Koronaobligacje: Francja nie zostawi Hiszpanii i Włoch bez pomocy

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Francja szuka rozwiązań wsparcia dla państw Południa Europy. W Polsce ujawniono szczegóły tarczy antykryzysowej +. W Belgii sektor MŚP na granicy upadku. W Finlandii rząd wprowadza szeroki plan wsparcia dla obywateli. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

ZAGRZEB

Szczyt odwołany. Zaplanowany na 7 maja w Zagrzebiu szczyt UE-Bałkany Zachodnie nie odbędzie się w terminie. Poinformowała o tym w środę Chorwacja, która sprawuje w tym półroczu prezydencję w Radzie UE. Przyczyną odwołania jest światowa pandemia koronawirusa.

(Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

PARYŻ

Chętni do zadłużania. Francja nie wyklucza emisji długów z innymi krajami europejskimi. Agencja Reuters powołując się na informatora z Pałacu Elizejskiego twierdzi, że w przypadku niemieckiego weta wobec koronaobligacji, Francja będzie szukała rozwiązań, które wspomogą najbardziej dotknięte kryzysem gospodarczym kraje Południa Europy. 

Niemieckie weto wobec obligacji koronaobligacji jest zdaniem informatora agencji Reuters krótkowzroczne. „Ostatecznie to nie ma większego sensu. Znaczna część produkcji z niemieckiej gospodarki trafia do Europy. Kto to kupi, jeżeli Włochy czy Hiszpania znajdą się w kryzysie?”

(EURACTIV.FR)

RZYM

Pokerzysta Conte. Premier Włoch podbija stawkę. W wywiadzie dla niemieckiego tabloidu Bild, Giuseppe Conte powtórzył swój apel o wspólną europejską reakcję na kryzys wywołany skutkami ekonomicznymi pandemii koronawirusa. 

Tym razem jednak polityk zasugerował, że w przypadku niesprostania przez Unię Europejską wyzwaniu, Włochy „będą zmuszone porzucić europejskie złudzenia”.

Według Conte, jeśli Europa nie okaże solidarności, Włochy będą zmuszone same stawić czoła kryzysowej sytuacji. „Nie muszę przekonywać Niemców; Niemcy sami muszą się przekonać. Musimy uczynić wszystko, by na końcu nie powiedzieć, że operacja się powiodła, ale pacjent nie żyje”, dodał Conte.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

Koronaobligacje: Czym są koronaobligacje i dlaczego Północ Europy ich nie chce

Koronaobligacje tematem sporu w Unii Europejskiej. Trwają negocjacje nad warunkami wsparcia dla państw najbardziej dotkniętych koronawirusem. Komisja Europejska przygotowuje też wsparcie, którego będzie mogła skorzystać Polska.

BRATYSŁAWA

Mali, ale solidarni. Nowy minister spraw zagranicznych i europejskich Ivan Korčok objął urząd w środę (8 kwietnia) po 14 dniach obowiązkowej kwarantanny po powrocie z USA, gdzie przez ostatnie dwa lata sprawował funkcję ambasadora.

„Musimy zastanowić się w UE, jak możemy pomóc najbardziej dotkniętym kryzysem państwom Południa Europy. Słowacja ma wprawdzie ograniczone możliwości, ale musimy szukać wspólnych rozwiązań. To obowiązek związany z bycia Europejczykiem”, podkreślił nowy szef dyplomacji. 

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

WARSZAWA

Tarcza antykryzysowa+ ? Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę (8 kwietnia), że rząd postanowił uzupełnić poprzednią tarczę antykryzysową o wartości 212 mld zł, kolejną, tym razem o wartości 100 mld zł. Szef rządu podkreślił, że najnowsza inicjatywa rządu ma służyć ratowaniu miejsc pracy w obliczu pandemii koronawirusa.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Rząd ujawnia kolejną Tarczę Antykryzysową

Rząd uzupełni poprzednią tarczę antykryzysową kolejną, tym razem o wartości 100 mld zł. Skąd weźmie na to pieniądze?

