federalny musi jeszcze wprowadzić w życie dekretem przyszły poziom płacy minimalnej. Co do zasady, będzie on zgodny z wnioskiem Komisji.

Zapowiedź zmian została na ogół przyjęta z zadowoleniem, chociaż np. socjaldemokraci (SPD), stwierdzili, że 10,45 euro na godzinę w 2022 r. nie jest propozycją idącą zbyt daleko.

„Dobrze, że płaca minimalna wzrośnie […], ale w naszym przekonaniu to zbyt mała podwyżka. Walczymy o realizację postulatu minimalnej płacy co najmniej na poziomie 12 euro za godzinę!”, Napisał w mediach społecznościowych sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Niemcy: Władze Bawarii chcą powszechnych testów na koronawirusa. Jakie są warunki propozycji?

W Bawarii w Niemczech każdy będzie mógł poddać się badaniu na obecność koronawirusa – niezależnie od tego czy występują u niego objawy choroby COVID-19.

BRUKSELA

Niepełne przeprosiny. Król Belgów Filip I wyraził we wtorek (30 czerwca) żal z powodu historycznych krzywd, jakich ludność Konga doznała w okresie kolonialnym. W liście do prezydenta Felixa Tshisekediego z okazji 60-lecia niepodległości Demokratycznej Republiki Konga monarcha napisał, że „ubolewa nad ranami przeszłości”.

Filip I napisał, że „jego żal jest tym głębszy, że dawne rany odżywają dziś pod wpływem różnych form dyskryminacji, których przejawy widzimy w naszych społeczeństwach”. W liście zabrakło jednak odwołania do pradziadka Filipa – Leopolda II. Kongo stanowiło do 1908 r. jego prywatną własność.

Szacuje się, że w tym czasie zginęło około 10 mln Kongijczyków. Belgowie nigdy nie rozliczyli się z przeszłości, a w ostatnich tygodniach sprowokowani przez antyrasistowskie protesty w USA, zaczęli domagać się usunięcia wizerunków Leopolda II z przestrzeni publicznej w całej Belgii.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Przeszłość w przebudowie. Jefferson, Kolumb, Rhodes, Waszyngton i inni spadają z cokołów

Protestujący twierdzą, że należy zdekolonizować przestrzeń publiczną z postaci symbolizujących kolonializm, rasizm oraz wielowiekowy ucisk i opresję białych.

RZYM

Nie czas na spory, gdy wali się gospodarka. Szef centrolewicowej Partii Demokratycznej (PD) Nicola Zingaretti namawia koalicyjny Ruch 5 Gwiazd (M5S) o zaprzestanie marnowania czasu na dyskusje i zaakceptowanie Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM), ponieważ może on przyczynić się do zapewnienia Włochom zasobów „których wcześniej nie widziano”.

Niechęć do ESM w M5S bierze się z kontrowersji odnośnie wykorzystania środków na ratowanie gospodarki. Większość polityków ugrupowania opowiada się przeciwko narzucaniu Włochom sposobów wydatkowania unijnej pomocy. Czas we Włoszech podobno płynie wolniej.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Koniec konsultacji ws. odbudowy gospodarki. Jakie są priorytety rządu?

Podstawą włoskiego Planu Odbudowy będą projekty infrastrukturalne, inwestycje w nowe technologię i cyfryzację oraz transformacja energetyczna z większym udziałem OZE.

MADRYT

Pierwsze straty. Podczas gdy Włosi kontemplują zasady unijnej pomocy, Hiszpanie liczą straty, a te gospodarka kraju poniosła niebagatelne w I kwartale.

Z powodu pandemii koronawirusa PKB Hiszpanii w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. zmniejszyło się o 5,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, informuje Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w Madrycie. Więcej szczegółów poniżej.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

Koronawirus: Rekordowy spadek PKB Hiszpanii

Pandemia koronawirusa odbiła się na sytuacji gospodarczej Hiszpanii, znajdując potwierdzenie w rekordowym spadku PKB tego kraju w I kwartale 2020 r.

