Kiedy Polska otworzy granice?

Kiedy Polska otworzy granice? (Photo by Khachik Simonian on Unsplash)

Kiedy Polska otworzy granice? (Photo by Khachik Simonian on Unsplash)

Kolejne państwa członkowskie UE otwierają swoje granice, ale na razie Polska utrzymuje dotychczasowy zakaz wjazdu dla większości cudzoziemców. Minister spraw zagranicznych otwarcie granic nazwał dziś „kwestią dni, może tygodni”.

 

Jacek Czaputowicz dziś w stolicy Estonii Tallinnie rozmawiał z szefami dyplomacji państw bałtyckich. Podpisano też deklarację o regionalnych współpracy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii po ustaniu pandemii.

Państwa bałtyckie już w połowie maja otworzyły wzajemne granice dla swoich obywateli, co zostało nazwane „bańką podróżniczą”. Premier Litwy Saulius Skvernelis mówił o tym, że będzie przekonywał premierów Łotwy i Estonii do włączenia z czasem do tej inicjatywy także Polski, ale wobec wciąż wysokiej dziennej liczby zakażeń w Polsce  – dotąd mu się to nie udało.

Bałtowie wygaszają epidemię

W państwach bałtyckich pandemia bowiem wyraźnie wygasa. Dziś we wszystkich tych trzech krajach razem wziętych stwierdzono tylko 9 nowych zakażeń i 1 zgon (na Litwie). W Estonii nie odnotowano dziś ani jednej nowej infekcji. Tymczasem w Polsce to codziennie 300-400 nowych zakażeń i ok. 10 zgonów dziennie.

Choć Litwa zezwoliła już na wjazd na swoje terytorium Polakom, który maja cel edukacyjny lub biznesowy i potrafią to udowodnić, to jednak w dużej mierze granica polsko-litewska pozostaje zamknięta.

Polska dalej utrzymuje swoje obostrzenia graniczne. Do naszego kraju mogą wjechać jedynie cudzoziemcy, którzy mają tu bliską rodzinę lub na stałe w Polsce mieszkają albo pracują. Każdy z nich (tak jak i wszyscy powracający do kraju obywatele polscy) musi jednak odbyć 14-dniową kwarantannę.

Obecne rozporządzenie ws. polskich granic obowiązuje do 12 czerwca. Otwartych jest jedynie 31 przejść samochodowych. Nie ma natomiast żadnych regularnych międzynarodowych połączeń lotniczych z Polską.

Komisja Europejska apelowała w maju, aby państwa członkowie zdejmowały kontrole graniczne w sposób skoordynowany. Sugerowała, że najlepiej byłoby, aby stało się tak w okolicy 15 czerwca.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Co z polskimi granicami

Na razie jednak nie wiadomo kiedy znikną kontrole na polskich granicach. Minister Czaputowicz stwierdził dziś w Talinnie, że „jest to kwestią dni, może tygodni”.

Zastrzegł jednak, że możliwe jest, że najpierw dojdzie do znoszenia kontroli tylko w odniesieniu do obywateli państw środkowoeuropejskich. Pandemia w nasz region uderzyła słabiej niż w Europę Południową lub Zachodnią.

„Jesteśmy uznawani za bezpieczne epidemicznie państwa i jest kwestią dni, może tygodni, aż będziemy bardziej otwierali nasze kraje i będziemy szukać również bliższych kontaktów między naszymi społeczeństwami” – powiedział Czaputowicz.

Dodał też, że „relacje z sąsiadami mogą być teraz ważniejsze niż z krajami, które są bardziej oddalone, więc musimy ściślej współpracować z Litwą, Łotwą i Estonią, ale też z Czechami, Słowacją czy Niemcami.”

Szef polskiej dyplomacji poinformował też, że decyzja o zniesieniu kontroli granicznych oraz szerszym uruchomieniu międzynarodowego transportu zostanie podjęta po konsultacjach z ekspertami, którzy będą oceniać bieżącą sytuację.

