Belgia krytykuje samodzielny zakup szczepionki na koronawirusa przez cztery kraje UE

Belgijska minister zdrowia Maggie De Block krytykuje inicjatywę Niemiec, Francji, Holandii i Włoch.

Belgia krytykuje Francję, Holandię, Niemcy i Włochy za wyłamanie się z unijnej solidarności. Ukraina zacieśnia współpracę z NATO. We Włoszech lokalna odmiana sporu o pomniki kontrowersyjnych postaci. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BRUKSELA

Krytyka niesolidarnego podejścia. Belgijska minister zdrowia Maggie De Block (Flamandzcy Liberałowie i Demokraci; Open VLD) powiedziała, że ​​uważa za „nieuzasadnione”, że cztery państwa członkowskie UE negocjują zakup około 400 mln dawek brytyjsko-szwedzkiej szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 poza inicjatywą wspólnych zamówień uruchomioną przez Komisję Europejską. 

Przypomnijmy. Gigant farmaceutyczny AstraZeneca zawarł umowę z European Inclusive Vaccines Alliance na dostarczenie nawet 400 mln dawek eksperymentalnej szczepionki na koronawirusa.

Porozumienie utworzone przez Francję, Holandię, Niemcy i Włochy ma odebrać do końca 2020 roku szczepionkę testowaną przez Uniwersytet w Oxfordzie. Porozumienie zawarte w sobotę (13 czerwca) ma na celu udostępnienie szczepionki innym krajom europejskim, które chciałyby wziąć w nim udział. Oczekuje się, że koszty te zostaną zrekompensowane przez finansowanie ze strony rządów.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Już 149 firm na świecie pracuje nad szczepionką. Chiny i USA na czele wyścigu

Prezentujemy listę wszystkich 149 firm, które pracują nad szczepionką na koronawirusa.

MOSKWA

„Jak równać, to do najlepszych”. Prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie dla państwowej telewizji stwierdził, że Rosja radzi sobie lepiej niż Stany Zjednoczone w walce z koronawirusem. Więcej szczegółów poniżej. 

(Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

Putin: Rosja radzi sobie z pandemią lepiej niż USA

Prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie dla państwowej telewizji stwierdził, że Rosja radzi sobie lepiej niż Stany Zjednoczone w walce z koronawirusem.

KIJÓW

Bliżej Zachodu. Współpraca Ukrainy z NATO osiągnęła nowy poziom. W piątek (12 czerwca) kraj oficjalnie przystąpił do Programu Rozszerzonych Możliwości Sojuszu Północnoatlantyckiego. Informację przekazała Rada Północnoatlantycka. Program Rozszerzonych Możliwości adresowany jest do państw, które wniosły znaczący wkład w operacje i misje Sojuszu. Obok Ukrainy do programu należą także Finlandia, Szwecja, Australia, Gruzja i Jordania.

(EURACTIV.pl)

Ukraina i Węgry chcą zamknąć wzajemne spory. W tle akcesja Ukrainy do NATO

Codzienny briefing z europejskich stolic – 1 czerwca.

RZYM

Kontrowersje wokół pomników po włosku. W sobotę (13 czerwca) doszło do oblania farbą pomnika zmarłego w 2001 r. w wieku 92 lat wybitnego prawicowego dziennikarza Indro Montanellego. Przez wiele lat pracował on dla Corrierre della Sera, by następnie stać się założycielem Il Giornale. Na postumencie oblanym czerwoną farbą znalazły się napisy: „rasista” i „gwałciciel”.

Prokuratura w Mediolanie, gdzie znajduje się pomnik, wszczęła śledztwo w sprawie. Do aktu wandalizmu przyznała się grupa studentów z ruchu Laboratorio universitario Metropolitano. W wydanym w niedzielę oświadczeniu w mediach społecznościowych zażądali obalenia pomnika pisarza i dziennikarza.

Akt wandalizmu był reakcją na znany od lat i potwierdzony przez publicystę w wywiadzie epizod z jego życia, gdy w wieku 26 lat jako wysłannik na wojnę włosko-abisyńską w 1935 r. kupił 12-latkę w Erytrei od jej ojca, by ją poślubić. Podczas pobytu Montanellego w Afryce, nastolatka pozostawała u jego boku.

Postępowanie studentów potępili politycy niemal wszystkich ugrupowań na czele z prawicowymi: Ligą Mattea Salviniego i Braci Włochów oraz centrolewicowej Partii Demokratycznej. Burmistrz Mediolanu Giuseppe Sala oświadczył, że pomnik pozostanie na swoim miejscu.