PARYŻ

Rekonstrukcja rządu. Po porażce w niedzielnych (28 czerwca) wyborach samorządowych prezydenckiego ugrupowania En Marche, Emmanuel Macron zamierza przeprowadzić zmiany w rządzie, informuje „France Info”. Do przetasowań ma dojść w ciągu najbliższych siedmiu dni.

Oficjalnie do zmian dojdzie z powodu wyboru na mera Hawru premiera Édouard’a Philippe’a – prawo nie zabrania łączenia obu funkcji. Nieoficjalnie chodzi o nadanie nowej dynamiki na ostatnie dwa lata kadencji prezydenta Republiki. Zieloni (EELV), którzy odnieśli sukces wyborczy w minioną niedzielę zapowiadają, że nie wejdą do nowej koalicji rządowej. Nigdy nie mów nigdy?

(Anne Damiani| EURACTIV.FR)

Francja: W II turze wyborów samorządowych niska frekwencja, triumf Hidalgo i dobry wynik Zielonych

Niska frekwencja w zakończonej niedzielę II turze wyborów samorządowych we Francji. Do urn poszło tylko 59 proc. uprawnionych do głosowania. Według sondaży dobre wyniki zanotowali socjaliści oraz Zieloni.

WIEDEŃ

Zbyt nowoczesna armia? Minister obrony Klaudia Tanner (ÖVP) spotkała się z krytyką po tym, jak w ubiegłym tygodniu zaprezentowała wizję modernizacji austriackiej armii – dostosowania jej do zmieniających się czasów. 

Tanner zaproponowała rozpoczęcie reorganizacji wojsk i skupienie się na niekonwencjonalnych zagrożeniach. Nowymi priorytetami armii ma być ćwiczenie różnych wariantów na wypadek cyberataków, walki z pandemiami oraz katastrofami naturalnymi. 

„Takie scenariusze są bardziej prawdopodobne niż inwazja czołgów i samolotów”, argumentowała Tanner, którą na rozmowę zdążył zaprosić już prezydent Austrii Alexander van der Bellen. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Energia atomowa: Wzrost promieniowania nad Skandynawią i Bałtykiem. Co mogło być jego przyczyną?

Czujniki promieniowania w Finlandii i Szwecji wykryły podwyższony poziom izotopów powstających z rozszczepienia jądrowego. Skąd mogło pochodzić promieniowanie?

SZTOKHOLM

Tarcia w koalicji. Mniejszościowy gabinet premiera Stefana Löfvena ma przed sobą kilka trudniejszych dni. Socjaldemokraci (SPD) szefa rządu naciskają na przegłosowanie w parlamencie ustawy zaostrzającej limity migracyjne, czemu przeciwni są koalicjanci z Partii Zielonych. SPD nie zamierza jednak rezygnować z inicjatywy w tej sprawie i szuka poparcia wśród ugrupowań opozycyjnych, m.in. w Umiarkowanej Partii Koalicyjnej. Jak ta oznaka niewierności wpłynie na szwedzkie małżeństwo z rozsądku, jak określana jest koalicja rządząca? 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Szwecja: Śledztwo ws. zabójstwa byłego premiera Olofa Palmego zamknięte po 34 latach

Szwedzcy śledczy umorzyli najdłuższe w historii Szwecji śledztwo, które dotyczyło zabójstwa w 1986 r. ówczesnego premiera Olofa Palmego.

LIZBONA

Nie ma odwrotu. Rząd Antonia Costy informuje, że będzie zmuszony do znacjonalizowania portugalskiego przewoźnika lotniczego TAP po tym, jak zarząd spółki odrzucił propozycję rządowej pożyczki opiewającej na 1,2 mld euro.

Na ratowanie przewoźnika wyraziła na początku czerwca zgodę Komisja Europejska. Środki miały pokryć pomóc w utrzymaniu płynności firmy.

