Hiszpania: Postępująca dekarbonizacja. Połowa elektrowni węglowych do natychmiastowego zamknięcia / STOLICE

Hiszpania jest na drodze do szybkiej dekarbonizacji. Siedem z 15 elektrowni węglowych, które nadal pracują w Hiszpanii, przestanie działać począwszy od 30 czerwca.

Hiszpania jest na drodze do szybkiej dekarbonizacji. Siedem z 15 elektrowni węglowych, które nadal pracują w Hiszpanii, przestanie działać począwszy od 30 czerwca.

Ile elektrowni węglowych przestanie działać od wtorku (30 czerwca) w Hiszpanii? Dlaczego Francja zamyka najstarszą elektrownię atomową? Kiedy Wielka Brytania planuje zakończyć negocjacje z UE ws. umowy handlowej? Które państwa europejskie notują największa od kilku tygodni liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2? Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

MADRYT

Hiszpania na drodze do szybkiej dekarbonizacji. Siedem z 15 elektrowni węglowych, które nadal pracują w Hiszpanii, przestanie działać, począwszy od 30 czerwca. Właściciele zakładów zdecydowali, że dalsza działalność jest nieopłacalna z przyczyn ekonomicznych – informuje gazeta „El Pais”. Argumentem, który przeważył o zamknięciu elektrowni jest konieczność dostosowania kopalń do wyśrubowanych norm europejskich – nieopłacalna z punktu widzenia właścicieli. 

Decyzja nie zapadła na gruncie politycznym, lecz to sam rynek zdecydował o przyspieszeniu zmian. Kilka z elektrowni od miesięcy nie produkuje energii elektrycznej z przyczyn ekonomicznych. 

Jeszcze w 2018 r. około 15 proc. hiszpańskich emisji gazów cieplarnianych do atmosfery produkowano w wyniku spalania węgla. W maju tego roku było to już zaledwie 1,4 proc. We wtorek zostanie zamkniętych siedem zakładów. Ich właściciele – Naturgy, Endesa, Viesgo i Iberdrola – potwierdziły „EL PAÍS”, że 30 czerwca zaprzestaną definitywnie produkcji, aby uniknąć naruszenia europejskiej dyrektywy środowiskowej. 

Jak bardzo można obniżyć w UE emisje CO2 do 2030 r.? 65% jest możliwe?

Obecny unijny cel redukcji emisji CO2 do atmosfery do 2030 r. to 40 proc. W UE trwa już debata o tym, aby podnieść ten cel nawet do 55 proc. Ale czy możliwa jest redukcja o 65 proc?

LONDYN

Nowy termin.Wielka Brytania wyznaczyła wrzesień jako ostateczny termin uzgodnienia nowej umowy handlowej z UE. Negocjatorzy obu stron rozpoczęli w poniedziałek (29 czerwca) pierwsze bezpośrednie spotkanie od początku pandemii koronawirusa.

Główni negocjatorzy: Francuz Michel Barnier i jego brytyjski odpowiednik David Frost spotkali się w poniedziałek (29 czerwca) w Brukseli. Celem nadrzędnym jest intensyfikacja rozmów, która pozwoli na jak najszybsze osiągnięcie kompromisu w kluczowych sprawach. Rozmowy między Brukselą a Londynem znajdują się od wielu tygodni w martwym punkcie. 

W poniedziałek (29 czerwca) rzecznik rządu Borisa Johnsona powiedział dziennikarzom, że obie strony będą miały tylko kilka tygodni na przełamanie impasu w rozmowach. „Zawsze byliśmy pewni, że rozmowy nie mogą trwać dłużej niż do jesieni”.

Kolejną wskazówką, że ​​wrzesień jest ostatecznym terminem zakończenia rozmów dla Londynu, jest informacja potwierdzona w poniedziałek, że Frost przejmie od tego miesiąca funkcję doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii. Zostało mało czasu i dużo tematów do omówienia. 

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Brexit: Dziś czwarta rocznica referendum ws. pozostania Wielkiej Brytanii w UE

Nigel Farage był kluczową postacią kampanii referendalnej na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

BERLIN

Dłuższy lockdown. W poniedziałek (29 czerwca) premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet ogłosił tygodniowe przedłużenie ograniczeń dla Gütersloh, jednego z powiatów poddanych w ubiegłym tygodniu kwarantannie po wykryciu ogniska koronawirusa SARS-CoV-2 w miejscowym zakładzie pakowania mięsa. 

W Gütersloh odnotowano 112,6 nowych zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni, czyli znacznie powyżej górnej granicy 50 infekcji na 100 tys. osób, jak ustalił Instytut Roberta Kocha.

