Hiszpania: Domy opieki dla seniorów w trakcie pandemii miejscem umierania?

Najwięcej zgonów w Hiszpanii w trakcie pandemii koronawirusa potwierdzono w domach opieki.

Najwięcej zgonów w Hiszpanii w trakcie pandemii koronawirusa potwierdzono w domach opieki.

Najwięcej zgonów w Hiszpanii w trakcie pandemii koronawirusa potwierdzono w domach opieki. Co powiedział Emmanuel Macron po spotkaniu z premierem Holandii o Funduszu Odbudowy UE? Jaki wpływ może mieć zakażenie koronawirusem serbskiego tenisisty Novaka Đokovića na wybory parlamentarne w Chorwacji? Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

MADRYT

Domy opieki bez opieki. W miejscach opieki dla seniorów podczas pandemii potwierdzono 16 937 zgonów spowodowanych chorobą COVID-19. To około 40 proc. wszystkich przypadków śmiertelnych z 42 542. O danych poinformowała hiszpańska agencja EFE.

Według danych Ministerstwa Zdrowia liczba przypadków śmiertelnych w kraju wynosi obecnie 28 324, jednak ministerstwo nie włącza do statystyk osób – inaczej niż np. w Belgii – które zmarły w domach opieki dla seniorów mając symptomy wskazujące na chorobę COVID-19, lecz nie przeprowadzono im testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Tymczasem według systemu monitorowania śmiertelności (Monitorización de la Mortalidad diaria) liczba zgonów jest większa i wynosi 43 tys.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

Hiszpania: Koniec ery gotówki? Kongres przyjął nieważącą propozycję socjalistów

Główna siła w hiszpańskiej polityce wzywa parlament do stopniowego wycofywania gotówki z obiegu.

PARYŻ

Są postępy. Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się we wtorek (23 czerwca) w Hadze z premierem Holandii Markiem Rutte. Celem rozmów było przełamanie impasu w sprawie budżetu UE i Funduszu Odbudowy unijnej gospodarki.

Macron powiedział, że rozmowy na temat Funduszu Odbudowy UE – propozycji planu ratunkowego o wartości 750 mld euro – wspieranego m.in. przez Francję, Niemcy i Polskę posunęły się do przodu. Holandia należy do grupy państw odrzucających propozycję Komisji Europejskiej w obecnej postaci.

Budżetowy szczyt UE odbędzie się 17-18 lipca. Przywódcy spotkają się wreszcie w Brukseli

Kształtu nowych unijnych Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 nie udało się uzgodnić podczas ubiegłotygodniowej wideokonferencji przywódców państw członkowskich. Wiadomo już, że w lipcu prezydenci i premierzy spotkają się twarzą w twarz w Brukseli.

ZAGRZEB

Czy premier powinien się izolować? W Chorwacji trwa dyskusja, czy premier Andrej Plenković powinien poddać się kwarantannie po tym, jak podczas niedawno zorganizowanego turnieju tenisa Adria Tour przebywał w towarzystwie serbskiego zawodnika Novaka Đokovića. Serb poinformował we wtorek o uzyskaniu pozytywnego testu na koronawirusa. Za dwa tygodnie odbędą się wybory parlamentarne w Chorwacji. 

Opozycja argumentuje, że w związku z informacjami o zakażeniu kilkorga tenisistów po turnieju w Zadarze, m.in. Bułgara Grigora Dimitrowa oraz Đokovića, szef rządu który miał kontakt z zawodnikami, sam także powinien wykonać test oraz poddać się kwarantannie. 

Rządząca Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) jest przeciwna odwołaniu zaplanowanych na 5 lipca wyborów mimo że w ostatnich dniach doszło do zwiększenia liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w kraju. Premier Plenković miał uzyskać negatywny wynik testu na koronawirusa.

