Kolejny kraj Unii Europejskiej odchodzi od węgla / Briefing z Europy

Foto via Shutterstock/EURACTIV

Kolejny kraj Unii Europejskiej odchodzi od węgla | Francuscy nauczyciele i pracownicy szkół strajkują przeciwko środkom sanitarnym | Bułgaria zmienia strategię walki z COVID-19 | Między innymi o tym piszemy w piątkowym briefingu z Europy.

 

 

LUBLANA

Pożegnanie z węglem. Słowenia przestanie wykorzystywać węgiel do produkcji energii elektrycznej najpóźniej w 2033 r., zgodnie z przyjętą w czwartek przez rząd narodową strategią stopniowego odchodzenia od węgla i restrukturyzacji regionów węglowych.

Potwierdzenie harmonogramu wycofywania węgla pozwala Słowenii rozpocząć pobieranie prawie 250 mln euro z unijnego funduszu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, które zostaną wykorzystane w dwóch regionach węglowych w kraju: Savinja-Šalek, gdzie znajduje się jedyna w Słowenii elektrownia węglowa i czynna kopalnia węgla, oraz Zasavje, w którym nie ma już żadnych czynnych kopalni ani elektrowni cieplnych.

Elektrownia węglowa w Šoštanj i kopalnia węgla w sąsiednim Velenje, obie zarządzane przez państwowe przedsiębiorstwo energetyczne, lobbowały na rzecz przesunięcia roku wyjścia z rynku węgla, ale wydaje się, że teraz zaakceptowały ten termin.

Operator kopalni Velenje powiedział, że rządowy plan oznacza utrzymanie miejsc pracy przez co najmniej kolejne dwadzieścia lat, ponieważ szacuje się, że prace związane z zamknięciem kopalni potrwają 15 lat od zaprzestania wydobycia węgla.

Nieoficjalne doniesienia sugerują, że elektrownia Šoštanj, która wytwarza około jednej trzeciej krajowej energii elektrycznej, nie wyłączy się natychmiast po zaprzestaniu wydobycia węgla, ale przejdzie z węgla brunatnego na gaz ziemny.

Niektóre szacunki wskazują, że przynoszący straty zakład, w którym w 2016 r. kosztem prawie 1,5 mld euro otwarto nowy blok, może być zmuszony do zaprzestania produkcji węgla nawet wcześniej niż w 2033 r. ze względu na wysoką cenę uprawnień do emisji. Podnosiły to również organizacje ekologiczne, które forsowały rok 2030 jako najkorzystniejszy.

W ubiegłym tygodniu inny kraj Unii Europejskiej – Czechy – zapowiedziały dekarbonizację gospodarki do 2033 r. Szczegóły poniżej. 

(Sebastijan R. Maček | sta.si | tlum. Martyna Kompała)

Czechy planują odejście od węgla do 2033 r. Stawiają na energię jądrową

Gabinet Petra Fiali postanowił przyspieszyć o 5 lat dekarbonizację kraju i ostatecznie porzucić węgiel jako źródło energii.

BERLIN | HAGA

Atom dzieli. Szefowie rządów Niemiec i Holandii zgodzili się co do potrzeby „ambitnej” transformacji energetycznej w Europie. Oba kraje dzieli jednak kwestia przyszłości energii nuklearnej. Szczegóły poniżej. 

(Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Niemcy i Holandia po przeciwnych stronach barykady w kwestii energii nuklearnej

Podczas gdy rząd w Hadze inwestuje w nowe reaktory, Niemcy wycofują je z użytku.

BERLIN

Dożywocie dla sprawcy zbrodni wojennych. Sąd w Koblencji na zachodzie Niemiec skazał byłego funkcjonariusza syryjskich służb specjalnych, który torturował i mordował przeciwników reżimu w słynnym więzieniu w Damaszku. Mógł to zrobić dzięki jednej z reguł prawa międzynarodowego. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Sąd w Niemczech skazał na dożywocie sprawcę zbrodni wojennych w Syrii

Sąd w Koblencji na zachodzie Niemiec skazał byłego funkcjonariusza syryjskich służb specjalnych, który torturował i mordował przeciwników reżimu w słynnym więzieniu w Damaszku. Mógł to zrobić dzięki jednej z reguł prawa międzynarodowego.