„Jeśli nasza propozycja nie zostanie zaakceptowana, będziemy musieli znacjonalizować firmę”, powiedział minister infrastruktury Pedro Nuno Santos. Portugalskie linie lotnicze odnotowały straty w wysokości 395 mln euro w pierwszym kwartale tego roku. W 2019 r. TAP wykonywał loty do 95 miejsc w 38 krajach, przewożąc ponad 17 mln pasażerów.

(Maria João Pereira i Diogo Caldas, Lusa.pt)

Nawet 26 tys. osób może stracić pracę. Lufthansa zapowiada ponad dwa razy większe zwolnienia niż planowano

Największy europejski przewoźnik lotniczy jest przez pandemię w poważnych tarapatach. Choć niemiecka spółka dostała właśnie ogromną pomoc państwową, planuje wielkie zwolnienia i pozbywanie się maszyn.

WARSZAWA

Polska 2050. “Ze wspaniałego poruszenia, które złożyło się na kampanię prezydencką, powstanie ruch społeczny i obywatelski w formie stowarzyszenia o nazwie „Polska 2050” – zapowiedział Szymon Hołownia, były już kandydat na prezydenta, który w niedzielnych wyborach zajął trzecie miejsce z wynikiem 13,87 proc.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Szymon Hołownia zakłada ruch społeczny “Polska 2050”

“Ze wspaniałego poruszenia, które złożyło się na kampanię prezydencką powstanie ruch społeczny i obywatelski w formie stowarzyszenia o nazwie „Polska 2050” – zapowiedział Szymon Hołownia.

PRAGA

Ingerencja w wewnętrzne sprawy? To nasz obowiązek. „Chciałbym przypomnieć, że traktaty UE dają Parlamentowi Europejskiemu uprawnienia i obowiązek udzielenia lub odmowy udzielenia Komisji Europejskiej absolutorium z wykonania budżetu UE, w ramach sprawowana funkcji nadzoru demokratycznego”, podkreślił przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli w liście do czeskiego premiera Andreja Babiša

Kilka dni temu PE przegłosował rezolucję, która wezwała do ostatecznego wyjaśnienia sprawy prawdopodobnego konfliktu interesów szefa czeskiego rządu, który wedle dużego prawdopodobieństwa zachował kontrolę nad koncernem Agrofert – jednym z największych pracodawców w Czechach i jednocześnie największym beneficjencie unijnych dotacji.

„Rezolucję przyjętą przez Parlament Europejski należy zatem traktować jako część tego procesu i jako akt wynikający z jej uprawnień w zakresie kontroli budżetowej i demokratycznego nadzoru, który powinien być traktowany przez wszystkie podmioty UE z najwyższym szacunkiem”, dodał szef Parlamentu Europejskiego.

Lista alternatywna. Tymczasem Czechy postanowiły okroić listę 15 krajów spoza UE, z których podróż do Europy będzie możliwa od dziś (1 lipca). Granice Czech otwarto tylko dla obywateli Czarnogóry, Serbii, Tajlandii, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Korei Południowej, co oznacza, że ​​Algieria, Gruzja, Maroko, Rwanda, Tunezja i Urugwaj – które znajdują się na unijnej liście – zostały pominięte.

„Domagamy się zasady wzajemności i umożliwienia naszym obywatelom realizowania podróży do państw, które UE uznała za bezpieczne, tymczasem na razie tak nie jest. Jesteśmy jednak elastyczni i gotowi do wprowadzania korekt”, podkreślił szef czeskiej dyplomacji Tomáš Petříček.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy: Premier Andrej Babiš zarzuca Parlamentowi Europejskiemu ingerowanie w wewnętrzne sprawy kraju

Premier Andrej Babiš uważa, że rezolucja Parlamentu Europejskiego ingeruje w sprawy, które znajdują się w wyłącznej kompetencji krajowych organów.

BRATYSŁAWA

Radykalne metody. Jako że już w przypadku drugiego z przewodniczących Rady Narodowej – jednoizbowego parlamentu Słowacji – pojawiły się kontrowersje odnośnie  dyplomu ukończenia studiów, największa partia koalicji rządzącej, Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLANO) premiera Igora Matoviča proponuje przeprowadzić weryfikację legalności stopni naukowych polityków.