Pomoc dla gospodarki. Tymczasem Bundestag i Bundesrat przegłosowały w poniedziałek obniżenie do końca br. stawku podatku VAT oraz wypłacenie każdej z rodzin pomocy o wartości 300 euro na każde dziecko. Elementy są częścią federalnego programu wsparcia dla gospodarki i rodzin. Poprawki wejdą w życie od 1 lipca. Więcej o szczegółach niemieckiego pakietu pomocowego piszemy poniżej. 

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Niemcy: Tarcza antykryzysowa o wartości 130 mld euro. 50 mld na klimat

Na co konkretnie niemiecki rząd zamierza przeznaczyć kolejne miliardy euro pomocy?

PARYŻ

To już oficjalne. Najstarsza francuska elektrownia atomowa w Fessenheim na granicy z Niemcami została zamknięta w poniedziałek (29 czerwca) po 43 latach użytkowania. Elektrownia stała się „ofiarą” katastrofy w japońskiej Fukushimie w 2011 r. Od tamtego czasu Niemcy i Szwajcaria wywierały presje na Francji, by ze względów bezpieczeństwa zamknąć wysłużony obiekt. 

Pierwotnie rząd Francji obiecał zakończenie eksploatacji do końca 2016 roku. Jednak obietnicę ówczesnego prezydenta Françoisa Hollande’a, dotrzymał dopiero jego następca Emmanuel Macron.

Pierwszy blok elektrowni wyłączono z sieci w lutym br. Drugi – w ostatni poniedziałek czerwca. Zamknięcie Fessenheim krytykuje lokalny samorząd. 

(Anne Damiani | EURACTIV.FR)

Francja: François Fillon skazany na 5 lat więzienia. Będzie się odwoływał

W poniedziałek (29 czerwca) francuski sąd uznał François Fillona oraz jego żonę Penelope za winnych sprzeniewierzeniu publicznych środków. Były premier Francji oraz kandydat na prezydenta w 2017 roku został skazany na 5 lat więzienia i uiszczenie 375 tys. euro kary.

WIEDEŃ

Zaniepokojony minister. W Austrii liczba aktywnych przypadków choroby COVID-19 wzrosła w poniedziałek (29 czerwca) do ponad 600. To najwyższy wynik w czerwcu. Liczba nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wzrosła między piątkiem a poniedziałkiem o 124 nowe przypadki. Przyczyniły się do tego nowe ogniska wirusa w Górnej Austrii oraz Salzburgu. „Niepokoją mnie nowe lokalne ogniska”, powiedział w poniedziałek (20 czerwca) minister zdrowia Rudolf Anschober (Zieloni). Polityk dodał, że „społeczeństwo musi mieć świadomość ryzyka”.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Koronawirus: Pierwsze znosiły restrykcje. Teraz Chorwacja i Słowenia przygotowują się na drugą falę zakażeń

Chorwacja jako jedna z pierwszych w UE otworzyła granice dla turystów, a Słowenia ogłosiła koniec pandemii już w połowie maja. Jednak wraz ze wzrostem zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach, oba kraje przygotowują się na drugą falę epidemii.

RZYM

Szkoły będą gotowe do nauczania? Włoska minister edukacji Lucia Azzolina potwierdziła w poniedziałek (29 czerwca) przygotowanie ponad 2,5 mld euro na pomoc w przystosowaniu placówek edukacyjnych do nowego roku szkolnego we wrześniu. 

„Fundusze zostaną przeznaczone na nowy sprzęt oraz wszelkie możliwe zabezpieczenia dla uczniów. Myślimy również o renowacji nieczynnych obiektów, a także o zatrudnieniu większej liczby nauczycieli”, powiedziała Azzolina .

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Dla kogo UE otworzy swoje granice zewnętrzne? Decyzja ma zapaść jutro

Do 30 czerwca będzie gotowa lista pozaunijnych krajów, które zostaną uznane za epidemicznie bezpieczne. Ich obywatele będą mogli wjechać na teren Unii Europejskiej.

HELSINKI

Wzrost promieniowania nad Skandynawią. Organizacja do spraw Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych (CTBTO) poinformowała o wykryciu podwyższonego poziomu radiacji przez czujniki znajdujące się w Szwecji. Źródło promieniowania pochodzi z obszaru Morza Bałtyckiego. Więcej o wykryciu podwyższonego promieniowania i podejrzeniach, co do jego źródła piszemy poniżej.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Energia atomowa: Wzrost promieniowania nad Skandynawią i Bałtykiem. Co mogło być jego przyczyną?

Czujniki promieniowania w Finlandii i Szwecji wykryły podwyższony poziom izotopów powstających z rozszczepienia jądrowego. Skąd mogło pochodzić promieniowanie?

PRAGA

W obronie szefa rządu. Według czeskiego rządu rezolucja Parlamentu Europejskiego potępiająca prawdopodobny konflikt interesów premiera Andreja Babiša, który ma nadal sprawować kontrolę nad holdingiem Agrofert, narusza zasadę domniemania niewinności.

Polityk jest oskarżany o ciągłe kontrolowanie działalności jednego z największych przedsiębiorstw w Czechach, podczas gdy jako szef rząd ma wpływ na podział środków z unijnego budżetu. Rząd Czech argumentuje, że rezolucja przyjmuje za pewnik wyniki audytu realizowanego przez Komisję Europejską. 

Czechy: Premier Andrej Babiš zarzuca Parlamentowi Europejskiemu ingerowanie w wewnętrzne sprawy kraju

Premier Andrej Babiš uważa, że rezolucja Parlamentu Europejskiego ingeruje w sprawy, które znajdują się w wyłącznej kompetencji krajowych organów.

To nie koniec epidemii.Tymczasem w Czechach wykryto w niedzielę (28 czerwca) 304 nowe przypadki zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. To najwyższy dzienny przyrost infekcji od 8 kwietnia. 

Minister zdrowia Adam Vojtěch zapewnił, że nie jest to druga fala epidemii, ale wynik masowych testów przeprowadzanych w regionie wydobywczym węgla w Karwinie, przy granicy z Polską, gdzie odnotowano lokalne ognisko koronawirusa. Rząd nie przewiduje wprowadzenia restrykcji dla innych regionów w kraju. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Niemcy: Władze Bawarii chcą powszechnych testów na koronawirusa. Jakie są warunki propozycji?

W Bawarii w Niemczech każdy będzie mógł poddać się badaniu na obecność koronawirusa – niezależnie od tego czy występują u niego objawy choroby COVID-19.

BRATYSŁAWA

Były premier założył nową partię. Były premier Słowacji (urzędował do marca bieżącego roku) Peter Pellegrini ogłosił nazwę swojej nowej partii, która ma doprowadzić do odnowy słowackiej socjaldemokracji. To efekt rozłamu w ugrupowaniu Smer-SD (Kierunek-Socjalna Demokracja), które po serii skandali straciło władzę.

Perspektywa powstania nowego socjaldemokratycznego ugrupowania wywołała na słowackiej scenie politycznej duże zainteresowanie. Jeden z sondaży z początku czerwca pokazywał nawet, że taka teoretyczna partia mogłaby liczyć na podobne poparcie jak OĽaNO i tylko nieznacznie mu ustępować.

Więcej o tym na ile proc. poparcia może liczyć inicjatywa byłego premiera Słowacji oraz jakie cele stawia sobie Peter Pellegrini piszemy poniżej.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl

Słowacja: Był "Kierunek", będzie "Głos". Były premier założył nową partię

Były premier Słowacji (urzędował do marca bieżącego roku) Peter Pellegrini ogłosił nazwę swojej nowej partii, która ma doprowadzić do odnowy słowackiej socjaldemokracji. To efekt rozłamu w ugrupowaniu, które po serii skandali straciło władzę

BUKARESZT

Na luzowanie restrykcji przyjdzie czas. Ograniczenia społeczne, które miały zostać zniesione 1 lipca, pozostaną w mocy, ponieważ liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększyła się w ostatnich dniach.

Władze zapowiedziały wprowadzenie nowych restrykcji, gdyby pojawiły się nowe ogniska zakażeń w popularnych miejscowościach turystycznych, jak Dolina Prahova w Karpatach lub wybrzeże Morza Czarnego.

W poniedziałek (29 czerwca) liczba nowych infekcji koronawirusem zwiększyła się o 269. To największy dzienny przyrost od ponad dwóch miesięcy. Od początku pandemii w Rumunii zarejestrowano łącznie 26,5 tys. przypadków koronawirusa i 1634 zgonów.

W jedności siłaPrawicowe ugrupowania polityczne powinny wyznaczyć wspólnych kandydatów w wyborach lokalnych, w tym w stolicy kraju Bukareszcie, powiedział premier i lider Partii Narodowo-Liberalnej (PNL), Ludovic Orban.

Orban argumentował, że obecne podziały na rumuńskiej prawicy widać na przykładzie Bukaresztu. Stolica Rumunii jest podzielona na sześc dzielnic. W każdej z nich rządzą osoby wyznaczone przez rządzącą krajem do ubiegłego roku Partię Socjaldemokratyczną (PSD). Ponadto burmistrzynią stolicy jest inna z polityczek PSD Gabriela Firea. „Nie czas na podziały”, podkreślił Orban. 