(Valentina Iorio | EURACTIV.it)

Tymczasem od poniedziałku (15 czerwca) działalność wznowią teatry, kina, salony gier, lokale bukmacherskie, salony spa oraz sauny. Przywrócona zostanie także możliwość odwiedzenia bliskich w domach spokojnej starości. Rząd wstrzymuje się jednak z wydaniem pozwolenia na uprawianie sportów drużynowych oraz otwarcie dyskotek. Do 14 lipca będzie także obowiązywać zakaz organizacji imprez pod gołym niebem.

(EURACTIV.pl)

Włochy: W Bergamo ponad połowa mieszkańców zakażona koronawirusem?

Wynik badań jest zdecydowanie wyższy niż w innych krajach europejskich.

BERLIN

Potrzeba większej przejrzystości. Z powodu podjęcia przez 27-letniego posła CDU Philippa Amthora pracy lobbingowej na rzecz jednej z amerykańskich firm w trakcie sprawowania mandatu parlamentarnego, socjaldemokraci (SPD) i Zieloni domagają się realizacji postulatu utworzenia oficjalnego rejestru lobbystów. CDU/CSU jest temu przeciwna.

W piątek (12 czerwca) „Der Spiegel” opublikował list, który Amthor wysłał w październiku 2018 r. do ministerstwa gospodarki kierowanego przez Petera Altmaiera (CDU). W piśmie napisanym z oficjalnymi sygnaturami Bundestagu parlamentarzysta zwrócił się o wsparcie firmy informatycznej Augustus Intelligence, na rzecz której miał lobbować. Według relacji prasy miał być posiadaczem 2817 akcji. 

Ostatecznie Amthorowi udało się zorganizować w listopadzie 2018 r. spotkanie na wysokim szczeblu dla firmy z przedstawicielami ministerstwa. Der Spiegel znalazł również zapisy dotyczące podróży i pobytów hotelowych, które Amthor odbył w imieniu firmy. Polityk zakończył już pracę dla Augustus Intelligence i przyznał się do błędu, ale zdaniem innych ugrupowań, taka postawa nie zamyka tematu, ponieważ – jak sugerują politycy SPD i Zielonych – potrzeba systemowych rozwiązań, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. 

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Niemcy: Skarga Alternatywy dla Niemiec uznana przez Federalny Trybunał Konstytucyjny

Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł, że szef MSW Horst Seehofer złamał zasady publikując krytyczny wobec AfD wywiad na stronie ministerstwa.

PARYŻ

Zwycięstwo nad wirusem. W niedzielę już po raz czwarty w ciągu ostatnich trzech miesięcy  Emmanuel Macron wystąpił w telewizyjnym orędziu do narodu. prezydent Francji ogłosił m.in. sukces w walce z koronawirusem. Zapowiedział ostateczne luzowanie restrykcji, a także zaapelował o większą solidarność w walce z pandemią w Europie. Więcej szczegółów niżej.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Macron: Obecny kryzys jest szansą na suwerenność w relacjach z Chinami i USA

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że zahamowanie koronawirusa jest pierwszym zwycięstwem nad pandemią.

HELSINKI

Fundusz Odbudowy niezgodny z traktatami? Rząd Finlandii, który odrzuca Fundusz Odbudowy Unii Europejskiej w obecnej postaci, znalazł się niespodziewanie pod presją parlamentu. Według Komisji ds. Konstytucyjnych warta 750 mld euro propozycja Komisji Europejskiej jest niezgodna z unijnymi traktatami.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Rząd pod presją parlamentu ws. Funduszu Odbudowy UE

Komisja ds. Konstytucyjnych parlamentu Finlandii uznaje wart 750 mld euro Fundusz Odbudowy UE za niezgodny z unijnymi traktatami.

MADRYT

Granice już niedługo otwarte. Hiszpania otworzy od 21 czerwca granicę z wszystkimi krajami strefy Schengen z wyjątkiem Portugalii (granica otwarta od 1 lipca). Granice z państwami spoza strefy Schengen Hiszpania planuje otworzyć od 1 lipca, „mając na względzie sytuację epidemiologiczną” w danym kraju. Granice kraju pozostają zamknięte od 14 marca.

