Koronawirus: Noszenie masek ochronnych w Czechach nieobowiązkowe od 1 lipca

W Czechach od 1 lipca zasłanianie nosa i ust nie będzie obowiązkowe.

W Czechach od 1 lipca zasłanianie nosa i ust nie będzie obowiązkowe. | The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

W Czechach od 1 lipca zasłanianie nosa i ust nie będzie obowiązkowe. Wyjątek m.in. dla powiatu graniczącego z województwem śląskim. Niemcy spierają się z Rumunią o nowe ognisko koronawirusa w rzeźni w Nadrenii Północnej-Westfalii. Dziś szczyt Rady Europejskiej poświęcony m.in. Funduszowi Odbudowy UE. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

MIŃSK

Wiktar Babaryka, jeden z potencjalnych kontrkandydatów Aleksandra Łukaszenki w sierpniowych wyborach prezydenckich został aresztowany. Więcej informacji w tekście poniżej.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Białoruś: Jeden z wyborczych rywali Łukaszenki aresztowany

Wiktar Babaryka, jeden z potencjalnych kontrkandydatów Aleksandra Łukaszenki w sierpniowych wyborach prezydenckich został aresztowany. Pogłoski o tym krążyły od rana, ale dopiero popołudniu potwierdzono to oficjalnie.

PRAGA

Maski opadły. Z początkiem lipca Czechy zniosą obowiązek noszenia masek ochronnych w zamkniętych pomieszczeniach oraz transporcie publicznym, poinformował w czwartek (18 czerwca) minister zdrowia Adam Vojtěch. Rząd poluzuje także restrykcje dla barów i restauracji, które od 1 lipca wrócą do normalnego trybu działania. 

Wyjątkiem będą regiony o wyższej liczbie zakażeń koronawirusem, jak Praga oraz powiat karwiński, który graniczy z województwem śląskim. Rząd zastrzegł sobie możliwość do przywracania nakazu w regionach o gorszej sytuacji epidemiologicznej. „Chcemy jednak przejść od nakazów dla wszystkich do lokalnych zaleceń oraz indywidualnej odpowiedzialności”, podkreślił minister zdrowia.

Czechy prowadziły nakaz zasłaniania ust i nosa jako jeden z pierwszych krajów w Europie. Nakaz obowiązywał od 19 marca, a od 25 maja zezwolono na zdejmowanie masek (lub chust zasłaniających usta i nos) na świeżym powietrzu. W Polsce nakaz noszenia masek wprowadzono 16 kwietnia.

Jednocześnie od 22 czerwca w Czechach zniknie konieczność zachowania 2 metrów dystansu w przestrzeni publicznej.

(Lukáš Hendrych, EURACTIV.cz | Mateusz Kucharczyk, EURACTIV.pl)

Czechy: Polska bezpieczna epidemiologicznie?

Rząd określił poziom bezpieczeństwa epidemiologicznego innych państw. W jakiej grupie znalazła się Polska?

BERLIN | BUKARESZT

Spór o przyczynę nowych zakażeń. Po wykryciu nowego ogniska koronawirusa w Niemczech, w największej rzeźni w kraju w Tönnies w Rheda-Wiedenbrück (zakażenie potwierdzono już u 657 pracowników na 1000 przebadanych. Na kwarantannę skierowano 7 tys. osób), premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet (CDU) stwierdził, że winę za sytuację epidemiologiczną ponosi właściciel zakładu oraz jego pracownicy z Bułgarii i Rumunii. 

W odpowiedzi na zarzuty polityka CDU zareagowało MSZ Rumunii, które poprosiło ambasadora Niemiec w Rumunii o złożenie wyjaśnień.

Laschet powiedział w środę (17 czerwca), że pracownicy rzeźni przybyli do Niemiec z krajów, w których odnotowano nowe ogniska koronawirusa. Tym samym polityk CDU zrzucił z siebie odpowiedzialność, podkreślając że polityka sanitarna lokalnych władz jest bez zarzutu.