 

58-letni dziś Anwar Raslan oficerem syryjskiej Generalnej Służby Wywiadowczej. …

PARYŻ

Francuscy nauczyciele i pracownicy szkół strajkują przeciwko środkom sanitarnym. W czwartek (13 stycznia), 31 proc. nauczycieli było nieobecnych w pracy, protestując przeciwko zarządzonym przez rząd protokołom sanitarnym w placówkach szkolnych.

Do strajkujących nauczycieli przyłączyły się związki dyrektorów szkół, rodziców, a nawet państwowych inspektorów edukacji. Nowe zasady sanitarne obowiązujące w szkołach zostały podane do wiadomości nauczycieli i rodziców zaledwie kilka godzin przed rozpoczęciem roku szkolnego 3 stycznia, a następnie zostały ponownie zmodyfikowane w tym tygodniu.

Uciążliwy charakter przepisów spowodował przeciążenie zarówno szkół, jak i samych rodziców, którzy muszą testować na obecność koronawirusa swoje dzieci 3 razy w ciągu 5 dni.

Ponadto protestujący ubolewają nad faktem, że bezpieczeństwo w szkołach nie jest zagwarantowane. W szczególności domagają się zapewnienia nauczycielom masek FFP2 oraz zainstalowania oczyszczaczy powietrza i detektorów CO2.

Strajk pracowników szkół odzwierciedla napięcia w relacjach z ministrem edukacji Jeanem-Michelem Blanquerem. Kontestacja ministra ma charakter głęboko polityczny, ponieważ zarzuca mu się brak chęci dialogu.

W bardziej ogólnym ujęciu, jest to również związane z warunkami pracy w szkołach, które pogarszają się od kilku lat, bez żadnych odpowiednich reakcji ze strony rządu.

(Davide Basso | EURACTIV.fr I tłum. Monika Mojak)

Francja: Macron dopiął swego? Parlament przyjął ustawę o paszportach szczepionkowych

W wystąpieniu w parlamencie premier Francji Jean Castex skrytykował „niewielką mniejszość” Francuzów, odmawiającą zaszczepienia się przeciw COVID-19.

HELSINKI

Zużycie energii elektrycznej wraca do poziomu sprzed pandemii. Zużycie energii elektrycznej w Finlandii powróciło w minionym roku do takiego poziomu, jaki odnotowywano przed pandemią COVID-19.

Jak wynika z badania opublikowanego w środę przez organizację Energiateollisuus (ET), zużycie energii elektrycznej w Finlandii wzrosło w ubiegłym roku o 6 proc. Wśród przyczyn tendencji wzrostowej są m.in. pogoda, mroźna zima, jak i zwiększony popyt sektora przemysłowego po okresie stagnacji wywołanym pandemią. Największy wzrost (o około 3 proc.) odnotowała branża leśna.

Cena hurtowa energii osiągnęła najwyższy poziom w historii, choć w porównaniu z cenami w innych krajach europejskich można ją określić jako średnią. Obecnie ceny energii elektrycznej są najwyższe w Niemczech, a najniższe na Węgrzech. W statystykach dotyczących cen Finlandia plasuje się mniej więcej w połowie tabeli.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Finlandia: Największy reaktor jądrowy w Europie wkrótce zostanie uruchomiony

Według szacunków ten największy reaktor jądrowy w Europie zwiększy moce produkcyjne Finlandii o 1600 MW.

KOPENHAGA

Pensjonariusze domów opieki dostaną wkrótce czwartą dawkę szczepionki na COVID-19? Osoby starsze i pensjonariusze duńskich domów opieki być może otrzymają wkrótce czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, oznajmił na środowej konferencji prasowej Søren Brostrøm, dyrektor Duńskiego Urzędu Zdrowia. Środowisko naukowe jest podzielone, jeśli chodzi o ocenę takiego kroku.