„Jesteśmy na dobrej drodze i mam nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni restrykcje będą znoszone, a podróżowanie będzie możliwe jeszcze przed wakacjami” – stwierdził Czaputowicz.

Turystyka po pandemii: Europa "wielu prędkości"?

Jakie kraje są skłonne wprowadzić ułatwienia dla turystów z państw najmniej dotkniętych pandemią?

A co z wyjazdami Polaków?

Ministerstwo Spraw Zagraniczych oraz Ministerstwo Zdrowia przygotują też rekomendacje związane z wyjazdami zagranicznymi obywateli polskich. Na konferencji prasowej w Warszawie wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że takie rekomendacje będą przedstawione „mniej więcej w połowie czerwca”.

„Wtedy odniesiemy się też do wszystkich innych przypadków, sytuacji w innych krajach – powiedział wiceszef resortu zdrowia. W tym kontekście wymienił Grecję, która 15 czerwca otwiera swoje granice przed turystami ze świata.

Początkowo Ateny informowały, że będą przyjmować jedynie przybyszów z 29 krajów świata, a na tej liście nie będzie ani Polski, ani Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Belgii. Ale ostatecznie wjechać będą mogli wszyscy, choć osoby przylatujące z portów lotniczych w miastach, gdzie wciąż jest dużo zachorowań, będą się musiały po 30 czerwca poddać testom na koronawirusa.

Między 15 a 30 czerwca testowani maja zaś być na greckich przejściach granicznych wszyscy. Jeśli ktoś okaże się zakażony – spędzi 14 dni w kwarantannie. Jeśli nie – to spędzi tak 7 dni.

Grecy będą stosować listę lotnisk o podwyższonym ryzyku przygotowaną przez Unijną Agencję ds. Lotnictwa Cywilnego (EASA). Znajduje się na niej obecnie tylko jedno polskie – port lotniczy Katowice w Pyrzowicach.

Koronawirus: Państwa południa Europy powoli otwierają granice

Od 1 czerwca przekraczanie granicy między Bułgarią Grecją, Serbią i Rumunią będzie w niektórych przypadkach możliwe bez konieczności poddawania się kwarantannie.

Kto w UE wpuszcza już turystów z zagranicy?

Restrykcje przeciwepidemiczne wobec turystów z zagranicy znoszą także inne kraje członkowskie UE. Bułgaria od wczoraj (1 czerwca) wpuszcza już turystów ze wszystkich państw unijnych z wyjątkiem Szwecji, Belgii, Irlandii, Portugalii, Hiszpanii, Włoch i Malty.

Turystów z UE wpuszcza bez kwarantanny już od 9 maja także Chorwacja. Podobnie jest w Słowenii. Z kolei do Hiszpanii można wjechać od 15 maja, ale trzeba się poddać dwutygodniowej kwarantannie. Być może – jak zapowiadał premier Pedro Sanchez – obowiązek ten zostanie zniesiony po 1 lipca.

Turyści z zagranicy mogą też już odwiedzać Portugalię, ale po przyjeździe zostaną w podstawowy sposób przebadani – zostanie im np. zmierzona temperatura. W przypadku podejrzenia infekcji koronawirusem trafią do kwarantanny.

Z kolei Włochy planują swoje granice otworzyć przed turystami jutro (3 czerwca). Wpuści obywateli państw członkowskich UE oraz Wielkiej Brytanii. Nikogo z nich nie będzie już obowiązywać kwarantanna.

O otwarciu się turystycznym myśli już także Cypr. Wytypowano już 19 państw – głównie europejskich – których obywatele będą mogli przybyć na Wyspę Afrodyty. Podzielono je jednak na dwie grupy – A i B.

Dla pierwszej granice zostaną otwarte 9 czerwca, a dla drugiej dopiero 20 czerwca. Polska znalazła się w grupie B. Każda osoba przybywająca na Cypr będzie jednak musiała pokazać negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany nie później niż na 72 godziny przed przybyciem.