Komisja Europejska: Niektóre z praw mogą zostać ograniczone z powodu pandemii / STOLICE

Komisja Europejska, Unia Europejska, prawa, demokracja

Parlament Europejski w przyjętej w ubiegły piątek rezolucji przestrzegł przed "ryzykiem nadużywania władzy" w czasie pandemii koronawirusa i wezwał Komisję Europejską do zwiększenia wysiłków poprzez podjęcie, w razie potrzeby, działań prawnych. / FOTO via [EPA/YOAN VALAT]

Komisja Europejska dopuszcza tymczasowe ograniczanie podstawowych praw z uwagi na pandemię? Niemcy zmienią taktykę walki z pandemią? Jaki plan ma węgierska opozycja, aby pokonać Fidesz w wyborach parlamentarnych? Jakie ograniczenia poluzowała Słowacja? Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

BRUKSELA

„Pokojowe demonstracje są podstawowym prawem, ale niektóre prawa mogą być nadal ograniczone podczas stanu zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa”, powiedział w rozmowie z EURACTIV.com rzecznik Komisji Europejskiej, komentując dyskusję, jaka toczy się w niektórych państwach członkowskich w związku z zakazywaniem zgromadzeń publicznych.

Parlament Europejski w przyjętej w ubiegły piątek rezolucji przestrzegł przed „ryzykiem nadużywania władzy” w czasie pandemii koronawirusa i wezwał Komisję Europejską do zwiększenia wysiłków poprzez podjęcie, w razie potrzeby, działań prawnych.

W rezolucji PE podkreślił, że środki nadzwyczajne stwarzają „ryzyko nadużycia władzy” oraz że wszelkie ograniczenia mające wpływ na demokrację, praworządność i prawa podstawowe muszą być konieczne, proporcjonalne i ograniczone w czasie.

PE stoi na stanowisku, że rządy krajowe nie powinny „nadużywać uprawnień nadzwyczajnych do wydawania aktów prawnych niezwiązanych z zagrożeniem zdrowia COVID-19”.

(EURACTIV.com)

Komisja Europejska wzmocni uprawnienia UE ws. ochrony zdrowia?

Ochrona zdrowia to jeden z tych obszarów, który pozostaje głównie w gestii państw członkowskich.

BUDAPESZT

Zjednoczona opozycja. Liderzy sześciu głównych partii opozycyjnych – DK, Jobbik, LMP, Momentum, MSZP i Párbeszéd – ogłosili zobowiązanie do przedstawienia jednego kandydata na premiera, wspólnej listy i jednego kandydata w każdym z okręgów wyborczych, aby w ten sposób zwiększyć szanse na pokonanie rządzącego Fideszu Viktora Orbana w zaplanowanych na 2022 r. wyborach parlamentarnych.

Wspólna lista „sojuszu demokratycznej opozycji” zostanie przedstawiona po nieformalnych prawyborach. Wtedy zapadnie decyzja, którzy z polityków staną w szranki z przedstawicielami Fideszu. Do wzięcia udziału w prawyborach mają także zostać zaproszeni przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry: Telex zastąpi Index. Na Węgrzech będą jeszcze niezależne media?

Telex tworzy 70 dziennikarzy, którzy w lipcu zrezygnowali z pracy w Indexie z obawy przed utratą przez ten portal niezależności.

BRATYSŁAWA

Luzowanie restrykcji. W poniedziałek (16 listopada) na Słowacji poluzowano niektóre restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Otwarto m.in. kina, teatry i kościoły. Ograniczona liczba klientów może korzystać z basenów czy klubów fitness. Wciąż zamknięte są restauracje i hotele. Z restrykcyjnym traktowaniem muszą liczyć się jednak osoby wjeżdżające na teren tego kraju.

Wymienione placówki wznowiły działalność tylko dla połowy wszystkich potencjalnych klientów. Nie zdecydowano się na wznowienie nauki w szkołach powyżej pierwszych klas szkół podstawowych.

Premier Igor Matowicz przyznał w piątek, że w związku z krytyką, także ze strony jednej z partii koalicyjnych, zrezygnował z planów kolejnej akcji powszechnego testowania na koronawirusa, która tym razem miałby być organizowana nie przez państwo, a przez poszczególne branże, np. właścicieli kin, restauracji, a nawet kościoły.

Od wczoraj obywatele z krajów uznanych za niebezpieczne mogą wjechać na teren Słowacji tylko dwa sposoby: przedstawiając negatywny wynik testu PCR na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 72 godzin lub poddając się dziesięciodniowej kwarantannie domowej.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Przetestowano na koronawirusa niemal wszystkich mieszkańców. Co się okazało?

W miniony weekend na Słowacji przeprowadzono masowe testy mieszkańców na obecność przeciwciał koronawirusa SARS-CoV-2.

WARSZAWA | BUDAPESZT

O dwóch takich, co chcą zablokować unijny budżet. Jak przekazała niemiecka prezydencja, na spotkaniu unijnych ambasadorów w Brukseli większość krajów UE poparła rozporządzenie w sprawie powiązania budżetu z praworządnością.

Polska i Węgry zagłosowały jednak przeciw, co uniemożliwiło osiągnięcie jednomyślności ws. budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

UE: Większość kwalifikowana poparła rozporządzenie ws. praworządności. Przeciwko tylko Polska i Węgry

Weto ze strony Warszawy i Budapesztu uniemożliwiło osiągnięcie jednomyślności w sprawie budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy.

BERLIN

Apel o odpowiedzialność. Poniedziałkowa konferencja wideo kanclerz Angeli Merkel i premierów landów na temat dalszej strategii walki z pandemią nie przyniosła nowych ograniczeń.

W poniedziałek (16 listopada) po trwających ponad pięć godzin obradach z premierami krajów związkowych szefowa niemieckiego rządu zapowiedziała, że dalsza koncepcja walki z pandemią zostanie przedstawiona w przyszłą środę (25 listopada).

Angela Merkel zaznaczyła, że decyzje, które zapadną w przyszłym tygodniu będą obowiązywać również po zakończeniu tego roku. Natomiast dzisiejsza konferencja wideo była tylko bilansem skuteczności dotychczasowych działań.

Jednocześnie kanclerz zaapelowała do niemieckiego społeczeństwa o ograniczenie kontaktów do minimum i jak podkreśliła, powinny one ograniczyć się do jednego stałego gospodarstwa domowego. Merkel zaapelowała także o całkowitą rezygnację z prywatnych imprez. Wezwała również do pozostania w domu w przypadku wystąpienia objawów przeziębienia oraz do szukania telefonicznego kontaktu z lekarzem.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: Niemcy protestują przeciwko przeciwpandemicznym restrykcjom

Blisko 20 tys. osób zgromadziło się w sobotę (7 listopada) w centrum Lipska w proteście przeciwko restrykcjom narzuconym pandemią.

PARYŻ

Bez oszczędzania. Rząd zamówił 90 mln dawek szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 od kilku dostawców na pierwszą połowę 2021 r. i zarezerwował na ten cel 1,5 mld euro w ramach budżetu na ubezpieczenia społeczne, wynika z informacji ujawnionych w poniedziałek przez dziennik „Les Echos”.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska dała zielone światło do kontraktu z Pfizer/BioNTech SE na dostawę szczepionek przeciwko koronawirusowi. Umowa dotyczy 300 mln dawek. Według wstępnych badań producenta szczepionka, którą chce zamówić KE, ma aż 90 proc. skuteczności.

(Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)

Pierwsza szczepionka na koronawirusa gotowa? Twórcy twierdzą, że działa "w 90 procentach"

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech opracował pierwszą szczepionkę na koronawirusa SARS-CoV-2, który jest odpowiedzialny za obecną pandemię COVID-19. Jej masowa produkcja miałaby ruszyć jeszcze w tym roku.

 

To pierwsza informacja o sukcesie tak …

WIEDEŃ

Wzorem Słowacji. Wzorem Słowacji Austria przetestuje znaczną część swoich mieszkańców na COVID-19, oznajmił kanclerz Sebastian Kurz.

W niedzielę kanclerz Kurz zapowiedział w austriackiej telewizji publicznej ORF, że jeszcze zanim kraj otworzy się 6 grudnia ponownie po kilkunastodniowym lockdownie, zacznie się powszechne testowanie jego mieszkańców, tak jak to zrobiła Słowacja, która w ten sposób zlokalizowała dziesiątki tysięcy zakażonych i objęła ich kwarantanną.

„To jest przykład niezwykłego sukcesu”, powiedział Kurz podczas dyskusji telewizyjnej w niedzielę 15 listopada. „A my zdecydowaliśmy się zrobić tutaj, w Austrii, podobny krok. Chcemy przeprowadzić masowe testy na koniec lockdownu, by umożliwić ponowne otwarcie szkół”, wyjaśnił.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Koronawirus: Austria wprowadza całkowity lockdown. To jedyny sposób na pokonanie wirusa?

Plany austriackich władz zakładają także wprowadzenie całodobowej godziny policyjnej.

LONDYN

Szybkie zakupy. Brytyjski rząd złożył zamówienie na dostawę pięciu milionów dawek szczepionki na COVID-19 opracowanej przez firmę Moderna – ogłosił w poniedziałek (16 listopada) minister zdrowia Matt Hancock. Mają zostać dostarczone nie później niż wiosną przyszłego roku.

Wcześniej w poniedziałek amerykańska firma poinformowała, że wstępne wyniki badań klinicznych jej szczepionki wykazały skuteczność na poziomie 94,5 proc. i nie stwierdzono żadnych znaczących skutków ubocznych jej stosowania.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Moderna ogłasza, że szczepionka na koronawirusa działa. To już drugi taki preparat w tym miesiącu

Firma Moderna ogłosiła, że opracowana przez nią szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 jest bezpieczna i działa w 94,5 proc. przypadków.

DUBLIN

Komisja pomaga. Irlandia otrzymała od Komisji Europejskiej wsparcie w wysokości 2,5 mld euro na krótkoterminowe programy pracy.

Decyzję ogłosiła w poniedziałek przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. „Utrzymanie ludzi w pracy podczas pandemii jest naszym priorytetem” – napisała na Twitterze, dodając, że Irlandia będzie 18. krajem, który skorzysta z unijnego wsparcia na rzecz łagodzenia ryzyka bezrobocia w ramach programu awaryjnego (SURE).

Fundusz został utworzony przez Komisję jako reakcja kryzysowa w celu wsparcia gospodarek w całej UE, które ucierpiały w wyniku kryzysu związanego z koronawirusem.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Koronawirus: Irlandia i Walia ponownie wprowadzają lockdown

W Irlandii przez sześć tygodni zamknięte będą wszystkie lokale gastronomiczne oraz większość punktów usługowych. Otwarte jednak pozostaną szkoły. Walia zamknie puby i restauracje na ponad dwa tygodnie. Ograniczy też działanie szkół, a otwarte pozostaną tylko niezbędne sklepy.

 

Irlandzki lockdown rozpocznie się …

HELSINKI

Nie wszyscy chcą szczepień. Połowa Finów deklaruje poddanie się szczepieniu przeciwko SARS-CoV-2, gdy tylko szczepionka będzie dostępna. Sondaż przeprowadzono wśród osób w wieku od 15 do 74 lat

Spośród ankietowanych 30 proc. nie ma zdania na ten temat, a 21 proc. twierdzi, że odmówiłoby szczepienia. Spośród tych, którzy odmówiliby przyjęcia szczepionki, 71 proc. uważa, że szczepionka jest przygotowywana w zbyt krótkim czasie, a to rodzi poważne wątpliwości odnośnie jej skuteczności i bezpieczeństwa, a 56 proc. obawia się możliwych skutków ubocznych.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Jak w praktyce wygląda jawność zarobków najbogatszych?

Każdego roku na jesieni publikacje o dochodach najbogatszych fińskich podatników i możliwość sprawdzenia dochodów np. sąsiada budzą duże emocje w mediach i wśród obywateli.

RZYM

Prawie 200 zgonów lekarzy. Do 192 wzrosła we Włoszech liczba lekarzy zmarłych podczas pandemii – poinformowała w poniedziałek krajowa federacja Izb Lekarskich. Od początku drugiej fali zakażeń zanotowano 13 zgonów.

W ciągu ostatnich trzech dni zmarło trzech kolejnych lekarzy, wśród nich anestezjolog i doktor medycyny ogólnej – ogłosiła federacja.

Tymczasem wczoraj Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy budżetowej, który zostanie przekazany parlamentowi do zatwierdzenia najpóźniej we wtorek lub w środę.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Wróci lockdown i godzina policyjna?

Premier Giuseppe Conte podkreślił, że w związku z gwałtownym pogorszeniem się sytuacji pandemicznej we Włoszech konieczne jest dalsze zaostrzenie restrykcji.

PRAGA

Koniec epoki klatek? Senat Parlamentu Republiki Czeskiej zagłosował za zakazem hodowli klatkowej kur niosek, który miałby obowiązywać od 2027 r. Zakaz zakończyłby tym samym hodowlę w klatkach dla 4,5 mln kur. Podobne zakazy obowiązują już w Austrii, Luksemburgu oraz Niemczech.

Zakaz klatek w Czechach jest częścią nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która została przegłosowana przez Izbę Poselską i senat. Nowelizacja czeka teraz jedynie na podpis prezydenta. Wielu czeskich hodowców zadeklarowało, że pomimo długiego vacatio legis nowelizacji, wycofa ze sprzedaży jajka z hodowli klatkowej już do 2025 r.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Koronawirus: Polskie norki też zagrożone?

Wcześniej rząd Danii zdecydował się wybić wszystkie norki w kraju ze względu na wykrycie wirusa.

SOFIA

Dywersyfikacja dostaw. Zakończyła się budowa Balkan Stream. Ta bułgarska odnoga gazociągu Turkish Stream została połączona z odcinkiem w Serbii – poinformowało bułgarskie ministerstwo energii.

Bułgaria podjęła w styczniu 2019 r. decyzję o budowie bułgarskiej odnogi stanowiącej przedłużenie systemu przesyłu gazu do Serbii. Rok później oddana została do użytku druga nitka Turkish Stream. Przez Turkish Stream i Balkan Stream rosyjski gaz dociera do Bułgarii. Po zakończeniu odcinka serbskiego i połączeniu z infrastrukturą węgierską do końca tego roku gaz będzie mógł popłynąć do Austrii i Europy Środkowej od połowy 2021 r.

Jednocześnie wczoraj premier Bojko Borysow zadeklarował, że od 1 stycznia.do Bułgarii popłynie gaz z Azerbejdżanu. „Za miesiąc zrealizujemy marzenie o pełnej dywersyfikacji i sprowadzimy azerski gaz. Pogoda sprzyja pracy”.

Premier osobiście udał się, aby sprawdzić, jak powstaje interkonektor gazowy Komotini–Stara Zagora o projektowanej mocy przesyłowej najpierw 3 mld, a docelowo 5,5 mld metrów sześciennych surowca rocznie, którym będzie przepływał gaz z terminalu w Aleksandropolis. Połączenia z Grecją są elementem planowanego gazowego korytarza Północ-Południe.

Po zakończeniu budowy łącznika międzysystemowego i terminalu w Aleksandropolis, Bułgaria będzie mogła otrzymywać tą drogą gaz skroplony z Kataru, Izraela czy Stanów Zjednoczonych, a także Azerbeidżanu. Jest to bardzo ważne dla dywersyfikacji dostaw i bezpieczeństwa energetycznego nie tylko dla tego kraju, lecz również dla całego regionu, podkreślił Borysow.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Premier obiecuje przyspieszenie budowy rosyjskiego gazociągu Turkish Stream

Kiedy zostanie zakończona bułgarska nitka rosyjskiego gazociągu Turecki Potok?

LUBLANA

Premier Jansa zmienił zdanie? Premier Słowenii Janez Janša powiedział w poniedziałek w parlamencie, że z radością pogratuluje każdemu, kto zostanie wybrany na prezydenta USA.

Premier Słowenii podkreślił, że wybory się kończą, gdy druga strona przyzna się do porażki lub w przypadku ogłoszenia oficjalnych wyników.

„Wszystko wcześniej to tylko polityka. Niektórzy zdecydowali się pójść za falą medialną, ale ja zdecydowałem inaczej. Zobaczymy, kto miał rację, ale zapewniam, że nie wpłynie to w przyszłości na stosunki między Słowenią a Stanami Zjednoczonymi. – powiedział Janša parlamentowi.

Premier Słowenii Janez Jansza napisał w sobotę (7 listopada) tuż po ogłoszeniu przez amerykańskie media zwycięstwa Joego Bidena: „We wszystkich stanach USA z niewielką różnicą głosów złożono zażalenia. Sądy nawet nie zaczęły ich rozpatrywać. Mimo to media głównego nurtu (a nie jakiś organ urzędowy) ogłaszają zwycięzcę. Gratulacje napływają ze wszystkich stron. Takie rządy prawa”.

Premier Słowenii już w środę (4 listopada) stwierdził na Twitterze, że wyniki wyborów w USA jasno wskazują, że zwyciężył w nich Donald Trump. Oskarżył przy tym „mainstreamowe media” o negacje faktów.

„Dość jasne jest, że naród amerykański wybrał Donalda Trumpa i Mike’a Pence’a na cztery kolejne lata. Im więcej opóźnień i negacji faktów ze strony MSM (mediów mainstreamowych – red.), tym większy końcowy triumf dla prezydenta. Gratulacje dla GOP („ang. „Grand Old Party” – red, Partii Republikańskiej) za świetny wynik w całym USA”, napisał tuż po głosowaniu Jansza.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)