Według organizatorów, pacjentem „0” w Zadarze był Dimitrow, który zignorował oczywiste objawy zakażenia i mimo tego postanowił wziąć udział w zawodach, narażając innych zawodników. Oprócz Bułgara i Serba także chorwacki tenisista Borna Ćorić jest zakażony

(Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

Chorwacja: Wybory parlamentarne w lipcu, a nie na jesieni. Dlaczego?

Prezydent Zoran Milanović ogłosił, że wybory parlamentarne w Chorwacji odbędą się 5 lipca.

BRATYSŁAWA

Izba plagiatorów? Boris Kollár (Jesteśmy Rodziną), przewodniczący Rady Narodowej – jednoizbowego parlamentu Słowacji – miał dopuścić się splagiatowania swojej pracy magisterskiej, informuje portal Dennikn.sk.

W przeszłości przedstawiciele ugrupowania Jesteśmy Rodziną krytykowali byłego przewodniczącego Rady Narodowej Andreja Danko (Słowacka Partia Narodowa), gdy postawiono mu podobne zarzuty.

Tymczasem Słowacja sprzeciwia się automatycznemu otwarciu zewnętrznych granic UE i domaga się stopniowego znoszenia restrykcji z krajami trzecimi, w zależności od ich sytuacji epidemiologicznej, poinformował szef MSZ Ivan Korčok. Polityk dodał przy tym, że priorytetem rządu jest przywrócenie swobody przekraczania granic w strefie Schengen. 

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Najważniejsi politycy podpisali proeuropejską deklarację

Słowacja powoli staje się wyjątkiem wśród państw Grupy Wyszehradzkiej

LONDYN

Luzowanie lockdownu. Rząd Wielkiej Brytanii przedstawił plan znoszenia części przeciwepidemicznych obostrzeń w Anglii od 4 lipca. Otwarte zostaną puby, restauracje, hotele czy salony fryzjerskie. Ale Szkocja i Walia jeszcze obostrzeń w takim stopniu nie znoszą.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Wielka Brytania i koronawirus: 4 lipca lockdown zostanie w Anglii poluzowany

Rząd Wielkiej Brytanii przedstawił plan znoszenia części przeciwepidemicznych obostrzeń w Anglii od 4 lipca. Otwarte zostaną puby, restauracje, hotele czy salony fryzjerskie. Ale Szkocja i Walia jeszcze obostrzeń w takim stopniu nie znoszą.

ATENY

Wizyta na granicy. Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, złoży dziś (24 czerwca) wizytę w Kastanie (płn. Grecja). Głównym celem wizyty Hiszpana będzie omówienie sytuacji na granicy grecko-tureckiej. Ateny obawiają się powtórki z marca br., gdy Turcja nie przeciwdziałała przedostawaniu się uchodźców z Syrii drogą morską lub lądową do krajów europejskich. Wywołało to kilkudniowe napięcia na granicy grecko-tureckiej.

(EURACTIV.com)

Grecja obawia się nowego kryzysu migracyjnego na granicy z Turcją

Codzienny briefing z europejskich stolic – 4 czerwca.

BERLIN

Tak jak w marcu. Do 30 czerwca kwarantanną objęto powiat Guetersloh, na którego terenie wykryto ognisko zakażenia koronawirusem w lokalnej rzeźni, poinformował we wtorek (23 czerwca) premier Nadrenii Północnej-Westfalii, Armin Laschet.

„To środek zapobiegawczy, ale dla bezpieczeństwa przywracamy ograniczenia dotyczące kontaktów (takie) jak w marcu”, powiedział Laschet.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Niemcy: Nowe ognisko koronawirusa. Władze przywracają lockdown.

Nowym ogniskiem koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech są zakłady mięsne w powiecie Guetersloh.

HELSINKI

Wakacje w Finlandii. Władze zdecydowały o otwarciu granic dla turystów z kilkunastu państw Europy o najlepszej sytuacji epidemiologicznej. Obywatele tych państw nie będą musieli od 13 lipca poddawać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. O tym, czy na liście fińskiego rządu jest Polska, piszemy poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Otwarcie granic dla turystów z Europy. Czy na liście jest Polska?