„Od tego momentu nie będzie już obowiązku kwarantanny dla osób wjeżdżających do naszego kraju”, powiedział w niedzielę (14 czerwca) premier Pedro Sanchez

Tymczasem 18 czerwca rząd zaprezentuje plan wsparcia dla sektora turystycznego. Firmy z tej branży odpowiadają  za około 12 proc. PKB kraju. Ożywienie turystyki jest „priorytetem” dla rządu, podkreślił Sánchez. Polityk ogłosił także pakiet o wartości 3,75 mld euro dla krajowego sektora motoryzacyjnego. W ubiegłym tygodniu koncern Nissan poinformował o zamknięciu fabryki w Barcelonie.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

Hiszpania: Medycy wśród najczęściej zakażonych koronawirusem. Domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy służby zdrowia w Hiszpanii za swój trud otrzymali tegoroczną Nagrodę Księżnej Asturii. Apelują jednak o poprawę warunków pracy.

LIZBONA

Zamknięci do końca czerwca. Granica lądowa między Portugalią a Hiszpanią, zamknięta od 16 marca z powodu pandemii koronawirusa, pozostanie pozostanie nieczynna do 1 lipca na wniosek władz portugalskich, mimo że Hiszpania ponownie otworzy swoje granice z innymi krajami w dniu 21 czerwca.

Ponowne otwarcie granicy odbędzie się podczas uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych obu krajów. Portugalia utrzyma także zakaz lotów z krajów spoza UE do końca czerwca.

(Lusa.pt)

Portugalia: Przewodniczący Eurogrupy Mário Centeno odchodzi ze stanowiska

Minister finansów Portugalii Mário Centeno poddał się do dymisji. Rezygnacja ze stanowiska oznacza zmianę na czele Eurogrupy.

ATENY

Grecja jest gotowa na przyjęcie turystów, stawiając ich bezpieczeństwo i zdrowie na pierwszym miejscu”, powiedział premier Kiriakos Mitsotakis podczas wizyty na wyspie Santorini. W poniedziałek (15 czerwca) największe lotniska w kraju przywrócą loty międzynarodowe.

(EURACTIV.pl)

Grecja obawia się nowego kryzysu migracyjnego na granicy z Turcją

Codzienny briefing z europejskich stolic – 4 czerwca.

LONDYN

Wszystko jasne. Wielka Brytania oficjalnie zakomunikowała w piątek (12 czerwca) Komisji Europejskiej, że nie chce przedłużenia okresu przejściowego, który kończy się 31 grudnia br. „Formalnie potwierdziłem, że Wielka Brytania nie przedłuży okresu przejściowego (…). W dniu 1 stycznia 2021 r. odzyskamy kontrolę oraz polityczną i gospodarczą niezależność”, poinformował w piątek po wideokonferencji z unijnym komisarzem Maroszem Šefčovicem Michael Gove, minister bez teki w rządzie Borisa Johnsona.

Tymczasem premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson potępił zamieszki w Londynie. „Na naszych ulicach nie ma miejsca dla rasistowskiego bandytyzmu”, napisał na Twitterze szef brytyjskiego rządu, ostrzegając jednocześnie, że każdy, kto zaatakuje funkcjonariuszy policji, spotka się z „pełną mocą” prawa.

Mimo apeli władz oraz policji, by unikać zgromadzeń, w sobotę (13 czerwca)  w Londynie odbyły się wielotysięczne protesty. W centrum miasta zgromadzili się zwolennicy ruchu Black Lives Matter, a także kontrmanifestanci, protestujący m.in. przeciwko niszczeniu pomników związanych z brytyjską historią. Policja podjęła próby odseparowania od siebie obu grup, nie udało się jednak uniknąć zamieszek. Rannych zostało 15 osób, w tym dwóch policjantów.

(EURACTIV.pl)

Protesty przeciw rasizmowi także w Wielkiej Brytanii

Kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło udział, mimo przeciwepidemicznych obostrzeń, w protestach przeciwko rasizmowi. To gest solidarności z protestującymi w USA. W Londynie doszło też do pewnych incydentów.

WARSZAWA

Zagrożone prawa wyborcze? Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystąpił w zeszłym tygodniu do szefa polskiej dyplomacji Jacka Czaputowicza z apelem o podjęcie działań mających na celu “zagwarantowanie praw wyborczych polskim obywatelom przebywającym poza granicami”.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Prawa wyborcze Polaków głosujących za granicą zagrożone?

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystąpił do szefa polskiej dyplomacji Jacka Czaputowicza o “zagwarantowanie praw wyborczych polskim obywatelom przebywającym poza granicami”.

BRATYSŁAWA

Koniec stanu wyjątkowego. Po 90 dniach w sobotę (13 czerwca) zgodnie z zapowiedziami rządu doszło do zakończenia obowiązywania na terenie kraju stanu wyjątkowego. Wprowadzono go 16 marca z powodu pandemii koronawirusa. Od środy (10 czerwca) na terytorium kraju nie obowiązuje już zakaz zgromadzeń.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

Słowacja: Zniesiono stan wyjątkowy. Polacy mogą przekroczyć granicę na 48 godzin bez testu na koronawirusa

Na Słowacji nie obowiązuje już stan wyjątkowy. Dlaczego trwał aż 90 dni pomimo dobrej sytuacji epidemilogicznej?

PRAGA

Odpowiedzialna misja. W piątek (12 czerwca) generał Frantisek Ridzak objął dowództwo międzynarodowej misji UE w Mali. Będzie on kierował grupą żołnierzy z ponad 20 państw przez 6 miesięcy. Zadaniem misji armii jest szkolenie malijskich żołnierzy walczących z islamskimi bojówkami oraz pomoc w budowie regularnego wojska. 

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Czechy: Rząd wydalił z kraju dwóch pracowników ambasady Rosji

Sprawa domniemanego otrucia prezydenta Pragi Zdeněka Hřiba oraz burmistrza 6. dzielnicy Ondřeja Kolářa znalazła swoją kontynuację

BUKARESZT

Wakacje bez kwarantanny. Władze podały listę 17 państw europejskich uznanych za bezpieczne pod względem epidemiologicznym. Od 15 czerwca planowane jest wznowienie lotów z tymi państwami. Należą do nich m.in. Bułgaria i Grecja – sąsiedzi i dwa popularne wśród Rumunów kierunki turystyczne.

Na liście zabrakło Hiszpanii i Włoch, gdzie znajduje się największa diaspora Rumunów w Europie. Lista będzie aktualizowana raz w tygodniu.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Jak Rumunia walczy z fake news na temat koronawirusa

Codzienny briefing z europejskich stolic – 13 maja. Władze Rumunii w trakcie pandemii koronawirusa zwracają większą uwagę na treści umieszczane w sieci.

LUBLANA

Trudna dola niedźwiedzia. Słowacka Agencja Środowiska (STA) wydała ważne do września br. zezwolenie na odstrzał 115 niedźwiedzi brunatnych, w celu „utrzymania ich liczebności pod kontrolą”, podano na oficjalnej stronie STA. Słowenia należy do krajów o największej gęstości populacji niedźwiedzi brunatnych na świecie.

Według danych Agencji Środowiska w niektórych częściach południowej Słowenii może przypadać jeden niedźwiedź na dwa kilometry kwadratowe, co nieuchronnie może prowadzić do ryzyka częstych kontaktów z ludźmi. 

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Słowenia: Małżeństwo na czele ambasady Niemiec

Natalie Kauther i Adrian Pollmann będą od sierpnia br. zmieniać się na stanowisku ambasadora Niemiec co osiem miesięcy.

ZAGRZEB

Coraz mniej niewiadomych przed wyborami. Prawie wszystkie ugrupowania polityczne zaprezentowały w miniony weekend wiodących kandydatów przed zaplanowanymi na 5 lipca przedterminowymi wyborami parlamentarnymi.

Miroslav Škoro (partia Domovinski pokret; Ruch ojczyzny), który porzucił (chwilowo?) karierę piosenkarza na rzecz polityki twierdzi, że najbliższe głosowanie będzie „pożegnaniem” z rządzącymi na zmianę Chorwacką Wspólnota Demokratyczną (HDZ;EPL) i Partią Socjaldemokratyczną (SDP).

HDZ zaprezentuje swoje listy wyborcze w poniedziałek (15 czerwca). Tymczasem SDP jest przekonana, że po lipcowych wyborach Chorwacją rządzić będzie szeroka koalicja lewicowa. „Naszym celem jest postępowa, nowoczesna i odnosząca sukcesy Chorwacja. Podczas tych wyborów obywatele będą decydować, czy chcą Chorwacji wolnej od korupcji, ubóstwa i niesprawiedliwości (…)”. powiedział Davor Bernardic lider SDP.

Odwołanie polityka SDP do korupcji jest nieprzypadkowe. Ostatni Eurobarometr wskazuje, że Chorwacja znalazła się na szczycie krajów członkowskich UE pod względem rozpowszechnienia tego zjawiska. Zdecydowana większość respondentów – 97 proc. – stwierdziła, że ​​osobiście doświadczyła zjawiska korupcji. Jest co poprawiać.

(Karla Junicic, EURACTIV.hr)