BERLIN

Niepoprawni optymiści? Ekonomiści przewidują w tym roku poważne spowolnienie w gospodarce z powodu pandemii koronawirusa, po którym jednak ma nastąpić szybkie ożywienie.

Eksperci twierdzą, że rządowe programy ratunkowe są idealnie skrojone na miarę potrzeb, dlatego Niemcy mają uniknąć długoterminowych konsekwencji kryzysu, jak wzrost bezrobocia i fala bankructw przedsiębiorstw. Solidna tarcza antykryzysowa?

Już niedługo. Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer (CSU) ogłosił, że Niemcy w najbliższych tygodniach będą gotowe na przyjęcie grupy pierwszych 50-ciu nieletnich uchodźców z ośrodków zlokalizowanych na greckich wyspach Morza Egejskiego. 

(Christina Goßner| EURACTIV.de)

BRUKSELA

Na ratunek! Według szacunków banku Belfius nawet 30,8 proc. belgijskich małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) może nie przetrwać kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

HELSINKI

Prawie dochód gwarantowany. Ministerstwo Spraw Społecznych przygotowuje przepisy, które mają zrekompensować utratę dochodów osób zmuszonych do pozostania w domach z powodu koronawirusa.

Do pomocy ze strony rządu kwalifikują się m.in. osoby powracające do Finlandii, którym nakazano pozostanie w kwarantannie przez 14 dni. Prawo do pomocy przysługiwałoby również rodzicom, którzy muszą pozostać w domu, aby opiekować się małymi dziećmi w wieku poniżej 10 lat.

Rządowy plan czeka na zatwierdzenie parlamentu. Miesięczne dofinansowanie ma wynosić 723,5 euro. Wsparcie ma być wypłacane od 16 marca, a więc z uwzględnieniem początku obecnego kryzysu, co najmniej do końca sierpnia. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Bezwarunkowy dochód gwarantowany lekarstwem na kryzys?

Czy bezwarunkowy dochód gwarantowany to lepszy sposób na uratowanie gospodarek niż kolejne wielomiliardowe plany ratunkowe?

WIEDEŃ

Meldują gotowość. Zgodnie z zapowiedziami trwają przygotowania do poluzowania lockdownu w Austrii. Kluczowym elementem zapowiedzi rządu kanclerza Sebastiana Kurza było ogłoszenie przeprowadzenia u całego społeczeństwa testów wykrywających przeciwciała zwalczające SARS-CoV-2.

Minister zdrowia Rudolf Anschober (Zieloni) powiedział w środę (8 kwietnia), że testy będą gotowe do końca miesiąca. Austria zaraz po świętach Wielkanocy poluzuje społeczne rygory. 

Od 14 kwietnia otwarte mają zostać sklepy, które sprzedają towary inne niż te niezbędne do przeżycia (jak żywność czy leki). Dotyczy to jednak tylko placówek handlowych o powierzchni mniejszej niż 400 m2 i które spełnią ściśle określone wytyczne odnoście bezpieczeństwa sanitarnego – obowiązkowe będzie noszenie maseczek zarówno przez obsługę, jak i klientów, a także dostępne mają być środki do dezynfekcji rąk.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria ma już plan zakończenia "lockdownu"

Wiedeń myśli o zakończeniu tzw. lockdownu, czyli specjalnych epidemiologicznych obostrzeń, które mają pomóc w walce z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Które państwa również rozważają taką możliwość?

LONDYN

Pomoc dla organizacji pozarządowych. W środę rząd ogłosił pakiet 750 mln funtów pomocy dla organizacji pozarządowych. Minister finansów Rishi Sunak tłumaczył podczas środowej konferencji prasowej (tym razem to on zastąpił premiera Borisa Johnsona), że pomoc wynika z obaw o problemy finansowe tych, którzy pomagają innym, ale w trudnym czasie nie mogą liczyć na dochody, np. z powodu odwołania imprez charytatywnych. 

