Konferencja w sprawie przyszłości Europy: Szansa na zmiany w Unii Europejskiej?

konferencja-w-sprawie-przyszlosci-europy-cofoe-danuta-hubner-wlodzimierz-cimoszewicz-debata-obywatelska-unia-europejska

Konferencja w sprawie przyszłości Europy ma przyczynić się do większego zaangażowania obywateli Unii w sprawy europejskie. [Canva]

W Unii Europejskiej istnieje potrzeba dialogu, a Konferencja w sprawie przyszłości Europy może stanowić okazję do dyskusji między obywatelami odnośnie tego, jakiego kształtu UE oczekują. To najważniejsze wnioski z debaty obywatelskiej, która odbyła się w środę (23 czerwca).

 

 

Konferencja w sprawie przyszłości Europy (CoFoE) to inicjatywa, której celem jest demokratyzacja UE. Ma ona przyczynić się do większego zaangażowania obywateli Unii w sprawy europejskie.

Propozycję zorganizowania Konferencji wysunął w 2019 r. francuski prezydent Emmanuel Macron, a formalnie postulat w tej sprawie przedstawiła nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Oficjalna inauguracja wydarzenia nastąpiła 9 maja, w Dzień Europy. Z kolei w ubiegłą sobotę (19 czerwca) odbyła się pierwsza sesja plenarna Konferencji w Parlamencie Europejskim.

W ramach CoFoE działa wielojęzyczna platforma językowa, za pośrednictwem której Europejczycy mogą zabrać głos w najważniejszych dla nich kwestiach, dotyczących przyszłości Europy.

Platforma podzielona jest na dziesięć grup tematycznych. Wśród nich są m.in.: klimat i środowisko, zdrowie, gospodarka i sprawiedliwość społeczna, transformacja cyfrowa, demokracja europejska, Unia a świat, praworządność i bezpieczeństwo, migracja, edukacja i kultura.

Od 19 kwietnia br. obywatele z całej Unii Europejskiej mają możliwość śledzenia i komentowania pomysłów innych, organizowania wydarzeń poświęconych danej tematyce lub brania udziału w spotkaniach i debatach.

Jak dotąd zaplanowanych zostało już prawie 1 tys. takich wydarzeń, a 17 tys. Europejczyków zarejestrowało się na platformie Konferencji.

Rozpoczęła się Konferencja w sprawie przyszłości Europy. UE oddaje głos swoim obywatelom

Rozpoczęta w Dniu Europy 2021 Konferencja zakończy się wiosną 2022 r. Następnie unijne instytucje przystąpią do analizy pomysłów przedstawionych przez obywateli.

Konferencja ratunkiem dla Europy?

W debacie zorganizowanej w ubiegłą środę przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, pod szyldem projektu wspólnie.eu, wzięło udział dwoje europosłów – prof. Danuta Hübner i Włodzimierz Cimoszewicz – którzy ponad politycznymi podziałami zrelacjonowali przebieg pierwszej sesji plenarnej Konferencji i przedstawili jej kolejne etapy. Debatę moderowała Karolina Zbytniewska, redaktorka naczelna  EURACTIV.pl.

Europosłowie dyskutowali o założeniach inicjatywy i wskazywali czego – ich zdaniem – dzisiaj najbardziej potrzeba Europie.

Bardzo mało uwagi przywiązujemy do wartości samego procesu. Myślę, że w sposób zupełnie bezprecedensowy zorganizujemy wielki dialog ogólnoeuropejski. Po raz pierwszy powstaje niesamowicie ważna przestrzeń dla publicznej debaty, która wprowadza nowych aktorów do myślenia o przyszłości Unii, do formowania pomysłów na zmiany. Powinniśmy pójść krok dalej, żeby obywatele byli zaangażowani także w samą realizację niektórych pomysłów”, powiedziała prof. Danuta Hübner.

Według niej Konferencja jest szansą dla wielu młodych ludzi, żeby po raz pierwszy uczestniczyć w debacie o przyszłości Europy i wskazać w jakiej Europie chcieliby żyć.

„Wydobywamy się z covidowego szaleństwa, więc w pierwszym odruchu szukamy bardzo praktycznych pomysłów na post-covidową Europę. Konferencja jest wielką szansą na to, żebyśmy rozmawiali o tym, jak chronić europejską demokrację”, stwierdziła.

Prof. Hübner podkreśliła, że „narosła ogromna ilość wyzwań, których państwa członkowskie nie mogą rozwiązywać w pojedynkę”. Zatem Konferencja w sprawie przyszłości Europy ma szansę stworzyć nowy model podejmowania decyzji.

Z kolei Włodzimierz Cimoszewicz wskazał, że Konferencja może świadczyć o  istniejącej potrzebie dialogu i dyskusji we wszystkich instytucjach europejskich. Według niego UE po wydarzeniach z ostatnich lat stała się bardziej wrażliwa na potrzebę wspólnego dyskutowania o przyszłości.

Europoseł podkreślił, że platforma stworzona w ramach Konferencji stanowi „mechanizm wiarygodnego podsumowywania przebiegu dyskusji i prezentowania tego w panelach obywatelskich”. Jak stwierdził, dzięki temu „żaden głos nie zginie”.

O przyszłości Europy "bez żadnych tematów tabu"? Nowy etap dyskusji o zmianach w UE

Konferencja ma doprowadzić do konkretnych zmian w funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Czy Konferencja będzie miała realny wpływ na przyszłość Europy?

Włodzimierz Cimoszewicz zaznaczył, że w Parlamencie Europejskim pojawiła się obawa dotycząca zaangażowania zbyt wielu osób do dyskusji, które mogłyby być rozczarowane, jeśli Konferencja nie przyniesie znaczących, oczekiwanych rezultatów. Zauważył, że „wszystko będzie zależało od politycznej siły mandatu społecznego”.

„Polityka w wymiarze globalnym w coraz większym stopniu zależy od działań tych, którzy dysponują wielkim potencjałem. Na tym tle rozbita Europa, która nie potrafi zająć jednoznacznego stanowiska i zaangażować się na rzecz jego bronienia, ma małe szanse na wpływanie na to, co się dzieje na świecie”, dodał.

Według Cimoszewicza, konferencja – oprócz zaplanowanych sesji plenarnych, działań grup roboczych i paneli obywatelskich – powinna się odbywać także poprzez dyskusje na uczelniach, w poszczególnych regionach i miastach, z uwzględnieniem różnych środowisk, włączając tym samym wiele osób w jej przebieg. 

Jak dodała prof. Hübner, niezwykle istotne będzie nadanie kierunku debacie publicznej, który może mieć znaczący wpływ na przebieg Konferencji. Do tego – według europosłanki – konieczna jest umiejętność organizowania wydarzeń w ramach inicjatywy, z udziałem profesjonalnie przygotowanych ekspertów. W innym wypadku, zbyt duże rozbieżności w opiniach nie będą się przekładać na spójny wizerunek Europy, który mógłby być ostatecznie realizowany po zakończeniu Konferencji.

Jej zdaniem Konferencja musi jednak być bardziej reprezentatywna i zaangażować różnorodne środowiska. Podkreśliła, że nadal niewielu Polaków bierze udział w wydarzeniach związanych z CoFoE.

 

Zapraszamy do obejrzenia zapisu z transmisji debaty obywatelskiej z udziałem prof. Danuty Hübner i Włodzimierza Cimoszewicza TUTAJ.