Konsultacje Macron – Rutte. Jest postęp w sprawie Funduszu Odbudowy?

Prezydent Emmanuel Macron odwiedził we wtorek (23 czerwca) Hagę, gdzie spotkał się z holenderskim premierem Markiem Rutte.

Prezydent Emmanuel Macron odwiedził we wtorek (23 czerwca) Hagę, gdzie spotkał się z holenderskim premierem Markiem Rutte. / Zdjęcie via flickr.com Arno Mikkor (EU2017EE) / Licencja (CC BY 2.0)

Prezydent Emmanuel Macron odwiedził we wtorek (23 czerwca) Hagę, gdzie spotkał się z holenderskim premierem Markiem Rutte. Według źródeł w Pałacu Elizejskim rozmowy przyniosły postęp w dzielącej UE kwestii Europejskiego Funduszu Odbudowy.

 

Premier Holandii przyjął francuskiego prezydenta na kolacji roboczej, podczas której obaj politycy mieli dyskutować na temat pakietu stymulacyjnego, przedstawionego w zeszłym miesiącu przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen.

Rutte jest jednym z przywódców należących do tzw. „oszczędnej czwórki”, która sprzeciwia się propozycji Komisji Europejskiej, obawiając się, że wprowadzenie systemu grantów doprowadzi do uwspólnotowienia długów państw południa Europy, szczególnie dotkniętych przez pandemię COVID-19.

Odwiedzając Hagę, Macron miał nadzieję na wykorzystanie dobrych relacji ze swoim niderlandzkim kolegą do osiągnięcia postępu w negocjacjach na temat unijnego budżetu. „Zawsze byliśmy w stanie osiągać konstruktywne porozumienie z holenderskim premierem. Łączy nas europejskie pochodzenie i wiemy, że razem jesteśmy silniejsi”, napisał francuski prezydent na Twitterze przed spotkaniem. „Jestem pewien, że znajdziemy porozumienie w kwestii Europejskiego Funduszu Odbudowy”, dodał.

Macron: Turcja prowadzi niebezpieczną grę w Libii

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z Donaldem Trumpem na temat sytuacji w Libii.

Postęp w negocjacjach?

Francusko-holenderskie spotkanie nie zakończyło się konferencją prasową. Żaden z przywódców nie podzielił się także wnioskami z rozmowy poprzez media społecznościowe. Jak jednak podaje Reuters, powołując się na źródła w Pałacu Elizejskim, rozmowy doprowadziły do znaczącego progresu w drodze do europejskiego konsensusu w kwestii budżetu. Szczegóły ani samych rozmów, ani ich konkluzji nie zostały ujawnione. Wiadomo jedynie, że celem pozostaje osiągnięcie porozumienia przed lipcowym szczytem Rady Europejskiej.

Szczyt UE w sprawie budżetu

W dniach 17-18 lipca głowy państw i szefowie rządów spotkają się w Brukseli na nadzwyczajnym szczycie poświęconym nowym Wieloletnim Ramom Finansowym i Europejskiemu Funduszowi Odbudowy. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział, że w najbliższych dniach odbędzie serię rozmów z przywódcami poszczególnych krajów na temat wielkości Funduszu Odbudowy oraz warunków przyznawania środków.

Budżetowy szczyt UE odbędzie się 17-18 lipca. Przywódcy spotkają się wreszcie w Brukseli

Kształtu nowych unijnych Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 nie udało się uzgodnić podczas ubiegłotygodniowej wideokonferencji przywódców państw członkowskich. Wiadomo już, że w lipcu prezydenci i premierzy spotkają się twarzą w twarz w Brukseli.

„Oszczędna czwórka”, do której oprócz Holandii należą także Austria, Szwecja i Dania, opowiada się za systemem pożyczek na korzystnych warunkach dla państw, których gospodarka najbardziej ucierpiała na skutek kryzysu wywołanego pandemią. Na takie rozwiązanie nie chcą się jednak zgodzić kraje południa Europy: Włochy, Hiszpania i Portugalia. Plan przedstawiony przez Komisję Europejską zakłada połączenie systemu grantów i pożyczek.