Wybory lokalne zaplanowano na wiosnę br., ale rząd odwołał głosowanie z powodu pandemii koronawirusa. Nowy termin nie został jeszcze uzgodniony, ale wiele wskazuje na to, że głosowanie może odbyć się jesienią tego roku. 

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Rumunia przełoży z powodu koronawirusa jesienne wybory parlamentarne?

Władze Rumunii rozważają przełożenie z powodu pandemii koronwirusa wyborów parlamentarnych. Są one zaplanowane na koniec listopada lub początek grudnia.

ZAGRZEB

„Wszystko, co było możliwe, zostało osiągnięte”. Pierwsza rotacyjna prezydencja Chorwacji w UE, która zakończy się we wtorek (30 czerwca), nie odbyła się zgodnie z planem z powodu pandemii koronawirusa, „ale wszystko, co było możliwe w danych okolicznościach, osiągnęliśmy”, powiedział w poniedziałek (29 czerwca) premier Andrej Plenković.

Wizy do USA. Wszystko wskazuje na to, że Chorwacja jest w końcowej fazie przystąpienia do amerykańskiego programu zniesienia wiz (Visa Waiver Program), powiedział minister spraw wewnętrznych Davor Božinović. Ambasador USA w Chorwacji Robert Kohorst przyznał jednak, że przystąpienie Chorwacji do VWP, planowane na koniec tego roku, może się opóźnić o kilka miesięcy z powodu pandemii koronawirusa. 

(Karla Juničić, EURACTIV.hr)

Chorwacja wspiera aspiracje państw Bałkanów Zachodnich w drodze do UE

Chorwacki minister spraw zagranicznych i europejskich Radman Grlić podczas wizyty w Tiranie i Skopje potwierdził aktywne wsparcie dla Albanii i Macedonii Północnej na drodze do przystąpienia do Unii Europejskiej. W maju w Zagrzebiu odbędzie się szczyt UE-Bałkany Zachodnie, na którym …

LUBLANA

Związek zawodowy Aerodrom Lublana przygotowuje w czwartek wiec protestacyjny przeciwko planowanym zwolnieniom, donosi serwis informacyjny 24ur. „Firma, która w ostatnich latach regularnie przynosiła wiele milionów zysków – ponad 20 mln euro tylko w ciągu ostatnich dwóch lat – niemal natychmiast zaczęła zwalniać pracowników z powodu problemów spowodowanych epidemią”, informuje gazeta.

Dyrektor generalny Zmago Skobir powiedział, że firma planuje zwolnić około 120 osób lub jedną czwartą całego personelu lotniska.

Dura lex sed lex. „Słowenia będzie zmuszona wykreślić Chorwację z listy krajów wolnych od koronawirusa”, powiedział rzecznik słoweńskiego rządu. „Jest prawdopodobne, że w najbliższych dniach Chorwacja przekroczy limit dziesięciu zainfekowanych koronawirusem SARS-CoV-2 na 100 tys. mieszkańców. Słowenia ustanowiła wysokie kryteria i żaden kraj, który ich nie spełnia, nie może znaleźć się na liście państw bezpiecznych z punktu widzenia epidemiologicznego”, podkreślił rzecznik. 

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Słowenia jako pierwsza w Europie ogłasza koniec epidemii koronawirusa

Rząd Słowenii oficjalnie ogłosił w całym kraju koniec epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

BELGRAD

Koronawirus nie odpuszcza. W Serbii także notuje się w ostatnich dniach więcej przypadków zakażeń koronawirusem. W poniedziałek (29 czerwca) poinformowano o kolejnych 242 nowych infekcjach. Zmarły 4 osoby, a prawie 40 podłączonych jest do respiratorów w szpitalach, poinformowało serbskie Ministerstwo Zdrowia.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju władze zdecydowały o pozostawieniu obowiązku noszenia masek ochronnych w komunikacji miejskiej oraz we wszystkich przestrzeniach zamkniętych. Zakrywanie usta i nosa obowiązuje także w centrach handlowych, kawiarniach, restauracjach, salonach fryzjerskich oraz siłowniach.

Rozszerzenie UERozszerzenie UE i region Bałkanów Zachodnich należą do kluczowych tematów niemieckiej prezydencji w UE, powiedział ambasador Niemiec w Serbii Thomas Schieb. „To ważne kwestie i zajmiemy się nimi na poważnie. Zapewniamy, że Bałkany Zachodnie i proces rozszerzenia będą dominować podczas naszej prezydencji”, dodał dyplomata. 

Schieb podkreślił jednak, że rozmowy akcesyjne będą zależeć od stopnia postępu w kluczowych dziedzinach, jak reformy, praworządność, korupcja, sądownictwo i media.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)