Słowa polityka CDU spotkały się z krytyką przedstawicieli innych ugrupowań. Po żądaniach wyjaśnień ze strony rumuńskiej, niemiecka ambasada odpowiedziała, mówiąc, że intencją Lascheta nie było winić rumuńskich i bułgarskich pracowników za rozprzestrzenianie wirusa.

„Sytuacja z Rheda-Wiedenbrück może się powtórzyć wszędzie. To nie ma nic wspólnego z luzowaniem restrykcji, ale z zakwaterowaniem pracowników oraz warunkami pracy”, przyznał ostatecznie Laschet.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de,  Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Nowe ognisko koronawirusa w Niemczech. W Bułgarii coraz więcej zakażeń

Codzienny briefing z europejskich stolic – 18 czerwca.

PARYŻ

USA nie chcą rozmawiać z Europą o podatku. Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin napisał w liście do czwórki europejskich ministrów finansów o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z międzynarodowych negocjacji w sprawie globalnego podatku cyfrowego.

Otrzymanie listu potwierdził francuski minister finansów Bruno Le Maire. „Potwierdzam, że otrzymaliśmy, wraz z moimi odpowiednikami z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Włoch pismo od sekretarza skarbu Stevena Mnuchina, który poinformował nas, że USA ​​nie chcą kontynuować negocjacji na forum OECD w sprawie podatku cyfrowego”, powiedział w czwartek rano Le Maire w radio France Inter. 

„Francja, Hiszpania, Wielka Brytania i Włochy odpowiedziały już USA, że naszym celem jest dążenie do jak najszybszego i możliwie najbardziej sprawiedliwego ustalenia globalnego podatku w ramach OECD”. Więcej szczegółów na temat globalnego podatku cyfrowego niżej.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

OECD: USA zawieszają negocjacje w sprawie globalnego podatku cyfrowego

Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin poinformował o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z negocjacji w sprawie globalnego podatku cyfrowego.

LONDYN

Potrzeba dogłębnych zmian. W czwartek (18 czerwca) opublikowano raport w ramach projektu Labour Together – analiz i wywiadów z 11 tys. członków Partii Pracy, politykami i aktywistami ugrupowania. Wynika z niego, że do najważniejszych przyczyn porażki laburzystów w wyborach parlamentarnych z grudnia 2019 r. przyczyniły się osobista niepopularność byłego już lidera Jeremy’ego Corbyna oraz dwuznaczne stanowisko partii w sprawie brexitu.

Autorzy raportu ostrzegają jednak, że to tylko przyczyny bezpośrednie wyborczej porażki. Problem jest bowiem zdecydowanie poważniejszy. Partia Pracy traci wyborców w miastach, gdzie dotąd była najpopularniejszym ugrupowaniem, np. na północy kraju. „Dlatego błędem byłoby sądzić, że inny lider wystarczyłby do odwrócenia niekorzystnego trendu”. napisano w raporcie. Potrzeba zmian. W kwietniu br. nowym liderem laburzystów wybrano Keira Stramera.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Wielka Brytania: Keir Starmer nowym przewodniczącym Partii Pracy

Keir Starmer został nowym liderem labourzystów. Partyjne wybory przeprowadzono przez internet i drogą pocztową.

WIEDEŃ

Koronawirus nie odpuszcza. W Austrii w ciągu ostatnich tygodni obserwowano stały spadek nowych zakażeń koronawirusem, jednak w czwartek (18 czerwca) Ministerstwo Zdrowia potwierdziło łącznie 434 aktywne przypadki infekcji w całej Austrii. To o 45 więcej niż w ubiegły czwartek. 72 osoby są hospitalizowane, a stan ósemki pacjentów określany jest jako ciężki. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Koronawirus: Komisja Europejska włącza się do wyścigu po szczepionkę

Komisja Europejska przedstawiła strategię przyspieszenia opracowania, produkcji i dystrybucji szczepionki przeciwko koronawirusowi.

HELSINKI

Fundusz ze zmianami. Rząd Finlandii już wielokrotnie w ostatnich tygodniach wyraził swoje stanowisko odnośnie Funduszu Odbudowy UE. Helsinki chcą zmian w strukturze wartej 750 mld euro propozycji Komisji Europejskiej.

W wywiadzie z fińską telewizją publiczną (YLE) minister spraw europejskich Tytti Tuppurainen (SDP) podkreśliła gotowość swojego kraju do negocjacji, zaznaczając jednak że rząd Sanny Marin chciałby większego wsparcia dla państw, które przedstawią odpowiednie plany na odbudowę gospodarek, uwzględniające kwestie społeczne i ekologiczne. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia odrzuci Fundusz Odbudowy UE w obecnym kształcie. Inne państwa też chcą zmian

Czego Finowie nie akceptują w propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej ratowania europejskiej gospodarki?

RZYM

Zadowolenie i świadomość trudności. Przed piątkową Radą UE, która odbędzie się w trybie wideokonferencji, w czwartek (18 czerwca) doszło do spotkania na szczycie włoskiej polityki. Uczestniczyli w nim prezydent Sergio Mattarella, premier Giuseppe Conte, Szef dyplomacji Luigi Di Maio, minister gospodarki Roberto Gualtieri oraz minister ds. europejskich Vincenzo Amendola. Głównym tematem spotkania była europejska reakcja na kryzys gospodarczy wywołany pandemią.

Politycy wyrazili zadowolenie, że idea stworzenia europejskiego funduszu ratunkowego zaproponowana przez Włochy znalazła uznanie w oczach Komisji Europejskiej. Wszyscy przyznali jednak, że negocjacje dotyczące ostatecznego kształtu funduszu mogą okazać się trudne.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włoski Ruch Pięciu Gwiazd otrzymał wsparcie finansowe z Wenezueli?

Według raportu hiszpańskiego dziennika partia należąca obecnie do koalicji rządzącej miała otrzymać środki finansowe od wenezuelskiego rządu.

MADRYT

Wsparcie dla turystyki. Premier Pedro Sanchez ogłosił w czwartek (18 czerwca) program wsparcia dla krajowej turystyki kwotą 4,25 mld euro. „Ta branża jest filarem naszej gospodarki, dlatego jej odbudowa jest jednym z naszych priorytetów”, podkreślił polityk. Więcej szczegółów poniżej.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

Hiszpania: Miliardy na wsparcie turystyki. Miliony osób nadal bez pracy

Premier Pedro Sanchez ogłosił w czwartek (18 czerwca) program wsparcia dla krajowej turystyki kwotą 4,25 mld euro.

SOFIA

Reklama dźwignią turystyki. Branża turystyczna jest także ważna dla Bułgarii. Podobnie jak w Hiszpanii odpowiada za około 12 proc. PKB kraju. Z powodu kryzysu wywołanego pandemią dochody przedsiębiorców mogą zmniejszyć się o połowę. Jednak uwzględniając mniej katastroficzne scenariusze spadek dochodów może sięgnąć 30-40 proc., powiedziała minister turystyki Nikolina Angelkova.

Władze przeznaczyły dodatkowe 6 mln euro na kampanie promocyjne, aby przyciągnąć turystów z zagranicy do kraju. Specjalne bloki reklamowe będzie można obejrzeć we wszystkich krajach sąsiednich, w państwach nordyckich, Niemczech, w krajach Grupy Wyszehradzkiej oraz Izraelu.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Turystyka po pandemii: Europa "wielu prędkości"?

Jakie kraje są skłonne wprowadzić ułatwienia dla turystów z państw najmniej dotkniętych pandemią?

BUDAPESZT

Węgry na cenzurowanym. W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE uznał za sprzeczną z prawem UE węgierską ustawę z 2017 r. dotycząca organizacji pozarządowych. Zgodnie z nią organizacje podlegają rejestracji przez węgierskie organy jako „otrzymujące wsparcie zagraniczne”, gdy wysokość darowizn otrzymanych w danym roku osiągnie określony próg. Więcej szczegółów, w tym reakcja węgierskiego rządu, poniżej.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

TSUE: Węgierska ustawa o organizacjach pozarządowych niezgodna z prawem UE

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł o niezgodności węgierskiej ustawy o organizacjach pozarządowych z 2017 r.

BRATYSŁAWA

Granice solidarności. Podczas ubiegłotygodniowego szczytu Grupy Wyszehradzkiej przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier ogłosili, że udało się – mimo rozbieżności – wypracować wspólne stanowisko w sprawie unijnego pakietu ratunkowego po pandemii koronawirusa.

Jednak w środę (17 czerwca) premier Igor Matovič, tłumacząc eurodeputowanym ze Słowacji stanowisko rządu przed piątkowym szczytem Rady UE, powiedział, że ważne jest, aby kryteria podziału nie były negocjowane przede wszystkim ze szkodą dla Słowacji.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Grupa Wyszehradzka zgodna ws. Europejskiego Funduszu Odbudowy?

Mimo dotychczasowych rozbieżności udało się wypracować wspólne stanowisko V4 wobec unijnego pakietu ratunkowego dla gospodarki po pandemii COVID-19.

ZAGRZEB

Wakacje w domu i z aplikacją. Chorwacja dołączy w lipcu do grupy państw, które udostępnią swoim obywatelom aplikację informującą o kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2. W tym tygodniu podobna aplikacja wystartowała w Niemczech. Od razu spotkała się z dużym zainteresowaniem obywateli tego kraju. Tylko w ciągu pierwszej doby pobrano ją 6,5 mln razy.

Tymczasem szef MSW Davor Bozinovic zalecił Chorwatom, aby ze względu na bezpieczeństwo i ochronę zdrowia, tegoroczne wakacje planowali w kraju a nie za granicą. Nie przeszkadza to Chorwatom w zapraszaniu zagranicznych turystów na wakacje do swojego kraju. 

(Karla Junicic, EURACTIV.hr)

Chorwacja: Już prawie 50 tys. turystów od czasu otwarcia granic

Chorwacja jako pierwszy kraj w UE całkowicie wznowiła pracę branży turystycznej.

LUBLANA

Powrót kwarantanny. Rząd ubiega się o zlokalizowanie w Słowenii jednego z magazynów, które zostaną utworzone do przechowywania sprzętu medycznego w ramach programu rescEU, poinformował w czwartek minister obrony Matej Totnin. Jak na razie sprzęt dostępny w ramach systemu uzupełniającego unijny Mechanizm Ochrony Ludności jest przechowywany w Niemczech i Rumunii, jednak docelowo Komisja Europejska planuje utworzenie sześciu centrów logistycznych w całej Unii.

Od piątku (19 czerwca) Słowenia przywróci 14-dniową kwarantannę dla podróżnych przybywających z Bośni i Hercegowiny, Serbii i Kosowa. Decyzja ta ma związek z większą liczbą nowych zakażeń w tych krajach.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Słowenia jako pierwsza w Europie ogłasza koniec epidemii koronawirusa

Rząd Słowenii oficjalnie ogłosił w całym kraju koniec epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

BELGRAD

Bez pośpiechu. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odwiedził serbską stolicę – Belgrad. Po spotkaniu z prezydentem Serbii  Aleksandarem Vučiciem stwierdził, że „nie należy przyspieszać normalizacji relacji serbsko-kosowskich”.

„Uważamy, że przyniosłoby to skutek odwrotny od zamierzonego” – powiedział Ławrow po spotkaniu z serbskim prezydentem. Szef rosyjskiej dyplomacji dodał, że Rosja „będzie popierać wszelkie kroki, wysiłki i inicjatywy, które rzeczywiście pomogą Belgradowi oraz Prisztinie podjąć decyzję trwałą i możliwą do przyjęcia dla obu stron.”

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Ławrow: Nie forsujmy "uregulowania kwestii Kosowa"

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odwiedził serbską stolicę – Belgrad. Po spotkaniu z prezydentem Serbii stwierdził, że „nie należy przyspieszać normalizacji relacji serbsko-kosowskich”.