Konferencja darczyńców: KE zebrała 7,4 mld euro na szczepionkę na koronawirusa

Photo by Trust "Tru" Katsande on Unsplash

Niemal całą zaplanowaną kwotę udało się zebrać podczas zorganizowanej przez Komisję Europejską konferencji darczyńców na rzecz opracowania dostępnej dla całej ludzkości szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2.

 

Kiedy w kwietniu przewodnicząca KE Ursula von der Leyen ogłaszała zorganizowanie w formie on-line konferencji darczyńców, zapowiedziała, że celem jest uzbieranie 7,5 mld euro. Cel udało się zrealizować niemal w całości. Darczyńcy zobowiązali się przekazać 7,4 mld euro. Do współpracy nie udało się jednak Unii Europejskiej namówić Stanów Zjednoczonych.

VdL: 4 maja punktem zwrotnym w walce z koronawirusem

Jak zapowiadała jeszcze przed konferencją przewodnicząca KE, zebrane środki mają posłużyć opracowaniu szczepionki, której cena będzie gwarantowała powszechność jej użycia na całym świecie. „Chodzi o to, aby połączyć siły i zmobilizować jak największe zasoby. Jak najszybciej musimy opracować szczepionkę, zacząć jej masową produkcję udostępnić ją ludziom w każdym zakątku świata. Musimy też wesprzeć badania nad diagnostyką oraz leczeniem zakażeń. A także nad profilaktyką. Na to wszystko potrzeba pieniędzy” – mówiła von der Leyen.

Na samym początku konferencji szefowa KE zapowiedziała zmobilizowanie przez UE na ten cel przynajmniej 1 mld euro. „Wierzę, że 4 maja 2020 r. będzie punktem zwrotnym w naszej walce z koronawirusem. Mamy wielu partnerów, ale jeden cel – pokonanie tego wirusa. Prawda jest taka, że musimy nauczyć się żyć z wirusem dopóki nie opracujemy szczepionki. Dlatego musimy połączyć wysiłki, nasze pieniądze, aby uruchomić prace nad szczepionką, diagnostyką i kuracjami przeciwko koronawirusowi” – powiedziała.

Zebrane podczas konferencji środki mają zasilić konta organizacji, które w sposób niekomercyjny pracują nad opracowaniem metod leczenia infekcji SARS-CoV-2 oraz stworzeniem szczepionki przeciw temu wirusowi – Koalicji na rzecz Innowacji Dotyczących Gotowości na Wypadek Wystąpienia Epidemii (CEPI), Globalnego Sojuszu na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Guterres: Nikt nie jest bezpieczny, jeśli wszyscy nie będą bezpieczni

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres dziękował UE za tą inicjatywę. „Covid-19 rozprzestrzenił się w każdym zakątku świata zakażając ponad 3,3 mln ludzi i zabierając ponad 230 tys. istnień. Wszechstronne i skoordynowane publiczne środki ochrony zdrowia są kluczowe, by spowolnić transmisje i chronić życie ludzkie. W dzisiejszym połączonym ze sobą świecie nikt nie będzie bezpieczny zdrowotnie jeśli wszyscy nie będziemy bezpieczni” – mówił. Z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel mówił, że „7,5 mld euro może się wydawać ogromną kwotą, ale skutki zaniechania będą o wiele kosztowniejsze.”

Przywódcy państw członkowskich UE oraz innych państw świata występowali po sobie w krótkich nagraniach wideo i deklarowali konkretne finansowe wsparcie dla prac nad szczepionką na koronawirusa. Najwięcej z państw unijnych zadeklarowały Niemcy – 525 mln, Francja – 500 mln euro, Holandia – 192 mln euro, Włochy – 140 mln euro i Hiszpania – 125 mln euro. Nie wszystkie te pieniądze to nowo zmobilizowane środki, część z nich pochodzi z istniejących już krajowych programów do walki z pandemią.

Polska zaoferowała 750 tys. euro. Takie same kwoty zaoferowały pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej (V4) – Czechy, Słowacja i Węgry. W sumie V4 przekaże więc 3 mln euro. „Polska od początku pandemii głośno apelowała o silną, europejską odpowiedź w walce z koronawirusem, a także w łagodzeniu skutków pandemii dla społeczeństwa i gospodarki. Ta inicjatywa jest kluczową częścią tej odpowiedzi. Jestem dumny, że mogę być jego częścią. Mam nadzieję, że ten wkład będzie znaczącym krokiem w naszej wspólnej, europejskim zwycięstwie nad pandemią i da podwaliny dla przyszłej współpracy w podobnym sprawach” – mówił polski premier Mateusz Morawiecki.

Koronawirus: Już 100 firm na świecie pracuje nad szczepionką. Chiny i USA na czele wyścigu

Prezentujemy listę wszystkich 100 firm, które pracują nad szczepionką na koronawirusa.

Chiny reprezentowane tylko przez ambasadora, brak USA

Z państw pozaunijnych najwięcej zaoferowały Norwegia – 1 mld dolarów, Kanada – 850 mln dolarów, Japonia – 800 mln dolarów, Wielka Brytania – 700 mln funtów, Arabia Saudyjska – 500 mln dolarów. Warto wspomnieć również, że… Madonna ofiarowała 1 mln dolarów. Środki na opracowanie szczepionki obiecały także Australia, Meksyk oraz RPA, a z podmiotów nie-państwowych Bank Światowy czy Fundacja Melindy i Billa Gatesów. A także Chiny, choć zamiast wcześniej anonsowanego premiera Li Keqianga w konferencji wziął udział chiński ambasador przy UE. Pekin zaoferował równowartość niecałych 46 mln euro.

Do współpracy nie udało się jednak przekonać USA, choć jeszcze dziś rano przedstawiciele KE informowali, że toczą się w tej sprawie rozmowy i jest możliwe, że Waszyngton w ostatniej chwili dołączy do konferencji darczyńców. Tak się jednak nie stało. Ale ponieważ konferencja została zorganizowana on-line, wciąż istnieje możliwość dołączenia do grupy darczyńców kolejnych państw lub prywatnych donatorów. Można to zrobić poprzez specjalną stronę internetową. Dlatego KE liczy na to, że uda się zebrać planowane 7,5 mld euro.

Zachęcali do tego światowi przywódcy, którzy wzięli udział w konferencji i mówili, że szczepionka na koronawirusa nie może być czymś tylko wybranych lub biznesem, na którym któreś z państw zarobi. „Szczepionka, w dniu w którym nadejdzie, musi być globalnym dobrem publicznym” – mówił prezydent Francji Emmanuel Macron. „Możemy pokonać tę pandemię jedynie razem. Wszyscy dążymy w tym samym kierunku, aby szczepionki, diagnostyka i kuracje były dostępne dla wszystkich” – wtórowała mu kanclerz Niemiec Angela Merkel.

„Prawda jest taka, że nikt z nas nie może odnieść sukcesu w pojedynkę” – powiedział natomiast premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, który sam zakaził się koronawirusem i trafił nawet na kilka dni na szpitalny oddział intensywnej terapii, gdzie musiano go podłączyć do urządzenia wspomagającego oddychanie. Po niemal czterotygodniowej przerwie powrócił do wykonywania obowiązków szefa rządu zaledwie w ostatni poniedziałek (27 kwietnia).

Koronawirus zniknie dopiero gdy pojawi się szczepionka, a lockdowny będzie trzeba powtarzać?

Coraz więcej wskazuje na to, że wbrew nadziejom części lekarzy koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknie wraz ze wzrostem temperatury. Zamiast latem uda się go pokonać najpewniej dopiero, gdy pojawi się skuteczna szczepionka. Dlatego lockdowny być może będzie trzeba cyklicznie powtarzać.

 

W wielu …