Oxfam – międzynarodowa organizacja zajmująca się walką z głodem na świecie – już zdecydowała się na urlopowanie 2/3 swoich pracowników. National Council for Voluntary Organisation (NCVO) prognozuje, że organizacje trzciego sektora stracą z powodu kryzysu nawet 3,7 mld funtów w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Oznacza to, że pomoc rządu starczy, ale tylko na najbliższe kilka tygodni. 

„Rządowej pomocy daleko do zasypania finansowej dziury”, powiedziała Anneliese Dodds minister finansów w Gabinecie Cieni. 

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

PRAGA

Brak wspólnej wersji. „Czechom udało się zatrzymać niekontrolowane rozprzestrzenianie się choroby COVID-19 i może zacząć wracać do normalności”, powiedział w środę (8 kwietnia) minister zdrowia Adam Vojtěch.

Niemal w tym samym czasie minister spraw wewnętrznych Jan Hamáček stwierdził, że jest za wcześnie, aby znieść ograniczenia. To nie pierwszy raz, gdy na przestrzeni ostatnich tygodni ministrowie przekazali tego samego dnia sprzeczne komunikaty. Komu zaufa premier Andrej Babisz?

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

SOFIA

Twardy jak Bojko Borysow. Każdy dzień dla premiera Bojko Borysowa wiąże się z podejmowaniem trudnych decyzji, często w atmosferze skandali. Ledwie dwa dni temu Borysow wymógł na deputowanych parlamentu zagłosowanie za zamrożeniem pensji na czas kryzysu, a już wczoraj (8 kwietnia) polityk odwołał prezesa Bułgarskiego Banku Rozwoju (BNB).

Czym podpadł premierowi szef kontrolowanej w 99,9 proc. przez państwo instytucji za pośrednictwem której rząd zamierza wesprzeć sektor MŚP w trakcie obecnego kryzysu? Prezes banku udzielił pożyczki wartej 38 mln euro firmie, której przychody w 2019 r. sięgnęły 1 mld euro.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BELGRAD

Wysoka śmiertelność. Serbia ma jeden z najwyższych wskaźników umieralności w więzieniach w Europie, wynika ze statystyk penitencjarnych Rady Europy (SPACE). Wskaźnik śmiertelności wśród serbskich więźniów znacznie wzrósł z 32,4 do 51,5 osób na 10 tys. więźniów. 

To jest Wasz dom. Wicepremier Zorana Mihajlovic powiedziała w środę (8 kwietnia) z okazji Międzynarodowego Dnia Romów, że „Serbia jest ich domem”. „Chcemy codziennie razem z wami walczyć o lepszą pozycję w naszym społeczeństwie”, powiedziała Mihajlovic. 

Mihajlovic, która również przewodniczy organowi koordynacyjnemu wdrażanie strategii integracji społecznej Romów, podkreśliła, że w ciągu ostatnich kilku lat zrealizowano wiele działań mających na celu podniesienie standardu życia społeczności romskiej. Wicepremier dodała, że ​​zostało to potwierdzone raportami wielu organizacji międzynarodowych.

Mihajlovic powiedziała, że podczas stanu wyjątkowego związanego z epidemią COVID-19 rząd nie zaniedbał społeczności romskiej jako jednej z najbardziej narażonych grup społecznych. 

((EURACTIV.rs)

Marcin Szewczyk: Sytuacja Romów polepsza się, ale wciąż jest daleko do ideału

Sytuacja Romów w Polsce jest bez porównania najlepsza w historii, ale programy socjalne rządu mogą wygasić aktywność społeczną, którą udało się zbudować w ostatnich latach, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl dr hab. Marcin Szewczyk, prof. Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania …