Jakie zmiany w Komisji Europejskiej po ustąpieniu Phila Hogana? / STOLICE

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Do jakich zmian może dojść w Komisji Europejskiej po dymisji Phila Hogana? Co z zawieszeniem broni w Donbasie? Włoski minister zdrowia mówi o przyspieszeniu prac nad szczepionką na koronawirusa. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

RZYM

Kiedy szczepionka na koronawirusa? Szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 opracowana przez europejską formę farmaceutyczną AstraZeneca może być dostępna na rynku pod koniec 2020 r., powiedział włoski minister zdrowia Roberto Speranza. Podczas wystąpienia we włoskim parlamencie zwrócił on uwagę, że mowa jest o „potencjalnej szczepionce” przeciwko COVID-19, dlatego należy być bardzo ostrożnym. „Jeśli się potwierdzi, że szczepionka jest bezpieczna (…), będzie dostępna pod koniec 2020 r.” – podkreślił.

„Inwestujemy jak najwięcej w szczepionkę przeciwko koronawirusowi i myślę, że cały wysiłek i środki, które w nią wkładamy, przyniosą pozytywne rezultaty”, podkreślił Speranza.

Z kolei Komisja Europejska poinformowała pod koniec sierpnia, że podpisała umowę z firmą AstraZeneca ws. zakupu 300 mln dawek potencjalnej szczepionki przeciw SARS-COV-2 z opcją zakupu dodatkowych 100 mln. Ich rozdysponowanie pomiędzy państwa członkowskie ma się opierać na liczbie ludności danego kraju.

Badania nad szczepionką chroniącą przed koronawirusem prowadzi także m.in. francuska firma farmaceutyczna Sanofi wspólnie z brytyjskim koncernem GlaxoSmithKline (GSK). Preparat ten wprowadzany jest obecnie do badań klinicznych i testowany na 440 ochotnikach, a ostateczne wyniki mają być znane pod koniec 2020 r. Są to badania pierwszej i drugiej fazy.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Hiszpańska szczepionka na COVID-19. Jest autoryzacja pierwszych testów na ludziach

Ministerstwo zdrowia poinformowało o autoryzacji pierwszych badań klinicznych na ludziach nowej szczepionki przeciwko COVID-19. W drugiej fazie testów ma wziąć udział ok. 550 ochotników w różnym wieku.

DUBLIN

Jakie portfolio dla Irlandii? Po ogłoszeniu w piątek (4 września), że wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Maireád McGuinness i były wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Andrew McDowell zostali zaproponowani jako potencjalni następcy byłego unijnego komisarza ds. handlu Phila Hogana, obecnie toczy się dyskusja na temat portfolio dla Irlandii w Komisji Europejskiej.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poprosiła irlandzki rząd o wskazanie w kontekście kandydatury dwóch nazwisk: jednej kobiety i jednego mężczyzny. Podobne wymagania Niemka postawiła wszystkim krajom przy formowaniu składu Komisji w ubiegłym roku, jednak niewiele państw zastosowało się do tej prośby.

Von der Leyen poinformowała, że przesłucha oboje na początku przyszłego tygodnia. Decyzja von der Leyen co do wyboru komisarza będzie musiała zostać zatwierdzona przez Radę UE i Parlament Europejski.

Nominacja McGuiness lub McDowella może  spowodować w Komisji konieczność dokonania większych zmian niż tylko przez zastąpienie jednego komisarza drugim. Jak spekulują media, możliwe jest, że portfolio handlowe pozostanie w rękach Valdisa Dombrovskisa, który tymczasowo objął je po ustąpieniu Hogana. W takim scenariuszu podziałowi miałoby ulec dotychczasowe – już i bez tego obszerne – portfolio Łotysza, związane z gospodarką.

Inną opcją jest „wymiana” Irlandii z innym krajem członkowskim. Stanowisko zajmowane dotychczas przez Hogana przejąłby przedstawiciel innego kraju, zaś Dublin otrzymałby tekę obecnie do niego należącą. Więcej o irlandzkich kandydatach do KE oraz możliwych scenariuszach poniżej. 

(Samuel Stolton | Sam Morgan | EURACTIV.com | Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Irlandia przedstawiła kandydatów do Komisji Europejskiej. Kto będzie następcą Phila Hogana?

Irlandzki rząd przedstawił dwójkę kandydatów na stanowisko unijnego komisarza z tego kraju, zwolnione pod koniec sierpnia przez Phila Hogana. Są nimi Mairead McGuinness i Andrew McDowell.

WARSZAWA

Koniec sagi. Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o przyjęciu listów uwierzytelniających od nowego ambasadora Niemiec Arndta Freytaga von Loringhovena, informuje szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Ceremonia ich przyjęcia jest planowana w połowie września. Więcej szczegółów poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Szczerski: Prezydent przyjmie listy uwierzytelniające od nowego ambasadora Niemiec w połowie września

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o przyjęciu listów uwierzytelniających od nowego ambasadora Niemiec Arndta Freytaga von Loringhovena, informuje szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

KIJÓW

Koniec zawieszenia broni? Jeden ukraiński żołnierz zginął, a inny został ranny w wyniku walk na wschodzie Ukrainy – przekazał w niedzielę wieczorem Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Prorosyjscy separatyści zerwali w niedzielę trwające od 42 dni zawieszenie broni w Donbasie.

W walkach między siłami ukraińskimi i wspieranymi przez Rosję separatystami, które trwają na wschodzie Ukrainy od 2014 r.,  zginęło już  ponad 13 tys. osób.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Ukraina: Ostrzelano autobus pod Charkowem. W tle porachunki partyjne?

W pobliżu miasta Lubotyn w obwodzie charkowskim ostrzelano bus. Trzy osoby zostały ranne. Jak przakazało ukraińskie MSW, udało się zatrzymać sprawców ataku.

BERLIN

Business as usual nie jak zawsze? Niemiecki rząd nie wyklucza wstrzymania prac nad projektem Nord Stream 2, jeśli Rosja nie podejmie współpracy w celu wyjaśnienia sprawy otrucia Aleksieja Nawalnego, poinformował w niedzielę minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Jak powiedział, opór w tej sprawie oznaczać będzie, że Moskwa ma coś do ukrycia.

Szef niemieckiej dyplomacji w opublikowanym w niedzielę (6 września) wywiadzie dla „Bild am Sonntag” wezwał Rosję do natychmiastowego wszczęcia śledztwa w sprawie próby otrucia Aleksieja Nawalnego. Ostrzegł, że jeśli władze w Moskwie nie podejmą w najbliższych dniach takiego kroku, Berlin podejmie rozmowy z innymi krajami na temat sankcji. Więcej szczegółów poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Niemcy: MSZ grozi Rosji sankcjami za otrucie Nawalnego. Nie wyklucza wycofania się z Nord Stream 2

Niemiecki rząd nie wyklucza wstrzymania prac nad projektem Nord Stream 2, jeśli Rosja nie podejmie współpracy w celu wyjaśnienia sprawy otrucia Aleksieja Nawalnego, informuje minister spraw zagranicznych Heiko Maas.

WIEDEŃ

Wiele do zrobienia. Jedna na cztery osoby w Austrii ma tzw. „pochodzenie migracyjne”, wynika z raportu przygotowanego przez austriacki rząd. Oznacza to, że jedna na cztery osoby przybyła do Austrii z innego kraju lub zrobiło to jedno z dwójki rodziców. W ciągu ostatniej dekady liczba ta wzrosła o około 35 proc.

Minister ds. Integracji Susanne Raab (ÖVP) podkreśliła ciągłe wyzwania stojące przed krajem w zakresie integracji społeczeństwa.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Włochy: Sycylia wywiera presję na rząd ws. imigracji. "Należy przenieść wszystkich migrantów z wyspy"

Władze Sycylii wzywają włoski rząd do podjęcia działań ws. nielegalnej imigracji.

HELSINKI

Niekończąca się historia. Spółka energetyczna Teollisuuden Voima (TVO) ogłosiła w piątek (4 września), że regularna produkcja energii z budowanej obecnie elektrowni atomowej Olkiluoto nie rozpocznie się zgodnie z planem w marcu 2021 r., ale rok później, w lutym 2022 r.

Budowa napotyka na wiele przeszkód. Dotyczą one nie tylko wyposażenia systemu wody morskiej, mającej schładzać pracę reaktorów, ale w trakcie prac doszło także do pęknięcia w zaworach bezpieczeństwa ciśnieniowego. Ponadto wykryto wadliwe elementy w awaryjnych generatorach oraz niepokojące drgania w przewodzie wyrównawczym ciśnienia. Według pierwotnych planów elektrownia Olkiluoto miała być gotowa już w 2010 r.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Prezydent Sauli Niinistö krytykuje UE za zbyt luźne podejście do zasad. Na celowniku Fundusz Odbudowy

„Kiedy już uporamy się z koronawirusem, czas wrócić do systemu opartego na zasadach” – powiedział prezydent Finlandii Sauli Niinistö

MIŃSK

Protesty nie słabną. Wczoraj – cztery tygodnie po sfałszowanych wyborach prezydenckich – w Mińsku znów protestowało ponad 100 tysięcy ludzi domagając się ustąpienia prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Grupy nieumundurowanych mężczyzn brutalnie atakowały manifestantów. Więcej szczegółów poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Białoruś: Kolejna niedziela masowych protestów 

Wczoraj – cztery tygodnie po sfałszowanych wyborach prezydenckich – w Mińsku znów protestowało ponad 100 tysięcy ludzi domagając się ustąpienia prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Grupy nieumundurowanych mężczyzn brutalnie atakowały manifestantów.

LONDYN

Brak porozumienia bez problemu. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował Unię Europejską, że umowa o wolnym handlu musi zostać zawarta przed 15 października. Jeśli się tak nie stanie, Londyn zerwie negocjacje.

We wtorek (8 września) w Londynie rozpocznie się ósma runda rozmów Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej ws. zawarcia umowy o wolnym handlu. Wraz z końcem 2020 r. kończy się 11-miesięczny okres przejściowy Wielkiej Brytanii po brexicie. Zespołom negocjacyjnym będą przewodniczyć Brytyjczyk David Frost oraz Francuz Michel Barnier.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Brexit: Kończy się czas na osiągnięcie porozumienia ws. relacji handlowych między Wlk. Brytanią a UE

Kolejna runda negocjacji między Wielką Brytanią i UE w sprawie przyszłych relacji handlowych nie przyniosła postępu.

BUDAPESZT

Łańcuch sprzeciwu. Żywy łańcuch w centrum Budapesztu utworzyli w niedzielę studenci Akademii Teatralno-Filmowej (SZFE) i ich sympatycy, protestując przeciwko przekształceniom, które ich zdaniem pozbawiają uczelnię autonomii.

Kilka tysięcy uczestników akcji przeszło spod siedziby SZFE, mijając budynki Uniwersytetu Loranda Eoetvoesa (ELTE), Uniwersytetu Korwina i Węgierskiej Akademii Nauk na plac Kossutha przed parlamentem. Skandowano m.in. „Wolnego kraju, wolnego uniwersytetu”.

Decyzją parlamentu Węgier uczelnia podlega od 1 września nowo powstałej fundacji, która będzie też zarządzać jej majątkiem. Fundacją kieruje pięcioosobowy zarząd, którego prezesem został mimo protestów kierownictwa uczelni i studentów dyrektor Teatru Narodowego Attila Vidnyanszky. Do zarządu nie weszli kandydaci proponowani przez uczelnię. Senat uczelni poinformował, że pozbawiono go prawa do decydowania o sprawach budżetowych, organizacyjnych i personalnych.

Zmiany te wywołały protesty na uczelni. Kierownictwo i członkowie Senatu SZFE zrezygnowali w proteście ze stanowisk, a studenci rozpoczęli okupację budynku.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Szijjártó: Kraje Grupy Wyszehradzkiej częściowo wyłączone z zakazu wjazdu na Węgry

Szef węgierskiej dyplomacji poinformował, że obywatele krajów V4, którzy okażą testy na koronawirusa z negatywnym wynikiem, otrzymają zezwolenie na wjazd na terytorium Węgier.

ZAGRZEB

Zdejmij maskę? Setki ludzi zgromadziło się w sobotę na głównym placu w Zagrzebiu w proteście przeciwko środkom mającym na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w kraju, twierdząc, że ograniczają one prawa człowieka. Protestujący nieśli transparenty z napisem: „Zdejmij maskę, wyłącz telewizor, COVID to kłamstwo”.

Minister zdrowia Chorwacji Vili Beroš powiedział w sobotę, że szanuje wolności i prawa wszystkich. Zauważył jednak, że nie może poprzeć nienaukowego podejścia do kryzysu zdrowotnego związanego z koronawirusem.

Więcej turystów z Polski. Od 1 do 23 sierpnia Chorwację odwiedziło 2,3 mln turystów, co oznacza 67 proc. zwykłego wyniku. Od początku roku liczba odwiedzających wyniosła 6,5 mln osób, o 47 proc. mniej niż w tym okresie w zeszłym roku, poinformowała w ubiegłym tygodniu Chorwacka Wspólnota Turystyczna.

Jak podaje Chorwacka Wspólnota Turystyczna, w sierpniu Chorwację odwiedziło 312 tys. 852 turystów z Polski, co oznacza wzrost o 2,5 proc. rok do roku. Natomiast jeszcze w lipcu był 18-proc. spadek, z 233 tys. 863 turystami.

(Karla Junicic, Euractiv.hr)

Chorwacja po wyborach: Nowy "stary" premier i rząd koalicyjny

Prezydent Zoran Milanović desygnował w czwartek (17 lipca) dotychczasowego premiera Andreja Plenkovicia na szefa rządu. Jaki będzie nowy rząd Chorwacji?

BELGRAD

Serbia przeniesie ambasadę do Jerozolimy? Serbia i Kosowo po wielu latach wrogich relacji zgodziły się na normalizację stosunków gospodarczych, poinformował w piątek prezydent USA. Donald Trump określił tę decyzję jako „wielki przełom” w stosunkach między Belgradem a Prisztiną.

„To naprawdę historyczne wydarzenie”, stwierdził Donald Trump w Gabinecie Owalnym, gdzie w piątek (4 września) wraz z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem i premierem Kosowa Avdullahem Hotim ogłosił zawarcie umowy między dwoma państwami.

Jednocześnie Serbia zadeklarowała przeniesienie swojej ambasady w Izraelu do Jerozolimy. Kosowo i Izrael z kolei zgodziły się nawiązać stosunki dyplomatyczne. Więcej szczegółów poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Trump ogłasza sukces. Serbia i Kosowo zdecydowały się na normalizację stosunków gospodarczych

Serbia i Kosowo po wielu latach wrogich relacji zgodziły się na normalizację stosunków gospodarczych. Prezydent USA Donald Trump określił tę decyzję jako „wielki przełom” w stosunkach między Belgradem a Prisztiną.

Europejska ścieżka. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić powiedział w niedzielę (6 września) w Brukseli, że odbył „dobre spotkanie” ze specjalnym wysłannikiem UE ds. dialogu Belgrad-Prisztina Miroslavem Lajčakiem i zastępcą sekretarza stanu USA Matthew Palmerem. Prezydent podkreślił też, że wierzy, że rozmowy w Brukseli przyniosą efekty.

Vučić powiedział, że omówiono wszystkie ważne tematy i że oficjalny dialog między Serbią a Kosowem zostanie wznowiony dzisiaj (7 września), jak twierdzi Serbian Broadcasting Corporation.

Prezydent podkreślił również, że dla wznowienia dialogu z Kosowem kluczowe są trzy tematy: osoby zaginione w wyniku konfliktu z lat 90. XX w., wysiedleńcy i gospodarka.

„Jesteśmy na europejskiej drodze i ufamy naszym europejskim partnerom”, powiedział Vučić, który przybył w niedzielę do Brukseli z oficjalną dwudniową wizytą i ma dziś spotkać się z premierem Kosowa Avdullahem Hotim .

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)