Rząd Finlandii ogłosił we wtorek (23 czerwca) plan uchylenia od 13 lipca obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny dla turystów, przybywających z 12 krajów europejskich.

BRUKSELA

Wkrótce kolejne znoszenie restrykcji. Rada Bezpieczeństwa Narodowego pod przewodnictwem premier Sophie Wilmes zbierze się w środę (24 czerwca), aby omówić poluzowanie kolejnych restrykcji, które wejdą w życie od 1 lipca. Po zakończeniu spotkania należy spodziewać się m.in. decyzji odnośnie „odmrożenia” wydarzeń kulturalnych zaplanowanych na najbliższe wakacje.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

Belgia krytykuje samodzielny zakup szczepionki na koronawirusa przez cztery kraje UE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 15 czerwca.

RZYM

Nowe wytyczne szkolne. Ministerstwo edukacji opublikowało we wtorek (23 czerwca) szereg wytycznych dotyczących wznowienia zajęć szkolnych od nowego roku szkolnego 2020/2021. Rząd zostawia dużo miejsca dla decyzji lokalnych samorządów, które mają reagować zgodnie z sytuacją epidemiologiczną w danym regionie.

Na początku czerwca ministerstwo poinformowało o wprowadzeniu ławek z przegrodami z pleksiglasu, obowiązkowych masek ochronnych dla uczniów niezależnie od ich wieku. Teraz doszły kolejne wytyczne, jak wprowadzenie zmianowego systemu nauczania w szkołach oraz decyzja o zdalnym nauczaniu dla uczniów najstarszych klas. Dyrektorzy szkół również będą mieli pewną autonomię przy podejmowaniu decyzji dotyczących wytycznych.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Koniec konsultacji ws. odbudowy gospodarki. Jakie są priorytety rządu?

Podstawą włoskiego Planu Odbudowy będą projekty infrastrukturalne, inwestycje w nowe technologię i cyfryzację oraz transformacja energetyczna z większym udziałem OZE.

LIZBONA

Coraz więcej zagranicznych mieszkańców. Liczba osób z zagranicy, które zamieszkują Portugalię zwiększyła się już czwarty rok z rzędu w 2019 r. Łącznie to już ponad 590 tys. osób, co jest jednocześnie największym wynikiem w historii. Największą grupę mieszkańców z zagranicy stanowią Brazylijczycy – 25 proc. wszystkich obcokrajowców.

(Célia Paulo, Lusa.pt)

Portugalia: Sytuacja epidemiologiczna w Lizbonie nie poprawia się. Rząd podejmuje działania

Sytuacja epidemiologiczna w stolicy Portugalii nie ulega poprawie. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu środków, mających na celu skuteczniejszą walkę z koronawirusem SARS-CoV-2.

PRAGA

Nieuzasadniona pomoc? Komisja Europejska wszczęła we wtorek (23 czerwca) dochodzenie w celu oceny, czy pomoc publiczna w wysokości 282 mln euro przyznana przez rząd Poczcie Czeskiej jest zgodna z unijnymi przepisami.

Czeska poczta jest głównym operatorem pocztowym w kraju. W całości należy do Skarbu Państwa. Skargę na nieuprawnioną pomoc publiczną złożyły do Komisji dwie konkurencyjne firmy.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Czechy: Premier Andrej Babiš zarzuca Parlamentowi Europejskiemu ingerowanie w wewnętrzne sprawy kraju

Premier Andrej Babiš uważa, że rezolucja Parlamentu Europejskiego ingeruje w sprawy, które znajdują się w wyłącznej kompetencji krajowych organów.

BUDAPESZT

Zmiany po czterech latach. Węgierski bank centralny po raz pierwszy od 2016 r. obniżył stopy procentowe. Bank centralny obniżył referencyjną, 3-miesięczną depozytową stopę procentową, o 15 punktów bazowych z 0,9 proc. do 0,75 proc., poinformował we wtorek (23 czerwca) Narodowy Bank Węgier.

Tymczasem rozwija się kryzys wokół największego portalu informacyjnego na Węgrzech – Index.hu. We wtorek ze stanowiska dyrektora generalnego zrezygnował András Pusztay. Więcej szczegółów tutaj

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

TSUE: Węgierska ustawa o organizacjach pozarządowych niezgodna z prawem UE

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł o niezgodności węgierskiej ustawy o organizacjach pozarządowych z 2017 r.

SOFIA

Prokuratura nakazuje ministrowi rolnictwa ochronę pszczół. Naczelna Prokuratura Administracyjna domaga się od ministra rolnictwa Iwana Stankowa i dyrektora wykonawczego Agencji Bezpieczeństwa Żywności, dr Damyanowa Iliewa, podjęcia środków w celu ochrony pszczół przed zatruciem pestycydami.

W poniedziałek (22 czerwca) prokuratura apelacyjna w Wielkim Tyrnowie zarządziła przegląd wszystkich odmów wszczęcia dochodzeń w sprawie masowego wymierania pszczół w regionie w ciągu ostatnich trzech lat.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Chorwacja: Miliony martwych pszczół przy granicy z Węgrami

Szacuje się, że 50 mln pszczół odnaleziono martwych w komitacie Żupania medzimurska w północnej części Chorwacji przy granicy z Węgrami.

LUBLANA

Akt pojednania. Prezydenci Słowenii i Włoch. Borut Pahor i Sergio Mattarella, wezmą udział 13 lipca w ceremonii ponownego otwarcia słoweńskiego centrum kultury w Trieście. Budynek spalono sto lat temu.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Słowenia: Małżeństwo na czele ambasady Niemiec

Natalie Kauther i Adrian Pollmann będą od sierpnia br. zmieniać się na stanowisku ambasadora Niemiec co osiem miesięcy.

BELGRAD

Silna delegacja. W paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie, która odbywa się dzisiaj (24 czerwca) na moskiewskim Placu Czerwonym z okazji 75 lat od kapitulacji hitlerowskich Niemiec w 1945 r., wezmą udział przywódcy kilku byłych republik Związku Radzieckiego, a także prezydent Serbii Aleksandar Vučić, członek prezydencji w Bośni i Hercegowinie Milorad Dodik (reprezentuje bośniackich Serbów) oraz – jak twierdzą rosyjskie media – serbski reżyser filmowy Emir Kusturica.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Tymczasem prezydent Aleksandar Vučić powiedział we wtorek (23 czerwca), że odbył „serdeczne i dobre” spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i że był „bardzo zadowolony” z dyskusji.

„Rozmawialiśmy o kluczowych kwestiach. W odniesieniu do polityki przede wszystkim o Kosowie, ale także ogólnej współpracy regionalnej i wydarzeniach na świecie. Oprócz kwestii stricte politycznych […] otrzymałem porady i ciekawe analizy od prezydenta Putina”, powiedział Vučić. 

Vučić podkreślił m.in., że współpraca gospodarcza między Serbią a Rosją rozwija się nawet pomimo pandemii koronwirusa, a wymiana handlowa między oboma krajami zwiększyła się o 7 proc. w pierwszym kwartale 2020 r.

Vučić potwierdził także, że rosyjski prezydent odwiedzi Belgrad w październiku br., by wziąć udział w inauguracji kościoła świętego Sawy w serbskiej stolicy. Ostatnia wizyta prezydenta Putina w Serbii w styczniu 2019 r. wzbudziła ogromny entuzjazm mieszkańców Belgradu, a rosyjski prezydent był fetowany niczym gwiazda muzyki rockowej.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)