Osoby w podeszłym wieku były jedną z pierwszych grup w Danii, które jesienią ubiegłego roku zostały uprawnione do otrzymania pierwszej dawki przypominającej (czyli w przypadku większości typów szczepionek łącznie trzeciej dawki). Z danych Krajowego Instytutu Chorób Zakaźnych wynika jednak, że w ostatnich tygodniach w domach opieki wzrosła liczba zgonów na COVID-19.

(Charles Szumski | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Dania: Szef wojskowego wywiadu aresztowany. Chodzi o wyciek ściśle tajnych informacji

Media w Danii podejrzewają, że może chodzić o sprawę pomocy jaką Duńczycy okazali Amerykanom przy podsłuchiwaniu Europejczyków.

RZYM

Powrót Il Cavaliere? Włoski centroprawicowy sojusz poprze kandydaturę Silvio Berlusconiego na prezydenta Włoch, poinformował lider partii Liga Matteo Salvini.

24 stycznia specjalne kolegium zbierze się w celu rozpoczęcia głosowania na nowego prezydenta Republiki Włoskiej, który zastąpi w tej roli Sergio Mattarellę. Mattarella objął swój urząd w 2015 r. jako kandydat centrolewicowej Partii Demokratycznej. Szczegóły poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Włochy: Centroprawicowy blok poprze Silvio Berlusconiego na prezydenta

„Centroprawica poprze Berlusconiego. Nie przyjmujemy żadnego ideologicznie motywowanego weta ze strony lewicy”, oświadczył szef partii Liga Matteo Salvini.

PRAGA

Rząd Petra Fiali otrzymał wotum zaufania Izby Poselskiej. Zatwierdzeniu rządu towarzyszą jednak kontrowersje. Opozycja zarzuciła jednej z tworzących koalicję partii: Burmistrzom i Niezależnym (STAN), finansowane z pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej. Szczegóły poniżej.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy: Rząd z wotum zaufania. Jedna z koalicyjnych partii finansowana z nielegalnych źródeł?

Opozycja zarzuciła Burmistrzom i Niezależnym (STAN), że ich ugrupowanie finansowane jest z pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej.

BUDAPESZT

Boją się fałszerstw. Węgierskie organizacje pozarządowe i partie opozycyjne domagają się zorganizowania pełnej misji obserwacyjnej podczas wyborów parlamentarnych, zaplanowanych na 3 kwietnia br. Według nich wysoce prawdopodobne jest, że podczas głosowania może dojść do nieprawidłowości. Szczegóły poniżej. 

(Paulina Borowska and Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex and EURACTIV.pl)

Węgry: NGO'sy obawiają się fałszerstw wyborczych. Chcą niezależnych obserwatorów

Przeciwnicy rządu obawiają się nieprawidłowości podczas wyborów 3 kwietnia.

BRATYSŁAWA

Słowacja stawia na SMR. Słowacja będzie wspierać dyskusję na temat małych reaktorów jądrowych na poziomie europejskim, powiedział sekretarz stanu ds. gospodarki Karol Galek, który po raz kolejny pozytywnie odniósł się do propozycji Komisji Europejskiej, aby włączyć energię jądrową i gaz ziemny do unijnej taksonomii.

Galek oczekuje, że w tym roku odbędzie się więcej dyskusji na temat małych reaktorów modułowych (SMR), ponieważ prezydencja Rady UE będzie w tym roku sprawowana przez opowiadające się za korzystaniem z energetyki atomowej Francji i Czech.

Analityk energetyczny Karol Hirman podkreśla, że zainteresowanie Słowacji tego typu reaktorami jest logiczne, ponieważ kraj ten nie będzie potrzebował nowej elektrowni jądrowej przez jakiś czas po zakończeniu budowy trzeciego i czwartego bloku elektrowni Mochovce.

Reaktory SMR należą do nowej generacji technologii jądrowych opartych na konstrukcji napędów jądrowych stosowanych w okrętach podwodnych lub lotniskowcach.