„Ci, którzy nie przejdą testu, stracą stopnie naukowe. Jeśli to oznacza, że ​​ktoś straci pracę, niech tak będzie”, dodał premier. Cała sytuacja ma miejsce po skandalu, jaki wybuchł w związku z tytułem magisterskim Borisa Kollára (Jesteśmy Rodziną), który miał dopuścić się splagiatowania swojej pracy magisterskiej.

W przeszłości przedstawiciele ugrupowania Jesteśmy Rodziną krytykowali z kolei byłego przewodniczącego Rady Narodowej Andreja Danko (Słowacka Partia Narodowa), gdy postawiono mu podobne zarzuty. Minister edukacji Branislav Gröhling (Wolność i Solidarność) powiedział już, że propozycja obecnego premiera jest praktycznie niemożliwa do zrealizowania. 

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

Słowacja: Zniesiono stan wyjątkowy. Polacy mogą przekroczyć granicę na 48 godzin bez testu na koronawirusa

Na Słowacji nie obowiązuje już stan wyjątkowy. Dlaczego trwał aż 90 dni pomimo dobrej sytuacji epidemilogicznej?

BUKARESZT

Murem za spójnością i WPR-em. Głównym celem Rumunii w negocjacjach dotyczących budżetu UE jest uzyskanie najwyższych możliwych środków na politykę spójności i politykę rolną (WPR) – powiedział we wtorek (30 czerwca) przewodniczącemu Rady Europejskiej Charlesowi Michelowi, prezydent Klaus Iohannis.

Rumunia chce, aby tradycyjne unijne polityki nadal odgrywały dużą rolę w przyszłym budżecie UE, ponieważ są one najważniejszymi, „dobrze naoliwionymi instrumentami finansowania inwestycji w UE i mogą być bardzo skuteczne w sytuacjach kryzysowych”, napisano w oficjalnym komunikacie kancelarii prezydenta po rozmowie obu polityków. 

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

MFW wróży światu wolniejsze odbicie po kryzysie gospodarczym

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia, że wywołany przez pandemię koronawirusa kryzys gospodarczy będzie głębszy niż wcześniej sądzono, a wyjście z niego zajmie światu dłużej niż zakładano.

ZAGRZEB

Temperatura sporu rośnie. Już w niedzielę (5 lipca) przedterminowe wybory parlamentarne. Z tej okazji we wtorek (30 czerwca) doszło do telewizyjnej debaty przywódców dwóch największych ugrupowań. Premier Andrej Plenković (Chorwacka Wspólnota Demokratyczna; HDZ) spotkał się w telewizyjnym studio z Davorem Bernardiciem (Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji; SPD).

Po debacie wiadomo jedno. Raczej nie dojdzie do utworzenia wielkiej koalicji. Politycy mają inne spojrzenie na kwestię płacy minimalnej, sposobu zarządzania kryzysem związanym z pandemią koronawirusa oraz polityki europejskiej. Premier Plenković uznał nawet, że jego polityczny rywal ma braki w wiedzy na tematy europejskie.

(Karla Juničić, EURACTIV.hr)

Chorwacja: Wybory parlamentarne w lipcu, a nie na jesieni. Dlaczego?

Prezydent Zoran Milanović ogłosił, że wybory parlamentarne w Chorwacji odbędą się 5 lipca.

LUBLANA

Rezygnacja w rządzieMinister spraw wewnętrznych, Aleš Hojs, zrezygnował we wtorek (30 czerwca) ze stanowiska. Powodem jest nieautoryzowana przez szefa MSW akcja policji, która przeprowadziła rewizję w wielu mieszkaniach w kraju – także u ministra gospodarki Zdravko Počivalška. Akcja policji ma związek z podejrzeniami o nieprawidłowościach przy zakupie respiratorów w trakcie pandemii. 

Hojs poinformował, że złożył rezygnację premierowi Janezowi Janšy, który ją zaakceptował.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)