Pierwsze z tych reaktorów powstaną w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Technologią tą zainteresowane są również Francja i Polska.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk | tłum. Martyna Kompała)

Włączenie atomu do unijnej taksonomii nie uspokaja Czech

Czechy, które wciąż czerpią ok. 40 proc. energii z węgla, chcą przejść z energetyki węglowej na energię jądrową i OZE.

SOFIA

Bułgaria zmienia strategię walki z COVID-19. Bułgarskie władze rozważają uruchomienie strony internetowej, na której możliwe będzie zgłaszanie skutków ubocznych szczepionek na COVID-19.

„Ludzie mają prawo do wątpliwości. Minusem jest, że nie mówimy o skutkach ubocznych (szczepionek – red.). Zamierzamy przeprowadzić kampanię, porozmawiać z ludźmi (…)”, powiedział przewodniczący parlamentarnej komisji zdrowia Anton Tonew ze zwycięskiej w ostatnich wyborach partii Kontynuujemy Zmiany.

Nowa koalicja rządząca chce wzmocnić przebieg kampanii szczepień – tylko 30 proc. Bułgarów jest obecnie w pełni zaszczepionych na koronawirusa. Wczoraj władze ogłosiły nowy plan zarządzania kryzysowego podczas pandemii.

Zgodnie z nim, wyznacznikiem wprowadzania nowych antypandemicznych regulacji będzie liczba zajętych tzw. covidowych łózek na oddziałach intensywnej terapii.

Jeśli 80 proc. z nich będzie zajętych przez osoby ciężko przechodzące COVID-19, w kraju zamknięte zostaną przedsiębiorstwa i szkoły, a uznawanie certyfikatu covidowego zostanie ograniczone. Obecnie zajętych jest 584 z 1268 łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

  • Hiszpania: Według stowarzyszenia branżowego Exceltur sektor turystyczny zbliży się do wielkości sprzed pandemii w 2022 r., choć gwałtowny wzrost liczby przypadków wariantu Omikron i problemy z dostawami uniemożliwią pełne ożywienie w tym roku. Exceltur przewiduje, że w 2022 r. hiszpański produkt krajowy brutto pochodzący z turystyki będzie wynosił 135 mld euro, czyli 88 proc. poziomu sprzed pandemii, w porównaniu do 57 proc. w 2021 roku, kiedy to częściowe ożywienie turystyki krajowej nie było w stanie zrekompensować spadku liczby turystów zagranicznych. Jednocześnie według Exceltur turystyka w Hiszpanii, która była drugim najczęściej odwiedzanym krajem na świecie przed COVID-19, powróci do poziomu sprzed pandemii dopiero w przyszłym roku.
  • Wielka Brytania: Są pierwsze sygnały poprawy sytuacji epidemicznej w Anglii. Minister zdrowia Sajid Javid poinformował w Izbie Gmin, że chodzi o wschód kraju i oraz Londyn, który był pierwszym epicentrum ostatniej fali zakażeń.
  • Polska: Udało się wskazać gen odpowiedzialny za predyspozycję do ciężkiego przechodzenia COVID-19. Konsekwencją tego odkrycia będzie stworzenie testu genetycznego szybko identyfikującego czy pacjent jest obciążony większym ryzykiem, powiedział w czwartek (13 stycznia) w Białymstoku minister zdrowia Adam Niedzielski. Gen odkryli naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB). Zwiększa on ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu oraz śmierci z powodu COVID-19. Według szacunków badaczy posiada go nawet 14 proc. Polaków.
  • USA: Główny doradca Białego Domu ds. medycznych Anthony Fauci powiedział, że nie ma możliwości wyeliminowania COVID-19 z życia społeczeństwa. W jego ocenie USA zbliżają się do momentu, w którym przejdą do nowej normalności, życia z koronawirusem. Jak dodał, wariant koronawirusa „Omikron, ze swoją niezwykłą, bezprecedensową zdolnością do przenoszenia się, ostatecznie dopadnie prawie wszystkich”, a wyeliminowanie choroby powodowanej przez wirusa jest nierealne.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY